Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zabezpieczenie hydroforu przed suchobiegiem - elektroniczne do 130 zł

Ricorro 16 Apr 2012 23:05 32898 36
Ochrona Domu
 • Zrobiłem 3 w 1:
  -zabezpieczenie przed sucho-biegiem
  -zabezpieczenie przed zatarciem pompy hydroforu,
  -zabezpieczenie przed spaleniem silnika hydroforu

  Zamieszczam na forum ponieważ żaden opis nie przedstawiał zabezpieczenia elektronicznego w takiej postaci. Chcę podzielić się moimi doświadczeniami w budowie najlepszego zabezpieczenia jeśli chodzi o: wysokie bezpieczeństwo zadziałania, niski poziom ingerencji w istniejąca instalacją

  Ostatnio zatarł mi się hydrofor cena wymiany 600zł. Wynik zatarcia sucho-bieg!. Postanowiłem coś z tym zrobić nie będą rozpisywał się co było powodem w studni bo łatwo się domyśleć:
  -kosz prawie na dnie,
  -drobinki piasku między zawór zwrotny lub zawieszenie zaworu itp...
  -ucieczka wody do studni suchobieg i 600 zł nie twoje!?!

  Założenia:
  -koszt w granicach maksymalnie 130zł + (praca własna)
  -silnik w czasie t=35 sekund nabija mi zbiornik do pełna
  -w przypadku dłuższej pracy (np.: ciśnieniomierz nie wyłącza pompy w czasie dłuższym niż 45 sekund) zabezpieczenie wyłącza pompę i muszę ja ręcznie zrestartować (trzeba założyć również w czasie pracy możliwość poboru wody co zwiększa czas ogólny zadziałania zabezpieczenia)
  -uniknięcie zabezpieczenia ciśnieniowego ze względu na w moim założeniu wadliwość działania w odniesieniu do czas /starzenie materiałów/korozja i inne które można znaleźć na www
  -mała ingerencja w hydraulikę studnie i itp.
  -najwyższy stopień gwarancji zadziałania

  Opis zastosowanych materiałów do schematu uproszczonego:
  1. B10A lub inny - „S”/wyłącznik nadmiarowo-prądowy (dobrany do mocy silnika najlepiej B7A jeśli nie będzie wybijało lub C7A jeśli wybija bezpośrednio po włączeniu – pełni również funkcję wyłącznika fydroforu i resetowania zabezpieczenia PCA / PCU w przypadku jego zadziałania
  2. PCA-512 (jednofunkcyjny „opóźnione wyłącznie”) lub PCU-511 (wielofunkcyjny też z opóźnionym wyłączeniem) ewentualnie inny producent...
  np.:
  http://www.fif.com.pl/
  3. Obudowa natynkowa na 2S czyli na dwa moduły szyna 35mm
  4. przewód 3x2,5
  5. przekaźnik x 1P (jedno-stykowy) 230V 50hz - o obciążalności > 16A 230V (zapobiega szybkiemu wypaleniu się styków przekaźnika – zalecam zastosowanie (w przypadku małych pomp do 1KW można pominąć)

  Opis działania jest zbędny i wydaje się oczywisty:
  1. Ciśnieniomierz włącza się - niskie ciśnienie
  2. Podanie napięcia na zabezpieczenie nadmiarowo-prądowe
  3. Włącza się przekaźnik PCA lub PCU i włącza prąd na czas określony na dostateczny do nabicia pompy + np. 10sekund (u mnie 35+10=45 sekund pracy pompy)
  4. Jeśli w tym czasie zadanym ciśnieniomierz nie wyłączy pompy zadziała przekaźnik wyłaniając ją
  5. Do ponownego włączenia pompy po awaryjnym odłączeniu przez przekaźnik potrzeba manualnego zresetowania – inaczej odłączenia przekaźnika od źródła zasilania (wyłączenie i włączenie zabezpieczenia lub innego włącznika)


  Poniżej przedstawiam zrobiony przez mnie plan i jego realizację. Zaznaczam że już po wymianie pompy na nową zrobione zabezpieczenie uratowało ja przed śmiercią kliniczną – jeszcze wtedy nie wiedziałem o wadliwej instalacji. Po 1 roku jestem pełen uznania pracy urządzenia. Działa fantastycznie nie raz wyłaniając hydrofor np.: wydarło mi węża z kranu do zraszania duży upływ wody dłuższe nabicie hydroforu i wyłączyło pompę – kwestia ustawienia. A że korzystałem z pomocy tego szanownego forum i innych planując zabezpieczenie czuję potrzebę podzielania się informacjami które kiedyś szukałem
  W załączniku forma odręczna za co przepraszam. Jeśli będą pytania to odpowiem. Serdecznie dziękuję i pozdrawiam forumowiczów mojego ulubionego forum.
  Zabezpieczenie hydroforu przed suchobiegiem - elektroniczne do 130 zł Zabezpieczenie hydroforu przed suchobiegiem - elektroniczne do 130 zł

