Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Próba zrobienia wzmacniacza o własnych siłach.

prlunitra 15 Kwi 2012 13:36 2837 29
  • #1 15 Kwi 2012 13:36
    prlunitra
    Poziom 16  

Witam. Próbowałem zrobić sobie wzmacniacz na jednym tranzystorze, lecz nie wiem czy on jest dobrze skonstruowany, czy jego działalność będzie spełniała rolę wzmacniacza. Zamieszczam Schemat mojego projektu: Próba zrobienia wzmacniacza o własnych siłach.

0 29
  • #2 15 Kwi 2012 13:41
    Wojtek.zse
    Poziom 31  

Skąd ten schemat kolega zaczerpnął?
    Co chcesz wzmacniać? Poczytaj wpierw trochę bo pojęcie o temacie jak widać powyżej masz znikome i niestety ale możesz zrobić sobie krzywdę próbując uruchamiać wyżej pokazane "coś".

0
  • #3 15 Kwi 2012 13:43
    Ireneo
    Poziom 40  

Zasilanie sieciowe oznaczyłeś jako stałe napięcie,potem trafo i głośnik który pójdzie z dymem jak włącznik wciśniesz.Są przecież gotowce,popatrz przeanalizuj.

0
  • #4 15 Kwi 2012 13:47
    prlunitra
    Poziom 16  

Wiem lecz chciałem sprawdzić czy to jest w stanie działać. A tak w ogóle tą próbą chciałem zobaczyć czy będę w stanie zrobić wzmacniacz na tranzystorze, czy to kumam. Ale widzę że nie. Są na internecie schematy wzmacniaczy, lecz chciałem spróbować zrobić coś samemu. Tranzystor wzmacnia prąd który jest na bazie. Przez kolektor idzie prąd który wzmocni ten co jest na bazie i to wszystko idzie później przez kolektor do rzeczy która idzie jako wynik końcowy. Czyli że np wyjście dźwięku audio idzie na bazę tranzystora, później na kolektor idzie zasilanie, a na emiterze jest wynik końcowy. Dobrze rozumiem?? Ze stron internetowych o tranzystorach nic nie kumam;/ A z książek to nie mam z skąd się dowiedzieć ponieważ w mojej okolicy nie ma takiego sklepu żeby były takie rzeczy;/ A tak przy okazji. Po czym można rozpoznać jaki jest tranzystor jeżeli się nie ma schematu od jakiegoś urządzenia czy po prostu jest luzem i jak go rozpoznać czy to jest NPN czy PNP?? Wiem ze te pytania są dziwne bo każdy elektronik powinien to znać lecz ja nie rozumiem tego halo z tranzystorami. Oraz do czego stosuje się kondensatory?? Wiem że do filtracji ale jakiej i po co one są??

0
  • #5 15 Kwi 2012 14:07
    kybernetes
    Poziom 39  

Spróbuj to sobie wyobrazić w ten sposób: tranzystor jest jakby takim potencjometrem, którego rezystancję miedzy kolektorem a emiterem, można zmieniać (zamiast kręcenia gałką) za pomocą małego prądu przepływającego między bramką a emiterem. Jeżeli teraz do kolektora podłączysz np. głośniczek a do niego baterię, której drugi biegun podepniesz do emitera to w obwodzie tym przepłynie prąd. Zmieniając "rezystancję" tranzystora (za pomocą małego prądu płynącego przez bazę i emiter) zmieniasz natężenie tego prądu. Duże zmiany prądu kolektora są proporcjonalne do znacznie mniejszych zmian prądu bazy a więc tu następuje wzmocnienia sygnału podanego na bazę.

0
  • #6 15 Kwi 2012 14:12
    prlunitra
    Poziom 16  

Informacje o tranzystorach tłumaczy mi właśnie jony więc pytanie o tranzystory cofam z mojego postu jak by coś.

