Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stabilizacja obrotów PRM 33-1.5 (Unitra G602)

16 Kwi 2012 17:33 2911 7
  • Poziom 2  
    Dzień dobry, panowie.

Przede wszystkim, przepraszam za mój polski, bo jestem z Rosji, a całkiem niedawno uczę się do polskiego.

Mam gramofon radziecki Vega-109. Robi wrażenie, że nie funkcjonuje mu stabilizacja obrotów. Kiedy tylko odnalazł ten gramofon, miał problem z łampą albo z fotodiodem stabilizatora (nie pamiętam dokładnie) - naprawiłem go, po czym pracował dobrze prawie 2 lata.

Ale potem pewnego razu nagle stracił stabilizację prędkości obrotów, a dokładniej stabilizuje, ale wo wybraniu 33 obrotów za minutę, obraca się prawie na 45. Po wybraniu 45 obrotów, odpowiednio, jeszcze szybciej.

W zwiazku z tym, chciałbym spróbować wykorzystać stabilizator PWM by zastępować istniejące urządzenie. Problem jest w tym, że nie mogę odnalezć parametrów silnika PRM 33-1.5, jak to napięcie oraz prąd pracy, ilość obrotów na volt i tak dalej.. Czy ktoś ma tę informację albo inny rady na ten temat?

Z góry dzięki wszystkim!

[/i]
  • Poziom 21  
    Jeżeli ten silnik "PRM 33-1.5" to silnik wyrób polski firmy silma, to radze go wymienić , bo one lubiły gubić obroty, podaje jego specyfikacje : napięcie pracy 12V , lewe obroty.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 2  
    dj-MatyAS,

fotoelement pod talerzem jest oświetlany przez dysk ze szczelinami i liczy obroty silnika, który przez pasek obraca talerz. Pasek znajduje się w miejscu i wygląda w porządku, lecz nie jestem specjalistą w tym..

Dobrze, spróbuję najpierw wymienić pasek
  • Poziom 2  
    Nic takiego. Nie używałem go jakiś czas, potem kupiłem parę nowych płyt, chciałem posłuchać je, ale spotkałem taki problem. Wzmacniacz wbudowany do gramofonu pracuje, gdy podłączam go do zewnętrznego źródła, np. iPoda, więc sądzę że zasilacz jest w porządku
  • Poziom 2  
    dj-MatyAS napisał:

Czyli gramofon (ze wzmacniaczem) stał nieużywany, a problem pojawił się po jego włączeniu.

Dokładnie tak

dj-MatyAS napisał:

Jeśli tak; na początek sprawdź (albo od razu profilaktycznie wymień na nowe) elektrolity w układzie kontrolującym obroty. Być może któryś wysechł i zmieniła się stała czasowa.

Nie przyszło to mi do głowy, ale bardzo prawdopodobnie!