Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

"Przedłużanie" sygnału z bezprz. czujnika pogodowego przez PMR446

exti 16 Kwi 2012 21:30 3775 0
 • "Przedłużanie" sygnału z bezprz. czujnika pogodowego przez PMR446
  Bezprzewodowe czujniki do elektronicznych stacji pogodowych z racji niewielkiej mocy wyjściowej nadajnika mają dosyć marny zasięg, a jeśli pomiędzy stacją a czujnikiem znajdzie się kilka ścian to nawet mimo niewielkiej odległości połączenie będzie niemożliwe.

  Taką właśnie sytuację miał Roel, który chciał umieścić w przydomowej szklarni czujnik mierzący temperaturę i wilgotność powietrza. Postanowił więc poradzić sobie inaczej, korzystając z rzeczy, które miał pod ręką: radiotelefonu PMR446, starego skanera radiowego, mikrokontrolera ATMega88 i modułu odbiornika na 433 MHz wydobytego ze stacji pogody.

  Roel chciał przekazywać dane z czujnika bezpośrednio do komputera i prezentować je na stronie internetowej, przystąpił więc do analizowania w jaki sposób są kodowane zmierzone wartości temperatury i wilgotności. Okazało się, że jest to kodowanie szerokością impulsu: krótki oznaczał '0", średni '1' a najdłuższy sygnalizował początek pakietu danych. Poszczególne cyfry były prezentowane w zwykłym kodzie binarnym.

  Następnie Roel napisał program na ATMegę "opakowujący" zmierzone wartości temperatury i wilgotności w ramki AX.25 (packet radio). Wyjście mikrokontrolera zostało podłączone wprost do wejścia audio radiotelefonu.

  Jeśli chodzi o odbiór, okazało się, że krótkofalówka zbyt mocno filtruje sygnał na wyjściu audio, wskutek czego niemożliwy był prawidłowy odbiór sygnału AFSK. Roel użył więc starego skaner radiowego, w którym nie było tego problemu. Najlepszym rozwiązaniem byłoby jednak wyprowadzenie niefiltrowanego sygnału bezpośrednio z wyjścia dyskryminatora.

  Źródła:
  http://hackaday.com/2012/04/14/extending-the-...ireless-weather-stations-with-walkie-talkies/
  http://roel.reijerse.net/repeater/

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  exti
  Poziom 32  
  Offline 
  exti napisał 2384 postów o ocenie 110, pomógł 6 razy. Mieszka w mieście Gliwice. Jest z nami od 2008 roku.