0
  • #7 15 Kwi 2012 14:53
    30402
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 15 Kwi 2012 15:27
    prlunitra
    Poziom 16  

zostawmy wzmacniacz bo to trochę jeszcze dla mnie za trudne widać. Stosując zasadę działania tranzystora udało mi się zrobić wskaźnik wysterowania na kilku diodach. Oto schemat: Próba zrobienia wzmacniacza o własnych siłach.

Bateria/zasilanie z 19 Voltami to zasilanie układu a bateria z 8 V to przypuszczany sygnał audio. Co o tym myślicie??

Czy będzie się nadawał na zamontowanie go do jakiegoś wzmacniacza np. Gramofonowego?

Opis:
    Maksymalny prąd zasilania układu to: 25 V
    Maksymalny sygnał Audio to : 23 V

Jeszcze raz się spytam. Co o tym sądzicie?? Wiem ze można taki wskaźnik zrobić na jednym scalaku i rezystorach, ale chciałem zobaczyć czy na tranzystorach też się da. Co o tym myślicie??.

Tranzystory NPN to: BC548B

Swój wskaźnik wysterowania udoskonaliłem dwoma potencjometrami w razie gdy mamy za duże skoki prądu po wyżej zalecanych w układzie. Próba zrobienia wzmacniacza o własnych siłach.

0
  • #9 15 Kwi 2012 15:30
    jarek_lnx
    Poziom 43  

->Saabotaz Trochę zbędnych elementów tam jest ;). Rezystor 100kΩ i 180Ω nie pełnią żadnej użytecznej funkcji. Filtr 1kΩ i 100nF ogranicza pasmo od góry do 1,5kHz (z impedancją wejściową tranzystora może będzie do 3kHz).
    Kondensator 1uF ogranicza pasmo od dołu ok 80Hz, mała impedancja wejściowa zniekształca charakterystykę regulacji potencjometru, wzmacniacz nie wzmacnia napięcia, bo to wtórnik emiterowy - powinien być stopień dający wzmocnienie napięciowe. Regulacja punktu pracy nie potrzebna - ten układ powinien mieć na wyjściu w stanie spocynku 1/2 napięcia zasilania - to można zrobić bez potencjometru.

0
  • #10 15 Kwi 2012 16:01
    kybernetes
    Poziom 39  

prlunitra napisał:
    Stosując zasadę działania tranzystora udało mi się zrobić wskaźnik wysterowania na kilku diodach. Oto schemat: Próba zrobienia wzmacniacza o własnych siłach.

[...]Co o tym sądzicie??

Opisz może zasadę działania tego wskaźnika...

0
  • #11 15 Kwi 2012 16:42
    prlunitra
    Poziom 16  

Zasilanie idzie przez włącznik (zasilanie 19 V Maksymalnie 25 V ) do kolektorów wszystkich tych tranzystorów które na tym schemacie widać. Pod pierwszy od lewej Tranzystor na bazę idzie sygnał audio przez rezystor 680 Ohm. Czym sygnał audio mocniejszy tym więcej diod się świeci. I od Tranzystora pierwszego aż po ostatni sygnał z emitera idzie tak. emiter=baza >rezystor dioda) od emitera drugiego tranzystora sygnał idzie na bazę trzeciego tranzystora ale tak jak w tym pierwszym od emitera idzie sygnał na rezystor 680 Ohm i dalej do diody Led. I tak przy każdym tranzystorze. To wszystko. W nowszej wersji tego układu zastosowałem po dwa potencjometry 10 kOhma Do zasilania oraz sygnału audio. Niby są zbędne ale gdy sygnał przekracza te 23 V czy prąd zasilający przekracza te 25 V można wyregulować potencjometr tak aby niczego nie spalić. Za kilka minut podam Maksymalny prąd na te potencjometry z sygnału audio oraz na zasilanie układu.

Układ jeszcze bardziej udoskonaliłem o jeden tranzystor NPN aby Unieszkodliwić prądy z sygnału zewnętrznego: Próba zrobienia wzmacniacza o własnych siłach.

0
  • #12 15 Kwi 2012 16:54
    Ireneo
    Poziom 40  

A mi się wydaje że będą świecić wszystkie na raz.

