Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Integra 64 z GSM4 czy integra 128WRL

Peter_100 15 Kwi 2012 04:46 8255 17
  • #1 15 Kwi 2012 04:46
    Peter_100
    Poziom 9  

witam

mam pytanie do praktykow, potrzebuje wzbogacic moja integre 64 o modul GSM, instalacja w domku, zalezy mi na mozliwosci sterowania zdalnego kilkoma urzadzeniami oraz powiadamianiem na telefon komorkowy w przypadku wlamania/problemow. Posiadam jak juz pisalem Integre 64 i zastanawiam sie czy dokupic modul GSM (koszt ok 600PLN) czy tez lepiej od razu kupic model 128 WRL (obecna moge gdzies sprzedac) - prosze o opinie jak te dwie konfiguracje sie roznia w praktyce?

wiem ze gsm4 ma mozliwosc sterowania przez sms tylko 3 wejsciami ale zawsze jest mozliwosc wdzwonienia sie i sterowania po DTMF, tutaj na pewno integra 128wrl daje lepsze mozliwosci po sms ale integra 64 ma wiecej wejsc/wyjsc na plycie itd (akurat te 16 prawie wszystkie wykorzystam), wiec na pewno decyzja nie jest latwa - za wszelkie opinie bede wdzieczny

0 17
  • #2 15 Kwi 2012 10:28
    Maher
    Poziom 21  

Integra 128 WRL da ci tylko 8 sterowań SMS, moduł ABAX-a i GSM-a. Odnośnie GSM-a nie jestem z niego za bardzo zadowolony bo wysłanie 1 SMS-a trwa około 4 sekund, jeżeli przy powiadamianiu przy włamaniu masz więcej numerów oczywiście czas jest o tyle dłuższy i następne naruszenia innych czujników w tym czasie są pomijane w powiadamianiu SMS. Nie wiem jak dokładnie działa moduł osobny satela ale przy zwykłych GSM-ach naruszenie np. 5 czujników w ciągu np 3sekund spowoduje wysłanie 5 sms-ów a 128 WRL tylko jednego (minus niezależnego GSM to ma tylko 8 wejść i zajmie centrali 8 wyjść).

0
  • #3 15 Kwi 2012 10:42
    humek
    Poziom 32  

Wybór należy do Ciebie, Integra 64 ma 4 wyjścia wysoko prądowe i wydajność zasilacza 3A natomiast WRL ma wydajność zasilacza 2A. Co do GSM-4 ma na "pokładzie " wyjścia sterujące do 3 przekaźników ale Ty możesz wykorzystywać też te wyjścia z płyty głównej (10 nisko prądowych z płyty) i inne dodatkowe z expanderów wyjść. Rozumiem że nie używasz systemu ABAX wiec moduł na płycie WRL-ki będzie bezużyteczny a za niego trzeba zapłacić.Ja mam w domu ,mieszkaniu w bloku średniej wielkości Integrę 32 i moduł GSM-4 zupełnie mi wystarcza, podzieliłem alarmy i powiadomienia na grupy.Te ważne przychodzą natychmiast w formie powiadomienia głosowego + dodatkowo SMS,natomiast te mniej wazne tylko SMS. Dlaczego tak? gdyż SMS może nadejść z opóźnieniem nawet 7 godzinnym zależnie od stanu serwera SMS-ów u operatora natomiast wiadomość głosowa dociera natychmiast.Przy sterowaniu nie jest problem by po zaktywowaniu wyjścia przychodził SMS potwierdzający polecenie.Integra 128WRL jest ok! kiedy montujesz system od początku ,masz w projekcie dodatkowy zasilacz buforowy, będziesz używał czujników ABAXA itd. Choć tak dokładnie to z tym ABAXEM nie jest tak super, dlaczego? bo zazwyczaj montujemy centralkę z osprzętem gdzieś ukrytą w garderobie,poddaszu,piwnicy itd .Z tych miejsc system ABAX nie dociera zazwyczaj we wszystkie miejsca budynku i trzeba zastosować dodatkowy ACU100 by pokryć dobrym zasięgiem wszystkie obsługiwane czujniki systemu .Instalując centralkę WRL patrząc na poziomy radiowe ABAX wyjdzie nam że najlepiej dla pola wysokiej częstotliwości miejsce jest na "widoku" w salonie ,korytarzu co się znowu kłóci z "utajnieniem -schowaniem centralki w budynku.W/g mojej oceny dokup GSM-4 i jak się postarasz programowo zrobisz sobie co oczekujesz niedużym nakładem kosztów (dołożysz ewentualnie jeszcze expander wyjść CA64 O-OC lub podobny ale i do WRL-ki też musisz dokupić). Myślę ze opinii będzie dużo i odmienne od mojej ale to Ty wybierasz .

