Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektrownia słoneczna 2500 Wp , najprościej jak się da ...

thomas102 15 Maj 2012 02:01 28901 66
 • #31
  abyss
  Poziom 14  
  Ja akurat mieszkam w Irlandii, dom wynajmowany (i prawdopodobnie zmienię). Prąd mam bez licznika godzinowego - to 0.1619 Euro +13.5% VAT czyli płacę brutto około 0.77 PLN za 1 kWh + opłata dzienna/utrzymaniowa 1.4 PLN i jeszcze jakieś koło 14 PLN miesięcznie na "podatek węglowy" czy jak to tam inaczej nazwać (ekologiczne). Mieli tu program wprowadzania ekologicznych źródeł energii - ale był tylko na rok (buhahaha) i były jakieś problemy z przedłużeniem.
 • #32
  Szopler
  Poziom 21  
  Cena prądu to żadne tam 0.35 PLN/kWh. Już raczej 0.61 PLN/kWh. Koledzy nie uwzględniają opłaty przesyłowej którą również płaci się od kWh... wtedy czas zwrotu inwestycji jest prawie 2x krótszy tj. 11-12 lat a nie 20 ;).
 • #34
  Szopler
  Poziom 21  
  Forbes.pl napisał:
  Operator Systemu Dystrybucyjnego (OSD) będzie zobowiązany do odkupienia energii wyprodukowanej z tego typu instalacji po gwarantowanej cenie. I tak w latach 2013 -2014 za energię z biogazu rolniczego oraz małej elektrowni wodnej OSD będzie płacił 0,70 zł za 1 kWh. Posiadacz przydomowego wiatraka będzie mógł sprzedać wyprodukowaną w nim energię po cenie 0,65 zł za 1 kWh, a instalacji fotowoltaicznej 1,10 zł za 1 kWh.


  I tyle w temacie taniej energii z wiatru i słońca.
  Obecnie cena kWh (bez opłaty za przesył) to jakieś 0,35PLN (z VAT). Ile będzie kosztował prąd skoro małemu producentowi energetyka BĘDZIE MUSIAŁA zapłacić 0,65 PLN lub 1,10 PLN za kWh?!
 • #36
  ganttu
  Poziom 10  
  Mam pytanie dotyczące paneli. Chce zainwestować w 10szt Paneli polikrystalicznych 66cel o łącznej mocy 2500wp. Panele zamierzam sprowadzić z Chin.
  Mianowicie czy przykładowe moduły fotowoltaiczne z Chińskiej firmy Hilight-solar są warte zakupu? Ponieważ zastanawiam się nad ich kupnem. Posiadają różne certyfikaty, miedzy innymi TÜV Rheinland Group i inne. http://www.hilight-solar.com/English/CommonCertificate.asp
  Wyglądają ciekawie, cena przyzwoita.
  Ale czy posłużą tak jak podaje producent dający gwarancję 80%/25lat. Może ktoś słyszał o tej firmie? Proszę o pomoc w tej sprawie.
 • #37
  thomas102
  Poziom 12  
  Moim zdaniem wszystko zależy od tego ile zaoszczędzisz . Jeśli w tej chwili panel 230 Wp możesz kupić w kraju w cenie około 900 zł od producenta z pisemną gwarancją to jedynie kolosalna różnica w cenie mogła by mnie przekonać do zakupu w Chinach . Po drugie przypomina mi się aparat cyfrowy jaki kupiła moja córka oczywiście Chiński - z dumnym napisem 5 Mp - czyli w/g mojej oceny 5 mega pixeli ,zdjęcia wychodziły gorszej jakości niż te ze starej komórki Vga. Do czego zmierzam ? Ano do tego że owe 2500 W może być równie wdumane niż najnowszy pomiar muru chińskiego ... Napisz - o ile to nie tajemnica - ile kosztowały by te panele z transportem do kraju.
  pozdrawiam T.
 • #38
  ganttu
  Poziom 10  
  Za 1W PV chcą 0,8$ USD + opłaty w Polsce (VAT, Cło)
  Bardzo mnie ciekawi gdzie można dostać panele za 900zł?
  Jak co proszę o namiary.
  Bardzo bym chciał wiedzieć czy te certyfikaty na stronie producenta coś znaczą?
 • #39
  thomas102
  Poziom 12  
  http://www.hymon.pl/pl/ proszę bardzo - od nich kupiłem swoje . Na allegro cenią sobie 990 zł za 235 Wp . Zadzwoń ... pogadaj - ja tak zrobiłem :) A co do certyfikatów ... każdy jest dokładnie tyle wart ile możliwość egzekwowania tego czego dotyczy . W przypadku prywatnego importu z Chin niewiele . Chyba że kupisz je od kogoś w kraju - kto ma działalność gospodarczą i bierze na siebie odpowiedzialność za to co sprzedaje - z tego co wiem jest kilka firm importujących panele PV z CHRL w Polsce .
  pozdrawiam .
 • #40
  ganttu
  Poziom 10  
  Jeszcze mam takie pytanie, czy moduły fotowoltaiczne mogą pracować bez obciążenia? Czyli gdy moduł jest oświetlony i do niczego nie podłączony.
  Moduł ulegnie uszkodzeniu czy nie?
 • #41
  thomas102
  Poziom 12  
  ganttu napisał:
  Jeszcze mam takie pytanie, czy moduły fotowoltaiczne mogą pracować bez obciążenia? Czyli gdy moduł jest oświetlony i do niczego nie podłączony.
  Moduł ulegnie uszkodzeniu czy nie?