0
  • #13 15 Kwi 2012 16:58
    prlunitra
    Poziom 16  

Ireneo napisał:
    A mi się wydaje że będą świecić wszystkie na raz.
    No to jesteś w błędzie. Tak nie będzie. Mam zamiar jeszcze ten układ bardziej udoskonalić aby były odpowiednie wartości oraz ten "wskaźnik" Pokazywał jak należy. Na razie wygląda on tak jak jest przedstawiony na schemacie. Zresztą można to łatwo sprawdzić ten układ. Wystarczy go albo zrobić w realu, albo przetestować go na programie Yenka. Ja właśnie na tym programie go zrobiłem. Schemat jest jeszcze w fazie testów. Z resztą na 8 poście jest wklejone zdjęcie jak powinien działać w realu. Widzę duże zainteresowanie układem ;) Zobaczyłem jakie napięcie może wytrzymać układ i tak: Przy ustawieniu potencjometru dla zasilania na pół stopnia obrotu wynosi 165 V a dla sygnału audio przy ustawieniu potencjometru na na całość wynosi 46 V takie oto ciekawostki.

0
  • #14 15 Kwi 2012 17:45
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    Wystarczy go albo zrobić w realu, albo przetestować go na programie Yenka

Uważaj to nie to samo.
    Cytat:
    Przy ustawieniu potencjometru dla zasilania na pół stopnia obrotu wynosi 165 V a dla sygnału audio przy ustawieniu potencjometru na na całość wynosi 46 V takie oto ciekawostki.
    To jest możliwe tylko w wirtualnej elektronice. W realu musiał byś już otworzyć okno, żeby wywietrzyć dym ;).
    Jak dobrze działa, to "zaświeć" połowę linijki i powiedz mi o ile różni się prąd dwóch najbliższych zaświeconych i zgaszonych LED'ów.
    Albo lepiej, jeśli Yenka to umożliwia, obejrzyj sobie charakterystykę prądu dwóch bliskich LED'ów w funkcji napięcia sterującego(sprawdź na ile się nakładają).

0
  • #15 15 Kwi 2012 17:57
    prlunitra
    Poziom 16  

Przy pierwszej diodzie napięcie wynosi 9,45 V a przy ostatniej diodzie 5,49 V (ja mówię ile wychodzi z emitera tranzystorku. przy ustawieniu na połowę potencjometru od sygnału.) A przy zgaszonych Różne wartości :/ Prz T1 wartość wynosi (na emiterze oczywiście ;) ) 107 mV a przy T7 106 mV . A co do programów , Wiem że nie to samo, ale przynajmniej nie zniszczysz tranzystora w realu tyko w programie ;) Więc dlatego robię układy w tym programie.

0
  • #17 15 Kwi 2012 18:02
    prlunitra
    Poziom 16  

Napięcie. Wyleciało mi to słowo w tym momencie z pamięci i napisałem prąd heh :) .

0
  • Pomocny post
    #18 15 Kwi 2012 18:04
    DXDcore
    Poziom 15  

Proponuje zbudować ci wzmacniacz na TDA1554Q, osobiście sam się uczyłem na nim, mostkowania i ogólnie budowy.

Tutaj masz kompletnego pdf'a, kupujesz tda + kilka dosłownie elementów i powinno zagrać.

Link

0
  • #19 15 Kwi 2012 18:16
    prlunitra
    Poziom 16  

Dziękuję bardzo za schemat, może kiedyś go zrealizuję. Lecz w tym temacie chodzi mi o zasadę działania Wzmacniacza Z jakich elementów no i po co one są i do czego. Ta wiedza bardzo mi się przyda. Działanie tranzystora już opanowałem lecz reszty nie kumam po co co jest.

0
  • #20 15 Kwi 2012 18:25
    marekzi
    Poziom 38  

prlunitra napisał:

...Działanie tranzystora już opanowałem lecz reszty nie kumam po co co jest.

