Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Poszukuje schematu/instrukcji urządzenia National Panasonic SG-2080L

16 Apr 2012 17:53 3604 24
  • Level 9  
    Witam, poszukuje schematu/instrukcji urządzenia "National Panasonic SG-2080L" jest to gramofon, magnetofon, radio i końcówka mocy w jednym.
    Mam problemy z magnetofonem, prawdopodobnie spalony jeden kanał oraz odtwarza kasety od tyłu, więc jeśli by ktoś wiedział ukradkiem to prosiłbym o jakieś wskazówki.
    Dziękuję i liczę na szybką odpowiedź.
  • Level 21  
    A czy to nie jest z autorewersem?

Moderated By dj-MatyAS:

3.1.11. Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.
    Bzdura.
    Ostrzeżenie za brak sensu w "poradzie".

• Level 9  
    Wątpię, chociaż jeszcze z czymś takim nie miałem do czynienia tj. autorewers, to stawiam że to powinno działać tak że po skończeniu kasety = napotkaniu oporu głowica odwraca się a silnik zaczyna kręcić w 2 stronę. A tu po napotkaniu oporu odtwarzanie wyłącza się i póki nie odwróci się kasety = usunie opór nie da się wcisnąć przełącznika play.
    Myślałem że mogę spróbować zamienić polaryzację silnika, wydaje mi się że to wystarczyło by aby wszystko znowu było dobrze, tudzież może wystarczy przesunąć głowicę do góry/ w dół, albo ją odwrócić?
  • User removed account  
  • Level 9  
    Oto obrazki które udało mi się zrobić w aktualnych warunkach, póki co jeszcze nie rozbierałem tego urządzenia, ponieważ na razie brak czasu ale postaram się to zrobić w najbliższym czasie ( gdy będę wymieniał pasek do przeniesienia napędu z silnika na talerz gramofonu którego nie posiadam jeszcze). Nie wygląda jako by było coś bardzo ruszane, jedna głowica jest trochę krzywo jakby, ta po prawej.
    Mam nadzieje że te zdjęcia pomogą w czymkolwiek :)

Poszukuje schematu/instrukcji urządzenia National Panasonic SG-2080L Poszukuje schematu/instrukcji urządzenia National Panasonic SG-2080L Poszukuje schematu/instrukcji urządzenia National Panasonic SG-2080L Poszukuje schematu/instrukcji urządzenia National Panasonic SG-2080L

Swoją drogą czym najlepiej by było zastąpić taki pasek http://www.lpgear.com/product/TSG2080L.html ( tylko to ze zdjęcia to nie jest na pewno dobry rozmiar ale o taki pasek chodzi ) bo 20$ to dla mnie trochę za dużo.
  • Helpful post
    User removed account  
  • Level 9  
    Bardzo dziękuję za pomoc, skoro ta głowica na prawo jest od wszystkiego to od czego jest głowica na lewo? od kasowania taśmy przed nagrywaniem ?
    Udało mi się zdemontować trochę obudowę i dostać się do mechanizmu, okazało się że odtwarzanie wstecz było spowodowane krzywo ustawioną głowicą ze względu na to iż pękł plastik przy śrubce z sprężynką i głowica była odbita maksymalnie do góry.
    Wymieniłem śrubkę na drugą dłuższą od tej głowicy i bardzo dobrze pasuje, teraz tylko będę musiał poszukać zastępczej dla tamtej.

Dziękuję za polecenie strony, nie znałem, a okazuje się że mają wiele przydatnych przedmiotów, w tym też ten pasek który prawdopodobnie pasuje do mojego gramofonu.
    Gdyby ktoś szukał to: http://www.bajansklep.com.pl/sklep/395

Z praktyczniejszych porad to mogę powiedzieć że górną plastikową obudowę od kaseciaka i wyświetlaczy VU oprócz odkręcenia 2 śrub u góry i 3 pod klapką kasety trzeba odkręcić 2 od wewnątrz najpierw ściągając spodnią dyktę która robi za obudowę.

Niestety to nie koniec moich problemów ponieważ jeden kanał dalej jest martwy, bardzo prosiłbym o podzielenie się schematami jeśli ktoś je posiada ze względu że bez nich będzie to karkołomna robota.
  • User removed account  
  • Level 9  
    Hmm.. Końcówka mocy jest sprawna ponieważ można bez problemów korzystać z innych modułów odtwarzacza takich jak radio fm, adapter czy po prostu zewnętrzne źródło audio jak w moim przypadku komputer. Uszkodzenie objawia się w taki sposób że Strzałka na wskaźniku wysterowania lewego kanału jest przechylona maksymalnie w prawo po chwili od załączenia urządzenia, gdy wybierzemy magnetofon i ustawimy balans na środku aby słyszeć dźwięk obu kolumn w lewej słychać paskudne buczenie.
    Obstawiam że mogły uszkodzić się tranzystory w przedwzmacniaczu magnetofonowym? Ale jeszcze nie rozebrałem tego do końca ze względu na skomplikowaną budowę i braki w czasie. Po za tym boje się że bez schematu nie będę wiedział czy uda mi się cokolwiek wskórać.
  • User removed account  
  • Service technician RTV
    Często przerywał mechaniczny przełącznik zapis-odczyt w tego typu sprzętach.Potraktuj go sprajem typu Kontakt.Przydałyby się lepsze fotki wnętrza magnetofonu.
  • Level 9  
    Dostałem się do środka urządzenia, sprawdziłem połączenie przewodów od głowicy do płytki i wszystkie ładnie przewodzą, a wygląda to tak:
    Poszukuje schematu/instrukcji urządzenia National Panasonic SG-2080L Poszukuje schematu/instrukcji urządzenia National Panasonic SG-2080L Poszukuje schematu/instrukcji urządzenia National Panasonic SG-2080L

