Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
AdexAdex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generator 1Hz do pastucha z projektów marco47

15 Kwi 2012 12:28 11448 41
  • Poziom 14  
    Witam koledzy
    Wykonałem jeden z projektów z elektrody jest to elektroniczny pastuch.
    Sam układ już uruchomiłem lecz generuje on za dużo impulsów, a w ogrodzeniu elektrycznym chodzi o to aby generował około jeden impuls na 1 sekundę.
    Postanowiłem wykonać generator 1Hz. Schemat został narysowany w eaglu 6.1.0.
    Bardzo proszę o sprawdzenie schematu, czy taka konfiguracja NE555 zadziała.
    :| .

Bardzo proszę o odpowiedzi :D
    Pozdrawiam Karol

P.S. Schemat
  • AdexAdex
  • AdexAdex
  • Poziom 14  
    Witaj
    Nie wiem czy ten układ z linku będzie dobry. Przydało by się aby na wyjściu był taki prąd jak podaję z zasilacza a układ NE555 otwierał co 1 sekundę tranzystor który by załączał napięcie i natężenie takie jak na wejściu. W nocie katalogowej jest napisane że NE555 może być na max 200mA, a to troszkę mało na wyjściu.

Pozdrawiam
    Karol
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 14  
    Witaj ale ja już uruchomiłem ten układ problem jest w tym że z cewki WN jest cały czas impuls a w pasterzu pasowało by żeby był 1 impuls na 1 sekundę :), temu ma służyć właśnie ten przerywacz że do wejścia vcc tego układu który już mam dołącze przerywacz. Pozdrawiam . Karol :)
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Aby zrobić taki układ, zastosuj podwójny układ LM556, wtedy pierwszy będzie generował impuls co sekundę, a drugi będzie generatorem WN.
    Oczywiście możesz wykorzystać dwa układy LM555.

Aby pierwszy generował krótkie impulsy aktywujące drugi generator, to musisz go zaprojektować jako generator o wypełnieniu 0-100%.
    Wtedy przez odpowiednie dobranie elementów uzyskasz krótki impuls co np. jedną sekundę.

Drugi może być jako generator astabilny, włączany tylko w trakcie wystąpienia impulsu w pierwszym generatorze.
  • Poziom 14  
    Witajcie
    Biorę się do roboty :D. Narysuje to na NE556 i wstawię do sprawdzenia.
    Dzięki za radę.
    Pozdrawiam
    Karol
  • Poziom 14  
    Witam
    Mam jeszcze pytanie przed rysowaniem kolejnego układu, dlaczego nie może być tak jak ja narysowałem ? Myślałem że układ NE555 mógłby nasycać tranzystor IRF który podawał by napicie zasilania na płytkę pastucha. Po dobraniu elementów R i C generatora LM555 nie zadziałało by to ?

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 14  
    Witaj ja czegoś tutaj nie rozumiem :( Mam w domu już zbudowaną konstrukcje na jednym układzie NE555 który generuje impulsy wysokiego napięcie wszystko działa :) Jest tylko mały problem generuje za dużo tych impulsów tak że cewka już działa :) Czy jest sens budować drugi taki układ ? Ja chciałem podłączyć ten generator 1hz do vcc generatora WN .
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 14  
    Narysowałem w paintcie jak to wygląda bo przyznam że trochę nie wiem co mam zrobić .,

Oto rysunek :