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  Ricorro
  Level 16  
  Offline 
  Ricorro wrote 189 posts with rating 72, helped 5 times. Live in city Rzeszów. Been with us since 2007 year.
 • Ochrona Domu
 • #2
  tehaceole

  Level 28  
  Moim zdaniem projekt kompletnie bez sensu - bez obrazy dla Autora. Jako zabezpieczenie silnika wystarczyłby wyłącznik silnikowy - "ES" nie nadaje się do tego zastosowania.
  O ile dobrze doczytałem specyfikację PCA-512 / PCA-514 to jest to tzw. TP czyli impuls czasowy a nie opóźnione wyłączenie jak napisał producent (producentom też zdarzają się pomyłki w opisach). W jego miejsce można wstawić dowolny przekaźnik typu TON - opóźnione załączenie.
  Rozumiem, że zabezpieczenie miało być "budżetowe" jednak jeśli poważnie myślisz o zabezpieczeniu tego silnika hydroforowego to przyjrzyj się przekaźnikom niedomiarowo nadmiarowym np. FANOX typ PF.
  Tanie nie są, ale ich podstawową zaletą jest to, że:
  - obsługują silniki z szerokim zakresem prądu
  - suchobieg określają na podstawie zmiany cos fi silnika
  - sprawdzają kolejność i asymetrię faz zasilających (bez znaczenia przy silniku jednofazowym)
  Przepraszam Kolegę za krytykę, ale patrzę na problem z nieco innej strony - zajmuję się automatyką stacji uzdatniania wody i tam priorytetem jest zapewnienie dostaw wody do odbiorców. Sytuacja w której pompa zostaje na trwałe zablokowana aż do resetu przez obsługę jest poprostu niedopuszczalna.
  Sugerowałbym:
  - zastosowanie zewnętrznego stycznika
  - przepuszczenie przez łącznik ciśnieniowy hydroforu wyłącznie sygnału sterującego stycznikiem - dzięki temu nie będą ulegać degradacji styki łącznika co w konsekwencji spowoduje jego całkowitą niezawodność. Tylko raz zdarzało mi się wymieniać tego typu łącznik, ale przyczyną jego awarii była beztroska właściciela ujęcia. Znajomy poprostu za przeproszeniem "olał" kwestię dostawania się deszczówki do studni w której umieszczony był łącznik wraz z hydroforem. Woda lała się po nim strumieniami aż wkońcu wszystko pordzewiało, pośniedziało i zdechło (po co zakładać na łączniku tą plastikową obudowę...ehhh). Jeżeli łącznik jest właściwie zainstalowany (hermetyczność) i nie jest przeciążony to element ten jest praktycznie niezawodny - stąd moim zdaniem niepotrzebnie dałeś ten przekaźnik czasowy.
 • #3
  Galareta
  Level 22  
  No ja też nie widzę sensu tego rozwiązania. Poza tym są lepsze sposoby jak pisze kolega wyżej. Ale hydroforu za 600 zł to się nie opłaca raczej zabezpieczać. No i jak już chcesz tanio to albo na rurze plastikowej założyć czujnik pojemnościowy albo to olać i kupić hydrofor za 300zł;) A co do niezawodności wyłączników ciśnieniowych. Mam hydrofor 15 lat piją z niego krowy dość duże stadko (dobrych kilka kubików na dzień) działał parę razy na sucho i jakoś dalej żyje. No i takie zabezpieczenie czasowe u mnie by go wyłączyło w 1 dzień. Jak się obudzą rogacze to hydrofor ma 30 min pompowania na okrągło zapewnione.
 • Ochrona Domu
 • #4
  Ricorro
  Level 16  
  No niestety nie zgodzę się z Wami i udowadnianie bezsensowności sensu umieszczenia takiego zabezpieczenia nie ma niestety sensu. Nie zamieszczam tego żeby polemizować, zamieszczam ponieważ rok temu szukałem czegoś takiego i nie znalazłem!!!. Podkreślam to urządzenie spełnia kryteria które złożyłem i nie raz udowodniło swoją skuteczność.

