Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

"Brak systemu operacyjnego" przy instalacji XP, złe ustawienie w Biosi

cezar12003 15 Apr 2012 16:23 3213 8
IGE-XAO
    cezar12003
    Level 9  
    Witam wszystkich :D
    Jeśli moderator uzna że temat w złym dziale, prosił bym o przeniesienie.
    Mam problem z instalacją Windowsa XP. Wszystko idzie ładnie od formatowania po wczytanie plików systemu aż do momentu restartu. Po ponownym uruchomieniu zamiast wyświetlenia właściwego okna instalacji systemu, pojawia się komunikat "brak systemu operacyjnego". Dysk, płyta z systemem i taśma sprawne, podpięte i sprawdzone na innym komputerze gdzie system zainstalował się bez problemów. Dysk i napęd podpięte pod różne taśmy, resetowałem płytę główną poprzez zworkę i wyjęcie baterii- bez zmian. Od rana prześledziłem wiele tematów, rozwiązania które znalazłem na niewiele się zdały. Podpinałem kilka różnych dysków i na każdym było to samo, domyślam się iż problem leży po stronie biosu. Do tej pory były zainstalowane systemy XP i 98, chodziły bez problemów. Poniżej zamieszczam kilka zdjęć biosu, może znalazł by się ktoś, kto był by w stanie pomóc mi go poprawnie ustawić, wskazać co zmienić? Komp ma już swoje lata jednak akurat teraz jest mi potrzebny. Za każdą wskazówkę będę wdzięczny.

"Brak systemu operacyjnego" przy instalacji XP, złe ustawienie w Biosi "Brak systemu operacyjnego" przy instalacji XP, złe ustawienie w Biosi "Brak systemu operacyjnego" przy instalacji XP, złe ustawienie w Biosi "Brak systemu operacyjnego" przy instalacji XP, złe ustawienie w Biosi "Brak systemu operacyjnego" przy instalacji XP, złe ustawienie w Biosi
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • IGE-XAO
  • Helpful post
    GBW
    Level 29  
    Przed restartem wejść do Biosu i Boot Sequence tak aby C było pierwsze.
  • IGE-XAO
    cezar12003
    Level 9  
    Nic to nie daje, ciągle wyświetla "brak systemu operacyjnego" :|
    hooligandg
    Level 12  
    Screen: "Brak systemu operacyjnego" przy instalacji XP, złe ustawienie w Biosi

Zmień z User na Auto

Skoro CD ci ładuje, przebieg instalacji, format itp. to po restarcie powinieneś mieć tak ze uruchamia ci cd rom :) ale nie naciskasz nic i bootuje dysk i tak powinno być po przejrzeniu ustawień ze screenu nic nie widzę żeby było źle.

Pyt. dysk przypadkiem nie masz w trybie dynamic? jaki system był poprzednio przypadkiem nie windows 7 lub Vista? Ile partycji było na dysku lub jest?

Podaj info to zawęzisz horyzont poszukiwań problemu.
    cezar12003
    Level 9  
    Po zmianie z user na auto zamiast "brak systemu operacyjnego" pojawia się "błąd wczytywania systemu operacyjnego". System instalowałem wielokrotnie, problem pojawił się po raz pierwszy. Do tej pory zainstalowany był Xp, ani vista ani vin 7 z racji wiekowości komputera nawet by nie ruszył. Utworzone były dwie partycje, obecnie również są dwie.
    Hmm a jak mogę sprawdzić czy dysk jest w trybie dynamic?
  • Helpful post
    hooligandg
    Level 12  
    Ewidentnie masz coś z dyskiem. [obstawiam coś z mbr bo instalator ci nie chce go nadpisać] (będzie dla Ciebie dobrze jak nie masz na nim danych (skopiuj na inny dysk jak masz i do roboty)

Na początek dysk wepnij na listwie tej co masz napęd a napęd na listwę dysku i zobacz co się dzieje jak dalej to samo to podepnij tak jak było na początku i czytaj dalej.

skoro nie było na dysku win 7 oraz vista to nie masz trybu dynamic więc pomińmy ten termin :) a jak mam Ci pomóc to:

ściągnij Hirens'a wypal na cd

uruchom kompa z tej płyty.
    poszukaj czegoś do partycjonowania
    wywal wszystkie partycje i załóż je takie jak chcesz mogą być takie same jak masz obecnie.

sformatuj dysk w dosie [na hirensie masz dos jak coś] (tylko pamiętaj żeby wcześniej ustawić Fat32 przy partycjonowaniu)

Od tej pory instalujesz XP bez problemu :) czekam na efekty
    cezar12003
    Level 9  
    Wpiąłem dysk w miejsce napędu a napęd w miejsce dysku, odplam kompa i.... BIOS ERROR. Kolejne odpalenie i zero reakcji na monitorze, tak jak by komp nie wysyłał żadnego sygnału. Zresetowałem płytę główną poprzez wyjęcie baterii, kolejne odpalenie i wszystko pięknie działa:D Sam nie wiem co było przyczyną wcześniejszych problemów, bios kilkakrotnie resetowałem i nie pomagało. Zamienienie taśm i bios error zdziałało cuda:) hooligandg program który podałeś mimo że go ściągnąłem okazał się zbędny. System już zainstalowany. Dziękuje wszystkim za zainteresowanie tematem, szczególnie dla hooligandg.
    Czebu
    Level 19  
    hooligandg. Mam jedno zastrzeżenie. W tej sytuacji może się nie dało. Ale tak na przyszłość, czy nie lepiej zainstalować na tym dysku partycji NTFS? Ona jest bezpieczniejsza. Jeżeli pomogłeś, to może i teraz coś napiszesz. Rozwiej moje wątpliwości. Przy okazji cezar12003 się czegoś dowie i nauczy.
    hooligandg
    Level 12  
    Kolego napisałem żeby utworzył partycje w fat32 ponieważ standardowy dos microsoftu nie obsługuję partycji NTFS, a przy uszkodzonym mbr efektywnym procesem jest skasowanie wszystkich partycji, utworzenie najlepiej jednej lub kilku (w zależności od gustu i w nie których przypadkach od pojemności dysku).
    Najlepiej poprzez FDISK.
    Następnie pełny format pod dosem (o ile na dysku nie ma bad sectorów)
    Kolejnym krokiem instalacja systemu i format instalatorem pod NTFS (nie polecam, ponieważ narzędzie dyskowe w instalatorze XP jest prostym procesem i ma na celu utworzenie prostego systemu plików - nie wykrywa wolnych sectorów)
    Oczywiście można użyć innych programów i pominąć powyższy schemat ale o tym to już tutaj nie napiszę dla zainteresowanych odsyłam do google artykuły o narzędziach HIREN's)

Czy ja wiem czy partycja w systemie plików fat32 czy NTFS jest bezpieczniejsza? Utrata danych z dysku jest taka sama podczas nieumiejętnego korzystania z komputera. (upadki, wyłączanie z guzika itp.)
    NTFS jest szybsza przede wszystkim w nowych dyskach i komputerach z systemem XP w górę.
    FAT32 jest szybsza na starych dyskach i słabszych komputerach z systemami 98 w dół (testowałem na dwóch identycznych laptopach o identycznej konfiguracji - jako pomoc znajomemu przy pisaniu pracy dyplomowej na podobny temat)