Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie subwoofera. Wzmacniacz z dekoderem dolby digital do kina domowego.

RAFX 06 Sty 2005 12:14 2795 12
  • #1 06 Sty 2005 12:14
    RAFX
    Poziom 11  

Mam pytanko. Posiadam wzmacniacz z dekoderem dolby digital do kina domowego. Jest tam wydzielony sygnał na subwoofer (jeden kanał). Problem tkwi w tym że większość oferowanych wooferkow posiada wejścia L i R. W jaki sposób podłączyć taki subwoofer żeby to sensownie działało? Oryginalnie woofer który powinien być podłączony do tego wzmacniacza ma impedancje 4 Ω. Z góry dziękuje za pomoc. :)

0 12
  • #2 06 Sty 2005 13:00
    DjMapet
    Poziom 42  

Witam!
    Czy wyjście jest na sub aktywny czy pasywny?
    Z tego co napisałeś "Oryginalnie woofer który powinien być podłączony do tego wzmacniacza ma impedancje 4 Ω." to na pasywny a taki raczej nie ma wejścia L i R (chyba, ze z głośnikiem dwucewkowym, lub z dwoma głośnikami)
    Jeśli na pasywny to kup lub zrób takiego, podłącz pod to wyjście i będzie git :D

Pozdrawiam

0
  • #3 06 Sty 2005 14:13
    MarcinG
    Poziom 30  

Witam napisz może co to za wzmacniacz, będzie łatwiej udzielić konkretnej odpowiedzi.

0
  • #4 06 Sty 2005 17:48
    RAFX
    Poziom 11  

Jest to straszy juz troszke system 5.1 do komputera ze wzmacniaczem, jest tam regulacja głośności głośnika centralnego, głośności woofera oraz dźwięku przestrzennego. I chodzi o to że oryginalny subwoofer (pasywny) jest marny - brak mu dynamiki. Ze wzmacniacza wychodzi wyjście na woofer 2 żyłowym kabelkiem. Do większości wooferków pasywnych tak jak przeglądałem na aukcjach trzeba podłączyć sygnał z 2 kanałów. No i teraz jak to podłączyć żeby było dobrze :). Jest jeszcze jedno wyjście w tym wzmacniaczu - subwoofer line out( tez kabelkiem 2 zyłowym) pewnie do woofera aktywnego. Ale te rozwiązanie jest finansowo bardziej nieprzyjemne :(

Podaje dane techniczne zestawu

Zestaw głośnikowy Creative DeskTop Theatre 5.1 DTT2500 Digital

Podstawowe cechy:

wbudowany cyfrowy dekoder Dolby AC-3
    pięć głośników satelitarnych oraz jeden niskotonowy; wysokiej jakości funkcjonalny dekoder-wzmacniacz umożliwiający ustawienie konfiguracji głośników
    obsługa wielu standardów sygnału: Dolby Digital (AC-3), Dolby Pro Logic, PCM (SPDIF), Analogue Pro Logic, Analogue Line Stereo (2 lub 4-ch)
    9-stykowe gniazdo DIN do podłączenia dźwięku cyfrowego z karty SB Live! dla przednich i tylnych głośników
    Liczba głośników:
    4 głośniki satelitarne
    1 głośnik centralny
    1 głośnik niskotonowy (subwoofer)
    Zestaw:
    głośniki satelitarne - 7W (RMS) każdy
    głośnik centralny - 21W (RMS)
    głośnik niskotonowy - 20W (RMS)
    współczynnik S/N - 82 dB (nieważony)
    pasmo przenoszenia zestawu - 22 Hz - 20 kHz
    Głośnik niskotonowy:
    współczynnik S/N - 82 dB (nieważony)
    pasmo przenoszenia - 10 Hz -155 kHz
    Ekranowanie magnetyczne:
    Głośniki satelitarne i centralny
    Zasilanie:
    15V (DC), 3A

0
  • #5 07 Sty 2005 14:06
    MarcinG
    Poziom 30  

Podwójne wejścia w subwooferach biorą się z jednego powodu: trzeba dodać do siebie sygnał z obu kanałów stereo, potem przefiltrować i na końcu wzmocnić.Ty dysponujesz sygnałem zsumowanym i odfiltrowanym.Jeśli podłączysz sygnał z Twojego wzmacniacza na jedno z wejść suba pasywnego,będie grało,ale wtedy zależnie od tego co jest w środku gra pół głośnika dwucewkowego lub jeden głośnik przy rozwiązaniu dwugłośnikowym.Jeśli sub jest wykonany jako 2*8Ω możesz połączyć to równolegle.W rozwiązaniu aktywnym bierzesz sygnał subwoofer line out i podłączasz go do jednego z wejść (chinch).Obie opcje jednak swoje kosztują.