Jestem pewien, że jeszcze mocno się zdziwisz....

0
  • #21 15 Kwi 2012 18:44
    prlunitra
    Poziom 16  

Wiem o tym ;) Ale co sądzicie o moim wskaźniku wysterowania??

0
  • #22 15 Kwi 2012 18:57
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Pytałem o prąd LED'ów (podaj wszystkie) bo od niego zależy jasność świecenia. W tym układzie ważne jest, żeby była wyraźna granica pomiędzy świecącymi, a wygaszonymi, a w prostym układzie tranzystorowym, nie jest to wcale takie proste :).
    Powiedz mi, na ile dobrze działa twój układ, mierząc te prądy (nie napięcia).
    Umiejętność sprawdzenia, jak dobry jest układ jest bardzo ważna i trzeba się nauczyć jak testować, żeby wykryć te słabe strony (żeby było wiadomo co trzeba poprawić).

Cytat:
    Działanie tranzystora już opanowałem

Dopiero zaczynasz rozumieć podstawy, do opanowania daleko, rozumiejąc działanie tranzystora (w pełni) będziesz mógł zrozumieć każdy schemat, łącznie ze schematami wewnętrznymi układów scalonych.
    Żeby swobodnie eksperymentować ze wzmacniaczami własnej konstrukcji, powinieneś opanować trzy układy włączenia tranzystora, WE WK WB (WB możesz na wstępie odpuścić) i ich podstawowe parametry: wzmocnienie prądowe i napięciowe rezystancja wejściowa i wyjściowa. Powinieneś też wiedzieć co to są klasy pracy wzmacniacza (A, B, C) i później dowiedz się choćby trochę o ujemnym sprzężeniu zwrotnym.

0
  • #23 15 Kwi 2012 19:04
    prlunitra
    Poziom 16  

Więc D1 jeszcze świecąca ma na wejściu 2,1 V a D7 która ledwiuteńko się świeci (dane podaję przy położeniu potencjometru w połowie dotyczy tez to diody D1) to 1,88 V Więc Ciężko będzie zrobić idealny wskaźnik na tranzystorach. Ale fajnie jest gdy do czegoś samemu się dojdzie (np. ten wskaźnik wysterowania na tranzystorach) ;) Chyba że jeszcze dołożyć T8 i wtedy otrzymam diodę led która ledwo ledwo a właściwe wcale się nie będzie świecić i podam ile będzie miała na wyjściu z rezystora. Lecz sprawdzić układu w rzeczywistości jak na razie nie mam jak, gdyż nie mam tak dużej ilości diod i odpowiednich tranzystorów do tego projektu, więc jedynie mogę się chwalić tym projektem wirtualnie w tym właśnie programie (Yenka) .

0
  • #24 15 Kwi 2012 19:28
    kybernetes
    Poziom 39  

Kolego prlunitra, dam Ci dobra radę - zanim sam zaczniesz projektować własny układ do czegokolwiek to najpierw sprawdź jak to zrobili inni. A jeżeli sądzisz, że nie trzeba - to złóż to co zaprojektowałeś i zobacz jak działa. Nie jest Ci potrzebne dużo diod, zbuduj to np. na trzech albo czterech diodach - zasada działania będzie taka sama jak na dziesięciu.

0
  • #25 15 Kwi 2012 19:33
    Wojtek.zse
    Poziom 31  

prlunitra napisał:
    Więc D1 jeszcze świecąca ma na wejściu 2,1 V a D7 która ledwiuteńko się świeci (dane podaję przy położeniu potencjometru w połowie dotyczy tez to diody D1) to 1,88 V Więc Ciężko będzie zrobić idealny wskaźnik na tranzystorach. ...

Wcale nie ciężko - takie schematy są w sieci wystarczy poszukać.
    jarek_lnx pytał Cię o prądy a Ty podajesz napięcia - brak Ci podstaw a zabierasz się za tranzystory.
    I odstaw na razie te symulatory - to są "ogłupiacze" niedoświadczonych - zbuduj ten układ podłącz do zasilania i zobaczysz jak "on działa" w praktyce.

