Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Odstraszacz dzików i nie tylko ;-)

DJCheester 15 Apr 2012 19:25 8110 13
  • #1
    DJCheester
    Level 24  
    Witam

    Potrzebuję zrobić urządzenie które mógłbym użyć do odstraszania dzików na polu z ziemniakami.

    Jest pomysł poniżej schemat układu wyciągniętego z zabawki konkretnie małpki jednak po uruchomieniu daje taki przeraźliwy odgłos że dziecko zaraz wyrzuca zabawkę - więc wyciągnąłem elektronikę wygląda to tak

    Odstraszacz dzików i nie tylko ;-)

    Na obrazku nie ma opisów więc napiszę po lewej jest głośnik później układ elektroniczny zasilony napięciem max 4.5V (bateria Li-ion 3.7V w moim przypadku) oraz przycisk który dodatnim impulsem wyzwala głoś w głośniku.

    Zależy mi na tym aby zastosować na 3-4V układ który by co 3-5 minut wyzwalał taki impuls który by załączał układ i w efekcie układ po podłączeniu do akumulatorka w odstępach 3-5 minut wydawał ten głos. Dobrze by było aby układ działał tylko w nocy więc oprócz tego układu wyzwalania powinien być układ z fotorezystorem który by uruchamiał cały proces dopiero gdy na dworze zrobi się ciemno. Poza tym planuję użyć akumulator litowo jonowy z zabezpieczeniem elektronicznym przed nadmiernym rozładowaniem przeładowanie i zwarciem. Doładowywanie takiego układu planuję zrealizować na baterii słonecznej 5V. Bo w terenie nie będzie możliwości aby układ zasilić z sieci.

    Z góry dziękuję za propozycje.
    Proszę moderatora o nie usuwanie tematu gdyż niebawem zacznie się problem ochrony upraw przed dzikami i muszę działać.

    Czekam na propozycje prostych schematów...
  • #2
    predom
    Level 26  
    Pierwsze, co mi przyszło do głowy... :) Nietestowane w praktyce, ale powinno działać. Pewnie można to zrobić prościej...


    Odstraszacz dzików i nie tylko ;-)
  • #3
    DJCheester
    Level 24  
    Witam można i tak ale chyba lepiej by było na tranzystorach chociażby dlatego że napięcie będzie często spadać (tak mi się wydaje) do trzech wolt lub poniżej dopóki układ zabezpieczenia baterii Li-ion nie zadziała i nie odłączy zasilania.

    Ja widzę to tak

    Najprostszy układ jaki znalazłem w necie na fotokomórkę

    Odstraszacz dzików i nie tylko ;-)

    W miejsce diody dać układ przerzutnika na dwóch tanzystorach i na kondensatorach tego układu dobrać tak czasy działania ledów aby jeden kondensator był duży (przerwa między impulsami) i drugi kondensator był mały (impuls)

    Odstraszacz dzików i nie tylko ;-)

    I pod jedną diodę podłączyć mój układ więc będzie działać to następująco:

    Napięcie doprowadzone do układu w pierwszej kolejności będzie działać układ z fotokomórką gdy zrobi się ciemno układ zasili drugi schemat który zacznie generować impuls co około 3-5 sekund i z drugiego układu puszczamy ten impuls na układ który generuje dźwięk.

    Pytanie do Was jak ze sobą sprzęgnąć te układu aby działało no i najważniejsze układy proste na tranzystorach i tak naprawdę nic więcej nie potrzeba.
    No i oczywiście najlepiej aby zużywało jak najmniej prądu.

    Myślałem też o wykorzystaniu lampki solarnej jako fotokomórki zasilanej dwoma paluszkami R6 ale nie wiem czy elektronika w lampce którą posiadam jest sprawna więc może od podstaw zbudować bo będę potrzebował dwa układy a i tak lampkę solarną mam tylko jedną.

