Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Deimic One - Szkolenia
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektrownia słoneczna 2500 Wp , najprościej jak się da ...

thomas102 15 Maj 2012 02:01 28229 66
  • #31 15 Maj 2012 02:01
    abyss
    Poziom 14  

Ja akurat mieszkam w Irlandii, dom wynajmowany (i prawdopodobnie zmienię). Prąd mam bez licznika godzinowego - to 0.1619 Euro +13.5% VAT czyli płacę brutto około 0.77 PLN za 1 kWh + opłata dzienna/utrzymaniowa 1.4 PLN i jeszcze jakieś koło 14 PLN miesięcznie na "podatek węglowy" czy jak to tam inaczej nazwać (ekologiczne). Mieli tu program wprowadzania ekologicznych źródeł energii - ale był tylko na rok (buhahaha) i były jakieś problemy z przedłużeniem.

• Deimic One - Szkolenia
  • #32 30 Maj 2012 23:37
    Szopler
    Poziom 21  

Cena prądu to żadne tam 0.35 PLN/kWh. Już raczej 0.61 PLN/kWh. Koledzy nie uwzględniają opłaty przesyłowej którą również płaci się od kWh... wtedy czas zwrotu inwestycji jest prawie 2x krótszy tj. 11-12 lat a nie 20 ;).

• #34 31 Maj 2012 23:06
    Szopler
    Poziom 21  

Forbes.pl napisał:
    Operator Systemu Dystrybucyjnego (OSD) będzie zobowiązany do odkupienia energii wyprodukowanej z tego typu instalacji po gwarantowanej cenie. I tak w latach 2013 -2014 za energię z biogazu rolniczego oraz małej elektrowni wodnej OSD będzie płacił 0,70 zł za 1 kWh. Posiadacz przydomowego wiatraka będzie mógł sprzedać wyprodukowaną w nim energię po cenie 0,65 zł za 1 kWh, a instalacji fotowoltaicznej 1,10 zł za 1 kWh.

I tyle w temacie taniej energii z wiatru i słońca.
    Obecnie cena kWh (bez opłaty za przesył) to jakieś 0,35PLN (z VAT). Ile będzie kosztował prąd skoro małemu producentowi energetyka BĘDZIE MUSIAŁA zapłacić 0,65 PLN lub 1,10 PLN za kWh?!

• #36 20 Cze 2012 11:36
    ganttu
    Poziom 10  

Mam pytanie dotyczące paneli. Chce zainwestować w 10szt Paneli polikrystalicznych 66cel o łącznej mocy 2500wp. Panele zamierzam sprowadzić z Chin.
    Mianowicie czy przykładowe moduły fotowoltaiczne z Chińskiej firmy Hilight-solar są warte zakupu? Ponieważ zastanawiam się nad ich kupnem. Posiadają różne certyfikaty, miedzy innymi TÜV Rheinland Group i inne. http://www.hilight-solar.com/English/CommonCertificate.asp
    Wyglądają ciekawie, cena przyzwoita.
    Ale czy posłużą tak jak podaje producent dający gwarancję 80%/25lat. Może ktoś słyszał o tej firmie? Proszę o pomoc w tej sprawie.

• Deimic One - Szkolenia
  • #37 20 Cze 2012 19:03
    thomas102
    Poziom 12  

Moim zdaniem wszystko zależy od tego ile zaoszczędzisz . Jeśli w tej chwili panel 230 Wp możesz kupić w kraju w cenie około 900 zł od producenta z pisemną gwarancją to jedynie kolosalna różnica w cenie mogła by mnie przekonać do zakupu w Chinach . Po drugie przypomina mi się aparat cyfrowy jaki kupiła moja córka oczywiście Chiński - z dumnym napisem 5 Mp - czyli w/g mojej oceny 5 mega pixeli ,zdjęcia wychodziły gorszej jakości niż te ze starej komórki Vga. Do czego zmierzam ? Ano do tego że owe 2500 W może być równie wdumane niż najnowszy pomiar muru chińskiego ... Napisz - o ile to nie tajemnica - ile kosztowały by te panele z transportem do kraju.
    pozdrawiam T.

• #38 20 Cze 2012 19:31
    ganttu
    Poziom 10  

Za 1W PV chcą 0,8$ USD + opłaty w Polsce (VAT, Cło)
    Bardzo mnie ciekawi gdzie można dostać panele za 900zł?
    Jak co proszę o namiary.
    Bardzo bym chciał wiedzieć czy te certyfikaty na stronie producenta coś znaczą?

