Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przeróbka zabawki rc pod aparaturę.

siwy00020 13 Kwi 2012 19:40 7232 27
  • #1 13 Kwi 2012 19:40
    siwy00020
    Poziom 8  

Witam
    W swoich piwnicznych zbiorach znalazłem samochodzik RC i aparaturę przedstawione na poniższych zdjęciach. Samochód jest na niedziałającym zabawkowym układzie, a skoro mam sprawną apkę to dlaczego jej nie wykorzystać.
    Odnośnie tego przedsięwzięcia mam kilka pytań :)
    1.Jak podłączyć do odbiornika zasilanie z czterech AA (plus i minus) skoro w odbiorniku są 3 piny?
    2. Czy da się wstawić odbiornik bez regulatora i czy silnik będzie działał?
    3. Czy zamiast serwa skrętu może być to co jest tylko odpowiednio połączone?
    4. Mam w pilocie 4 akumulatorki i 4 alkaiczne o różnej pojemności, da się to ładować przez pilot?
    5. Jeśli chciałbym zrobić na 3 kanale oświetlenie to napięcie będzie z zasilania odbiornika?

Przeczytałem dużo wątków na ten temat, ale w każdym jest regulator, nie mam na niego kasy więc próbuję zrobić z tego co jest :)
    Na razie to by było na tyle, interesuje mnie czy coś da się z tego skleić aby jeździło.
    Z góry dzięki za odpowiedzi :)

Przeróbka zabawki rc pod aparaturę. Przeróbka zabawki rc pod aparaturę. Przeróbka zabawki rc pod aparaturę. Przeróbka zabawki rc pod aparaturę. Przeróbka zabawki rc pod aparaturę.
    Przeróbka zabawki rc pod aparaturę. Przeróbka zabawki rc pod aparaturę.

0 27
  • #2 13 Kwi 2012 19:59
    mario s.
    Poziom 18  

Najlepiej - NAJTANIEJ - poszukać nadajnika za scalakiem TX2 o odpowiedniej częstotliwości i bryka śmiga :D

Wiadomo że masaaa tych nadajników-odbiorników jest podobna więc masz 70% szans że zadziała on z każdym z marketu .
    Niestety to co chcesz zrobić czyli zapakować tamtą aparaturę , mija się z celem gdyż jak już doczytałeś MUSISZ DOKUPIĆ :

SERVO - ok. 30 zł
    REGULATOR - ok 70 zł

Jeszcze trzeba to jakoś tam upchać , a na dodatek dać odpowiednie zasilanie , gdyż to autko jest chyba na 4 paluszki , a to będzie za mało :cry:

0
  • #3 13 Kwi 2012 21:39
    shadow25
    Poziom 12  

Witam
    mario s. ma rację, jeżeli nawet nie chciałbyś serwa czyli zostaje wszystko to co w środku, potrzebujesz drugi regulator, a to jest zdecydowanie nieopłacalne, także spróbuj dorwać jakąś tanią zabawkę i wrzuć scalak i sprawa rozwiązana.
    Jeśli chciałbyś rozpocząć przygodę z rc to warto odżałować pare groszy i kupić te rzeczy, które możesz zastosować w przeróżnych modelach.
    Pozdrawiam Hubert

0
  • Pomocny post
    #4 13 Kwi 2012 21:55
    Madrik
    Moderator Robotyka

siwy00020 napisał:

Odnośnie tego przedsięwzięcia mam kilka pytań :)
    1.Jak podłączyć do odbiornika zasilanie z czterech AA (plus i minus) skoro w odbiorniku są 3 piny?
    2. Czy da się wstawić odbiornik bez regulatora i czy silnik będzie działał?
    3. Czy zamiast serwa skrętu może być to co jest tylko odpowiednio połączone?
    4. Mam w pilocie 4 akumulatorki i 4 alkaiczne o różnej pojemności, da się to ładować przez pilot?
    5. Jeśli chciałbym zrobić na 3 kanale oświetlenie to napięcie będzie z zasilania odbiornika?

