Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Trzaski przy włączaniu radia samochodowego Blaupunkt Travel Pilot

gruniu 15 Kwi 2012 23:17 3451 7
  • #1 15 Kwi 2012 23:17
    gruniu
    Poziom 18  

W moim aucie posiadam radio Blaupunkt Travel Pilot i przy wyłączaniu lub włączaniu radia, a także przy ściszaniu całkowitym, a później przy zgłaszaniu, słychać trzask.
    Trzask ten nie występuje zawsze, ale często się zdarza.
    Raz jest to jeden głośnik, a za drugim razem wszystkie.
    Znajomy elektronik polecił mi wymianę kondensatorów, co i zrobiłem, ale bez skutecznie.
    Instalacja jest seryjna i żadne kable nie były przerabiane.
    Akumulator mam nowy Centry.
    Poradzcie co mam zrobić, ponieważ boje się o głośniki.
    Radia nie chcem wymieniać, bo gra bardzo ładnie.
    Zdjęcie radia:
    Trzaski przy włączaniu radia samochodowego Blaupunkt Travel Pilot

0 7
  • #2 16 Kwi 2012 00:40
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

Sprawdź, co się dzieje przed końcówką mocy.

0
  • #3 16 Kwi 2012 01:04
    rk007
    Poziom 2  

Trzask przy gaszeniu radia może być spowodowany na przykład zwarciem do masy pomiędzy wyjściem mocy wzmacniacza a głośnikiem. Odłącz wtyczki głośnikowe od radia i zmierz rezystancję do masy (wiązka do głośników).:D

0
  • #4 16 Kwi 2012 16:28
    gruniu
    Poziom 18  

Jestem po kolejnych testach.
    Nie ma zwarcia, na przewodach idących do głośników, ani w radiu.
    Zauważyłem, że szczególnie podatnym na trzaski jest prawy tylny głośniki i nawet całkowite jego ściszenie, powoduje trzaski nie tylko przy włączaniu lub wyłączaniu radia, ale także przy przełączaniu z cd na radio, lub wyjęciu wtyczki z kablami idącej z radia na głośniki.

0
  • #5 17 Kwi 2012 01:21
    rk007
    Poziom 2  

Witaj.
    Czy zmierzyłeś pomiędzy masą samochodu a przewodami idącymi do głośników ?
    Jeśli tak i jest ok. to spróbuj jeszcze odłączyć zmieniarkę CD. Czy jest ok. Jeśli dalej nie a rezystancja głośników jest taka sama w szczególności głośnika P.T. spróbuj podmienić stronami jeśli się zmieni to masz głośnik do wymiany, jeśli nie możliwa jest usterka końcówki mocy.

0
  • #6 17 Kwi 2012 12:54
    gruniu
    Poziom 18  

Nie mam zmieniarki.
    Przewody idące do głośników nie maja zwarcia.
    Wszystkie głosniki maja 4 Ohm.
    Dzisiaj odłączyłem trzaskający głośnik od właściwego wejścia i podłączyłem pod inne.
    Efekt - brak trzasków.
    Wniosek taki, że tylko to jedno wyjście na głośniki z radia powoduje trzask, a sam głośnik jest sprawny.
    Pytanie: czy mogę używać radia, które ma 4 wyjścia na głośniki, ale pod jedno wyjście podłączone sa dwa głośniki?
    I co w radiu powoduje ten trzask? Czyżby nowy kondensator jest uszkodzony? A jeżeli tak to dlaczego nie powoduje tego trzasku na innych głośnikach?

1
  • #7 17 Kwi 2012 19:45
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

Włącz radio, wycisz dźwięk i zmierz napięcie na wyjściach głośnikowych względem masy - 8 pomiarów.

Dodano po 1 [minuty]:

Włącz radio, wycisz dźwięk i zmierz napięcie na wyjściach głośnikowych względem masy - 8 pomiarów.
    Przyjrzyj się też końcówce mocy - zimne luty, na niej i elementach przyległych.
    Sprawdzałeś, co się dzieje na wejściu końcówki mocy? Sprawdź masy w radiu.

1
  • #8 18 Kwi 2012 14:11
    gruniu
    Poziom 18  

Sprawdzałem dzisiaj napięcie na wyjściach na głośniki i na ściszonym dźwieku napięcie na wszystkich wyjściach jest 4,9v, takze na tym trzaskającym.
    Przy włączonym dźwieku na wszystkich wyjściach jest 4,8v, a na tym trzaskającym 3,12v na + i 6,7v na -.
    Elektronikiem nie jestem, ale lutować umiem.
    Czym w układzie scalonym wyróżnia się końcówka mocy?

0
  Szukaj w 5mln produktów