  A kolegom odpowiem:

  Kolego tehaceole czytając twój post czy mam zrozumieć że sugerujesz Ojcu popularnej polskiej rodziny zarabiającemu 1500-3000zł kupno zabezpieczenia wartego około 1000zł, i sugerujesz że PCA-512 lub PCU-511 - nie zadziała, jak mi PCU-511 działa już rok, dziwne?
  Kolego Galareta jeśli sądzisz że hydroforu za 600 zł nie opłaca sie zabezpieczać (w domyśle czytam za tani) a sugerujesz kupno chłamu za 300 zł gdzie sens?

  Do obu kolegów:
  -co w przypadku gdy suchobieg występi niespodziewanie brak wody (ludzie maja takie problemy)
  -co w przypadku jeśli ciśnieniomierz się zawiesi kolego Galareta w domu a nie w stajni - ja mieszkam 3 lata wymieniłem już jeden
  -co jeśli są okresowe trudności z odpowietrzeniem
  -co jeśli ni stąd ni zowąd zawiesi się zawór zwrotny w koszu bo np nie mamy zwrotnego Grundfosa za 60-80zł
  -co jeśli nie mamy na wydaniu do 1000zł zeby zabezpiecz coś za 300-600zł
  -co jeśli chcemy wykonać coś a do końca nie jesteśmy złota rączką lub nie chcemy i nie umiemy robić hydrauliki

  Po prostu można zrobić coś co zrobiłem to jest propozycja (nie pozbawiona wad) ale możliwa tania i skuteczna! Pozdrawiam
 • #5
  tehaceole

  Level 28  
  tehaceole wrote:
  bez obrazy dla Autora


  Ricorro wrote:
  sugerujesz Ojcu popularnej polskiej rodziny
  Niczego nie sugeruję - stwierdziłem jedynie, że "ES" nie jest przeznaczony do zabezpieczania silników. Do tego służą wyłączniki silnikowe.
  Ricorro wrote:
  sugerujesz że PCA-512 lub PCU-511 - nie zadziała, jak mi PCU-511 działa już rok
  A czy ja napisałem, że nie zadziała? Przedstawiłem swoją interpretację noty producenta oraz propozycję innego typu czasówki jako alternatywę (po niewielkich zmianach w konstrukcji elektrycznej).

  Tak na marginesie to proponowałbym Koledze przyjrzeć się sprawności technicznej całego posiadanego układu hydroforowego - znajomy już od 18 lat ma jeden i ten sam układ (kiedy go montował to nawet mało kto słyszał o jakichś zaworach zwrotnych grundfosa itp. - sam zrobił smoka z kawałka dętki i tarek, układ działa do dziś :) ).
 • #6
  Ricorro
  Level 16  
  Kolego przyznam że do dziś dnia nie wiem dlaczego co jakiś czas łapie mi powietrze. Układ był sprawdzony dokumentnie. Swoją drogą kosz był wcześniej prawie na dnie i podejrzewam że łapało piasek. Piasek wchodził pomiędzy zwrotny co wywoływało nieszczelność i woda uciekała do studni - to moje domysły. Natomiast po założeniu nowej pompy i sprawdzeniu układu zapowietrzyło go znowu i o mało nie zatarło nowej. Więc nie czekając postanowiłem zrobić to zabezpieczenie które kilka razy zadziałało. Jak po pół roku padł mi ciśnieniomierz po prostu się zawieszał np: po włączeniu, to byłem zadowolony że znowu zabezpieczyło. Dlatego pełen euforii postanowiłem się podzielić jak to zrobić. Zakładam że kolega jak jeden i drugi laikami nie jesteście i znacie się na rzeczy jeśli chodzi o profesjonalne zabezpieczenia ale w warunkach domowych to za drogie niestety a na zabezpieczenie oryginalne ciśnieniowe przed sucho-biegiem jakoś nie miałem przekonania.
  Zastosowany układ na popularnym serwisie aukcyjnym można kupic w okolicach 60-80 zł i w sumie tylko ten układ (PCA 511 lub PCA512) wystarczy nie trzeba nic ponadto minimalizując to co zrobiłem - czyli wydatek około 70zł
 • #7
  Galareta
  Level 22  
  Nie mam w żadnej stajni hydroforu tylko w domu idzie woda na dom + dość pokaźne stadko krów wypompowanie się już zdarzyło i to nie raz. Zabezpieczenie przed sucho biegiem to albo jak kolega wyżej pisał coś porządnego sprawdzającego obciążenie silnika no albo czujnik pojemnościowy rozłączający jak nie ma wody w rurze. Jedyne co w moim chłamie wpada to zbiornik (membrana wewnątrz) a jest to najtańszy cud który znalazłem w tamtym czasie. Zbiornik 20l malutki silniczek a ilość pobieranej wody naprawdę spora. Jak się zaczną opryski też pobieram ogromne ilości wody. Zawór zwrotny też mam najtańszy jaki był. Warunków w których ten hydrofor sobie działa też jakiś super nie ma. Wilgotna piwnica. Zawalony Pyrzyczanami itd.