1 - Najlepiej poprzez odpowiedni stabilizator napięcia, zwany BEC. Można go kupić osobno, ale z reguły jest wbudowany w regulator silnika. Wystarczy więc podpiąć do odbiornika regulator i już.
    2 - Nie. Odbiornik nie jest przystosowany do przekazywania wysokich prądów, takich jak w napędzie silnika. Po drugie, odbiornik powinien być odseparowany od zasilania silnika, inaczej dzieją się dziwne rzeczy, np. leci dym ze środka, albo zasięg robi się mniejszy od pokoju...
    3 - Teoretycznie może. Ale musisz zaopatrzyć silniczek w drugi regulator prędkości i to dwukierunkowy, oraz w jakiś rodzaj enkodera do kontroli pozycji. Przy cenach serw modelarskich od 15zł za sztukę... nie ma to kompletnie sensu. Serwo jest silniczkiem z regulatorem i pozycjometrem w jednej obudowie.
    4 - Jeżeli pilot się zgodzi, to czemu nie... tylko go ładnie poproś. I pamiętaj na przyszłość, że pilot to jest albo w samolocie, albo do telewizora. A do zdalnego sterowania jest nadajnik lub aparatura.

Ładowanie modelu przez nadajnik, stosuje się tylko i wyłącznie w zabawkowych modelach z pakietami litowymi, gdzie konieczne jest używanie specjalistycznej ładowarki z powodu bardziej wymagające obsługi takich ogniw. Ponieważ jest to zabawka, a producent nie chce pozwów, że komuś spaliła dom, albo wybuchła w twarz (to nie żarty), to umieszcza dopasowaną ładowarkę w nadajniku.

Po drugie BATERII alkalicznych się nie ładuje. Po użyciu się je oddaje do punktu zbiórki używanych baterii i kupuje nowe. A zwykłe akumulatory AA lepiej ładować dobrej klasy ładowarką do tego dedykowaną. I dłużej pożyją i ty się bardziej nacieszysz.

5 - to zależy od ciebie. Każdy dodatkowy odbiornik w obwodzie odbiornika (ale koszmarek gramatyczny ;) ), wpływa na jego jakość pracy. Nie zaleca się zasilania z odbiornika niczego więcej niż serw.
    Lepiej zastosować tzw. wyłącznik RC i nim załączać zasilanie do oświetlenia wprost z głównej baterii. Wyłącznik podłączasz pod wolny kanał i po zasterowaniu tym kanałem, załącza on styk roboczy. Koszt ok. 30zł. Ale można kupić drugie serwo i nim przełączać zwykły "pstryczek" dźwigniowy. Efekt ten sam.

Generalnie, koszt przeróbki tej zabawki będzie większy niż kupno nowej. Choć niższy od zakupu normalnego modelu. Ale coś za coś - mechanika zabawki pozostanie, więc nie będzie ani to rewelacyjny pojazd, ani trwały.
    Właściwie sztuka dla sztuki.
    Żeby sobie pojeździć, lepiej kupić nową zabawkę. Akurat widziałem w Lidlu samochodziki za 50zł. A można dostać i po 30zł (cena jednego serwa).
    Żeby mieć zdalnie sterowany model, lepiej jednak wyłożyć te 400zł i kupić zestaw startowy typu RTR. Różnica jak dzień do nocy. Bo mimo iż samochodziki-zabawki są zdalnie sterowane to nie mają nawet ułamka potencjału jaki tkwi w normalnym modelu, nawet z dolnej półki. To zupełnie innej klasy sprzęt.

To tak, jakbyś kupił sobie na odpuście latawca i twierdził, że masz samolot.

0
  • #5 14 Kwi 2012 19:48
    siwy00020
    Poziom 8  

Dzięki za odpowiedzi, ale lubię majsterkować i chciałbym przerobić ten model.
    Interesuje mnie to czy ta aparatura będzie spełniać swoją rolę przy serwach i regulatorze obrotów (tzn. czy jest proporcjonalna, czy jakoś tak) no i czy wszystko da się zasilić bateriami AA ni-mh zamiast pakietów lipo.
    Jeśli tak to poprosiłbym linki do w miarę tanich serw i regulatora obrotów z BEC aby były kompatybilne z tą moją aparaturą. Chociaż zastanawiam się czy serwo zmieści się w obudowie :D
    Bo jak już kupię serwo i regulator to jak mi się znudzi mogę przełożyć do innego modelu, a tak bym musiał nową zabawkę kupić ;P
    pozdro siwy

Dodano po 1 [godziny] 48 [minuty]:

Szukałem na allegro i znalazłem tanie serwa: TOWER PRO SG90 FOR AIRPLANE i Turnigy TG9e.
    Będzie to działało? Wiem, że to do samolotów i tylko 1,5kg, ale model jest mały to powinno działać :)
    Regulatory obrotów na allegro zaczynają się dopiero od 50 zł.
    Czy moglibyście podać jakiś sklep gdzie mógłbym taki w miarę tani nabyć przez internet?

