Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Scania 94 nie gaśnie po wyjęciu kluczyka

karol11b 13 Apr 2012 20:27 5335 21
Metalwork
 • #1
  karol11b
  Level 10  
  Witam. Mam problem ze Scanią 94 220KM 97r (wersja bez EDC) a mianowicie po wyjęciu kluczyka ze stacyjki auto nie chce zgasnąć. Pracuje jeszcze około minuty i dopiero powoli gaśnie. Pierwsze co zrobiłem to odpiąłem przewody elektryczne od Ehab i auto nadal pracowało. Oddałem scanię do mechanika: podmienili ehab, wymienili pompkę paliwa, zawór zwrotny i nadal nie gaśnie. Mechanik rozłożył ręce i oddał samochód. Gdzie szukać dalej usterki?
 • Metalwork
 • #2
  szaman108
  Level 31  
  czy ktoś sprawdził ciśnienie zasilania paliwa.Wygląda na to jak by zaciągała lewe powietrze do układu paliwowego
 • #3
  serwis_gh
  Diesel injection systems specialist
  karol11b wrote:
  Gdzie szukać dalej usterki?

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1645587.html
  Napięcie na EHAB ktoś sprawdzał, może jest cały czas?
  Pompka paliwowa powinna wypompować paliwo z pompy i filtra paliwa w ciągu kilku sekund, warunkiem jest jak kolega powyżej nadmienił szczelność układu oraz sprawny i szczelny EHAB oraz pompka paliwowa.
 • #4
  karol11b
  Level 10  
  Po rozpięciu kostki elektrycznej auto dalej pracuje. Odkręciłem dopływ paliwa od elektrozaworu i auto dalej pracowało czyli musiało pobierać paliwo z filtra.
 • #5
  Stary Brat
  Trucks specialist
  Zacina się suwak rozdzielacza w zaworze gaszenia (EHAB) - ale ten w obudowie - tłoczek czarny wygląda jak papieros z nacięciami. Z jednej strony napiera na niego cewka z popychaczem metalowym a z drugiej strony jest sprężyna. (pokrywka na cztery śrubki). Żeby dobrze pracował ten zawór jest potrzebne ciśnienie robocze pompy zasilającej, bo ono pomaga przełączać suwak zaworu.
  Żeby to rozebrać to suwak wychodzi w stronę tej pokrywki na cztery śrubki, ale dodatkowo jest tam tulejka podobna do naparstka i ona powinna być wysunięta jako pierwsza. Suwak nie należy za mocno szlifować, bo jego luz wpływa na szczelność, ale musi lekko przesuwać się.
 • #6
  karol11b
  Level 10  
  Rozebrałem dziś Ehab odkręcilem te 4 śrubki o których piszesz była spręzynka która trochę roziągnąłem żeby tłoczek bardziej napierał. Po złożeniu nie chciała zgasnąć dalej. Odkręciłem przewód (prawy dół) paliwowy od elektrozaworu co idzie do świecy płomieniówki i zakeciłem to Scania zgasła. Później kilka razy gasła i znowu nie gaśnie. Może odkręcając ten przewód ciśnienie spowodowało całkowite domknięcie tłoczka wewnątrz elektrozaworu.
 • Metalwork
 • Helpful post
  #7
  multihunter
  Level 26  
  Witam, 94 220hp z 97r bez EDC sterowaną ma pompę wtryskową za pomocą linki. Linka obraca o kilkadziesiąt stopni dźwignię przy pompie i w ten sposób regulowana jest dawka.
  Ehab, pompka paliwa, z. ciśnieniowy niewątpliwie ma duży wpływ na pracę silnika tyle że na jego uruchomienie. W tym silniku gaszenie odbywa się po przez wywarcie nacisku przez siłownik pneumatyczny na dźwignie przy pompie w kierunku przeciwnym do dodawania gazu (podcina się listwę na pompie) analogiczna sytuacja ma miejsce kiedy przekroczy się prędkość Vmax i działa kaganiec można zauważyć z punktu widzenia kierowcy że podał gazu "ucieka" i jest "miękki". Wiem z PW od założyciela postu że limiter działa więc ja skupił bym się na elektrozaworach a właściwie na ich sterowaniu.
  P.S
  Są dwa elektozawory po prawej stronie ramy na wysokości flanszy; na jednym jest plomba(kaganiec) i 2gi ale nie pamiętam od czego może górski lub gaszenie ale nawet jeśli gaszenie to steruje siłownikiem pneumat. przy pompie. Dla przypomnienia jak wygląda 9 litrówka
  http://www.trucks.nl/vehicleDetail.asp?vehicleid=837904&languageid=1
  P.S2
  Jeśli się mylę to proszę o kulturalną krytykę poprawną pod względem merytorycznym
  Pzdr
 • #8
  karol11b
  Level 10  
  Na dzień dzisiejszy wygląda to tak:
  Auto nie chce zgasnąć to odkręcam śrubę z przewodami zaznaczonymi zieloną strzałką na zdjęciu (pierwszy idzie do filtra a drugi do płomieniówki) poczym wypływa troche paliwa z ehab-u i zakręcam spowrotem. Zapalam kilkakrotnie auto, silnik pracuje powiedzmy 10-15 sekund na wolnych obrotach i za każdym razem auto gaśnie po przekręceniu kluczyka. W innym przypadku jeżeli dodam gazu kilkakrotnie lub auto chodzi ponad minutę to już nie zgaśnie. Nie rozumiem dlaczego znowu gaśnie po powyższej procedurze czyli odkręceniu i zakręceniu przewodu z zieloną strzałką na zdjęciu. Czerwona strzałka na zdjęciu to "potencjometr" gazu. Na nim załozona jest jakaś plomba.
  Zdjęcie w linku: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/cec15a69960c36ad.html
 • Helpful post
  #9
  Stary Brat
  Trucks specialist
  Nie widzę pojazdu, to nie wiem czy jest gaszenie siłownikiem, ale wyżej była mowa o EHAB wiec się na tym skupiłem, bo to wystarcza żeby wyłączyć motor.
  Dołączam rysunki pompy o która wydaje mi się że jest w tym pojeździe i schemat działania zaworu EHAB.
  Proszę zauważyć, że podczas gaszenia zawór odwraca obieg paliwa i wprost wysysa paliwo z komory tłoczków. Ważne jest aby zawór przelewowy był szczelny i nie dopuszczał do wracania się paliwa z przelewu.
  Podejrzewam, że sprawdziłeś czy tłoczek w rozdzielaczu przesuwał się bez oporu.
  Można byłoby wtedy od strony sprężynki włożyć palec i włączając zapłon czujesz jak tłoczek się wypchnął, a wyłączając zapłon cofa się.
 • Helpful post
  #10
  multihunter
  Level 26  
  być może pomyliło mi sie z 124 360 na pompie, a nie wiem jaka jest różnica, jeśli jakaś jest w zasadzie działania
 • #11
  Stary Brat
  Trucks specialist
  Jeszcze jedno ważne w tym układzie paliwowym.
  W przewodzie ssącym od zbiornika do złącza na zaworze EHAB nie wolno montować dodatkowej pompki ręcznej ani zaworu zwrotnego (dioda), lub ssawki z zaworkiem. Takie sawki są stosowane do układów DCI i UPEC. Zabezpieczenie przed cofaniem paliwa zapewnia szczelność zaworu przelewowego (nadciśnieniowego). Dobrze analizuj zasadę działania. Brak możliwości cofnięcia paliwa do ssania przy przełączeniu zaworu EHAB skutkuje pozostawieniem pewnego ciśnienia w komorze pompy i chwilową pracę.
 • #12
  karol11b
  Level 10  
  Stary Brat wrote:
  Brak możliwości cofnięcia paliwa do ssania przy przełączeniu zaworu EHAB skutkuje pozostawieniem pewnego ciśnienia w komorze pompy i chwilową pracę.

