Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiennik dwupłaszczowy 300l czy 2 w jednym Termica?

14 Kwi 2012 20:55 6150 10
  • Poziom 12  
    Witam.
    Zastanawiam się nad kupnem bojlera c.w.u. Tyle tylko, że nie bardzo wiem na co się zdecydować. W tym momencie mam kocioł Ariston Eurogas PL 12 - mam go od około 8 lat, nie wymieniałem w tym czasie anody (śmieszna sprawa - instalator nie powiedział o tym, a instrukcji wcześniej jakoś dokładnie nie wertowałem z powodu braku czasu).
    W tym momencie rozważam dwie możliwości:
    1. Zakup podgrzewacza gazowego z wężownicą Termica TWU 150 i pozbycie się Aristona.
    2. Zostawienie Aristona i niezależnie zakup bojlera dwupłaszczowego ERMET ECO 300l. W zależności od potrzeb korzystałbym z jednego bądź z drugiego (Ariston prawdopodobnie niezbyt często).

Zastanawiam się tylko czy jest możliwość sprawdzenia stanu Ariston'a i czy ewentualnie w chwili obecnej jest sens wymieniać anodę magnezową. Chodzi mi o to, że nie zamierzam rezygnować całkowicie z podgrzewacza gazowego. Więc jeśli kupiłbym sam bojler dwupłaszczowy, a za niedługi czas obecny Ariston wymagałby wymiany, to niestety wydatki w sumie byłyby zbyt duże. I w takim wypadku pewnie wolałbym kupić 150l Termicę (z nierdzewki) i tym samym mieć 2w1. Problem tylko w tym, że przy tak małym zbiorniku nawet w lecie musiałbym zapalić w piecu węglowym (tyle że drewnem) ze 2x dziennie ;(
    Reasumując: potrzebuję sprawdzić stan Aristona. Jeśli jest kiepsko, to go wyrzucam i kupuję Termicę (tym samym borykam się z małym zbiornikiem i częstym paleniem w lecie). Jeśli natomiast Ariston wytrzyma jeszcze kilka lat, to dokupuję bojler 300l i palę sobie w piecu nawet w lecie zdecydowanie rzadziej, a w razie potrzeby włączam gazowego Aristona i z niego korzystam ;)
    Możecie coś doradzić?
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 16  
    Mam podobne rozwiązanie w swoim domu, kiedyś miałem bojler elektryczny ale obecne rozwiązanie jest najekonomiczniejsze (finansowo). Ja doradzam wycenić koszt naprawy Aristona i ewentualnie naprawić go. Latem ogrzewanie wody do celów sanitarnych jest śmiesznie tanie ( nie licząc uciążliwości palenia). Dobrze ocieplony zasobnik trzyma temperaturę, u mnie czas palenia ok pół godziny, tzn.rozpalenie do ok. 70 st. C i utrzymanie tej temp.,
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 12  
    Aristona nie muszę naprawiać, bo jest dobry. Nie wiem tylko ile jeszcze wytrzyma i czy w ogóle się coś takiego naprawia. Ponadto zastanawiam się jaki będzie koszt ogrzewania wody latem kiedy skończy mi się to drewno, które mam (pozostałości po budowie - dosyć sporo), a będę musiał kupić opał. Za gaz płacę obecnie około 130zł/m-c (gazu używam tylko do ogrzewania wody w Aristonie, wszędzie indziej jest prąd).
  • Poziom 12  
    A czy ktoś słyszał w ogóle o wymienniku ERMET ECO 300L SKAY? Jest to chyba jedyny na rynku wymiennik dwupłaszczowy o pojemności aż 300l. Dla mnie to świetne rozwiązanie, bo zdecydowanie łatwiej jest rozgrzać 1x 300l wody, niż 2x 150l. Możecie zatem powiedzieć coś o tej marce?
    Ps. Dodatkową zaletą jest fakt, iż zbiornik jest żywicowany, dzięki czemu nie wymaga anody magnezowej.