Dodano po 21 [minuty]:

I taki regulator (podaję dokładną nazwę aukcji z allegro bo linków raczej nie można wstawiać :)) "Regulator ESC HK 25/30A 3f"

0
  • #7 15 Kwi 2012 09:56
    siwy00020
    Poziom 8  

A mógłbyś mi polecić jakiś dobry regulator? Ten co podałem był z Funkcją BEC (czyli dwukierunkowy tak?) ale faktycznie do jakiego silniczka to nie zwróciłem uwagi ;/
    Ale myślę, że to serwo da sobie radę w moich warunkach :)

0
  • #8 18 Kwi 2012 17:09
    shadow25
    Poziom 12  

Funkcja BEC służy do zasilania odbiornika z aku do silnika głównego(napędowego). Musisz mieć 2kierunkowy do sinika szczotkowego. np. taki Link.

0
  • #9 18 Kwi 2012 19:00
    siwy00020
    Poziom 8  

Czyli jeśli kupię ten regulator i podłączę do niego pakiet to miejsce BATT. w odbiorniku zostawiam puste tak? Już kumam powoli. Czyli potrzebuję serwa i regulatora, a potem już z górki :) A większość serw jest kompatybilna z większością odbiorników czy trzeba jakoś dokładnie dobierać? Z góry dzięki ^^

Dodano po 2 [minuty]:

http://sklep.avt.pl/p/pl/485954/modelarski+re...unkowy+-+zestaw+do+samodzielnego+montazu.html
    A takie coś wchodzi w grę? Czy musi być już zbudowany i z oznaczonymi wtyczkami?

0
  • Pomocny post
    #10 18 Kwi 2012 20:51
    shadow25
    Poziom 12  

W sumie ten który podałeś jest do mniejszego modelu lepszy i tańszy. Tylko masz tam max 20A, dlatego musisz uważać na większe silniki.
    Podałbym ci go wcześniej, lecz myślałem że bezpieczniej by ci było kupić gotowy niż go samemu składać, lecz jak masz czas to spokojnie po woli do tego dojdziesz, masz schemat i rysunki- to powinno Ci pomóc.
    Praktycznie każde serwo ma wtyczkę, która pasuje do większości odbiorników, zdaje mi się że Twoja apka ma uniwersalne wejścia. Także o to się nie martw:) Serwo + ESC i baterie i jazda:) powodzenia:) jakbyś jeszcze czegoś nie wiedział to pisz. :D

0
  • #11 19 Kwi 2012 17:12
    siwy00020
    Poziom 8  

Chodzę do szkoły o profilu elektronicznym, wiec polutowanie elementów do płytki nie powinno stanowić problemu. Ale w sprawach RC wolę opierać się na doświadczonych użytkownikach. Więc wszystkim Wam dziękuję i jak skompletuję części to się odezwę :D
    Jeszcze raz dzięki wielkie :)

0
  • #12 23 Kwi 2012 17:32
    siwy00020
    Poziom 8  

Witam ponownie
    Zakupiłem sobie serwo. Jak na razie regulatora brak. Zainstalowałem serwo w samochodziku jednak zastanawia mnie jego wychył... Promień skrętu kół jest mniejszy od wychyłu serwa, więc jak ruszę kierownicą to mi niczego nie wyrwie? Czy to się jakoś kalibruje?
    Druga sprawa to interesuje mnie jak sprawdzić to serwo w praktyce. Jak podłączyć zasilanie do odbiornika żeby serwo ruszało (mam koszyczek na 4 baterie AA). Wiem, że jak będę miał regulator to wtedy z niego będzie zasilać, ale jak na razie interesuje mnie sprawdzenie serwa. I jeśli dobrze czytałem to serwo skrętu jest na kanale pierwszym prawda? Dzięki z góry :)

0
  • #13 23 Kwi 2012 18:26
    płetwa
    Poziom 29  

Podłącz zasilanie pod odbiornik i do niego serwo.

