Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dyskietki do czyszczenia napędów FDD

pawel4325 15 Apr 2012 16:56 3242 5
    pawel4325
    Level 23  
    Witam. Otóż przeglądając sobie na allegro oferty dyskietek 3,5" natrafiłem na aukcję z tzw. dyskietką czyszczącą i tu takie pytanie. Czy to coś w rzeczywistości daje ? Bo to ma ograniczoną liczbę użyć, a nie wiem czy do starego sprzętu taki wynalazek kupować. Z góry dziękuję za pomoc.
  • Helpful post
    1010011010
    Level 32  
    Myślę. że lepszym rozwiązaniem od "dyskietki czyszczącej" będzie rozebranie napędu (nie jest to trudne) i wyczyszczenie do manualnie. Doczyścisz też kurz zalegający po bokach i dokładniej wewnątrz.
  • Helpful post
    adamadi33
    Level 43  
    Dyskietka czyszcząca, czyści głowice magnetyczne odpowiedzialne za zapis i odczyt.
    Popraw treść tematu.
  • Helpful post
    KMal
    Level 34  
    Witam
    To jest tak - Swojego czasu jak królował VHS, to najwięcej taśm czyszczących produkował Panasonic, a w instrukcjach obsługi dla swoich magnetowidów pisał - <zakaz używania taśm czyszczących>. Taśma czyszcząca działa jak pilnik dla głowic. Dałem takie porównanie, bo to taki sam nośnik gdzie głowice mają mechaniczny (fizyczny) styk z nośnikiem.
    To, że nie możemy odczytać dyskietki, w 90% wynika z tego, że utleniła się warstwa czynna nośnika, a głowice są jeszcze dobre. Aby usunąć tą utlenioną warstwę, to należy czyścić dyskietkę, a nie zdzierać ("czyścić") głowice.
    Jeżeli są problemy z odczytem dyskietki, zwłaszcza takiej, która długo leżała i nie była używana, to proponuję użyć programu np. HD-COPY, a tam m/i mamy czyszczenie dyskietki.
    Oczywiście, że odbywa się to kosztem głowic, ale bardzo często pozwała na odzczyt lub dalsze korzystanie z takiej dyskietki.
    pawel4325
    Level 23  
    1010011010 wrote:
    Myślę. że lepszym rozwiązaniem od "dyskietki czyszczącej" będzie rozebranie napędu (nie jest to trudne) i wyczyszczenie do manualnie. Doczyścisz też kurz zalegający po bokach i dokładniej wewnątrz.
    Jak by się dało tak bez problemu wyjmować napęd dyskietek w laptopie to bym to zrobił, ale w tym przypadku równa się to z rozebraniem pół laptopa (Toshiba Satellite 300CDS). Co do odzyskiwania dyskietek wolę kupić nową niż niszczyć napęd, bo ciężko jest zdobyć drugi... No nic dzięki za pomoc.
    Witalij
    Level 11  
    Jest problem taki z nośnikami czysczącymi, że płyn który jest w niewielkiej pojemności nie ma alkocholu. Dla czyczczenia magnetofonów czyszczącymi kasetami czasem pomaga.
    Ja sobie kupuje specjalnie kasety czyszczące żeby watą czyścić rolki gumowe w szpulowcach i kaseciakach(jeżeli rolka nowa).
    Ale jeżeli rolka bardzo ubrudzona - to ten płyn do końca nie robi czyszczenie.
    Wtedy trzeba stosować techniczny alkochol, który ma nieprzyjemny zapach.
    Temu kiedy robi się czyszczenie napędu FDD to w żadnym razie nie dawać płyn co jest w zestawie jeżeli niema w nim alkocholu. A dać kilku kropeł alkochoła na warstwe czyszczącą.
    Płyn co jest z nośnikiem długo wysycha i tylko zostawia brud.
    Jeżeli próbować odczytywać dyskiety odrazu po stosowaniu takiego płynu, może długo nie pracować FDD. Poprostu taki płyn może być wodą z dodatkami chemicznymi, które mało co pomogą.