Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fabryka Prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica do panelu słonecznego 80W 80V do ładowania akumulatora.

15 Kwi 2012 05:00 5132 19
 • Poziom 9  
  Witam chciałbym jak najprościej zrobić przetwornice bez separacji galwanicznej. Na wydajności za bardzo mi nie zależy, wystarczy 60%.

  Po krótce, mam panel słoneczny i chcę nim ładować akumulator 12V 72Ah. Zasilanie to 80-60V max 1A, oczywiście w dzień słoneczny. przetwornica / ładowarka powinna spełniać określone warunki:
  • Sprawność min 60% czyli prąd ładowania 4A „i już jestem szczęśliwy”
  • W dzień niesłoneczny powinna ładować mniejszym prądem zależnym od oświetlenia
  • Kontrola napięcia akumulatora „tak aby go nie przeładować” choć zawsze można zastosować jakiś regulator solarny
  • Tani musi być tani „sprzęt na działkę, jak mi go zakoszą to nie będzie aż tak żal”

  Dzięki za wszelką pomoc.
 • Fabryka Prądu
 • Poziom 42  
  Ale ty chcesz zrobić czy szukasz kogoś, kto Ci to zrobi? I ile to jest "tanio"?
 • Poziom 9  
  Chcę zrobić sam oczywiście inaczej nie było by frajdy:).
  Do 100PLN.
  Zostaje najważniejszy problem iż przy małym naslonecznieniu uzyskam powiedzmy 80V 200mA. przy takich parametrach też powinno trochę ładować akumulator.
 • Poziom 42  
  No to życzę powodzenia.
 • Fabryka Prądu
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 42  
  jasjarzy napisał:
  Niech bateria słoneczna pracuje na kondensator.
  Jeżeli kondensator naładuje się do np. 60 V. to możesz jego energię przetransportować do akumulatora. Do transportu wykorzystać dławik z tranzystorem. Kluczowanie tranzystora uzależnić od napięcia na akumulatorze i od prądu baterii słonecznej.


  A do przewidywania chwilowej wydajności prądowej baterii słonecznej użyjmy szklanej kuli.

  Ja nie znam metody, której zaimplementowanie w prototypie budowanym za 100PLN nie sprowadzałoby się do pobożnych życzeń i wróżenia z fusów.
 • Poziom 9  
  Trochę marna pomoc ale dzięki za poświęcony czas. Czas postudiować budowę przetwornic i jak wpompowywać energie do akumulatora niezależnie od oświetlenia. Oczywiście w nocy układ nie będzie pracował. Jak coś osiągnę dam znać.
 • Poziom 42  
  Marna pomoc? A czego oczekujesz? Źródło prądowe w konfiguracji odwróconego step-down na kontrolerze za ok. 1PLN jest opisane w tym dziale. Potrzebujesz do tego dwóch rzeczy: blokowania przy osiągnięciu napięcia na akumulatorze rzędu 14.4V (dioda Zenera, transoptor i dwa rezystory) oraz regulacji prądu o charakterystyce takiej, żeby przetwornica udawała rezystancję (czyli prąd pobierany malał wraz z maleniem napięcia) a nie zachowywała się jak typowy napięciowy step down, który za wszelką cenę dąży do zachowania stałego napięcia, co skutkowałoby praktycznie zwieraniem baterii słonecznej.
  Ten drugi cel oraz ewentualną nieliniowość można załatwić dzielnikiem napięcia i dioda Zenera w gałęzi regulacji prądu.

  Całość banalna dla elektronika, który to rozumie. Jeśli nie rozumiesz tego opisu, to sam sobie nie poradzisz.

  Proponowana przez jasjarzy metoda z szukaniem informacji o wydajności prądowej baterii z samej zasady sprowadza się do szklanej kuli - nie mamy tej informacji, to jest wartość mocno zmienna, silnie zależna od oświetlenia.
 • Poziom 9  
  dzięki za pomoc oraz przepraszam za niedocenienie. co do budowy to nie ma problemu sobie poradzę, gorzej z projektem - raczej siedzę w cyfrówce niż w analogówce.
  może i głupie pytanie ale mogę liczyć na gotowca bądź prawie gotowca.
  dzięki za pomoc i pozdrawiam.
 • Poziom 42  
  Musisz sam zacząć. Możesz liczyć na pomoc ale nie na gotowca - regulamin pkt 3.1.17. obowiązuje wszystkich.
 • Poziom 9  
  Witam ponownie
  Jest jakiś program który pozwoli mi zasymulować projekt z układem UC3843.
 • Poziom 42  
  http://schmidt-walter.eit.h-da.de/smps_e/abw_smps_e.html

