Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenie hydroforu przed suchobiegiem - elektroniczne do 130 zł

Ricorro 12 Lis 2015 20:53 26055 36
 • #31 12 Lis 2015 20:53
  Grzegorz Siemienowicz
  Poziom 36  

  W przypadku częstych, krótkotrwałych poborów wody wyposażam instalację z takim sterownikiem w zbiornik aby ograniczyć częstotliwość załączeń.

  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
 • Sklep HeluKabel
 • #32 13 Lis 2015 01:16
  Ricorro
  Poziom 13  

  Grzegorz Siemienowicz napisał:
  Prosił bym w takim razie autora postu o wyjaśnienie w jaki sposób ta konstrukcja wykrywa suchobieg ?
  Czy ten "wynalazek" jest w jakikolwiek sposób odporny na inne czynniki ( np. dłuższy pobór wody ) aby nie zadziałało i zadziałało tylko i wyłącznie wtedy gdy nastąpi suchobieg ?


  Panie Grzegorzu (o ile do mnie pytanie?) zanim odpowiem
  Fidelis napisał:
  Przez hydrofor do tej pory zawsze rozumiałem i nadal rozumiem pompę zintegrowaną ze zbiornikiem/zasobnikiem (mniejsza o przeponę).

  zgodzę się z przedmówcą. I dla takiego urzadzenia dedykowane jest urządzenie zabezpieczające. Zabezpieczenie to można stosować tylko w hydroforze z zbiornikiem przeponowym gdzie pompa pracuje cyklicznie co jest oczywiste i zgodne z opisem działania w pierwszym poscie.
  Ricorro napisał:
  Opis działania jest zbędny i wydaje się oczywisty:
  1. Ciśnieniomierz włącza się - niskie ciśnienie
  2. Podanie napięcia na zabezpieczenie nadmiarowo-prądowe
  3. Włącza się przekaźnik PCA lub PCU i włącza prąd na czas określony na dostateczny do nabicia pompy + np. 10sekund (u mnie 35+10=45 sekund pracy pompy)
  4. Jeśli w tym czasie zadanym ciśnieniomierz nie wyłączy pompy zadziała przekaźnik wyłaniając ją
  5. Do ponownego włączenia pompy po awaryjnym odłączeniu przez przekaźnik potrzeba manualnego zresetowania – inaczej odłączenia przekaźnika od źródła zasilania (wyłączenie i włączenie zabezpieczenia lub innego włącznika)

  W pracy ciągłej nie zadziała a właściwie odetnie zasilanie po zadanym czasie urządzeniu. Czy wykrywa suchobieg bezpośrednio nie inaczej jest pozbawione możliwości bezpośredniej detekcji tego zjawiska jednak zdecydowanie pośrednio zabezpiecza przed suchobiegiem i jego skutkami jakimi są zatarcie pompy spalenie silnika działając zgodnie z założeniami autora post pierwszy.
  Ricorro napisał:
  Założenia:
  -koszt w granicach maksymalnie 130zł + (praca własna)
  -silnik w czasie t=35 sekund nabija mi zbiornik do pełna
  -w przypadku dłuższej pracy (np.: ciśnieniomierz nie wyłącza pompy w czasie dłuższym niż 45 sekund) zabezpieczenie wyłącza pompę i muszę ja ręcznie zrestartować (trzeba założyć również w czasie pracy możliwość poboru wody co zwiększa czas ogólny zadziałania zabezpieczenia)
  -uniknięcie zabezpieczenia ciśnieniowego ze względu na w moim założeniu wadliwość działania w odniesieniu do czas /starzenie materiałów/korozja i inne które można znaleźć na www
  -mała ingerencja w hydraulikę studnie i itp.
  -najwyższy stopień gwarancji zadziałania