• #39 20 Cze 2012 19:39
    thomas102
    Poziom 12  

http://www.hymon.pl/pl/ proszę bardzo - od nich kupiłem swoje . Na allegro cenią sobie 990 zł za 235 Wp . Zadzwoń ... pogadaj - ja tak zrobiłem :) A co do certyfikatów ... każdy jest dokładnie tyle wart ile możliwość egzekwowania tego czego dotyczy . W przypadku prywatnego importu z Chin niewiele . Chyba że kupisz je od kogoś w kraju - kto ma działalność gospodarczą i bierze na siebie odpowiedzialność za to co sprzedaje - z tego co wiem jest kilka firm importujących panele PV z CHRL w Polsce .
    pozdrawiam .

• #40 20 Cze 2012 21:32
    ganttu
    Poziom 10  

Jeszcze mam takie pytanie, czy moduły fotowoltaiczne mogą pracować bez obciążenia? Czyli gdy moduł jest oświetlony i do niczego nie podłączony.
    Moduł ulegnie uszkodzeniu czy nie?

• #41 20 Cze 2012 22:24
    thomas102
    Poziom 12  

ganttu napisał:
    Jeszcze mam takie pytanie, czy moduły fotowoltaiczne mogą pracować bez obciążenia? Czyli gdy moduł jest oświetlony i do niczego nie podłączony.
    Moduł ulegnie uszkodzeniu czy nie?

Nie ulegnie uszkodzeniu po prostu będzie miał ( przy optymalnym nasłonecznieniu ) max. napięcie wynikające z ilości ogniw .
    W sumie trudno uszkodzić panel o ile przestrzega się parametrów jego pracy .
    pozdrawiam T.

• #42 19 Wrz 2012 07:27
    JESIOTR1
    Poziom 32  

Sąsiad buduje elektrownię na polu
    Elektrownia słoneczna 2500 Wp , najprościej jak się da ...Elektrownia słoneczna 2500 Wp , najprościej jak się da ... Elektrownia słoneczna 2500 Wp , najprościej jak się da ...Elektrownia słoneczna 2500 Wp , najprościej jak się da ...Elektrownia słoneczna 2500 Wp , najprościej jak się da ...
    jakiej mocy to jeszcze nie wiadomo bo ma wielkie pole - w obiektywie się nie miesci - trzy wzgórza.

• #43 21 Wrz 2012 21:44
    andreaspa
    Poziom 13  

A jak temperatura spadnie w zimie poniżej -25 stopni to czy nie istnieje ryzyko uszkodzenia tego inwertera na zdjęciu(sunny tripower-temp pracy -25...60stopni).
    Po drugie czy tak nisko zainstalowane moduły to nie będzie w przyszłości problem z wyrastającymi chwastami?

• #44 22 Lut 2013 16:40
    Thew_666
    Poziom 20  

Co do grzania wody u siebie mam system 6 paneli po 190w monokryształy do grzania wody.
    Sprawdza siś to super od wiosny do późnej jesieni w zimie też daje rade ale wiadomo jak błyśnie słońcevtutaj można zobaczyć moc grzewczą.

http://www.youtube.com/watch?v=3elWC1YKC54&list=UUHOHDI7rd_xoKX_HwhOI_FQ&index=5

Na koncie sa też inne filmy systemu zasilania np elektrownie wiatrowe.
    Elektrownie fotowoltaiczne spięte z siecią i system ładowania akumulatorów.

Co do farmy słonecznej na tym polu zdecydowanie za nisko chwasty wrastające to pikuś najgorszy jest w zimie śnieg który będzie się zsuwał i nawarstwiał na samym dole i zasłaniał panele o zaspach już nie wspomnę.

• #45 23 Lut 2013 14:22
    photonlab.pl

Poziom 12  

Grzanie wody przez grzałki podłączone bezpośrednio do modułów będzie nieoptymalne ze względu na stałą rezystancję grzałki i nieliniową charakterystykę prądowo - napięciową modułu. Jeśli dobierze się rezystancję grzałki do punktu mocy maksymalnej systemu (Wp) z karty katalogowej czyli dla natężenia promieniowania 1000 W/m2 oraz temp. 25 st. Celc (i wynikającego z tego napięcia Voc) to przy mniejszych natężeniach promieniowania będzie nieoptymalne wykorzystanie mocy systemu fotowoltaicznego.