  Nie ulegnie uszkodzeniu po prostu będzie miał ( przy optymalnym nasłonecznieniu ) max. napięcie wynikające z ilości ogniw .
  W sumie trudno uszkodzić panel o ile przestrzega się parametrów jego pracy .
  pozdrawiam T.
 • #42
  JESIOTR1
  Poziom 33  
  Sąsiad buduje elektrownię na polu
  Elektrownia słoneczna 2500 Wp , najprościej jak się da ...Elektrownia słoneczna 2500 Wp , najprościej jak się da ... Elektrownia słoneczna 2500 Wp , najprościej jak się da ...Elektrownia słoneczna 2500 Wp , najprościej jak się da ...Elektrownia słoneczna 2500 Wp , najprościej jak się da ...
  jakiej mocy to jeszcze nie wiadomo bo ma wielkie pole - w obiektywie się nie miesci - trzy wzgórza.
 • #43
  andreaspa
  Poziom 13  
  A jak temperatura spadnie w zimie poniżej -25 stopni to czy nie istnieje ryzyko uszkodzenia tego inwertera na zdjęciu(sunny tripower-temp pracy -25...60stopni).
  Po drugie czy tak nisko zainstalowane moduły to nie będzie w przyszłości problem z wyrastającymi chwastami?
 • #44
  Thew_666
  Poziom 20  
  Co do grzania wody u siebie mam system 6 paneli po 190w monokryształy do grzania wody.
  Sprawdza siś to super od wiosny do późnej jesieni w zimie też daje rade ale wiadomo jak błyśnie słońcevtutaj można zobaczyć moc grzewczą.

  http://www.youtube.com/watch?v=3elWC1YKC54&list=UUHOHDI7rd_xoKX_HwhOI_FQ&index=5

  Na koncie sa też inne filmy systemu zasilania np elektrownie wiatrowe.
  Elektrownie fotowoltaiczne spięte z siecią i system ładowania akumulatorów.

  Co do farmy słonecznej na tym polu zdecydowanie za nisko chwasty wrastające to pikuś najgorszy jest w zimie śnieg który będzie się zsuwał i nawarstwiał na samym dole i zasłaniał panele o zaspach już nie wspomnę.
 • #45
  photonlab.pl

  Poziom 12  
  Elektrownia słoneczna 2500 Wp , najprościej jak się da ...

  Grzanie wody przez grzałki podłączone bezpośrednio do modułów będzie nieoptymalne ze względu na stałą rezystancję grzałki i nieliniową charakterystykę prądowo - napięciową modułu. Jeśli dobierze się rezystancję grzałki do punktu mocy maksymalnej systemu (Wp) z karty katalogowej czyli dla natężenia promieniowania 1000 W/m2 oraz temp. 25 st. Celc (i wynikającego z tego napięcia Voc) to przy mniejszych natężeniach promieniowania będzie nieoptymalne wykorzystanie mocy systemu fotowoltaicznego.