    W dalszym ciągu czekam na jakieś propozycje.
    Pozdrawiam...
  • #4
    rexina
    Level 17  
    Co do uruchamiania co np. 5 minut możesz użyć układu NE555 w konfiguracji astabilnej z odpowiednimi parametrami, które wyliczysz za pomocą kalkulatora (Link), przy czym musisz zanegować wyjście, gdyż 555 w standardowej konfiguracji daje przebiegi o min. 50% wypełnieniu.

    Jako wyłącznik zmierzchowy można użyć zwykłego wzmacniacza operacyjnego z otwartą pętlą, a jego wyjście na mosfet'a zasilającego układ. U mnie działa z podstawowym 741 z IRF540. Potecjometrem można regulować poziom oświetlenia przy którym się włączy układ. Oporniki powinny być rzędu 100k (prąd polaryzacji wzmacniacza ma pomijalnie małą wartość).
    Przykładowy taki schemat:
    Odstraszacz dzików i nie tylko ;-)

    O widzę że DJCheester mnie uprzedził :P
    Ale moja koncepcja jest nieco inna.
  • #5
    DJCheester
    Level 24  
    Pytanie z innej beczki do użytkownika rexina

    Na jakim programie rysujesz takie ładne schemaciki ?

    Temat odstraszacza nadal aktualny proszę o skomentowanie mojego postu wyżej

    Oraz o jeden wspólny układ oparty na tych dwóch układach wstawionych w poście powyżej

    Pozdrawiam ...
  • #6
    rexina
    Level 17  
    Rysuje je w Eaglu, tak pierwszy obrazek który wrzuciłeś też jest w Eaglu :P

    Całość układu może wyglądać np. tak:
    Odstraszacz dzików i nie tylko ;-)
  • #7
    DJCheester
    Level 24  
    Witam

    Dziękuję wszystkim za schematy i propozycje.

    Analizując układy z generatorem NE555 wszystko fajnie i łatwo tylko zasilanie NE555 jest od 4.5V (zgodnie z datasheetem) a u mnie zasilanie będzie z baterii Li-ion gdzie napięcie będzie się wahać od 2.75V do 4.2V - no powiedzmy od 3V do 4.2V i właśnie taki układ generatora potrzebuję (najlepszy byłby generator na tranzystorach).

    Potrzebuję schemat takiego generatora który by pracował w przedziale tych napięć oraz najlepiej o jak najmniejszym poborze prądu.

    Problem z czujką zmierzchową też już rozwiązany (stara lampka solarna zasilana 3V - zamiast napięcia 3V podłączyłem 3.7V z baterii Li-ion a na wyjściu wymontowałem diodę LED i podłączyłem układ i miernik napięcie na wyjściu po załączeniu równa się napięciu zasilania czyli 3.7V po podłączeniu do tego układu z zabawki działa bezproblemowo tylko teraz cała sztuka to do tego wszystkiego dorobić układ generatora który by co około 3-5 minut podawał impuls na ukłąd dźwiękowy.

    Na tą chwilę posiadam gotowy układ z zabawki oraz gotowy układ z lampki solarnej.

    Czekam na jakieś propozycje schematu takiego generatora pasujący do mojego schematu.

    Odstraszacz dzików i nie tylko ;-)

    Opis obrazka (nie wiem czemu w Paincie nie mogę uruchomić trybu tekstowego i opisać obrazka)

    Od lewej bateria Li-ion później układ z lampki solarnej z fotorezystorem i wyjście tego układu podłączone do zasialnia układu z zabawki. Przycisk podaje dodatni impuls potrzebny do wywołania dźwięku. I właśnie tego układu wyzwalającego mi brakuje - impulsy co 3-5 minut.

