Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

RICOH Aficio SP C232SF - niewyraźny wydruk, przebarwienia

14 Kwi 2012 16:24 2281 4
  • Poziom 2  
    Witam!

3 miesiące temu zakupiłem używaną drukarkę RICOH AFICIO SP C232SF z pełnymi tonerami ( najprawdopodobniej regenerowane ) . Niestety już od samego początku drukarka zostawiała delikatne przebarwienia na wydrukach (co utrudnia rozczytanie ). Przebarwienia są w kolorze głownie różowym i żółtym . ( W załączeniu przesyłam skan wydruku z w/w drukarki ) . Interesujący jest również fakt , że wydruki różnią się odcieniem . Połowa kartki jest bardziej różowa ( praktycznie równo połowa ) a druga bardziej żołta , pomarańczowa ale to nie jest duża różnica . Drukarka na tonerach ma wydrukowane ok 500 str . Z Maintenance Page odczytałem ,że Printer Engine wydrukował 25076 str . Tonery wskazują pełną pojemność , butelka na zużyty toner ( ?? ) sprawna .Sądzę ,że to nie ma większego znaczenia ale powiem ,że drukarka jest podłączona sieciowo do switcha ( RJ45) . Niestety nie wiem co może powodować wyżej wymienione przebarwienia i zniekształcenia .Interesujący jest również fakt ,że drukarka robi więcej przebarwień gdy drukuje elementy składające się głownie ze zdjęć , mniej przebarwień w zwykłym kolorowym dokumencie tekstowym. Tekstowe czarno białe wydruki ( np . pisma itp. z programu MS Word ) są praktycznie idealnie drukowane (dobre zaczernienie oraz brak jakiś defektów w postaci białych pasów itp. ).

Czym są spowodowane wyżej wymienione defekty ? Co należy wymienić , usprawnić ?

Przesyłam przykładowy wydruk razem z plikiem oryginalnym z jakiego było drukowane . :D Wiem ,że plik wyjściowy jest w kiepskiej jakości jednak problem pojawia się także w plikach o odpowiedniej jakości :cry: . ( drukowane na starej OKI Okipage 14EX i wydruki nie posiadają tych zniekształceń). Zniekształcenia są najbardziej widoczne dookoła tekstu oraz po środku kartki , skan nie oddaje całej intensywności tego efektu .

RICOH Aficio SP C232SF - niewyraźny wydruk, przebarwienia <--oryginał

RICOH Aficio SP C232SF - niewyraźny wydruk, przebarwienia <-- wydruk

Jest to mój pierwszy post na forum (choć konto posiadam od dłuższego czasu oraz przeglądam elektrodę co jest związane z moimi zainteresowaniami :D ) więc przepraszam za możliwe powstałe błędy . Mam nadzieję ,że w najbliższej przyszłości będę częściej korzystał z elektrody i na niej się udzielał . :D

Proszę o pomoc , oraz dziękuje za zainteresowanie tematem .
  • Poziom 26  
    witam,

Tak mysle , ze sam sobie odpowiedziales na pytanie mowiac , iz prawdopodobnie zostaly uzyte regenerowane tonery.

Nie oczekujmy rzeczy niemozliwych, zakup oryginaly i moze odpowiedz bedziesz mial od razu,

Pozdr
  • Poziom 2  
    Witam ,
    Też sądzę ,że regenerowane tonery mogły pogorszyć jakość wydruków i przez to są problemy jednak nie jestem tego pewien.W załączeniu przesyłam mainterance page która pokazuje ,że wszystko jest czyste , nie ma przesunięcia obrazów ani żadnych zniekształceń. Zauważyłem ,że drukarka świetnie drukuje wszelką grafikę "biurową " , np. jakieś wektory . Zastanawiam się czy to nie jest wina jakiejś kompresji która drukarka może robić gdy wysyłam ,żądanie drukowania jakiegoś np. zdjęcia czy obiektu typu raster . Na skanie wydruku zdjęcia są bledsze niż w rzeczywistości i nie widać tych "kropek " z jakich złożone są tła . Drukarka korzysta z PCL 6 . Może w tym jest jakiś problem . Zauważyłem też ,że drukarka dość długo myśli w stosunku np. do OKI okipage 14ex .
    Zamierzam kupić oryginały lecz najpierw chce zużyć te materiały co są w drukarce ( komplet nowych tonerów kosztuje wielokrotność wartości drukarki :p ).

RICOH Aficio SP C232SF - niewyraźny wydruk, przebarwienia

Drugie pytanie to troche off topic ale zapytam przy okazji :
    Opłaca się kupować HP LJ 4050 za około 100 zł ?? Są jakieś duże problemy z tą drukarką ?
    Potrzebuje "woła roboczego " .

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    witam ,

Maintenance page nie wyglada zle, Jezeli nie jestes pewien sterownika to po prostu zmien na 5c i przetestuj . Jezeli chodzi o kompresje to takze wszystko do sprawdzenia masz opcje w sterowniku to sprawdz. Niestety w takich wypadkach najlepsza jest metoda prob i bledow.

Jezeli chodzi o cene materialow do RICOH to tanie nie sa .

pozdr

Dodano po 24 [minuty]:

Jest tez procedura ktora mozna sprawdzic czy problem jest z cartridgem(ami) czy z pewnymi czesciami maszyny. Szczegoly wysle na PRIV bo tutaj za duzo wstawiania. Dla tych ktorzy sa zainteresoani odsylam na TESSE

pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    a dla mnie to wygląda jak PDF "zdjęcie" a nie tekst...
    podczas formatowania do pdf "zamkniętego" (czyli taki w którym nie możesz zaznaczyć tekstu) wszystko traktowane jest jako grafika, stąd to tło dookoła tekstu,
    prosty test wpisz cokolwiek w "wordzie" lub innym edytorze tekstowym i zobacz efekt,
    jeżeli będzie lepiej to winę ponosi dokument źródłowy.
    Same zamienniki czy oryginały owszem mają znacznie przy jakości druku ale nie w takim wymiarze, a brudzenie jeśli już to powinno występować na powierzchni kartki (niezależnie czy jest tekst czy nie)
    pozdrawiam