Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Bascom] Błędny odczyt woltomierza

Popak 15 Apr 2012 12:00 4193 8
    Popak
    Moderator on vacation ...
    Witam
    Piszę do was bo mam mały problem. Zrobiłem woltomierz i amperomierz na atmedze8 i mam mały problem bo program który mam działa ale pokazuje błędnie. To znaczy problem polega na tym że im wyższe napięcie tym większy zakres błędu. Przy 24V zakres błędu to ok. 3V
    Program wygląda tak:

Code: basic4gl
    Log in, to see the code

Głowie się nad tym już trochę i nie mogę dojść co jest nie tak.
    Za pomoc z góry dziękuję.

Pozdrawiam
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    Djuke
    Level 12  
    DJpopak;) wrote:
    To znaczy problem polega na tym że im wyższe napięcie tym większy zakres błędu.

Doszukiwałbym sie problemu hardware'owego. Pokaż schemat
    Popak
    Czyli jest to wina odpowiedniego zasilania i filtracji? Sam kod programu jest ok?
    dondu
    Kodu nie sprawdzałem, bo BASCOM mnie nie lubi. Być może jest w nim błąd patrząc na to co piszesz o 3V vs 24V. Ale nawet jeżeli będzie prawidłowy, to dokładność pomiarów będzie mała.

Innymi słowy wyklucz na razie problemy sprzętowe uzupełniając co trzeba - masz obudowę DIP więc łatwo to zrobić.

A co do programu to ktoś z kolegów BASCOM-owców na pewno sprawdzi.
    korrus666
    Level 40  
    Z tą dokładnością bym tak nie płakał. Da się spokojnie uzyskać dokładność ma poziomie 0,1 V w całym zakresie pomiarowym. Nie wiem jaki tam kod jest ale dobrze jest liczyć średnią z większej ilości pomiarów. Daje bardziej stabilny wynik i trochę poprawia dokładność.
    mirekk36
    Level 42  
    DJpopak;) wrote:

O Matko! aż się zakrztusiłem -----> no nie dziwię się takim błędom w rozrzucie pomiarów..... Masakra

1. brak zasilania AVCC - wprawdzie to ATmega8 ale totalny bezsens
    2. brak podciągania resetu do VCC
    3. brak filtracji zasilania do procka jakimś małym dławiczkiem chociaż i dodatkowym kondkiem
    4. sama filtracja zasilania to jakaś zgroza z czarnobyla ;)

polecam też rzucić okiem tutaj - Link i prędzej kolega sam zrobi sobie taki poprawny układ niż wywalczy coś z tym kit-em - no rzeczywiście KIT na maxa ;)
    Popak
    Pobawiłem się i jest teraz ok. Zakres błędu teraz wynosi 0.1V może i nawet mniej :)
    Wywaliłem nieszczęsnego kondensatora 10uF i zrobiłem jak dondu radził na swojej stronie. Czyli dałem dwa kondensatory 100nF i dławik plus podciągniecie zasilania. Rezystor do resetu mam, od razu to zrobiłem :)
    Jeszcze raz dzięki.

Pozdrawiam