  Urządzenie poprawnie ustawione w pracy cyklicznej z zbiornikiem przeponowym "jedynie zabezpiecza" przed możliwością powstania suchobiegu oraz nazwijmy to powstaniem gwałtownego wypływu wody wyłączając zasilanie hydroforu o czym przekonałem się kilkukrotnie podczas użytkowania. Takie działanie zabezpieczenia stanowiło dla mnie sedno sprawy i w 100% realizowało moje założenia jak i wykazało późniejsze 100% działanie zabezpieczające hydrofor. Pragne podkreślić że zaoszczędziłem dzięki niemu kilkaset złotych ponieważ po kupnie nowego hydroforu (pompa+ silnik) suchobieg pojawił sie po kilku dniach i urządzenie zadziałało. Od tamtej pory takich zdarzeń miałem konkretnie suchobiegów 4 o innych np: zawieszenie się ciśnieniomierza itp nie wspomnę. Stosowanie układów z termistorem uznałem za zbędne z uwagi na to iż urządzenie zadaje ściśle czas pracy silnika który w pracy cyklicznej silnie się nie nagrzewa właściwie wcale.

  Szanowni Koledzy poddali mi jednak pomysł zastosowania czujnika poziomu cieczy lub pojemności (tak to chyba sie nazywa) co w połączeniu z tym urzadzeniem prawdopodobnie stanowiło by wręcz zabezpieczenie "doskonałe".
  Czujnik przejąłby funkcję wskazania suchobiegu i zabezpieczenia przed nim bezpośrednio a urządzenie zastosowane przez mnie zabezpieczyło by pracę hydroforu przed długotrwałą praćą np: uszkodzenie ciśnieniomierza (co może spowodować brak wyłączenia układu nie wspominałem w wcześniejszych postach o tej zalecie), gwałtowny wypływ wody zerwanie przewodu do podlewania w ogrodzie. Pomysł oczywiści zostawiam dla chętnych. Ja od jakiegoś czasu z hydroforem problemów juz nie mam wszystko ok jak widać na wcześniejszym załączonym zdjęciu

  PS.
  A mnie zaciekawiło jak pracuje tan sterownik PRESFLO do pompy bez zbiornika przeponowego. Załóżmy że wydajność pompy jest dużo większa od poborów np: napełniamy szklankę wody w kranie?.

  i mam jeszcze prośbę jak by Panowie mogli wskazać namiar na czujnik poziomu czy pojemności w rozsądnej kwocie byłbym wdzięczny
  Pozdrawiam

 • Sklep HeluKabel
 • #33 13 Lis 2015 04:11
  Krzysztof Kamienski
  Poziom 43  

  Presflo posiada miniaturowy zbiornik przeponowy oraz czujnik przeplywu (klapkę), oraz uklad czasowy. Zbiorniczek przeponowy, a wlasciwie akumulator ciśnienia(bo ma spreżyne mechaniczną lub gazową) utrzymuje w instalacji stałe nadcisnienie wody, zaleznie od wysokosci budynku. W przypadku otwarcia jakiegokolwiek kranu, czujnik przeplywu uruchamia pompe. Po zakonczeniu poboru wody, uklad czasowy (1÷3 sekund) napełnia akumulator ciśnienia). Bardziej zaawansowane, np. moj ,,Pedrolo" posiadaja mikroprocesor, i przy pierwszym zainstalowaniu, trzeba go ,,nauczyć" wysokości słupa wody. Jeżeli wystąpi suchobieg, klapka -przepływomierz sie zamknie i odetnie zasilanie pompy. Wstaw sobie przepływomierz np. turbinkowy (groszowa sprawa i układ całkujący lub zliczajęcy impulsy. Pompa pracuje - nie ma impulsów - oznacza to suchobieg - wyłącza sie po np. 5 sekundach - włącza alarm -brak wody w układzie.I jeszcze licznik impulsów jako prywatny wodomierz. Echh , myśleć, prosze Koleżeństwa !