  Ale na symulatorach elektroniki się nie nauczysz. Szczególnie spraw związanych z przetwarzaniem napięcia. To dziedzina wymagająca spalenia wiaderka półprzewodników i bardzo solidnej wiedzy.
 • Poziom 9  
  Wiem, dzięki za link.
  Znalazłem bardzo fajne schemat https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1960353.html#9351791
  powoli rozgryzam jego działanie, ale wydaje się spełniać 90% oczekiwań.
  Jeszcze nie wiem jak przerobić układ aby po spadku napięcia na wejściu poniżej 50V obniżał prąd ładowania. Panel ma to do siebie iż po przekroczeniu pewnego prądu zależnego od oświetlenia napięcie diametralnie spada.
 • Poziom 42  
  Ale to jest dokładnie to samo, co podałem Ci wcześniej - typowy, odwrócony step-down właśnie.

  A regulacja prądu jest ze wszelkimi szczegółami opisana w temacie o impulsowym źródle prądowym.
 • Poziom 9  
  Może to i głupie, ale mogę prosić link na elektrodzie szukam i nie mogę znaleźć. Dzięki za pomoc i wyrozumiałość.
 • Poziom 42  
  Wystarczy wpisać "źródło prądowe na uc3843" i nacisnąć Szukaj. Albo przejrzeć listę tematów na pierwszej stronie działu Zasilanie.
 • Poziom 35  
  Wrzucę swoje trzy grosze - do rozwiązania z #8 dołożyłbym malutki procek z serii LPC11xx, który by pilnował warunków pracy całego układu, jak i również był w stanie chociażby powiadomić SMSem o awarii ;)
 • Poziom 42  
  Mając mikrokontroler z możliwością pomiaru co najmniej dwóch napięć, można się pokusić o próby szukania punktu mocy maksymalnej dla aktualnych warunków oświetlenia - algorytm nie jest trudny.
 • Poziom 35  
  Mikrokontroler "stosowany" zawsze ma możliwość pomiaru conajmniej dwóch napięć (;, więc łącząc cyfrowy algorytm z konwencjonalnymi kontrolerami smps mozna uzyskać całkiem ciekawe efekty... W szczególności, że mikrokontrolery specjalizowane do smps wymagają jednak sporo "cyfrówkowej" wiedzy którą nie zawsze łatwo połączyć z praktyką budowy i analizy SMPSów.
  Ale nadal twierdzę, że wprawny konstruktor położy jeden scalak w QFN28 i będzie miał kontroler pełnego mostka ZVS "phase shift" plus kontroler PFC nawet "4 interleaved" w jednym i tym samym scalaku, a dodatkowo, może zaimplementować dowolne algorytmy kontroli (choćby sliding-mode control w wersji cyfrowej jest banalnie prosty w implementacji), jak i dodatkowo daje możliwość programowej korekcji drobniejszych pomyłek (;
 • Poziom 15  
  Przepraszam za podpięcie pod temat, ale znalazłem idealny punkt zaczepienia:)

  -RoMan- napisał:
  Mając mikrokontroler z możliwością pomiaru co najmniej dwóch napięć, można się pokusić o próby szukania punktu mocy maksymalnej dla aktualnych warunków oświetlenia - algorytm nie jest trudny.  Panie Romanie, ja właśnie poszukuję informacji o MPPT, niestety nie ma ich za bardzo w języku polskim. Zauważyłem, że jeżeli chodzi o przetwornice i regulatory, to zna się Pan jak nikt na tym forum:)
  Z tego co wiem są 2 metody sterowania kontrolerem MPPT - uC, lub dedykwowane układu, np sm72441 (http://www.ti.com/lit/ds/snosb64f/snosb64f.pdf).
  Z uwagi na to, że elektronikiem nie jestem (potrzebuję rozgryźć ten temat jako poboczny w mojej pracy naukowej) nie wiem jak się za to zabrać.
  Ten gotowy kontroler jest dosyć ciekawy, jednak nigdzie nie ma przykładowych schematów z jego zastosowaniem. Ten schemat w karcie katalogowej ma braki (np te bloki "Current Sensing Amplifier" lub "H-bridge Driver").

  Czy miał Pan do czynienia z tego typu kontrolerami MPPT?

  Jeżeli chodzi o opcję z uC, to też nie wiem jak się za to zabrać hardware`owo, a z programowania to tylko bascom.....