  Czujniki pojemnościowe potrafią wykryć obecność/brak np płynu przez plastik (czytać rurę)
  Cos fi to nic innego jak wykrycie braku obciążenia na wale silnika.

  No a "ES" raczej nie ma szans zadziałać w tej konfiguracji on nie wykrywa nagrzewania się silnika itd. Już lepiej byś jakiś tani bezpiecznik termiczny kupił i go dokleił do silnika czy coś. a powinien być termik silnikowy.
 • #8
  tehaceole

  Level 28  
  Przypomniało mi się, że już parokrotnie widziałem rozwiązanie zrealizowane na czujniku poziomu i sondzie konduktometrycznej. Wygląda to tak, że elektrodę odniesienia podłącza się do rurociągu ssącego, a w rurze wierci się nieduży otwór (ew. wstawia trójnik) i w plastikowej dławicy elektrycznej umieszcza się elektrodę probierczą czujnika. Rozwiązanie proste jak konstrukcja cepa ale muszę przyznać, że skuteczne i bardzo tanie.
 • #9
  Galareta
  Level 22  
  No też można. I też będzie się ładnie sprawdzać. Myślałem o tym tez ale nie spełniało to 1 warunku autora - Braku ingerencji w instalacje więc wykombinowałem z tą czują pojemnościowa. Chodź wywiercenie dziurki np fi 4, nagwintowanie i wkręcenie tam śrubki z czegoś typu stal nierdzewna, mosiądz tez chyba aż taką ingerencją by nie było.
 • #11
  Ricorro
  Level 16  
  MULTI HWA 2000 wielki szajc niby pisza że wirnik z mosiądzu (częsty opis aukcji) a w środku szit plastikowy cały stojan jest z plastiku. Nie powiem wygląd pompy i osiągi na wysokim poziomie ale odporność tej pompy to jedno wielkie bagno. a tak apropo dzięki za rozwiniecie tematu ciekawie sie zrobiło. Szkoda że te czujniki monitorujące wolnobieg silnika bez obciążenia sa drogie to doskonałe zabezpieczenie!?
 • #12
  romoo
  User under supervision
  Mam taki, rozbierałem go i jest on wirnikowa pompa odsrodkowa.
  Niby co miało by się dziać jak pracuje bez wody?
  Przecież wirnik ma plastykowy ale jest łożyskowany i niczym nie obciera z woda czy też bez wody.
 • #13
  Ricorro
  Level 16  
  Kolego "romoo" dzwoniłem do serwisu w tej sprawie Omnigeny miły Pan wyjaśnił że ten typ pomp MULTI HWA 2000 nie może pracować nawet kilkanaście sekund bez wody bo może nastąpić stopienie wirnika siła odśrodkowa działając w pompie w której nie ma wody jeśli dobrze zrozumiałem stwarza warunki zbliżone do próżni co silnie rozgrzewa lokalnie elementy pompy a że są z plastiku to d............... (w tym momencie słychać pisk zagłuszający). i to sie pokrywa z tym co zobaczyłem w pompie po rozebraniu. Te pompy z plastikowymi elementami to jeden wielki szit!!!!
 • #14
  Galareta
  Level 22  
  Tam w tym moim hydroforze siedzi 1 wirnik. U mnie to jakiś mosiądz jest więc pewno nie do końca taka pompa ale wygląda jak to z Allegro. Cicho to on chyba nie chodzi ale tragedii nie ma tzn zależy co uznajemy za cicho. W pokoju nad nim go słychać. Ale spać się da całkiem normalnie. Sam wirnik jest osadzony na wale silnika bez dodatkowego łożyskowania. Firma tego mojego to czort wie co kupiłem najtańsze co mieli w sklepie z hydroforami. Paru znajomych kupiło podobne chłamy w castoramach itd. jakieś 5-6 lat temu i też działają do dziś.
 • #16
  Ricorro
  Level 16  
  Jest rok 2013 listopad do tego czasu przytrafiły mi sie 4 suchobiegi (układ działał jakiś czas przed napisaniem artykułu) które nastąpiły nie wiadomo z czego (może to wynik tego ze zbiornik ciśnieniowy mam nad hydroforem) pomimo odpowietrzonej instalacji w odstępach prawie półrocznych. Ja z tego zabezpieczenia jestem bardzo zadowolony i jak widać działa. Nadmienię że nie pchałem się w zabezpieczenia działające z "udziałem czynnika wodnego" ze względu na ich trwałość obrastanie kamieniem pękanie błon gumowych sądzę z perspektywy czasu że dokonałem właściwego w 100% wyboru. Dla widzących sprawę inaczej czóż każdy ma własne priorytety ja z własnego jestem bardzo zadowolony....
 • #17
  Fidelis
  Level 16  
  Ricorro wrote:
  Ja z tego zabezpieczenia jestem bardzo zadowolony i jak widać działa.