  Podejrzewam, właśnie że pozostaje jakieś ciśnienie i dlatego nie chce zgasnąć. Bo tak jak pisałem wcześniej odkręce przewód, paliwo zleci z ehabu razem z ciśnieniem i kilka razy auto gaśnie pod warunkiem że nie będzie długo pracować i nie będzie wchodzić na wyższe obroty. Wymienie jeszcze filtr paliwa.
 • #13
  Stary Brat
  Trucks specialist
  Ładnie mnie zacytowałś - tylko sprawdź przy tym autku to co wcześniej było pisane i czy to funkcjonuje poprawnie.
  A tak na marginesie to używaj przycisku "pomógł", bo koledzy na próżno rad nie będą udzielali.
 • Helpful post
  #14
  serwis_gh
  Diesel injection systems specialist
  Jeśli aż tak przeszkadza gaśnięcie to może zmodyfikować układ hydrauliczny i zastosować zamiast EHAB ELAB z pompy Mercedesa EDC z regulatorem RE33
 • #16
  karol11b
  Level 10  
  kataniak1994 wrote:
  Jeśli potrzebujesz mam uzywany sprawny EHAB do sprzedania.

  W sprawie ehab odezwę się na PW.

  Mam jeszcze pytanie: Jak sprawdzić ciśnienie zasilania paliwa?
 • #17
  serwis_gh
  Diesel injection systems specialist
  Ciśnienie mierzy się na wyjściu filtra paliwa (nie przed filtrem, bo zapchany filtr może przekłamywać wartości) na górnym krućcu, ciśnienie w granicach 2,0-2,2 bar na wolnych obrotach (500 obr/min)
 • #19
  Darkren
  Level 2  
  Witam, mam podobny chociaż odrobinę inny problem. Autobus Setra 315NF 1997r wymieniono wszystko lub sprawdzono wszystko co było możliwe w układzie zasilania paliwem a silnik nie chce pracować. Zapala z problemami, szarpie silnikiem i nie wchodzi na właściwe obroty. Po podpompowaniu ręczną pompką chodzi super do czasu wypalenia paliwa i dalej jest problem. Zasilanie do EHAB dochodzi (23,5-24 V) ale obawiam się, że w samym zaworze coś się przycina, albo nie otwiera się do końca. Proszę o jakieś podpowiedzi
 • #20
  saron22
  Trucks specialist
  Spróbuj podmienić Ehab
 • #21
  Darkren
  Level 2  
  Jutro spróbuję podmianki, ale nie mam pewności, że drugi zawór jest ok. Niemniej warto zobaczyć. Nie wiesz może czy ehab da się rozebrać. Chodzi mi o stronę z czterema śrubami. Czy tam coś nie jest zaprasowane.
 • #22
  kwantor
  Level 38  
  W jednym i drugim przypadku, warto w krytycznym momencie stuknąć młoteczkiem z czuciem w ten zawór.
  Poprawa wieńczy diagnozę.