wszystkie białe kable z głowicy i na wtyczkach są ze sobą połączone, jeden czerwony prowadzi do dolnej wtyczki, a drugi do górnej ( lewej i prawej ).
    Na 3 zdjęciu jakieś tranzystory być może przedwzmacniacz magnetofonowy, postaram się zrobić lepsze zdjęcia jutro bo dziś niestety już nie mam czasu.

A co do przełącznika to zdaje się że takiego nie mam, jedyny przełącznik który nie wiem do czego służy znajduje się na tylnej ściance i nazywa się WDS i wybiera się między A i B, znajduje się nad parami kolumn, lecz nie jest to przełącznik wyboru pary bo on znajduje się na przednim panelu, co to jest?
  • User removed account  
  • Level 9  
    Wg zdjęcia 2 z głowicą jak oznaczymy kable w taki sposób:
    1 | 2
    ------
    3 | 4

To:
    1 i 2 - 208 Ohm
    3 i 4 - 218 Ohm
    1 i 3 - 2 Ohm
    2 i 4 - 220 Ohm
    3 i 2 - 210 Ohm
    1 i 4 - 220 Ohm
  • User removed account  
  • Level 9  
    Trafione! :)
    Więc to jednak ten przełącznik był problemem, pewnie bym to sprawdził już wcześniej tylko nie zrozumiałem że to o niego chodzi, po przełączaniu kilkakrotnym zaczęło już działać poprawnie. Więc póki co zostanie to w takim stanie dopóki nie kupie właśnie spreju typu kontakt i nie wyczyszczę go dokładniej.
    Więc w sumie to już całe urządzenie naprawione i obyło się bez schematu :D
    Tylko teraz poskładać, kupić pasek do gramofonu i zdobyć zastępczą śrubkę do mocowania głowicy.

Bardzo dziękuję za pomoc. :)

Mam jeszcze pytanie o przełącznik o którym pisałem kilka postów wyżej, do czego on może służyć? "WDS" i wybieramy pomiędzy A i B, a tak są oznakowane pary kolumn pod nim.

Swoją drogą jeszcze zauważyłem gdy słuchałem muzyki z komputera na nim że ma problemy gdy pojawią się bardzo niskie częstotliwość, z zwykłym bassem daje sobie rade bez problemu ale gdy słucham jakiegoś dubstepu czy innej muzyki z mocnym niskim dolnym pasmem pojawiają się szumy i po prostu ten bass trzeszczy jakby, podejrzewam że to może być wina już wieloletnich elementów które się znajdują na płycie, czy jest coś co mogło by mieć na to jakiś szczególny wpływ? Czy może to wina starego dość projektu?
  • User removed account  
  • Level 9  
    (zedytowałem z tym tekstem wcześniejszą wiadomość bo nie zauważyłem odpowiedzi)

Nie wiem jak jest z innymi źródłami bo nie mam żadnych nośników z taką muzyką, postaram się przyjrzeć temu gry już poskładam i będę miał więcej czasu na ogranie.

Po za tym dostrzegłem że końcówki mocy to STK-022.. Sprawdziłem notę katalogową dla nich i okazuje się że mają moc 15W dla 8ohm. Co jest dziwne jako że na tylnej etykiecie opisu wyprowadzeń pod wejściami na kolumny wyraźnie widać napisane że należy podłączać 4ohm-owe. Dlaczego tak jest?
  • User removed account  
  • Level 21  
    Witam panasonic i technics tak oznaczają wyjścia na głośniki main remote jedne 4ohm drugie 8ohm i do tego ten przełącznik.
  • Level 9  
    Uh, w moim przypadku jest tak:
    Para głośników A - prawy i lewy 4ohm
    Para głośników B - prway i lewy 4ohm
    Przełącznik z tyłu WDS A/B
    Przełącznik z przodu SPRK SELECT A/B

Więc nie do końca rozumiem o co chodzi?
  • Service technician RTV
    Jeśli przewody od przełącznika idą do trafa,to po przełączeniu następuje zmiana napięcia zasilania STK.
  • Level 9  
    O ile dobrze pamiętam to na trafie były napięcia:
    Symetryczne 16,5v oraz około 11v niesymetryczne,
    Więc obawiam się że niestety nie jest on od tego.
  • Service technician RTV
    Czy zerknąłeś gdzie idą przewody? Mierzyłeś w obu położeniach przełącznika stałe napięcie zasilania na STK?Zamieść foto ewentualnie.Sprzęt jest bardzo prosty.Trzeba tylko zaangażowania.