0
  • #26 15 Kwi 2012 19:34
    jarek_lnx
    Poziom 43  

-> prlunitra Prądy nie napięcia.

0
  • #27 15 Kwi 2012 19:54
    Wojtek.zse
    Poziom 31  

prlunitra napisał:
    Wojtek.zse napisał:
    Cię o prądy a Ty podajesz napięcia
    Więc proszę o wytłumaczenie o co chodziło z tymi prądami. Bo nie rozumiem :/

Chłopie to jest tak jak bym ja wiedząc, że każdy samochód ma silnik chciał projektować samochody - z taką wiedzą nie dam rady i tego nie robię.
    Znasz różnicę pomiędzy prądem a napięciem?

0
  • #28 15 Kwi 2012 20:01
    prlunitra
    Poziom 16  

Podałbym je teraz prawidłowe (ampery) Lecz zamieniłem rezystory które są przed diodami na 1 kOhma Aby były Bardziej widoczne zmiany napięcia. Więc podam Uaktualnione
    D1: (oczywiście przy połowie potencjometru od sygnału audio) 8,62 mA
    D2: 7,95 mA
    ...
    D6: 5,47 mA
    D7: 4,81 mA

Oto wam chodziło?? Bo już się pogubiłem :/

Wojtek.zse napisał:
    Znasz różnicę pomiędzy prądem a napięciem?
    z jakiejś strony wyczytałem że prąd/ natężenie prądu wyraża się w Amperach (A), a Napięcia w Woltach (V) Resztę opisze, odpowiem, podam dopiero jutro, dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi.

0
  • #29 15 Kwi 2012 20:55
    jarek_lnx
    Poziom 43  

O to chodziło, te prądy mniej więcej oddają ilość światła emitowanego przez LED'y widać że każdy świeci inaczej :). Co prawda oko wyraźniej widzi różnicę pomiędzy małymi jasnościami, ale nie chcę ci zbędnie komplikować.

Najwięcej informacji da wykres, jak zmieniają się te prądy, przy zmianach napięcia na wejściu (kiedy zaczynają świecić kolejne diody i kiedy osiągają pełną jasność).

Zrobiłem symulację w LTSpice'ie, bo widzę że jeszcze ci trochę zajmie opanowanie symulacji.
    do testu wziąłem twój układ i dwa inne.
    Link
    Link
    Na wykresie poniżej jest prąd LED'ów w funkcji napięcia sterującego - każda "wstążka" po siedem linii (odpowiadających kolejnym LED'om) to inny układ, najlepiej wypadł układ 4QD-TEC - niepełne świecenie tylko jednego leda. W układzie TE mamy niepełne świecenie dwóch led'ów.
    A u ciebie będzie przygasać cała linijka ze spadkiem poziomu sygnału.

W skrócie im bardziej strome krzywa tym lepiej, zaletą jest też taki sam prąd maksymalny wszystkich LED (po zaświeceniu całej linijki wszystkie diody świecą z równą jasnością) - zobacz jak daleko ci do konkurencji. I postaraj się wreszcie zrozumieć czym się różni prąd, od napięcia (szukaj analogii hydraulicznej).

Do wyników symulacji trzeba mieć ograniczone zaufanie, ale zapewniam (z doświadczenia) że w tym przypadku wyniki porównania układów budowanych w realu wypadną podobnie.
    Próba zrobienia wzmacniacza o własnych siłach.

Elektronikiem będziesz wtedy, kiedy będziesz budował takie układy jak ty chcesz (świadomie), a nie takie jak ci przypadkiem "wyszły"(nieświadomie).

0
  • #30 16 Kwi 2012 02:52
    Mirek Z.
    Moderator

Wystarczy. Kolega po raz kolejny zaniża poziom forum! Nawet PW o tym nic nie dały... Następnym razem zablokuję pisanie, przynajmniej do czasu ukończenia gimnazjum.

0
  Szukaj w 5mln produktów