  Wg. mnie optymalne rozwiązania są dwa :
  - zastosowanie kontrolera ładowania z trackerem MPP
  - wykonanie symulacji pracy systemu w ciągu roku oraz dobranie grzałki o odpowiedniej rezystancji i założenie nieoptymalnego wykorzystania w lecie (kompensowanego większym napromieniowaniem) w celu optymalizacji w okresie jesienno - zimowym przy mniejszych natężeniach promieniowania.

  Pozdrawiam
  Jakub Wiśniewski

  --
  www.fotowoltaika-szkolenia.pl
 • #46
  edler.sandomierz
  Poziom 2  
  Witam!
  Pozwolę się wtrącić do dyskusji. Odnośnie opłacalności inwestycji w elektrownie słoneczną trzeba uwzględnić jeszcze , że cena prądu do 2020 roku ma wzrosnąć nawet o 50% ( skutek działań UE w celu ograniczenia emisji C02)
 • #47
  Thew_666
  Poziom 20  
  Nowe są nie opłacalne bo np 2011 rok panele yingli solar 230w
  kosztuja około 500zł
  dla forumowiczów i przy kilku sztukach po 450zł by poszły.
  A posiadają i CE i TUV

  Mam też 245w suntechy i 180-190w monokrystaliczne
  pare sztuk do zbycia

  Sam takich uzywam jestem zadowolony.

  w razie co kontakt
 • #48
  delir203
  Poziom 12  
  Witam szukam schematu (najprostszego ) instalacji fotowoltaicznej której prąd będzie wykorzystany na własny użytek a nadmiar energii wykorzystać do grzania wody .
 • #49
  klamocik
  Poziom 27  
  Do thomas102 Jeśli masz tyle paneli nie lepiej poukładać bezpośrednio na łatach czy deskach bez dachówek, a zabezpieczyć tylko przerwy między panelami żeby nie dostawała się woda.
 • #50
  Herbatniczek
  Poziom 16  
  delir203 napisał:
  Witam szukam schematu (najprostszego ) instalacji fotowoltaicznej której prąd będzie wykorzystany na własny użytek a nadmiar energii wykorzystać do grzania wody .


  Z tym niestety jest problem. Można to na dzień dzisiejszy zrobić dobrze ale drogo albo kombinować nieziemsko bo brak odpowiednich (w odpowiednich cenach) urządzeń na rynku.
  Jeśli pokusisz się tylko o grzanie wody, to wtedy zwrot możesz uzyskać nawet i w 6-7 lat a jeśli zaczniesz produkować prąd to zwrot po 10latach albo i wyżej bo dużo trzeba dołożyć.
  Na dziś chyba najsensowniej jest zrobić tylko do grzania wody i poczekać na końcowe regulacje prawne. Wtedy dokupisz sobie urządzenia i będziesz mógł produkować prąd.
  Panele PV mają zatem tą przewagę nad solarami, że w przyszłości możesz zmienić ich zastosowanie, że nic ci się na dachu nie zagotuje. Mają niestety też wadę. Zajmą kilkukrotnie większą powierzchnię :(
 • #51
  putas
  Specjalista - odnawialne źródła energii
  delir203 napisał:
  Witam szukam schematu (najprostszego ) instalacji fotowoltaicznej której prąd będzie wykorzystany na własny użytek a nadmiar energii wykorzystać do grzania wody .

  Przejrzyj ten temat Link
  Jest dokładny opis co i jak zrobiłem i co uzyskuję.
 • #52
  CzystyZYSK
  Poziom 24  
  W sumie to można dać inwerter sieciowy i mierząc prąd na wyjściu z inwertera - czyli produkowany, załączać odpowiednie odbiorniki. Plusy, że mierzymy po stronie 230V - duża ilość gotowych urządzeń, dwa że zasilamy już z 230V i możemy zasilać wszelakie odbiorniki.
 • #53
  Thew_666
  Poziom 20  
  photonlab.pl napisał:
  Elektrownia słoneczna 2500 Wp , najprościej jak się da ...

  Grzanie wody przez grzałki podłączone bezpośrednio do modułów będzie nieoptymalne ze względu na stałą rezystancję grzałki i nieliniową charakterystykę prądowo - napięciową modułu. Jeśli dobierze się rezystancję grzałki do punktu mocy maksymalnej systemu (Wp) z karty katalogowej czyli dla natężenia promieniowania 1000 W/m2 oraz temp. 25 st. Celc (i wynikającego z tego napięcia Voc) to przy mniejszych natężeniach promieniowania będzie nieoptymalne wykorzystanie mocy systemu fotowoltaicznego.