0
  • #14 23 Kwi 2012 18:32
    siwy00020
    Poziom 8  

Tak rozumiem, ale przy wyjściu z koszyka akumulatorów są ("+" i "-"), a w odbiorniku są 3 wystające piny? Więc jak to się ma? :D

0
  • #15 23 Kwi 2012 19:41
    płetwa
    Poziom 29  

Środkowy plus , minus sprawdź na lewym lub prawy.

0
  • #16 25 Kwi 2012 17:39
    siwy00020
    Poziom 8  

Witam
    Podłączyłem serwo do odbiornika. Dałem plus na środku wejścia baterii i próbowałem już minusa po obu stronach i serwo nie rusza..., co mogę robić nie tak? Odbiornik to ten na zdjęciu w pierwszym poście a serwo to turnigy TG9e, zasilanie z koszyczka 4xAA.
    Odbiornik nie ma żadnej diody sygnalizacyjnej ani nie pika..., bynajmniej takich rzeczy nie dostrzegłem. Więc co mogłem źle podłączyć?

Dodano po 18 [minuty]:

Na boku nadajnika są jakieś przełączniki. Załączam foto.

0
  • #17 25 Kwi 2012 18:36
    shadow25
    Poziom 12  

Jesteś pewien, że jest to odbiornik od tej apki? Używałeś jej wcześniej?
    Plus w środku a minus na zewnątrz przy krawędzi obudowy.
    Masz dobre te baterie? Sprawdź jakie masz napięcie (miltimetr najlepiej), w nadajniku też zrób to samo.
    Masz tam wymienne kwarce? Najważniejsze pytanie czy ona działała wcześniej- bo może być zepsuta np. ale się nie przejmuj:) Zrób to na razie o zobacz moze baterie padły.
    A serwo sprawdź na dwóch kanałach, może jest odwrotnie:)

0
  • #18 25 Kwi 2012 19:09
    siwy00020
    Poziom 8  

Napięcie 4xAA 5,5V
    Napięcie nadajnika 10,8V
    Z tej stronki wynika, że odbiornik jest od tej apki http://www.tiger.com.tw/product/8303.html tylko ja mam na 40mhz.
    Wymienne kwarce są, ale niestety nie posiadam innych niż te i nie mogę sprawdzić.
    Serwa nie działają na żadnym kanale. Można do nich podłączyć niezależnie napięcie żeby sprawdzić czy działają?
    Ja apki nie używałem, ale wiem, że jak była chowana to była sprawna. :)

Dodano po 13 [minuty]:

Może w czymś pomoże to, że jeśli podłączę samo 4xAA bez żadnego serwa itp. to na potrójnych pinach serwa '+'środek '-'boki jest cały czas napięcie takie jak na zasilaniu. Wnioskuję, że jest coś grubo nie tak... i to na wszystkich kanałach.

0
  • #19 25 Kwi 2012 20:52
    shadow25
    Poziom 12  

Może masz jakieś zwarcie, rozkręć odbiornik i zobacz.

0
  • #20 26 Kwi 2012 09:16
    siwy00020
    Poziom 8  

Zwarć nie widać. Zimnych lutów też nie.

0
  • #21 27 Kwi 2012 18:28
    siwy00020
    Poziom 8  

Nikt nie ma pomysłu jak temu zaradzić?

0
  • #22 01 Maj 2012 20:17
    siwy00020
    Poziom 8  

Czy przyczyną tego wszystkiego może być brak regulatora do odbiornika? ;P
    Bo już nie wiem czy szukać zwarcia gdzieś w odbiorniku czy przyczyną może być nadajnik ;/

0
  • #23 02 Maj 2012 00:07
    Madrik
    Moderator Robotyka

Jeżeli podajesz 5,5V na piny + i - w odbiorniku, to regulator nie ma tu nic do rzeczy.

No może poza tym, że nie należy podawać + i - z regulatora, skoro masz zewnętrzne zasilanie. Wtedy podłączasz tylko przewód sygnałowy z regulatora.
    Żeby nie psuć regulatora, najlepiej kupić lub zrobić najkrótszy przedłużacz serwa i w przedłużaczu wyciąć czarny i czerwony przewód.

