Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szkolenia SEP
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki kabel siłowy na przedłużacz o długości 200m i do agregatu 10kW?

16 Kwi 2012 02:13 13347 11
  • Poziom 9  
    Proszę o pomoc
    P I L N E
    Jaki mam kupić kabel siłowy by poradził urządzenie - agregat tynkarski 8 - 10kW na odległości 200m.
    Mam starą instalację elektryczną aluminiową ale 32A
    Czy przekrój 4x2,5 wystarczy?
    P I L N I E
    z robotą muszę ruszać a ENERGA mnie olała ;-(
    Czy nie będzie za dużego spadku mocy na takiej długości?
    Bezpieczniki są 20/25
    Mufa wejściowa 4 płaskie stalowa
    Na agregacie jest 5 okrągłych plasikowa
    TAK na szybko pisze ale chyba da się zrozumieć o co chodzi ;-)
    H E L P
  • Szkolenia SEP
  • Poziom 35  
    Taniej będzie wypożyczyć agregat prądotwórczy bo musiał być kupić przekrój 6mm2 do tej odległości.
  • Poziom 19  
    markovip napisał:
    Kabel 4x2,5mm lub 5x2,5mm powinien wystarczyć. Radziłbym jednak przekrój 4mm.

NA 10 kW ????? i 200 m chyba kolega zgłupiał!!!
    Ja bym obstawiał 10 mm2 !
  • Szkolenia SEP
  • Poziom 12  
    Przekrojem minimalnym dla miedzi będzie 10mm2 a dla aluminium 16mm2
  • Moderator
    Przypominam, że wszelkie przedłużacze budowlane mogą mieć długość nie przekraczającą 50 metrów.

Cytat:
    Instalacje elektryczne na placach budowy.

Instalacje takie, są zaliczane do warunków szczególnego zagrożenia i do wymagań tych między innymi zaliczamy:

-Miejscem rozdziału PEN na PE i N, powinna być rozdzielnica główna, o stopniu ochrony co najmniej IP44
    -Zabezpieczenie gniazd wtyczkowych wyłącznikami ochronnymi różnicowoprądowymi
    -Do zasilania terenów budowy i rozbiórki powinien być stosowany układ sieci TN-S lub TT
    - Roboty związane z podłączaniem, sprawdzaniem, konserwacją i naprawą instalacji i urządzeń elektrycznych mogą być wykonywane wyłącznie przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia.
    - Rozdzielnice budowlane prądu elektrycznego znajdujące się na terenie budowy zabezpiecza się przed dostępem nieupoważnionych osób.
    - Rozdzielnice budowlane powinny być usytuowane w odległości nie większej niż 50 m od odbiorników energii.
    Jest to ważny zapis, gdyż ogranicza znaczne długości wszelkich przedłużaczy na budowie, o czym się często zapomina łącząc kolejne przedłużacze o wątpliwej obciążalności.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1298087.html
  • Poziom 9  
    Proszę podajcie ile na ile ma mieć kabel.

4x2,5 czy więcej?
    - do tej pory używałem przedłużacza na 220v przy tej odległości 200m i spadki napięcia były spore - zależna od przekroju przedłużaczy jakie miałem dostępne (od majstrów itp) pomarańczowe nie radziły ale z innymi szło (oczywiście o podłączeniu spawarki nie było mowy)
    - wypożyczenie agregatu nie wchodzi w rachubę - koszt na jeden dzień pomnożony przez liczbę dni jaką byłby potrzebny daje koszt nowego agregatu siłowego dobrej marki
    - taniej będzie z kablem o ile przekrój 4x2,5 by wystarczył (inne większe zwiększają cenę znacząco)
    - Potrzebuję siły i to "na wczoraj" ;-)
    H E L P
  • Moderator - Elektryka
    zabek7, czy Ty w ogóle przeczytałeś posty powyżej?
  • Poziom 37  
    Skoro niema innej możliwości i trzeba położyć kabel jako przedłużacz to i tak kolega to zrobi i na pewno nie w głowie będą mu zapisy że max 50m po prostu takie nasze realia trzeba i tyle. Ostatnio jak starałem się wytłumaczyć dlaczego gości z roboty wyrzucił kierownik za pomarańczowy przedłużacz `` ogrodowy 2 żyły chyba 1mm2 `` to chcieli mnie zlinczować że trzymałem stronę kierownika że miał rację.
    Mimo woli jak bym miał doprowadzić zasilanie do ów budynku to bym za stosował aluminium 35mm2 i na miejscu zrobił rozdzielnię małą prosta na dwa gniazda esy z RCD i jakiś prosty uziom do niej. W domu zasilającym podpiął się przez rozłącznik by po skończonej pracy wyłączyć kabel z pod napięcia.
    Pozostaje kwestia jeszcze poprowadzenia kabla przez teren. Nie mam tu na myśli go zakopywania lecz by nie znalazł innego właściciela lub kablo-sadysty zobacz co to i zniszcz bo nie moje.
    Jedynie tylko cena powala a potem co z nim zrobić bo jako przedłużacz to on się nie nadaje rozwiń i zwiń :D
  • Moderator
    zbich70 napisał:
    zabek7, czy Ty w ogóle przeczytałeś posty powyżej?

Do Autora wątku.
    Takie tematy były już poruszane. A skoro Kolega nie jest zainteresowany nawet odpowiedziami tutaj, bo najwyraźniej nie czyta postów, które mu nie odpowiadają, temat zamykam.