  Wg. mnie optymalne rozwiązania są dwa :
  - zastosowanie kontrolera ładowania z trackerem MPP
  - wykonanie symulacji pracy systemu w ciągu roku oraz dobranie grzałki o odpowiedniej rezystancji i założenie nieoptymalnego wykorzystania w lecie (kompensowanego większym napromieniowaniem) w celu optymalizacji w okresie jesienno - zimowym przy mniejszych natężeniach promieniowania.

  Pozdrawiam
  Jakub Wiśniewski

  --
  www.fotowoltaika-szkolenia.pl


  Obecnie jest już sterownik od zarządzania grzałką niezależnie od warunków zawsze uzyskuję max moc
 • #54
  CzystyZYSK
  Poziom 24  
  Możesz podesłać jakąś kartę katalogową albo podać producenta i model?
 • #55
  Thew_666
  Poziom 20  
  CzystyZYSK napisał:
  Możesz podesłać jakąś kartę katalogową albo podać producenta i model?


  Sterownika ?

  Dodano po 35 [sekundy]:

  karty katalogowej brak sterownik wykonywany na zamówienie pod moc i napiecie paneli.
 • #56
  CzystyZYSK
  Poziom 24  
  Aha czyli to jest samoróbka a nie jakieś fabryczne urządzenie z trackerem itp... no to szkoda bo tak trochę większa wiarygodność ;-)
 • #57
  Thew_666
  Poziom 20  
  Zależy kolego wx pod uwagę system jak u mnie mam grzanie wody elektryczne zawsze było elektryczne brak wężownicy również w zimie było elektryczne
  Przeszedłem na ogniwa fotowoltaiczne.
  Wiesz jak ogromne koszty były grzania wody elektrykiem a teraz z fotowoltaiki liczę że stopa zwrotu 2-4 lata maksymalnie w 4 lata za 2700zł energii wyprodukuje a energia i tak podrożeje jeszcze a sorki 2700zł to policzone bez trakera stałę a do tego niech 25% tylko wiecej to 3350zł w 4 lata zaoszczędzone.
  a mam 6 ogniw 190w i sterownik konstrukcje zrobiłem trakera jak zwykle sam

  Dodano po 1 [minuty]:

  do tego system 48v bateryjny przetwornica 2700W
  i mam swój prąd różnica jest diametralna
  kiedyś co 2 miesiące 350-400zł rachunek czyli pół roku 1050-1200zł
  a teraz 174zł przyszło tylko na okres 6 miesięcy więc różnice są spore i jaka frajda gdy u sąsiadów ciemno (zanik napięcia w sieci)
  a u mnie wszystko hula radyjko lodówka światło komputer

  Dodano po 2 [minuty]:

  CzystyZYSK napisał:
  Aha czyli to jest samoróbka a nie jakieś fabryczne urządzenie z trackerem itp... no to szkoda bo tak trochę większa wiarygodność ;-)


  Samoróbka ale świetnie sie sprawdza tam nie ma trakera mppt i algorytmu tu zasada działania jest inna impulsowe zrzuty na grzałkę impulsy regulowany czas i wypełnienie sterownikiem wynik taki że dziś 1145Wp mocy daje ze względu na temperaturę 1150-1200W
  a jak najdzie chmurka tez jest 1-2 amperki i 220V
 • #58
  Herbatniczek
  Poziom 16  
  Thew_666 opisz proszę ten twój produkt i podaj orientacyjne koszty. Jestem na etapie kombinowania i może bym się zdecydował ?
  Rozumiem , że sterujesz wypełnieniem a przed panelami dałeś kondensator ?
 • #59
  putas
  Specjalista - odnawialne źródła energii
  Thew_666 napisał:
  Samoróbka ale świetnie sie sprawdza tam nie ma trakera mppt i algorytmu tu zasada działania jest inna impulsowe zrzuty na grzałkę impulsy regulowany czas i wypełnienie sterownikiem wynik taki że dziś 1145Wp mocy daje ze względu na temperaturę 1150-1200W
  a jak najdzie chmurka tez jest 1-2 amperki i 220V
  Czyli masz układ taki jak ja.