  • Poziom 29  
    To coś nie doczytałeś bo w opisie jest podane że wymagają tej anody
    http://kotly.com.pl/produkt-pionowy-wymiennik...y-ermet-zywicowany-300l---skay-2790.html?l=pl
    Zaś nie brak anody jest problemem a jakość wody dostarczanej z linii która jest bardzo zasyfiona i jeżeli chcesz przez długie lata cieszyć się pełną sprawnością zasobnika - zainwestuj bardziej w klasyczny filtr sznurowy lub zestaw filtrów dokładnie oczyszczający wodę na wejściu/zasilaniu do domu.
  • Poziom 12  
    Nie wiem o co chodzi. Na stronie, do której podałeś link jest jak byk napisane (w dodatku na czerwono), że NIE WYMAGA ANODY MAGNEZOWEJ, natomiast na końcu napisano, że zaleca się założenie magnetyzera (mam taki od lat, ale nie wiem czy faktycznie coś daje).
  • Poziom 29  
    Obawiam się że to 2 różne nazwy tego samego i to taki mały myk gwarancyjny w razie czego... Anody nie ma - każdy doczyta ale że zalecają magnetyzery (dobrze że nie odwróconą osmozę) to już mało kto... i jest punkt podparcia dla odrzucenia ew. reklamacji w przyszłości.
    Ja mam polskiego (Elmet lub Biawar - nie pamiętam) i w przyp. kotła węglowego c.o. zdaje świetnie egzamin. Błyskawicznie nagrzewa wodę - nieporównywalnie szybciej niż wężownicowy jaki miałem dotychczas.
  • Poziom 12  
    To nie są dwie różne nazwy tego samego. To są dwie różne rzeczy, mające zupełnie inne zadanie do wykonania. Magnetyzer poza tym montujemy nie w wymienniku, tylko na rurze zasilającej dom w wodę ( u mnie jest przed licznikiem). Natomiast cała sprawa w tych wymiennikach ERMET polega na tym, że są one od środka pokryte jakąś żywicą (epidian), która rozciąga się i kurczy wraz ze zbiornikiem (przy zmianie temperatury). W zwykłych emaliowanych wymiennikach (właśnie np Biawar...) zbiornik pokryty jest emalią, która pod wpływem "rozciągania się i kurczenia" zbiornika po prostu pęka. Dlatego też konieczna jest anoda, która zapobiega rdzewieniu zbiornika w miejscach pęknięć.
    Ponadto ERMET jako jedyny chyba produkuje zbiorniki 300l dwupłaszczowe.
    Tyle tylko, że nie znam się na markach producentów wymienników i nie wiem co taki ERMET może być wart.
  • Poziom 29  
    Wybacz ale dla mnie "magia" magnetyzerów jest identyczna jak tych montowanych w pojazdach na przewodach paliwowych i powietrza. Czysta autosugestia. To wszystko ma swoją żywotność i nie licz na to ze będzie działało sprawnie przez 40 czy 50 lat. Mój poprzedni bojler przerdzewiał po 15 latach, kolejne 10 lat był 3x spawany i klejony. Założony kolejny wcale dłużej pracował nie będzie.
    Nie wiem czy jest tu jakiś użytkownik który może potwierdzić iż ma 30 lat ten sam bojler, wymienia regularnie co 2 lata anodę i bojler jest jak nowy...
  • Poziom 12  
    Ja też uważam, że magnetyzer nic nie daje. Założyłem go z 15 lat temu (a raczej mój hydraulik założył). Miał ponoć "rozbijać" kamień, ale poza uszczupleniem portfela chyba nic nie zrobił. Natomiast anoda już na pewno coś daje, a tym bardziej ta żywica (jeśli faktycznie spełni dobrze swoje zadanie).
  • Poziom 12  
    Koledzy - a mam jeszcze jedno pytanie. Otóż instalator powiedział mi, iż nie poleca zbiorników dwupłaszczowych, gdyż z praktyki wie, że się nie sprawdzają. Będę go musiał dopytać co dokładnie miał na myśli. A wy jak uważacie? Lepszy dwupłaszczowy (ten o którym pisałem wcześniej - 300l z epidianem) czy też może z dwoma wężownicami (obie podłączone pod kocioł) emaliowany z anodą?