Wg. mnie optymalne rozwiązania są dwa :
    - zastosowanie kontrolera ładowania z trackerem MPP
    - wykonanie symulacji pracy systemu w ciągu roku oraz dobranie grzałki o odpowiedniej rezystancji i założenie nieoptymalnego wykorzystania w lecie (kompensowanego większym napromieniowaniem) w celu optymalizacji w okresie jesienno - zimowym przy mniejszych natężeniach promieniowania.

Pozdrawiam
    Jakub Wiśniewski

--
    www.fotowoltaika-szkolenia.pl

• #46 25 Lut 2013 09:51
    edler.sandomierz
    Poziom 2  

Witam!
    Pozwolę się wtrącić do dyskusji. Odnośnie opłacalności inwestycji w elektrownie słoneczną trzeba uwzględnić jeszcze , że cena prądu do 2020 roku ma wzrosnąć nawet o 50% ( skutek działań UE w celu ograniczenia emisji C02)

• #47 25 Lut 2013 14:15
    Thew_666
    Poziom 20  

Nowe są nie opłacalne bo np 2011 rok panele yingli solar 230w
    kosztuja około 500zł
    dla forumowiczów i przy kilku sztukach po 450zł by poszły.
    A posiadają i CE i TUV

Mam też 245w suntechy i 180-190w monokrystaliczne
    pare sztuk do zbycia

Sam takich uzywam jestem zadowolony.

w razie co kontakt

• #48 06 Mar 2013 16:02
    delir203
    Poziom 12  

Witam szukam schematu (najprostszego ) instalacji fotowoltaicznej której prąd będzie wykorzystany na własny użytek a nadmiar energii wykorzystać do grzania wody .

• #49 06 Mar 2013 16:50
    klamocik
    Poziom 24  

Do thomas102 Jeśli masz tyle paneli nie lepiej poukładać bezpośrednio na łatach czy deskach bez dachówek, a zabezpieczyć tylko przerwy między panelami żeby nie dostawała się woda.

• #50 30 Wrz 2013 11:21
    Herbatniczek
    Poziom 15  

delir203 napisał:
    Witam szukam schematu (najprostszego ) instalacji fotowoltaicznej której prąd będzie wykorzystany na własny użytek a nadmiar energii wykorzystać do grzania wody .

Z tym niestety jest problem. Można to na dzień dzisiejszy zrobić dobrze ale drogo albo kombinować nieziemsko bo brak odpowiednich (w odpowiednich cenach) urządzeń na rynku.
    Jeśli pokusisz się tylko o grzanie wody, to wtedy zwrot możesz uzyskać nawet i w 6-7 lat a jeśli zaczniesz produkować prąd to zwrot po 10latach albo i wyżej bo dużo trzeba dołożyć.
    Na dziś chyba najsensowniej jest zrobić tylko do grzania wody i poczekać na końcowe regulacje prawne. Wtedy dokupisz sobie urządzenia i będziesz mógł produkować prąd.
    Panele PV mają zatem tą przewagę nad solarami, że w przyszłości możesz zmienić ich zastosowanie, że nic ci się na dachu nie zagotuje. Mają niestety też wadę. Zajmą kilkukrotnie większą powierzchnię :(

• #51 30 Wrz 2013 11:44
    putas
    Specjalista - odnawialne źródła energii

delir203 napisał:

Przejrzyj ten temat Link
    Jest dokładny opis co i jak zrobiłem i co uzyskuję.

• #52 30 Wrz 2013 12:04
    CzystyZYSK
    Poziom 24  

W sumie to można dać inwerter sieciowy i mierząc prąd na wyjściu z inwertera - czyli produkowany, załączać odpowiednie odbiorniki. Plusy, że mierzymy po stronie 230V - duża ilość gotowych urządzeń, dwa że zasilamy już z 230V i możemy zasilać wszelakie odbiorniki.

• #53 30 Wrz 2013 12:40
    Thew_666
    Poziom 20  

photonlab.pl napisał:

Grzanie wody przez grzałki podłączone bezpośrednio do modułów będzie nieoptymalne ze względu na stałą rezystancję grzałki i nieliniową charakterystykę prądowo - napięciową modułu. Jeśli dobierze się rezystancję grzałki do punktu mocy maksymalnej systemu (Wp) z karty katalogowej czyli dla natężenia promieniowania 1000 W/m2 oraz temp. 25 st. Celc (i wynikającego z tego napięcia Voc) to przy mniejszych natężeniach promieniowania będzie nieoptymalne wykorzystanie mocy systemu fotowoltaicznego.