  Dodano po 2 [minuty]:

  Ricorro napisał:
  czujnik poziomu
  A pokiego licha go tam ale masz : Andress Hauser Wrocław - od pływakowych do ultradzwiekowych za 2 tys. zl. O czujnikach objętości jakoś nie słyszałem. :cry:

 • #34 14 Lis 2015 17:48
  cooltygrysek
  Warunkowo odblokowany

  Witam. Podepnę się do tematu. Pompa jak sam autor przyznał jest warta chińczyka. Ale do rzeczy. Na początek zbadał bym skąd się bierze powietrze w instalacji skoro ssak jest zalany. Klasycznym miejscem zasysania powietrza są uszczelniacze wałka pompy lub rury ssącej. Zawór zwrotny nie będzie w 100% sprawnie działał bez zbiornika wyporowego lub przeponowego który jednocześnie jest kondensatorem ciśnienia działającym na zawór zwrotny, jednocześnie zmniejsza niepotrzebny hałas przy małym użyciu wody tzn rzadziej się załącza. Nawiasem mówiąc czym większy tym lepszy. Ponadto umożliwia ustawienie większego zakresu histerezy wyłącznika ciśnieniowego. Nie wszystkie pompy nadają się do częstej pracy cyklicznej. W pana przypadku lepszym rozwiązaniem była by pompa głębinowa z powodu być może niskiego lustra wody przez to być może tworzy się wir przez który zasysa powietrze do ssaka. Przed suchobiegiem najlepszym zabezpieczeniem wykorzystującym właściwości silnika jest kontrola jego prądu. Wiadomo że silnik nieobciążony pobiera mniejszy prąd niż znamionowy przy obciążeniu. Innym zabezpieczeniem są czujniki pojemnościowe, ultradzwiękowe lub wirnikowe przepływowe. Myślę że przydał by się też czujnik lustra wody do studni.

 • #35 16 Lis 2015 09:02
  Fidelis
  Poziom 16  

  Krzysztof Kamienski napisał:
  Presflo posiada miniaturowy zbiornik przeponowy

  Nie ma on nic wspólnego z akumulacją ciśnienia. Przetwornik ów wyłącza się wtedy i na tyle, na ile pozwala mu ściśliwość wody.

  Krzysztof Kamienski napisał:
  Echh , myśleć, prosze Koleżeństwa !

  Ech , nie ma to jak rozmowa Polaka z Polakiem. Pogarda, jad i... feudalizm.
  W imieniu swoim i Koleżeństwa pozostaje mi poprosić o przebaczenie ;-)

  Krzysztof Kamienski napisał:
  O czujnikach objętości jakoś nie słyszałem

  Autor miał na myśli zapewne czujnik pojemnościowy.

  cooltygrysek napisał:
  Pompa jak sam autor przyznał jest warta chińczyka.

  W Chinach produkowane są muszle klozetowe, ajpady, ajfony, laptopy, samoloty... satelity.
  Chińczyk wyprodukuje w takiej jakości i w ślad za tym za taką ceną, jaką zaoferuje odwiecznie zabiedzony Polak.
  Ale to temat na inną dyskusję.

  cooltygrysek napisał:
  Przed suchobiegiem najlepszym zabezpieczeniem wykorzystującym właściwości silnika jest kontrola jego prądu

  ...lub pomiar wartości cosinusa φ.

  cooltygrysek napisał:
  Innym zabezpieczeniem są

  Autor wątku podał warunek brzegowy - cenę. Rozwiązanie w wątku bez wątpienia działa. Ale wyzwalaczem jest tutaj upływ czasu a nie brak wody w instalacji lub obciążenie.

 • #36 08 Kwi 2018 21:06
  PietrekB
  Poziom 7  

  Pomysł autora wątku czyli Ricorro działa świetnie, zrobiłem na bazie tego pomysłu takie zabezpieczenie , wykorzystałem PCU510 i stycznik plus lampkę w rozdzielni jako powiadomienie w razie zadziałania w/w zabezpieczenia. Pompa SKM 1.1 w hydroforze Hydro Vacuum działa bez zarzutu i nie boję się teraz że poziom wody w studni spadnie i padnie pompa. Brawo za pomysł Ricorro i nie przejmuj się tymi marudami na forum , bo mało który pomoże tylko najlepiej jest innych wyśmiać.

 • #37 09 Kwi 2018 20:49
  Ricorro
  Poziom 13  

  Dzięki przyjacielu za słowa otuchy no właśnie działa to u mnie już tyle lat i bardzo się cieszę że Tobie też zabezpieczyło dywagacje i rozwodzenie się na nic się zda. Ma działać i tyle przestałem się przejmować teoretykami. (choć pogawędzić nie zaszkodzi?)