0
  • #4 15 Kwi 2012 12:25
    alster1
    Poziom 26  

Maher napisał:
    (minus niezależnego GSM to ma tylko 8 wejść i zajmie centrali 8 wyjść)

Przy Integrze 64 i GSM Satela może wysłać 64 różne sms-y nie wykorzystując żadnych wejść GSM-a i wyjść centrali.

0
  • #5 15 Kwi 2012 14:38
    Peter_100
    Poziom 9  

dziekuje za dotychczasowe komentarze
    wlasnie przegladajac informacje dostepne o 128WRL troche sie zdziwilem ze mimo tego ze jest to jakby najlepiej wyposarzona centrala pod wzgledem funkcjonalnym, ma one mniej fizycznych wejsc i wyjsc na plycie niz normalne integy 64 i 128. Biorac pod uwage dotychczasowe opinie i troche wlasne przemyslenia bede sie sklanial raczej ku zakupowi dodatkowego modulu GSM. Poniewaz modele satela maja mozliwosc konwertowania wiadomosci pager na sms to pewnie bedzie to GSM-4. W jednym ze zklepow polecano mi ROPAM 3.5 ale wlasnie ten pager/SMS przekonuje mnie do satela, mimo ze ma jedno wyjscie sterowalne mniej, mysle ze sterowanie telefoniczne przez DTMF w razie potrzeb to zrekompensuje, tym bardziej ze tak jak wczesniej wspomnieliscie 128WRL steruje wsumie 8 urzadzeniami przez sms, wiec nie jest to duzo wiecej jak sie na poczatku spodziewalem.
    Rozwarzalem ten 128WRL tez pod katem dwukierunkowych pilotow, ale jak zobaczylem ceny to przy dwoch pilotach INT-RX jest tanszy razem z pilotami, noi tez nizsza czestotliwosc bardziej do mnie przemawia poniewaz w okolicy 900Mhz na pewno bedzie wiecej zaklocen i wiadomo ogolnie mniejszy zasieg w budynku.

Mam jeszcze pytanie do kolegi ktory opisywal integre32 i GSM-4, jaka antene zastosowales i czy masz ja na zewnatrz obudowy czy w srodku? ja zakladam ze modul zamontuje w obudowie z centrala (plastykowa), ale nie wiem jak postapic z antena. Centrala jest zamontowana w piwnycy (czyli wlasnie takie ukryte miejsce) ale syglan GSM jest tam dosyc ok, jest w miare blisko okna.

pozdrawiam serdecznie i jeszcze raz dziekuje za opinie

Piotr

0
  • #6 15 Kwi 2012 15:28
    humek
    Poziom 32  

Moduł GSM-4 ma na wyswietlaczu wskaźnik poziomu sygnału GSM i powinienes tam zainstalować modem gdzie sygnał będziena min 3.Co do pilotów (APT-100) tych współpracujących z ABAX-em to one są bardzo dobre mają łączność obustronna czyli po naciśnięciu klawisza i przyjęciu rozkazu przez centralę masz potwierdzenie w pilocie (zapala się dioda) że rozkaz dotarł do centrali. Mylisz sie na czestotliwości 800-900MHz jest dużo mniej zakłóceń niż na 400MHz. ja myślę ze z Integry 64 + modem GSM-4 będziesz tez zadowolony ,myslę ze zapewni Twoje oczekiwania w 100%. Antena u mnie jest w pozycji ukośnej (poziom 4) w pionowej mam poziom 3. Jest zamontowana na metalowej obudowie od GSM-4. Moja centrala pobiera na "wyczekiwaniu" 290mA -taki prad zmierzyłem.W skład systemu wchodzi płyta Integra32, 2 czujniki IVORY,Czujnik dymy,czujnik gazu ziemnego,klawiatura INT-KLCD-GR oraz modem GSM-4.Modem powinien być zasilany ze żródła o wydajności ok 1A. Pomiar 290mA jest podczas czuwania kiedy jednak powstanie alarm i centrala zacznie zasilac sygnalizator ,y to wtedy prad popłynie większy wiadomo modem podczas wybierania i połaczenia GSM tez potrafi szarpnąc ok 600mA.Akumulator do całości radzę użyc 17Ah.

