Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ultradźwiękowy czujnik odległości HC-SR04 połączony z LPT

obik33 16 Kwi 2012 13:48 2970 0
  • #1 16 Kwi 2012 13:48
    obik33
    Poziom 2  

Nabyłem ultradźwiękowy czujnik odległości HC-SR04, który jest przeznaczony do współpracy z Arduino. Chciałbym ten moduł połączyć bezpośrednio z portem LPT komputera a odebrane sygnały wykorzystać do przedstawienia na ekranie monitora wykresu zależności mierzonej odległości od czasu "on line".
    Kiedyś zajmowałem się zastosowaniem komputerów do wspomagania eksperymentów fizycznych i wykonałem kilka prostych interfejsów współpracujących z LPT. Do ich obsługi używałem Turbo Pascala ze wstawkami w Assemblerze. Z portu LPT można wysyłać sygnały TTL do urządzeń zewnętrznych i odbierać je z tych urządzeń. Do dokładnego pomiaru czasu wykorzystywałem licznik-zegar systemowy 8253. Uważam, że będzie można bez problemu zrealizować mój projekt w podobny sposób.
    Moduł HC-SR04 posiada 2 piny sterujące: "trig" z którego jest wysyłany sygnał sondujący oraz "echo" na którym pojawia się odebrany sygnał echa.
    Komputer powinien generować sekwencję sygnałów TTL, która poprzez port LPT powinna być przekazywana na pin "trig" modułu HC-SR04.
    Sygnał z wyjścia "echo" powinien trafiać na jeden z pinów linii danych wejściowych portu LPT. Należy teraz mierzyć w miarę dokładnie czas t3, który w przeliczeniu na odległość będzie służył do tworzenia wykresu zależności odległości od czasu.
    Może ktoś będzie zaintersowany w udzieleniu mi pomocy przy realizacji projektu. Mile widziane będą sugestie i porady, szczególnie dotyczące samego oprogramowania. Może ktoś ma gotowe procedury, które można będzie wykorzystać. Z góry dziękuję

0 0