Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Matryca diodowa 8x32 RG, automatyczna zmiana jasności

raffiki 15 Kwi 2012 02:40 7397 8
  • Matryca diodowa 8x32 RG, automatyczna zmiana jasności Witam, dziś chciałem zaprezentować (zapowiedzianą dawno temu) matrycę diodową. Z wyglądu podobna jest do swojego poprzednika, ale to przez użycie tych samych matryc. Tak naprawdę cały kod i elektronika są nowe.

Program:
    Całość została napisana w języku C. Program w tej wersji zajmuje niecałe 13kB.

Elektronika:
    uC: Atmega32 (ponieważ będzie jeszcze snake - też pisany od nowa - i mógł by się nie zmieścić)
    RTC: DS1307
    termometr: 3x DS18B20 (automatycznie włączane po podpięciu i wyłączane po odpięciu)
    sterownik matryc: MBI5029

Wyświetlanie:
    możliwe jest 12 trybów wyświetlania. 6 z nich dotyczy przewijania tekstu i 6 statycznej prezentacji. Można uzyskać 6 efektów kolorystycznych:
    -czerwony
    -zielony
    -żółty
    -znaki różnych kolorów
    -pionowe kolorowe linie
    -poziome kolorowe linie
    Podczas prezentacji w każdej chwili można przełączyć wyświetlaną informację poprzez naciśnięcie przycisku.
    Jasność matrycy jest dostosowywana automatycznie do otoczenia (fotorezystor i ADC).

Ustawienia:
    Zapisywane w pamięci EEPROM. Można regulować tempo zmian tekstu statycznego oraz przewijania (osobne opcje). Wybór wyświetlanych informacji (w menu zielone oznacza włączone, czerwone wyłączone).
    Standardowe ustawienia zegara. Dzień tygodnia liczony z wzoru Zellera (przy zapisie do RTC). Sterowanie odbywa się poprzez 4 przyciski (tak wiem, można zrobić na dwóch - można i na jednym, ale mnie takie pasuje).

Zastosowanie:
    Matryca ma służyć w domu jako termometr. Zastosowanie takich a nie innych technik spowodowane jest dostosowaniem programu do moich zapotrzebowań. Pobór prądu był rzędu 150mA (zależny od jasności i prezentowanej informacji).

Płytki wykonane termotransferem. Przewody ciapnięte klejem żeby się nie urwały. Tak samo kondensatory. Mnóstwo kabli bo jeszcze programator nie był odpięty.

Kilka zdjęć (screeny z eagle czysto poglądowe, prosze nie marudzić, ze nie da się odczytać wartości rezystora etc) :
    Matryca diodowa 8x32 RG, automatyczna zmiana jasności Matryca diodowa 8x32 RG, automatyczna zmiana jasności Matryca diodowa 8x32 RG, automatyczna zmiana jasności Matryca diodowa 8x32 RG, automatyczna zmiana jasności

Film:

Program oraz płytka nie zostanie opublikowany ponieważ część była robiona na zamówienie. Jeśli ktoś chce to mogę pomóc ale gotowca nie dam.

Jeśli są jakieś pytania, proszę pytać.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • PCBway
    hehehehuhuhu
    Poziom 19  
    Moim zdaniem kolory są fatalne, może dlatego że punkty świetlne są za duże.
    Ogólnie sam projekt może być lecz taka matryca to porażka. Trzeba się dobrze przyjrzeć aby zobaczyć co jest w danej chwili wyświetlane, zbyt mało i za duże punkty świetlne na dany symbol.
    Tyle mojego.
    Tarzan21
    Poziom 12  
    witam

Mi się wydaje, że nieczytelność czytania z filmu polega na jakości nagrania...jaka jest opinia autora?? faktycznie jest taki efekt rozmazywania??...Co do dużych punktów... film kręciłeś na zoomie??

Ogólnie projekt starannie wykonany.
  • PCBway
    ahmed10
    Poziom 11  
    Spodobał mi się Twój pomysł z tą naklejką na uC. Fajnie by było gdyby była większa gęstość tych diod na matrycy albo chociaż bliżej siebie żeby były bo wg. mnie trochę trudno się to czyta, ale tak ogólnie to fajny projekt, płytki elegancko powychodziły widzę:D
    raffiki
    Poziom 13  
    hehehehuhuhu napisał:

Moim zdaniem kolory są fatalne, może dlatego że punkty świetlne są za duże.

Wyświetlacz ma kolory bardzo ładne, na filmie tak wyszły ponieważ aparat był na zmniejszonej czułości żeby nie ustawiał się do otoczenia.

Tarzan21 napisał:
    Mi się wydaje, że nieczytelność czytania z filmu polega na jakości nagrania

Aparat sobie nie radził, nagrywałem z bardzo bliska. Z odległości 1 m już nagrywał dobrze. Tylko tła było za dużo.

ahmed10 napisał:
    Spodobał mi się Twój pomysł z tą naklejką na uC.

http://arrgain.unixstorm.org/?p=59 jak by ktoś chciał

ahmed10 napisał:
    Fajnie by było gdyby była większa gęstość tych diod na matrycy

Tak to wygląda bo aparat był bardzo blisko. Matryce są kupne więc to standard ;) (poza tym taki rozmiar miał być - zamówienie). teraz będę pracował nad matrycą 64x16 (czerwoną).

A tutaj mała prezentacja jak wygląda w normalnych warunkach (test programu w trakcie pisania)
    http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=auN_XW-02zE
    raffiki
    Poziom 13  
    lukashb napisał:
    Zaraz by się wypowiedział nasz ekspert od multipleksowania z poprzedniego tematu....że gdyby on to robił, to by zrobił statycznie i film by wyszedł.
    Poza tym gratuluję ;). W zasadzie tablica jak tablica, działa i spełnia funkcje to jest najważniejsze.

Brak multipleksowania by nie pomógł. Problem wynika z zbyt małej ilości klatek które rejestruje aparat w ciągu sekundny.

Edit:
    Dodano nowe funkcje:
    1.sterowanie jasnością w zależności od godziny
    2.wprowadzanie tekstów poprzez UART do pamięci eeprom (5 tekstów o długosci 98 znaków z wyborem efektu)
    twierdza10
    Poziom 12  
    Witam, wiem bardzo mało i nie jestem doświatczonym elektronikiem jeśli w ogóle można mnie tak nazwać. Jednak nawet ja po taj prezentacji widzę, ża ta matryca to ciekawy projekt. Dla mnie najważniejsze jest to, że projekt spełnia wyznaczone funkcje.