0
  • #7 15 Kwi 2012 16:20
    dijej
    Poziom 16  

"tym bardziej ze tak jak wczesniej wspomnieliscie 128WRL steruje wsumie 8 urzadzeniami przez sms" - nic bardziej mylnego.
    - sterowanie sms w centrali integra 128WTL umożliwia wysłanie 32 rozkazów sms dla wejść które mogą dowolnie sterować urządzenia + 8 sterowań funkcyjnych, razem daje to 40 unikalnych funkcji.

"wlasnie przegladajac informacje dostepne o 128WRL troche sie zdziwilem ze mimo tego ze jest to jakby najlepiej wyposarzona centrala pod wzgledem funkcjonalnym, ma one mniej fizycznych wejsc i wyjsc na plycie niz normalne integy 64 i 128" - zależy jak to rozpatrywać :)
    - centrala posiada 8 wejść przewodowych i 48 wejść bezprzewodowych, może też obsługiwać wyjścia bezprzewodowe ASW-100 E i inne. Inna sprawa czy wszystkie funkcje centrali zostaną wykorzystane.

0
  • #8 15 Kwi 2012 18:17
    Peter_100
    Poziom 9  

Dijej, co oznaczaja sterowania funkcyjne? czyli rozumie ze jednam 128WRL ma wiecej mozliwosci w tym zakresie
    mam tez pytanie do Humka, czy dobrze zrozumialem ze Ty masz osobny zasilacz do GSM-4? w moim przypadku mam zasilacz odpowiedni do integry 64, tzn silniejszy czyli jesli pamietam to 60VA, aku jest wlasnie 17Ah, wiec mysle ze tutaj nie bedzie problemu z zasileniem GSM-4? Czy sprawdzales moze ile czasu uplywa od naruszenia do odebrania sms'a?

pozdrawiam
    P.

0
  • #9 15 Kwi 2012 18:49
    dijej
    Poziom 16  

Ściągnij sobie program ze strony Satela Dloadx, zainstaluj .
    Odpal program - plik - nowy - integra 128 wrl, następnie dane- sterowanie i opowiadanie.

Są tam 3 zakładki - wejścia, funkcje, stan systemu - powinieneś sam dojść o co chodzi bez kupowania centrali.

Ogólnie w tym programie można porównać różnice w poszczególnych centralach z rodziny Integra i Versa.

0
  • #10 16 Kwi 2012 08:30
    humek
    Poziom 32  

Ja nie mam oddzielnego zasilacza do GSM-4,GSM-4 jest zasilany z zasilacza centrali INTEGRA.Jedynie dałem podwójne kabelki 0,5mm do zasilania.Jak podłączysz program DLOADX i wejdziesz w zakładki stan wejść i stan wyjść (obie na raz możesz wyświetlić) wtedy wszystko będziesz widział co czym steruje i jak to działa.

0
  • #11 18 Kwi 2012 15:01
    Peter_100
    Poziom 9  

czesc,

zakupilem jednak GSM-4, jak zainstaluje to podziele sie wrazeniami

pozdrawiam
    P.

0
  • #12 03 Maj 2012 20:46
    Peter_100
    Poziom 9  

witam ponownie

kupilem tak jak pisalem GSM-4, powiem ze jestem dosyc zadowolony z tej kombinacji. Mimo ze od zdarzenia do otrzymania sms'a uplywa ok 4-5s, modul spelnia swoje zadanie. Dolozylem jeszcze piloty int-rx, poniewaz nie chce mi sie logowac aby wlaczyc badz wylaczyc alarm - jest to wygodne i dziala dobrze.

Mam jeszcze pytanie, w jakis sposob wykorzystujecie sterowanie sms z GSM-4? Wszelkie pomysly milo widziane...

PS, nie podlaczalem jeszcze wyjsc z GSM-4 do centrali, ale rozumie ze to sie robi bez rezystorow bezposrednio kabelkami? sorki za pytanie ale wole sie upewnic
    pozdrawiam
    Piotr

0
  • #13 03 Maj 2012 23:20
    SMDmaniak
    Poziom 23  

"w jakis sposob wykorzystujecie sterowanie sms z GSM-4" w tym sek ze straciles sile sterowania i programowania zdalnie w porownaniu z WRL

0
  • #14 04 Maj 2012 09:38
    humek
    Poziom 32  

Tak najprościej to w GSM-4 masz 3 wyjścia do sterowania za pomocą SMS-a .Po zaprogramowaniu (bistabilnym,monostabilnym i czasowym) można sterować za pomocą przekaźników. Po wysłaniu komunikatu-SMS-a wyjście zareaguje i wyśle SMS zwrotny o stanie wyjść.Można tez przez wyjścia z płyty Integry stosując GSM 4 jako urządzenie podające linię telefoniczna do wejścia telefonicznego centrali. Jedno jest ważne mianowicie trzeba się zastanowić czy będzie to na obiekcie kiedyś wykorzystane ? ile wyjść sterujących i inne funkcje jak programowanie zdalne przez linie telefoniczna.

