Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Głośniki do Unitra Tonsil ZG30-C

unborn84 14 Apr 2012 18:39 4136 8
    unborn84
    Level 10  
    Witam
    Posiadam zestaw kolumn Unitra Tonsil ZG30-C, lecz niestety basy się skoczyły, a chciałbym je podmienić na mocniejsze, ale oryginalne, aktualnie są GDN 20/30 8 ohm, a chciałem zastosować GDN 20/60 8 ohm i jestem ciekaw czy zwrotnica jest przystosowana do zwiększania mocy głośnika niskotonowego, bo np gwizdki są GDWK 9/80 i maja 80 W. No i chciałem też z racji zwiększenia mocy zestawu wywiercić otwory z tyłu aby zrobić bassreflex, czy to dobre rozwiązanie?
    Wzmacniacz to WSH 303 wersja export DA 4140 2x40 W sinus
    Pzdr
    nitros66
    Level 26  
    Kolumny projektuje się pod konkretne głośniki. Nie możesz ot tak sobie żonglować przetwornikami. Miałem u siebie ten zestaw przez 3 lata ( wersja 4Ω ). Gra bardzo dobrze na fabrycznych głośnikach. W Twojej sytuacji pozostaje regeneracja ( zawieszenie musi być piankowe, a nie gumowe ) albo wymiana głośnika na nowy. Wprawdzie GDN20/30 wyszedł z produkcji, ale z powodzeniem w tym zestawie stosować można GDN 20/40 8Ω.

Pozdrawiam,
    nitros66
    Książe Radziwił
    Level 21  
    Nie radził bym bawić się w bass reflex , stracisz mocno na brzmieniu, efekt nieodwracalny, a basu zamiast być więcej , będzie sporo mniej. Fabryka wiedziała co robi.
    unborn84
    Level 10  
    Aha, czyli te otwory to raczej nie jest dobry pomysł. Myślałem że będzie przydatny po zmianie basów, ale rozumiem że głośniki GDN 20/60 można zamontować?
    blazej.1994
    Level 24  
    Przecież kolega wyżej napisał ze nie.
    nitros66
    Level 26  
    Kolego nie słuchasz tego co Ci się mówi. To, że głośnik ma 60W nie koniecznie oznacza, że basu będzie więcej. Moc znamionowa oznacza tylko ile watów głośnik jest w stanie przyjąć. O głośności świadczy przede wszystkim skuteczność ( sprawność ) przetwornika. Dopasowanie innego głośnika do gotowej kolumny to zadanie trudne. Jak mi nie wierzysz to przeczytaj ten wątek i zobacz ile czasu poświeciliśmy z kolegą wrotekpoz, aby jego zestaw po zmianie głośnika zagrał dobrze. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2255741.html

Masz duże ułatwienie, że miałem okazję regenerować zestaw ZG30 114 dla siebie oraz szukać "zamienników" GDN20/30 dla kilku osób. Dlatego jeśli nie jesteś w stanie przeprowadzić regeneracji oryginalnych głośników, zamontuj głośniki Tonsil GDN 20/40 8Ω I nie kombinuj z BR bo bas będziesz miał dudniący i "rozwleczony".
    unborn84
    Level 10  
    No starych nie opłaca się robić, maja popalone cewki i porwane membrany. Wiec chyba je po prostu zamienię na GDN 20/40, myślałem że wymiana na mocniejszy będzie lepsza bo zarówno gwizdki jak i i wzmacniacz maja jeszcze zapas. Co do BR to dzięki za podpowiedzi, myślałem że polepszę a mógłbym tylko zepsuć.
    Znawca_Roman
    Level 10  
    Ewentualnie zawsze można kupić jakieś nowe głośniki. Bardzo szeroki wybór głośniczków w super cenach mają w internetowym sklepie Magicznej Planety. Polecam wejść na tę stronkę i poszukać sobie czegoś dla siebie - żeby cena i jakość odpowiadały oczekiwaniom :)

Moderated By dj-MatyAS:

3.1.11. Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.
    Kolega chyba nie do końca rozumie na czym polega dobór obudowy do głośnika. "Jakieś głośniki", "żeby pasowały"...
    Ostrzeżenie za szkodliwą poradę i zabieranie głosu w dyskusji na temat której nie ma się pojęcia.

unborn84
    Level 10  
    Zamykam temat, obudowy zostawiłem w oryginale, głośniki zmieniłem na odrobinę mocniejsze, oczywiscie oryginalne, koszt 150 zł.
    Pozdrawiam