    Znalazłem w necie schemat takiego generatora on jest na 12V-24V
    Jak go przerobić czy ktoś może wyliczyć takie wartości aby działał przy 3V i dawał impuls co 3-5 minut bo jak dobrz rozumiem to wyjście generatora czyli z tranzystora dałbym od razu do układu zabawki jako dodatni impuls

    Odstraszacz dzików i nie tylko ;-)


    Pozdrawiam...
  • #8
    DJCheester
    Level 24  
    Witam

    W końcu udało mi się zbudować generator który daje krótki dodatni impuls co 4 minuty i 30 sekund na dwóch trazystorach i dwóch kondensatorach według schematu który wkleiłem w postach powyżej.

    Mam jeszcze jeden problem a mianowicie po podłączeniu tych wszystkich układów powstały mi dwa zasilania i dwie masy - zaraz wytłumaczę o co chodzi.

    zacznijmy od zasilania użyłem baterii od telefonu Li-ion 3.7V (bateria ta nie posiada zabezpiecznia przed przeładowanie zwarciem i nadmiernym rozładowaniem)
    Więc do tej bateri założyłem taki układzik zabezpieczenia taki jak w linku poniżej

    http://www.bto.pl/B2CProdukt.aspx?id_artykulu=24384

    Baterie podłączyłem do B+ i B- a P+ i P- to jest od tej pory zasilanie

    Więc do P+ i P- podłączyłem (+do+ -do-) baterię słoneczną 5V biegun dodatni baterii oczywiście przez diodę prostowniczą aby zapobiec samorozładowywaniu się baterii przez panel w nocy.

    I od tej pory mam P+ i P- jako + i - zasialania

    Dalej oczywiście podłączyłem układ z lampki solarnej (lampka była na dwia akumulatorki więc nie miała w sobie przetwornicy podwyższającej napięcie)

    Teraz mam problem bo wyjście tej lampki jest na wspólnym zacisku + (z + zasilania idzie do odbiornika a - odbiornika podłączony jest do kolektora trazystora załączającego napięcie natomiast emiter tego tranzystora do masy (nie wiem jaki tranzystor bo jest to smd i chyba nic na nim nie pisze)

    Zależy mi aby dorobić układ taki aby odbiornik był podłączany na wspólnym minusie a nie na wspólnym plusie.

    I jak narazie podłączyłem jako odbiornik tego układu układ dźwiękowy i generator którego wyjście podłączyłem pod wejście wyzwalające dźwięk. Problem polega teraz na tym że generator pracuje prawidłowo dopuki się nie włączy dźwięk wtedy prawdopodobnie tranzystor w układzie czujnika nie daje tak dużego prądu i układ dźwiękowy nie daje dźwięku. Więc teraz nam się tworzy druga oddzielna masa na układzie dźwiękowym i generatorze i dopiero przez tranzystor trafia do masy baterii. Więc tranzystor daje opór co skutkuje zmniejszeniem prądu przepływającego przez generator i układ dźwiękowy.

    Dobrze by było aby dokombinować taki układ - "stopień mocy" aby mogła go bez problemu wysterować czujka wtedy byłby dostateczny prąd no i ten stopień najlepiej aby był na wspólnej masie - czyli zasilanie czujki i wyjście posiadało by wspólną masę teraz tak nie jest

    Czekam na jakieś propozycje
    Za chwilkę postaram się wrzucić schemat

    Odstraszacz dzików i nie tylko ;-)

    Odstraszacz dzików i nie tylko ;-)

    Odstraszacz dzików i nie tylko ;-)

    Pierwszy to schemat blokowy na którym widać jak pod czujką dzieli się masa

    Drugi schemat generatora a trzeci to wyjście czujki oraz układ wyzwalania jaki był w układzie dźwiękowym

    Czekam na propozycje co z tym dalej począć

    Niby taka konstrukcja działa tylko że układ dźwiękowy jest stale pod napięciem nie ważne czy dzień czy noc ale to mniejszy problem bo ogólnie jest to układ mikromocowy i w zabawce też tak był podłączony do baterii problem polega na tym że w dzień kiedy generator jest odłączony od zasialnia przez minus to cały czas na wejściu wyzwalającym układ dźwiękowy jest napięcie spowodowane tym że generator jest podłączony do + zasialnia i przez razystor 1k napięcie dochodzi na wejście - układ działa bardzo nie stabilnie przypadkowo się włącza i może się uszkodzić chciałbym tak przerobić aby najlepiej układ generatora i układ dźwiękowy w dzień był odłączony od zasilania wtedy by nie było problemu.

    W obecnej konfiguracji w nocy działa bez problemu czyli jak generator pracuje wszystko jest jak należy

    Pozdrawiam i czekam na jakieś propozycje...
  • #9
    DJCheester
    Level 24  
    Już prawie zrobine działa dołączyłem do bazy tranzystora w czujniku oświetlenia tranzystor BC547 podłączając kolektor do + zasilania a z emitera zasilam układ generatora i układ dźwiękowy wszystko działa lecz jeszcze nie tak jak ja chciałem.

    Ostatnie już pytanie zanim narysuje kompletny i sprawdzony układ a mianowicie pobór prądu przez generator a konkretnie chciałbym zmniejszyć pobór prądu generatora zmieniając rezystory R1 i R4 z 1k na 10k. Problem polega teraz na tym że po zmianie tych rezystorów kompletnie zmienia się czas impulsu i przerwy

    Pytanie do Was jak według tego wzoru z linku poniżej obliczyć i zamienić te rezystory na 10ik i inne elementy aby impuls trawał około 1s a przerwa tak jak do tej pory 4 minuty i 30 sekund.

    http://pl.wikipedia.org/wiki/Multiwibrator

    Proszę o wyliczenie tych wartości elementów...
    Czekam na odpowiedzi...

    Schematy tego odstraszacza poniżej

    Na początek ten generator przy którym chciałem zmienić te rezystory z 1k na 10k przy zachowaniu dotychczasowych czasów impulsu i przerwy

    Odstraszacz dzików i nie tylko ;-)

    Narysowałem schemat lampki solarnej (zrysowałem z płytki) wygląda to tak jak poniżej (tranzystory smd o oznaczeniu 1AM oraz rezystory 203 oraz 1003)
    Fotorezystor o rezystancji mierzonej przy oknie 10k a w ciemni ponad 2M.

    Odstraszacz dzików i nie tylko ;-)

    Przerobiłem go w sposób następujący wymontowałem tranzystor od prawej strony a w miejsce bazy tego traznystora wmontowałem bazę tranzystora BC547 kolektor do zasilania a z emitera mam teraz wyjście zasilania na układ generatora i układ dźwiękowy. Poniżej rysunek.

    Odstraszacz dzików i nie tylko ;-)

    Schemat układu dźwiękowego z zabawki poniżej wyzwalany dodatnim impulsem podawanym na wejście. Rysunek poniżej.

    Odstraszacz dzików i nie tylko ;-)

    I na koniec rysunek całego układu zasilanego z baterii Li-ion 3.7V bateria podłączona jest do układu poprzez zabezpieczenie przed zwarciem, nadmiernym rozładowaniem oraz przeładowaniem - użyłem gotowego układu zabezpieczenia do baterii z zabezpieczeniem podłączyłem panel słoneczny 6V - napięcie jałowe przez diodę prostowniczą. Tak zrobione zasilanie (czyli bateria z opcją doładowywania słonecznego) podłączam do mojego układu. Schemat poniżej.

    Odstraszacz dzików i nie tylko ;-)

    No i co Wy na to
    Czekam na odpowiedź odnośnie zminimalizowania prądu pobieranego przez generator.
    Jak i również proszę o informację czy dobrze zidentyfikowałem elementy smd w włączniku zmierzchowym na podstawie napisów. Ewentualnie proszę o rozszyfrowanie symbolu tranzystora smd o oznaczeniu 1AM lub zamiennika tego tranzystora bo będę chciał zrobić w przyszłości drugi taki sam układ. Oraz proszę o typ fotorezystora na podstawie podanych oporów przy oświetleniu i w ciemności

    Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi
    Pozdrawiam serdecznie...
  • #10
    DJCheester
    Level 24  
    Witam

    Urządzenie działa już poprawnie według schematu całościowego.
    Pobór prądu nie jest duży. Zamiast tranzystorów 1AM i rezystorów SMD zastosowałem tradycyjne elementy - tranzystory BC547 i rezystory 20k, 100k i wszystko działa poprawnie.

    Pozostał już ostatni problem a mianowicie rozszyfrowanie symbolu fotorezystora który ma rezystancję 10k przy oknie w dzień a w ciemni więcej niż 2M.
    Kompletnie nie znam się na fotorezytorach i może znajdzie się ktoś kto będzie znał symbol fotorezystora o podanych wyżej parametrach. Niedługo będę wykonywał drugi taki sam układ (układ dźwiękowy posiadam jeszcze jeden jednak układ z fotorezystorem od lampki solarnej miałem tylko jeden i muszę dokupić taki fotorezystor)

    Proszę o pomoc
    Z góry dziękuję...
  • #12
    DJCheester
    Level 24  
    Witam

    Narysowałem już kompletny schemat - urządzenie po zmontowaniu działa tak jak powinno czyli dźwięk wydawany jest tylko po zmroku i co około 4 i pół minuty.
    Jeszcze tylko spróbuję ustalić wartość fotorezystora i będzie można wykonać drugi taki sam. Kondensator 680uF wystarczy zmienić na 470uF by uzyskać czas co 3 minuty.

    Odstraszacz dzików i nie tylko ;-)

    Pozdrawiam wszystkich forumowiczów...
  • #13
    DJCheester
    Level 24  
    Witam

    Narazie zostanę przy swoim projekcie (echo na polu dosyć dobrze niesie dźwięk - pole przy lesie stąd problem z dzikami). Jak nie zaskutkuje to pomyślę nad zakupem tego urządzenia z allegro

    Pozdrawiam ...
  • #14
    DJCheester
    Level 24  
    Witam odstraszacz już od dwóch miesięcy działa bez zarzutów według mojego schematu.

    Odstraszacz dzików i nie tylko ;-)

    W testach okazało się jednak że przerwa między sygnałem dźwiękowym jest za duża więc zmieniłem C2 na 100uF i dźwięk pojawia się co około 50 sekund. Dźwięk był za słaby więc jak narazie dołączyłem drugi układ dźwiękowy z drugiej zabawki podłączając zasialnie (+ -) i WE do drugiego układu, i do wyjścia podłączyłem drugi głośnik. Dźwięk jest teraz z dwóch głośników, równocześnie choć występuje minimalne echo lecz to nie przeszkadza w działaniu układu. Głośniki są umieszczone w obudowie z rury PCV z obu stron co daje możliwość ustawienia stracha na środku pola i zarówno w jednym jak i w drugim przeciwnym kierunku dźwięk się rozchodzi.

    Jak narazie dziki się nie pojawiają u mnie więc można uznać że układ spełnia swoją funkcję. U dalszych sąsiadów się pojawiają więc to daje mi gwarancję że układ rzeczywiście działa. W przyszłości być może rozbuduję go o wzmacniacz mocy ale dopiero wtedy kiedy zwierzyna zlekceważy tego stracha. Planuję w przyszłości dorobić układ wzmacniacza na scalaku SA58670 jest to jedny wzmacniacz kilku wat zasilany niskim napięciem 2.5V - 5V więc w zupełności wystarczy na mój układ który pracuje w zakresie napięć baterii Li-ion (2.75V-4.22V). Poniżej link do tego układu ze sklepu avt.

    http://sklep.avt.pl/p/pl/485092/bardzo+maly+wzmacniacz+mocy+-+zestaw+zmontowany+i+uruchomiony.html

    Póki co temat zamykam jeśli ktoś chciałby zrobić podobne urządzenie proszę pisać na PV - oczywiście pomogę ...

    Pozdrawiam wszystkich ...