Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generator 1Hz do pastucha z projektów marco47

Karolo1001 24 Kwi 2012 23:10 11133 41
    Karolo1001
    Poziom 14  
    Witam koledzy Zrobiłem płytkę i nie chce działać. Wykluczyłem wszystkie zwarcia (trochę z lupą posiedziałem) i płytka nie działa. Dodam jeszcze że przełożyłem wszystkie elementy z płytki stykowej na której układ połączony kabelkami śmigał.
    Co może być nie tak?

Proszę o odpowiedź pozdrawiam Karol
  • PCBway
    marco47
    Poziom 41  
    Niestety, dział wróżenia chyba jest na innym forum. :D

Aby dać koledze pełną odpowiedź czemu coś nie działa, należałoby to coś widzieć, lub przynajmniej mieć pokazany schemat i płytkę wykonaną na jego podstawie.

Po wykluczeniu wszystkich nieprawidłowości w schemacie i na płytce, należałoby dokładnie sprawdzić wszystkie elementy bierne.
    Jeżeli okaże się że wszystkie elementy bierne (rezystory, kondensatory, diody, itp) są sprawne, należy zmienić układ NE555 na nowy.

Oczywiście zakładamy że zasilanie którym dysponujesz jest prawidłowe i poprawnie podłączone.

Jak widzisz przyczyn złego działania układu może być wiele, a które są za to odpowiedzialne, to już niestety musisz Sam na to odpowiedzieć.
    Karolo1001
    Poziom 14  
    No wiem że nie możecie powróżyć :D
    Schemat jest na końcu tematu, płytkę wykonałem taką jak zaprojektował kolega Christophorus . Staram się wykonywać płytki zawsze dokładnie używam laminatora i trawiarki tak że wykluczyłem jakieś przerwania na płytce. Co do elementów już chyba siódmy układ NE555 padł nie wiadomo z jakiej przyczyny. Zasilanie ma 12V i to mnie zastanawia że na wyjściu jest cały czas 12 tak jak by Ne555 nie działał jak przerywacz.
    W miejsce potencjometru dałem nawet rezystor na którym układ działał na stykowej i dalej to samo. Może wkradł się błąd przy projektowaniu :cry:. Jak by mógł jeszcze raz ktoś na to zerknąć to byłabym wdzięczny. A może ja coś zawaliłem :cry: .
    Dziękuję za odpowiedzi
    Karol
  • Pomocny post
    marco47
    Poziom 41  
    Jeżeli nie podłączyłeś odwrotnie zasilania do płytki, to bardzo ciężko zniszczyć układ 555.
    Chyba że podałeś bezpośrednio zasilanie na końcówkę nr.7, bo tam znajduj się tranzystor z otwartym kolektorem.
    I podanie pełnego zasilania bez pośrednictwa rezystora, niszczy taka strukturę.
  • PCBway
    Karolo1001
    Poziom 14  
    A to może nie spaliłem wszystkich :) Marco mógłbyś jeszcze raz rozmiescić te elementy bez zwory ?
    marco47
    Poziom 41  
    Aby poprawnie zaprojektować płytkę, należy posiadać schemat, który rysuje się z głowy (czyli z niczego :D ), albo taki który został praktycznie sprawdzony na płytce testowej.
    Lub na układzie pająka, przy mniej skomplikowanych projektach.

Dopiero wtedy można pokusić się o prawidłowy projekt płytki.

Można oczywiście projektować nawet jakieś skomplikowane układy, bezpośrednio na schemat i płytkę, bez wcześniejszej budowy układu próbnego, ale to dopiero po kilku(nastu) latach zabawy z elektroniką.

Inaczej to szkoda czasu i nerwów przy uruchamianiu niepewnej płytki :cry:
    Karolo1001
    Poziom 14  
    Sprawdziłem ten układ na płytce stykowej i działał tylko nie miałem dodanej do schematu diody 1N4148, diody led i potencjometru 47K . Ale układ mi zadziałał :).
    Po zrobieniu płytki i wlutowaniu elementów nie działa ;(. Nie wiem czy nie może to być problem z tym tranzystorem z kanałem typu n na schemacie być może tranzystor z kanałem typu p ma inne ułożenie nóżek i na stykowej połączyłem dobrze a na schemacie wkradł się mały błąd :/ Ja dałem IRF9540 ale nie znalazłem w bibliotece eagle więc jest inny z kanałem n zamiast p.

W załączniku daję ponownie schemat
    Z góry dzięki
    marco47
    Poziom 41  
    Tylko dalej to jest połowa schematu, bo przecież całe urządzenie powinno składać się z dwóch takich generatorów, o co pytałeś się w Swoim temacie.

Projektując jakieś urządzenie należy umieścić wszystkie elementy na schemacie zbiorczym.
    Dopiero po jego akceptacji i potwierdzeniu na układzie próbnym, można rozdzielić na osobne moduły, jeżeli występuje taka potrzeba.

W przypadku tak prostego układu, lepszym wyjściem jest zaprojektowanie wspólnej płytki dla tych dwóch generatorów, bo przecież tworzą one jedno urządzenie.

Weź pod uwagę że budując takie urządzenie składające się z dwóch osobnych płytek, powiększa się znacznie kabelkomania i możliwość przypadkowego zrobienia jakiegoś głupiego błędu.

Reasumując.
    Zbiorczy schemat, jedna płytka, układ bardziej przejrzysty i prostszy w obsłudze.
    Karolo1001
    Poziom 14  
    Ale nie chciał bym rozwalać tego układu który już mam gotowy polutowany : wygląda on tak Generator 1Hz do pastucha z projektów marco47
    projekt jest zabrany z twoich 3D i ładnie wyszło :D. I do niego właśnie ten generator.

A mam jeszcze jedno pytanie bo rysuje sobie płytkę testową w eaglu
    i nie wiem czy dobrze wyświetlacze podłączam a nie chcę pokręcić. Wygląda to tak :

marco47
    Poziom 41  
    Przecież i tak będziesz projektował nową płytkę, więc jaki problem jest umieścić wszystkie potrzebne elementy na tej nowej.
    Gdybyś się przyłożył do projektu to jej wielkość nie była by większa od dotychczasowej.

Oczywiście należy zmienić położenie niektórych elementów, ale przecież to nic trudnego.

Co do drugiego zagadnienia, to przy sterowaniu multipleksowym wyświetlaczy, rezystory podciągające bazę tranzystorów PNP do +5V, są zbędne.
    Ale jeżeli musisz to tak zostaw.

Niestety jakość obrazka jest mało dokładna, aby dokładnie wszystko prześledzić.
    Karolo1001
    Poziom 14  
    Dobra to jeszcze raz to narysuję wszystko razem. A co do płytki to założę nowy temat jak pododaję jeszcze parę rzeczy do niej. Dzięki że mnie uświadomiłeś że dobrze te wyświetlacze bo nie byłem pewien . :)
    Karolo1001
    Poziom 14  
    Narysowałem wszystko od nowa :) Tylko pytanie czy dobrze ?

W załączniku dołączam plik eagle w wersji 5 . Pozdrawiam i proszę jeżeli jest wszystko ok o rozmieszczenie ;]

Pozdrawiam Karol