Tranzystor w tym układzie (który generuje 1HZ)oczywiście PNP tylko nie mogłem w bibliotece w eaglu znaleźć.
  • Poziom 14  
    Tylko czy bramki poradzą z 0,5A . Czy nie zadziałało by to tak jak ja rysowałem ?
    Ja myślałem tak żeby kluczem był tranzystor IRF z kanałem typu P. A na LM555 łatwo jest dobrać elementy tak żeby było 1 Hz lub mniej :) i z tego IRF krótkie impulsy zasilania były podawane na ten drugi układ.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 14  
    A da się zrobić tak żebym nie rozbieral tego układu który mam już gotowy. Spróbuje przetestować na płytce testowej pierwsze ten mój układ bo mam już elementy a jak nie będzie działał to zrobię według twojego pomysłu :) wieczorem dam znać co i jak bo w szkole jestem :)
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 14  
    Mógłbyś mi rozmiescić jakoś przykładowo elementy jak sobie to stestuje czy działa :)
  • Poziom 14  
    Witam wszystkich ponownie
    Złożyłem układ na płytce testowej ten który dodałem ja na samej górze i połączyłem z tym co generuje WN. Pastuch zadziałał i generuje 1 impuls WN na 1 sekundę. Czyli generator 1 Hz o który mi chodziło działa :-).

Mam jeszcze pytanie gdzie musiałbym dołożyć potencjometr żebym miał regulację Hz ? Ewentualnie jak dodać do tego układu jeszcze wyświetlacz np. 7 segmentowy podwójny żebym widział ile Hz jest ustawione.

Pozdrawiam i dzięki za zainteresowanie.
    Po skończeniu dodam projekt do DIY. :D

Karol
  • Poziom 14  
    A gdybym wstawił diodę led po generatorze kluczujacym to w sumie też mógłbym zobaczyć jak generator otwiera tranzystor :) I tak chyba zrobię . Wieczorem wstawię poprawiony schemat . Pozdrawiam .
  • Poziom 14  
    Witam poprawiłem schemat. Dołożyłem potencjometr oraz diodę LED która będzie mrugać (w zależności od częstotliwości). Myślę że schemat jest ok.
    Czy mógłby ktoś pomóc mi porozmieszczać te elementy na pcb ( próbowałem ale mi zwory wychodzą), najlepiej by było jak by się dało zminimalizować na max ilość zworek i rozmiar.

Z góry dziękuje;
    Oto poprawiony schemat :

Plik z eagle w załączniku;

Karol
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Dioda LED nie może być umieszczona w tym miejscu.
    Należy połączyć ja poprzez dodatkowy rezystor o wartości około 1k z wyjścia nr.3 układu NE555.

Tylko dalej to jest generator o wypełnieniu powyżej 50%, a powinieneś mieć taki z możliwością pracy od 0%-100%.
    Aby to było możliwe dodaj zwykła diodę sygnałową 1N4841 , równolegle do potencjometru, anodą do wyprowadzenia nr. 7
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Czytaj dokładnie co napisałem poprzednio.
    Masz dalej źle podłączoną diodę LED, jak i dodatkową diodę sygnałową.

Zastosowany tranzystor musisz mieć z kanałem P.

Regulacja wypełnienia daje to, że przy stałej częstotliwości jaką ustalasz za pomocą kondensatora (i nie tylko), potencjometrem regulujesz czas trwania wysokiego stanu na wyjściu.

Najlepiej jak to zobaczysz na układzie próbnym który powinieneś zbudować na płytce testowej.
  • Poziom 14  
    Poprawiłem :)

Układ mam złożony na płytce testowej w trochę okrojonej wersji bo bez potencjometru i bez diody LED, działa prąd jak mam przed cewką WN jest 1.5A co 1s. Tranzystor jest z kanałem typu P IRF9540 nie mogłem po prostu biblioteki znaleźć i dałem z n bo to ta sama obudowa :D
    Wrzuciłem do brd ale słabo mi to wychodzi żeby bez zwory zrobić i małe ;)

Pozdrawiam
  • Poziom 14  
    Czy pomoże mi ktoś to rozmieścić?
    Chciałbym dzisiaj jeszcze to poskładać (wytrawić płytkę i polutować).
    Jak będzie już polutowane wstawiam zdjęcia i temat zamykam.

Z góry dziękuję. Pozdrawiam wszystkich Karol
  • Poziom 14  
    Płytka miazga :) SUPER DZIĘKI