Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PROPOX EVBmmTm + MMstm32F103R

meereck 13 Kwi 2012 14:59 1523 8
  • #1 13 Kwi 2012 14:59
    meereck
    Poziom 9  

Witam,

Po dziesiątkach godzin spędzonych nad uruchomieniem i szukaniem stwierdziłem, że udam się po pomoc do "starszyzny" :)

Na zestawie jak w tytule postu, po udanym wgraniu *.hexa przez Flash Loader
    Demonstrator program nie startuje.

Płyta ewaluacyjna:
    http://www.propox.com/products/t_183.html?lang=pl
    Moduł:
    http://www.propox.com/products/t_174.html
    Przykładowy program:
    LED_Test - na stronie modułu.

Podłączenie:
    Płyta - moduł

RxD - PA10
    TxD - PA9

GND - GND
    3.3V - 3.3V
    3.3V - Vcc(po co 2 piny na zasilanie?)

RESET - #NRST

LED0:7 - PC0:PC7
    (zgodnie z programem testowym LED: /* Do GPIOC0:7 podlaczyc diody (Connect LEDs o GPIOC0:7))

Przy wgrywaniu jak w opisie z EP
    ep.com.pl/files/3076.pdf
    do ustawienia bootloadera:
    3.3V - BOOT0
    GND - PB2/BOOT1

1.BILDowanie w CrossStudio 2.1
    2. Zamiana "arm-none-eabi-objcopy -O ihex LED.elf LED.hex"
    3.Podłączenie RS232, zasilanie płyty.
    4.Info z Flash Loader Demo: Target is readible; Flash Size 128KB ;(Next)
    5.Target: STM32_Med-density_128K; PID: 0410; Version 2.1; (Next)
    6.Download to device; Global erease; Jump to user prog;Verify download; (Next)
    7.File size 7.13KB; Time 0:05;Download operation finished successfully

W tym momencie nie jestem pewien co zrobić z pinami BOOT0 i BOOT1.
    W opisie z EP "Teraz pozostaje nam tylko przywrócić na liniach BOOT0 i BOOT1 stan właściwy dla wykonywania programu z pamięci Flash (BOOT0 = 0; BOOT1
    = 0) oraz wyzerowanie mikrokontrolera."

A w dokumencie STM32™ microcontroller system memory boot mode:
    "System memory boot mode must be exited in order to start execution of the application program. This can be done by applying a hardware reset. During reset, the BOOT pins(BOOT0 and BOOT1) must be set at the proper levels to select the desired boot mode"
    Czy to oznacza, że należy zostawić tak jak przy wgrywaniu,odpowiednio 1 i 0 ?
    Tak czy inaczej żaden sposób nie spowodował, żeby program się uruchomił.
    Bez różnicy czy próbowałem na programie z dostarczonego modułu, czy po własnej kompilacji w CrossStudio.
    Dioda zapala się gdy ręcznie podam GND na jej wyprowadzenie.
    Na co dzień programuje PLC i nie sądziłem, że będę miał tyle problemów z pierwszym podejściem do uC. Może przeoczyłem jakieś podłączenie lub inny szczegół. Proszę o sugestie i ewentualne sposoby rozwiązania problemu.

0 8
  • #2 13 Kwi 2012 15:27
    Freddie Chopin
    Specjalista - Mikrokontrolery

Podczas resetu po zaprogramowaniu obydwa piny BOOT mają być podłączone/ściągnięte do masy (0V).

Tu masz taki alternatywny przykład, który na pewno działa [;
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1313509.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1339518-0.html

4\/3!!

0
  • #3 13 Kwi 2012 15:30
    gaskoin
    Poziom 38  

Jeżeli zostawisz piny tak jak przy programowaniu, to po resecie uruchomi się bootloader, który będzie czekał aż popchniesz mu program.

Tak więc ustawienie pinów do bootloadera - wgrywasz, ustawiasz piny jak do uruchamiania z flasha - reset i powinno działać.

0
  • #4 13 Kwi 2012 21:46
    meereck
    Poziom 9  

Dziękuję Panowie, działa :) Tyle godzin spędzonych nad uruchomieniem przykładu z Propoxa a wystarczyło skorzystać z projektu Frieddiego. Swoją drogą ciekawe dlaczego "oryginalny" nie ruszył, ale już nie będę się nad tym zastanawiał bo najwyższy czas zabrać się za właściwe programowanie, a jak na razie "nie czuje" tego w uC.

Tak przy okazji zapytam jeszcze w jaki JTAG warto byłoby zainwestować do tego zestawu, który już mam?

Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #5 13 Kwi 2012 22:07
    gaskoin
    Poziom 38  

Najlepiej taki, który obsługuje więcej układów niż tylko ST, najlepiej jeszcze jakby miał SWD (debug na 2 przewodach + gnd). Polecałbym również JTAG Freddiego, bo współpracuje z OOCD (+ paroma innymi programami natywnie, gdzieś był temat na elektrodzie) czyli można obsłużyć dość pokaźną liczbę układów. Można nawet programować CPLD czy konfiguratory do FPGA za pomocą SVF. Minusem jest brak SWD.

0
  • Pomocny post
    #6 13 Kwi 2012 22:40
    Freddie Chopin
    Specjalista - Mikrokontrolery

gaskoin napisał:
    Polecałbym również JTAG Freddiego, bo współpracuje z OOCD (+ paroma innymi programami natywnie, gdzieś był temat na elektrodzie)

temat na elektrodzie -> https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1191756&highlight= trochę przydługawy (proponuję czytać od końca [quote="gaskoin"]pis jest np tutaj -> http://www.distortec.pl/jtag-lock-pick

gaskoin napisał:
    Minusem jest brak SWD.

Myślę że "tymczasowo" (; Nic fizycznie nie stoi na przeszkodzie aby JTAG ten obsługiwał SWD, brak tylko oprogramowania które chciałoby to zrobić (;

meereck napisał:
    Swoją drogą ciekawe dlaczego "oryginalny" nie ruszył

Zwykle przyczyną jest jedno z tych dwóch:
    - przykład jest baaaaardzo stary, tak stary że nowe środowiska/kompilatory/toolchainy niezbyt dobrze go kompilują i stąd problemy
    - przykład jest beznadziejny i jak komuś kiedyś zadziałał to tylko przypadek
    Takie życie z tymi przykładami [;

Swoją drogą to też mam obecnie tą makietę, tyle że z innym modułem (LPC1769).

4\/3!!

0
  • #7 13 Kwi 2012 23:04
    gaskoin
    Poziom 38  

Freddie Chopin napisał:
    gaskoin napisał:
    Minusem jest brak SWD.

Myślę że "tymczasowo" (; Nic fizycznie nie stoi na przeszkodzie aby JTAG ten obsługiwał SWD, brak tylko oprogramowania które chciałoby to zrobić (;

No tak, w sumie SWD można zrobić na którychkolwiek pinach + je obsłużyć.

W takim razie po zakupie tego JTAGa trzeba mieć nadzieję, albo przystąpić do grupy OOCD i pomóc dokończyć SWD :)

0
  • #9 28 Cze 2012 11:15
    meereck
    Poziom 9  

... zamykam temat.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo