Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Temperatura na karcie graficznej a artefakty

15 Kwi 2012 22:05 3367 25
  • Poziom 19  
    Witam!
    Mój kumpel ma problem z kartą ASUS HD5670 1gb DDR3. Czasami(losowo?) wyświetlane zostają czerwone piksele w tych samych miejscach, tzn. powiedzmy gra i widzi czerwone punkty na ciemnych tłach (migoczące czerwone piksele) gdy ruszy w bok myszką pikseli nie widać lecz gdy znowu spojrzy na to miejsce to piksele znowu się pojawiają, poza tym po takim zdarzeniu po wyłączeniu gry piksele widać nawet na tapecie (ta łąka domyślna w XP) co ciekawe te piksele zawsze widać mniej więcej w tym samym obszarze monitora (prawy górny róg). Gdy wyłącza komputer i jest ekran wylogowywania to widać taki al'a paskek z tych kropek tylko na prawym dolnym kawałku ekranu (zawsze w takiej sytuacji są w tym samym miejscu). I tu moje pytanie czy może to być wina temperatury na GPU? Program OCCT po 30min pokazuje temp. max na poziomie 70*C.

Miałem podobny problem kiedyś z HD5670 lecz mi kropki przemieniły się w pełne artefakty (cały ekran w paskach etc.) a on mówi że u niego występuję to czasami.

Podaje markę zasilacza oraz monitor jakby co:
    Fortron fsp400-60mdn
    Monitor Benq G2220HD
    Karta połączona przez kabel dvi-i (marki nieznanej zakupiony w komputroniku)
  • Poziom 23  
    Mogą przegrzewać się pamięci na karcie graficznej, a poza tym do sprawdzenia ram, przewód i monitor
  • Poziom 43  
    Monitor sprawny w 100% ? Pamięci na karcie są oradiatorowane ?
  • Poziom 19  
    Na karcie jest jeden duży radiator z wiatrakiem z boku tylko wystają elementy podpisane jako R i jakieś liczby (czarne wystające sześciany). Monitor raczej sprawny ma z 6miesiecy może. Popołudniu zrobię ten memtest.
  • Poziom 21  
    Spróbuj umieścić radiatory na pamięciach ( czworokątne chipy ), u mojej starej 7900GS na pół roku dzięki temu się pozbyłem artefaktów. Na allegro można je dostać po jakieś 2-3 zł.
  • Poziom 43  
    Wykonaj też test programem OCCT - GPU Occt, ustaw czas na 20-30min i zobacz czy będą pojawiały się artefakty.
  • Poziom 19  
    Niestety nie można założyć radiatorów na pamięć ponieważ między pamięcią a radiatorem od procesora nie ma miejsca na ich założenie. A co to OCCT to wczoraj chodził ok. 30min i kropki się nie pojawiły a temp. osiągała 70*C.

A ile mam wykonywać ten memtest o którym pisał Pwk?

Edit: Nie powiedziałem jeszcze że na screenach jakie się zrobi i wklei np. do painta to również kropki występują
  • Poziom 43  
    Masz możliwość sprawdzenia tej grafiki w innym PC ?

Memtest robi się z bootowalnej płyty i program robi kilka cykli aż skończy. Nie ma konkretnego czasu jego działania.
  • Poziom 19  
    Karta jest w tej chwili u mnie i na razie nic niepokojącego ma...

Płytkę wystarczy nagrać jako dysk z danymi w Nero?

Edit: A nie mógłbym nagrać na pendrive'a? Moja płytka ma możliwość botowania z USB
  • Poziom 23  
    Płytkę musisz nagrać jako obraz, a nie dysk z danymi
  • Poziom 19  
    Przepraszam za to że długo się nie odzywałem ale dopiero teraz zrobiliśmy test. Po 5 pętlach wszystko w porządku bez żadnych problemów.

A może winny jest zasilacz? Co prawda wewnątrz wygląda dobrze tzn. kondensatory są całe/ niewylane
  • Poziom 23  
    Czy karta graficzna jest przykręcona i dobrze osadzona w slocie :?: Dla pewności możesz ją wyjąć przeczyścić i ponownie zamontować. Tylko uważaj na ładunki elektrostatyczne, nie dotykaj styków ani chipów. Przedmuchaj, delikatnie przeczyść jakimś pędzelkiem czy patyczkami do uszu.

A najlepiej to przetestuj tą kartę w grach na innym pc, czy też będą się pojawiać czerwone piksele.
  • Poziom 19  
    Kartę dziś włożyłem do swojego kompa także jest włożona dobrze i przykręcona. Co do testowania w grach to katowałem ją Wiedźminem 2 na ustawieniach wysokich w Full HD i nic mi się nie pojawiło
  • Poziom 23  
    Jeżeli na screenshot'ach zachowują się te błędy graficzne to uszkodzenie monitora i przewodu sygnałowego można wyeliminować.
    Rozumiem, że testy procesora i pamięci nie wykazały błędów.

W takim razie pozostaje jeszcze zasilacz, płyta główna, problem software'owy (sterowniki, system) i zakłócenia z sieci elektroenergetycznej
    Być może karta ma u ciebie niższe temperatury.

Jeśli nie macie miernika, to możecie chociaż sprawdzić co pokazuje HWMonitor

Przydałoby się postawić na drugiej partycji nowy system ze sterownikami i tam potestować, oczywiście dla karty najnowsze stery ze strony AMD. Zakładam, że teraz też takie macie.
  • Poziom 19  
    Niestety nie mogę postawić drugiej partycji (brak miejsca na dysku). Co do różnicy temperatur to może byc to nawet wyłączyłem dodatkowy wentylator. Ale dziś przyniosę jego kompa do mnie i będę próbował go zajechać i odrazu zrobię testy przez hwmonitor

Dodano po 52 [sekundy]:

HWMONITOR pokazuje napięcia gdzie największy odchył od normy wynosi 0,3V (na linii +12CV jest 11,77V), temperatura na procesorze w idle max.48*C, na dysku twardym 36*C, na grafice 38*C a napięcie 1,15V.

A mam pytanie bo na kablu z jednej strony jest taki pojemniczek (dławik?) i jest tylko jeden taki może powodem są zakłócenia i lepszy byłby z dławikiem z dwóch stron?
  • Poziom 23  
    Jeśli masz inny przewód to sprawdź

Podaj model płyty głównej i procesora.
    Włącz test procesora w OCCT na godzinę i wrzuć wykresy, które pokazuje po teście
  • Poziom 19  
    Mam jeszcze kabel d-Sub to nim podlacze a test CPU wykonam ok 20:00

Dodano po 1 [godziny] 21 [minuty]:

Robię test w OCCT CPU i po 13min jest 82,5*C i powoli rośnie dalej, czy jest to bezpieczne dla procesora? Procesor AMD PHENOM II X4 B55 chłodzenie Box

Dodano po 17 [minuty]:

Zrobiłem 30min test w OCCT CPU i tu są wykresy:
    Temperatura na karcie graficznej a artefakty Temperatura na karcie graficznej a artefakty Temperatura na karcie graficznej a artefakty Temperatura na karcie graficznej a artefakty Temperatura na karcie graficznej a artefakty Temperatura na karcie graficznej a artefakty Temperatura na karcie graficznej a artefakty Temperatura na karcie graficznej a artefakty Temperatura na karcie graficznej a artefakty Temperatura na karcie graficznej a artefakty
  • Poziom 19  
    Dokładnie to ATHLON x3 450 chyba (razem zamawialiśmy części i składaliśmy komputery różnią się tylko zasilaczami, grafiką i dźwiękową)

Przy odblokowaniu rdzenia częstotliwość procesora zmieniła się o 0.5% przynajmniej tak pokazuje OCCT
  • Poziom 23  
    W takim razie należałoby powrócić do ustawień nominalnych procesora, wyłączyć dodatkowy rdzeń i wtedy testować w grach, najlepiej zresetować BIOS
  • Poziom 19  
    O! Dziś znowu się pojawiły. Przeglądałem FB, gdy na miniaturce kolegi zauważyłem te piksele, poszukałem ciemnego obrazka w google i na tym widać to najlepiej:

Przepraszam za nie wyskalowanie ale zauważyłem także że jeżeli przestawi się obrazek do środka ekranu to pikseli jest więcej niż np. w rogach.

Od razu dorzucę screena z HWMONITOR w momencie gdy widać piksele:
  • Poziom 23  
    Czy gdy pojawiły się piksele komputer był podłączony pod twój monitor i twoim przewodem :?:
  • Poziom 19  
    Mój monitor lecz jego kabel i sadze ze to może być jego wina bo dziś było to samo tzn włączyłem podłączony do dvi widzę piksele, wyłączyłem włączyłem raz jeszcze znowu są, wyłączyłem ponownie podłączyłem tylko teraz prze d-sub i było ok
  • Poziom 23  
    Czy jeśli pojawią się piksele i w tym momencie zmienisz kable bez wyłączania komputera to znikną :?:
    Jeżeli na obu przewodach monitor pracuje w tej samej rozdzielczości i na d-sub nie pojawiają się żadne piksele to nowy przewód powinien rozwiązać problem. Ewentualnie jeśli masz DVI w swoim monitorze to możesz ten przewód sprawdzić na swoim komputerze. Jeśli Tobie też pojawią się piksele to problem rozwiązany.
  • Poziom 19  
    Nie próbowałem zmieniać przewodu bez wyłączania komputera, ale podlacze dvi i jak pojawia się piksele to zmienię kabel na d-Sub...jedyny minus to problemy z ostrością na subie