Wg. mnie optymalne rozwiązania są dwa :
    - zastosowanie kontrolera ładowania z trackerem MPP
    - wykonanie symulacji pracy systemu w ciągu roku oraz dobranie grzałki o odpowiedniej rezystancji i założenie nieoptymalnego wykorzystania w lecie (kompensowanego większym napromieniowaniem) w celu optymalizacji w okresie jesienno - zimowym przy mniejszych natężeniach promieniowania.

Pozdrawiam
    Jakub Wiśniewski

--
    www.fotowoltaika-szkolenia.pl

Obecnie jest już sterownik od zarządzania grzałką niezależnie od warunków zawsze uzyskuję max moc

• #54 30 Wrz 2013 12:44
    CzystyZYSK
    Poziom 24  

Możesz podesłać jakąś kartę katalogową albo podać producenta i model?

• #55 30 Wrz 2013 13:05
    Thew_666
    Poziom 20  

CzystyZYSK napisał:
    Możesz podesłać jakąś kartę katalogową albo podać producenta i model?

Sterownika ?

Dodano po 35 [sekundy]:

karty katalogowej brak sterownik wykonywany na zamówienie pod moc i napiecie paneli.

• #56 30 Wrz 2013 13:06
    CzystyZYSK
    Poziom 24  

Aha czyli to jest samoróbka a nie jakieś fabryczne urządzenie z trackerem itp... no to szkoda bo tak trochę większa wiarygodność ;-)

• #57 30 Wrz 2013 13:17
    Thew_666
    Poziom 20  

Zależy kolego wx pod uwagę system jak u mnie mam grzanie wody elektryczne zawsze było elektryczne brak wężownicy również w zimie było elektryczne
    Przeszedłem na ogniwa fotowoltaiczne.
    Wiesz jak ogromne koszty były grzania wody elektrykiem a teraz z fotowoltaiki liczę że stopa zwrotu 2-4 lata maksymalnie w 4 lata za 2700zł energii wyprodukuje a energia i tak podrożeje jeszcze a sorki 2700zł to policzone bez trakera stałę a do tego niech 25% tylko wiecej to 3350zł w 4 lata zaoszczędzone.
    a mam 6 ogniw 190w i sterownik konstrukcje zrobiłem trakera jak zwykle sam

Dodano po 1 [minuty]:

do tego system 48v bateryjny przetwornica 2700W
    i mam swój prąd różnica jest diametralna
    kiedyś co 2 miesiące 350-400zł rachunek czyli pół roku 1050-1200zł
    a teraz 174zł przyszło tylko na okres 6 miesięcy więc różnice są spore i jaka frajda gdy u sąsiadów ciemno (zanik napięcia w sieci)
    a u mnie wszystko hula radyjko lodówka światło komputer

Dodano po 2 [minuty]:

CzystyZYSK napisał:
    Aha czyli to jest samoróbka a nie jakieś fabryczne urządzenie z trackerem itp... no to szkoda bo tak trochę większa wiarygodność ;-)

Samoróbka ale świetnie sie sprawdza tam nie ma trakera mppt i algorytmu tu zasada działania jest inna impulsowe zrzuty na grzałkę impulsy regulowany czas i wypełnienie sterownikiem wynik taki że dziś 1145Wp mocy daje ze względu na temperaturę 1150-1200W
    a jak najdzie chmurka tez jest 1-2 amperki i 220V

• #58 30 Wrz 2013 14:10
    Herbatniczek
    Poziom 15  

Thew_666 opisz proszę ten twój produkt i podaj orientacyjne koszty. Jestem na etapie kombinowania i może bym się zdecydował ?
    Rozumiem , że sterujesz wypełnieniem a przed panelami dałeś kondensator ?

• #59 30 Wrz 2013 14:26
    putas
    Specjalista - odnawialne źródła energii

Thew_666 napisał:
    Samoróbka ale świetnie sie sprawdza tam nie ma trakera mppt i algorytmu tu zasada działania jest inna impulsowe zrzuty na grzałkę impulsy regulowany czas i wypełnienie sterownikiem wynik taki że dziś 1145Wp mocy daje ze względu na temperaturę 1150-1200W
    a jak najdzie chmurka tez jest 1-2 amperki i 220V
    Czyli masz układ taki jak ja.