0
  • #15 04 Maj 2012 11:04
    Peter_100
    Poziom 9  

witam,

wiem ze sterowanie przez GSM-4 jest ograniczone, do tych 3 wyjsc przez sms, ale nie jest tak ze nie ma go wogole - mi akurat te 3 w zupelnosci wystarcza, tak jak kolega tez zauwazyl dodatkowo mozna sterowac przekaznikami dzwoniac do cantrali

moje Pytanie dotyczylo tego, jak realizujecie sobie sterowanie wlasnie tymi 3-ma wyjsciami z GSM-4? z tego co czytalem nalezy to podlaczyc pod wejscia centrali, rozumie ze robi sie to bez rezystorow, tylko podlaczajac przewody, natomiast chcialbym poprosic o podpowiedz w kwesti konfiguracji po stronie GSM-4 i rowniez centrali - jedna z opcji ktora chce zrealizowac to wlaczanie i wylaczanie alarmu/czuwania poprzez jedno z wyjsc GSM-4 (sms), jak dokladnie ustawic to w centrali?

0
  • #16 04 Maj 2012 19:01
    NTI-NT
    Poziom 11  

Peter_100 napisał:
    witam ponownie

Dolozylem jeszcze piloty int-rx, poniewaz nie chce mi sie logowac aby wlaczyc badz wylaczyc alarm - jest to wygodne i dziala dobrze.

No dla złodzieja też super to działa,u mnie sąsiada tak obrobili po uprzednim zwinieciu mu kluczy z pilotem jak był na weselu dostali wszystko jak na tacy,a rano był goły i nie tak wesoły,a i kaca nawet nie uświadczył choć wypił ho ho.
    Dlatego ja to tylko zakładam jak klient sobie to umyśli i nic go nie przekona do innej decyzji.

0
  • #17 04 Maj 2012 22:38
    Peter_100
    Poziom 9  

przeciez to logiczne ze to tak dziala, jesli ktos ukradnie to wiadomo ze moze wejsc... ale o raczej dotyczy osob drinkowych... w moim przypadku uzywa sie tego w przypadku wyjazdow... i tutaj nikt tego nie ukradnie...poza tym piloty to rzecz dodatkowa....akurat w moim systemie wiecej niz jedna osoba dostaje powiadomienie o wlaczeniu i wylaczeniu alarmu.. nie chce sie rozpisywac.... interesuja mnie konkretne pytania odnosnie wspolpracy w integry z GSM-4...
    pozdrawiam
    P.

0
  • #18 05 Maj 2012 09:44
    humek
    Poziom 32  

Masz w GSM4 3 wyjścia open kolektor podpinasz przekaźnik lub zapinasz takie wyjście na wejście centrali to wejście programujesz jako zał/wył czuwanie strefy. W GSM w opcjach wyjścia masz do wyboru sposób działania wyjścia.Następnie w centrali integra przypisujesz do wiadomości SMS NP(system uzbrojony lub rozbrojony) - musisz mieć 2 wiadomości SMS i do nich przypisujesz sterowanie czyli zadziałanie tego SMS-a jak uzbroisz i drugiego SMS-a jak rozbroisz . Oczywiście wyjście telefoniczne centrali integra łączysz z wejściem modemu GSM4.Wtedy to Centrala Integra będzie wysyłać sms-y . Natomiast nie jest to prawda ze majac GSM4 możesz tylko sterować 3 wyjścia ,oczywiście że więcej tak jak masz linie telefoniczna i też możesz sterować wyjściami centrali .Wracając do tematu sterowania ,wysyłasz SMS-a modem GSM4 odpowie stanem wyjść (dostaniesz sms-a OUT1=1 ,OUT2=0,OUT3=0 ) czyli wyjście nr1 zadziałało potem dostaniesz sms z centrali
    'system czuwa" czy coś innego co wpiszesz w treść wiadomości. JESZCE JEDNO WAŻNE!!!! kolega powyżej ma racje z pilota nie rób całkowitego rozbrojenia tylko np. blokadę czasowa np.1minuta na czujniki które są na drodze do klawiatury, inaczej mówiąc klient wchodzi bez naciskania pilota robi alarm natychmiast a jak go naciśnie to ma czas 1min na wpisanie kodu. Kol powyżej ma racje TO NIE JEST BEZPIECZNE

0