0
  • #6 07 Sty 2005 14:18
    irek2
    Poziom 40  

Musisz po prostu kupic subwofer z jednym glosnikiem 4omowym lub subwofer z dwoma glosnikami 8 omowymi albo tez z jednym dwucewkowym 2x8om.
    Lepiej pokaz co chcesz kupi na allegro bo zazwyczaj jest tam sam zlom. A troche zapalu i spokonnie zrobisz sam takiego subika za male pieniadze.

0
  • #7 07 Sty 2005 17:06
    DjMapet
    Poziom 42  

Dokładnie też jestem za tym abyś zrobił sam.. :) Wzmacniacz juz masz, filtr też, brakuje Ci tylko odpowiednio wykonanej, skrzynki z głośnikiem :wink:

Pozdrawiam

0
  • #8 07 Sty 2005 19:25
    gdL
    Poziom 27  

Tylko nie rób subka z kiepskich głośników. Ja sam zrobiłem z głośników marki 888 i żałuję. Mogłem wydać 200 zł więcej i mieć Magnata. Warto zainwestować w wysoką efektywność i firmę. Zazwyczaj lepiej brzmi, głośniej przy słabym wzmacniaczu no i długo pogra. Nie oszczędzaj kasy na jakości przetwornika. Nie opłaca się.

0
  • #9 07 Sty 2005 23:06
    RAFX
    Poziom 11  

Zastanawiałem się nad kupnem czegoś takiego

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=38537688

ale było mineło :) wstrzymałem się z kupnem bo nie byłem pewny czy wymiana suba cos mi da.

A teraz zastanawiam się nad czymś takim

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=38884656

lub czegoś takiego - w tym przypadku problem znika bo jest właściwe wejscie do głośnika

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=39130110

czy lepiej doinwestować i kupic coś takiego?

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=39037257

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=39054973

Po za jednym przypadkiem pozostaje do wyjaśnienia kwestia jak to podłączyć jednym kabelkiem żeby dobrze grało.

Dziekuje wszystkim za pomoc

0
  • #10 07 Sty 2005 23:38
    Szwajger
    Poziom 11  

Też jestm za tym abyś sam coś sobie zbudował, zadna filozofia jak sie okazało bo sam własnie zbudowałem jak narazie skrzynke + głosnik- koszt 190zł lub mniej.
    Pozdrawiam

0
  • #11 08 Sty 2005 02:13
    DjMapet
    Poziom 42  

Hmm.. ciekawe co jest w tych skrzynkach bo jakby nie było ceny nawt nawet...

Ale polecam zrobić samemu, jeśli masz jakąkolwiek możliwość i chęć!
    Satysfakcja gwarantowana... :D

Pozdrawiam

0
  • #12 08 Sty 2005 08:40
    gdL
    Poziom 27  

Zrobienie samemu to niewielka filozofia. Przecież było to już wiele projektów, możesz zrboić to co djbolo, albo nawet kupić jakiegoś magnata, zapisać parametry, a my ci tu obliczymy obudowę. Tylko kwestia jaki głośnik kupić.

Na allegro dobrego to można kupić alfreda, bo one są wszystkie "dobre". Głosnik najlepiej kupić w autoryzowanym sklepie wysyłkowym IMO. Nie wiem jak się na to zapartują inni użytkownicy forum elektroda.

Teraz popatrzyłem na miasto. Może w Ełku masz jakiś sklep w którym idzie kupić głośnik, najlepiej oczywiście kupić fizycznie, nie przez net. Hyhy, ja nawet nie biore tego pod uwagę, bo małe moje miasteczko.

0
  • #13 08 Sty 2005 10:40
    jakubkrawiec
    Poziom 18  

Kup głośnik STX - tani a dobry, jak masz więcej kasy to jakiś firmowy typu Magnat.

0