0
  • #24 14 Maj 2012 16:11
    siwy00020
    Poziom 8  

Witam ponownie.
    Jak się okazuje któreś z moich części jest uszkodzone. Albo nadajnik albo odbiornik. Czy instnieje jakiś łatwy sposób na sprawdzenie, który z nich jest niesprawny? Oczywiście sprawdzenie odbiornika z innym nadajnikiem i odwrotnie nie wchodzi w grę bo po prostu nie mam ;P Nie wiem czy dokupywanie regulatora ma jakiś sens skoro reszta jest niesprawna ;/
    pozdro siwy

0
  • #25 14 Maj 2012 19:09
    Madrik
    Moderator Robotyka

Sprawdzenie nadajnika analizatorem widma radiowego. ;)

0
  • #26 14 Maj 2012 19:13
    siwy00020
    Poziom 8  

no takiego sprzętu to ja nie mam ;/ A może ktoś taki posiada? i by mi ewentualnie sprawdził? :)

0
  • #27 15 Maj 2012 18:03
    siwy00020
    Poziom 8  

a nie da się podłączyć tego odbiornika pod inny nadajnik zmieniając kwarce? Czy musi być tej samej firmy?

0
  • #28 31 Mar 2014 11:58
    czmak
    Poziom 11  

Witam,
    Śledzę to forum od dłuższego czasu i w końcu zdecydowałem się coś napisać.
    Ogrzewam stary temat, gdyż mam nieco inne zdanie o sensowności takiej przeróbki.
    Z problemem przyszedł wnuczek, który dostał zabawkę rc, bardzo ładną replikę
    prawdziwego samochodu, ale niestety z sterowaniem dwupołożeniowym.
    Nawet 5-latek stwierdził, że jeździć tym sie nie daje.
    Rusza toto pełnym gazem i za chwilę wbija się w ścianę, a gdy się chce skręcić, wpada w niekontrolowany poślizg.
    Przecież samochody tak nie jeżdżą.
    Pierwsze podejście, kupić mu coś innego. Ale okazuje się że w cenie do 200 zł
    jedynie modele Silverlit mają sterowanie proporcjonalne. (Jeśli jest coś innego proszę o sprostowanie).
    Znalazłem takiego używanego Silverlita na jakieś aukcji i kupiłem z założeniem, czy by nie dało się z niego coś przełożyć. Okazało się jednak, że po drobnych zabiegach konserwacyjnych jeździ jak nowy.
    Mały stwierdził, ten jeździ dobrze, a teraz zrób aby mój jeździł tak samo.
    Więc przerobiłem ten jego samochód. Po przeróbce to zupełnie inna zabawka.
    Także edukacyjnie. Można ćwiczyć skomplikowane manewry i poślizgi kontrolowane.
    Okazało się że w kręgu rodziny i znajomych jest więcej chętnych na takie przeróbki.
    Przerobiłem więc kilka takich samochodów. Tylko w jednym wstawiłem serwo skrętu, które zresztą długo nie wytrzymało.
    Znacznie prościej jest wykorzystać to co jest, czyli oryginalny silnik z przekładnią, uzupełniony o elektronikę i potencjometr z zepsutego serwa.
    Kupiłem na aukcji za grosze, kilka serw z połamanymi trybami i niekręcącymi się silniczkami, ale wszystkie z sprawnym potencjometrem i elektroniką.
    Z elektroniki serwa uzupełnionej zewnętrznym mostkiem H, otrzymuje się także, zupełnie wystarczający dla zabawki, dwukierunkowy regulator silnika napędowego.
    Używaną aparaturę modelarską na 27 MHz można kupić za 20-30 zł. I o dziwo, za taką samą cenę sprzedałem niepotrzebny komplet nadajnik-odbiornik sterowania dwupołożeniowego.
    Reasumując, taką zabawkę można przerobić bardzo małym kosztem, a satysfakcja dla dzieciaka i majsterkowicza ogromna.
    Jeśli kogoś zainteresowałem proszę o odzew. Mogę podać szczegóły, zdjęcia, schematy.

Moderowany przez Madrik:

Bardzo proszę o założenie własnego tematu. Ten jest nieaktywny i został zamknięty. Proszę tylko o właściwe zatytułowanie nowego tematu, w celu ułatwienia wyszukiwania przyszłym szukającym. Dziękuję.

1