  Nie chcę być drobiazgowy i uszczypliwy, ale z wypowiedzi zrozumiałem, że - owszem - "przytrafiły mi sie 4 suchobiegi", a nie, że zadziałał opisany wyłącznik.
  Jest rok 2015 listopad. Nadal nie rozumiem jak ta konstrukcja ma zabezpieczyć pompę przed suchobiegiem... :-)
  Zresztą, jeśli chodzi o zabezpieczenie termiczne, też mam wątpliwości...

  tehaceole wrote:
  jednak jeśli poważnie myślisz o zabezpieczeniu tego silnika hydroforowego to przyjrzyj się przekaźnikom niedomiarowo nadmiarowym np. FANOX typ PF

  Przy tej cenie hydrofora zakładam, że ma poniżej 1,5kW, czyli dolnej wartości dla PF (PF16)
 • #18
  Ricorro
  Level 16  
  Fidelis miałem napisaną kartkę ale wysiliłem się intelektualnie przeczytałem moje posty jeszcze raz. Po czym skasowałem to co napisałem i podpowiem Wam coś:

  Czy Wy chłopcy możecie zaproponować prosty układ innym (bo taki jest sens tego forum) bez ingerencji w hydraulikę gdzieś około za 100zł bo ja jak to pisałem niestety nie znalazłem. Jestem gotowy wdrożyć nowe "Konkretne Propozycje" -mile widziane wykonania.
  Krytykować każdy potrafi to nam wychodzi najlepiej. Proszę o konkrety rozwiązań które macie. Sam skorzystam. ten temat został wyświetlony ponad 11 tys razy więc może kto skorzystał i poszukiwał podobnego rozwiązania. Jeśli zrobiliście coś podobnego to może jakieś konkrety bardzo bym prosił, działające, rysunek schemat zdjęcie tak jak ja zrobiłem?.
  :D :D :D
 • #19
  Fidelis
  Level 16  
  Ricorro wrote:
  Chcę podzielić się moimi doświadczeniami w budowie najlepszego zabezpieczenia jeśli chodzi o: wysokie bezpieczeństwo zadziałania

  Kiedy tutaj nikt nie podnosi, że zabezpieczenie nie działa. Ale umówmy się: "działa" = t.j. wyłącza po zadanym czasie instalację hydrofora. I na tym kończy się i automatyka i inteligencja.
  Ricorro wrote:
  Jeśli będą pytania to odpowiem.

  Ricorro wrote:
  Krytykować każdy potrafi to nam wychodzi najlepiej

  To pan sam opublikował rozwiązanie i pan sam podjął decyzję, by swoje rozwiązanie poddać pod "pręgierz" opinii, czy źle rozumiem...? :-)

  Ricorro wrote:
  zaproponować prosty układ innym (bo taki jest sens tego forum) bez ingerencji w hydraulikę gdzieś około za 100zł

  A może takiego układu, w oparciu o istniejące obecnie na rynku komponenty po prostu, NIE DA SIĘ zaproponować za stówaka? Instalację zabezpieczył pan przed zwarciem a cały zestaw po prostu wyłącza się po kilkudziesięciu sekundach. W szczególności wyłącza również wtedy, kiedy pobiera pan ponadnormatywną ilość wody. Czyli - jak rozumiem - w normalnych a nie awaryjnych okolicznościach musi pan podejść i manualnie zresetować pamięć, bo tutaj czynnikiem wyzwalającym jest PO PROSTU CZAS a nie brak wody lub zawyżona temperatura termika. A to tak, jakby (trochę przerysowując) wyłącznikiem czasowym "zabezpieczyć" samochód, który faktycznie nie ma hamulców. I prawdą będzie, że w zależności od wysterowania wyłącznika dla konkretnych tras i przebiegów, to czasami to zabezpieczenie nawet "zadziała" :-)
 • #20
  Ricorro
  Level 16  
  Aż strach odpowiedzieć :crazyeyes: ale na Elwisa jest jak mówisz... :shocked!: panie Fidel...

  Fidelis wrote:
  I prawdą będzie, że w zależności od wysterowania wyłącznika dla konkretnych tras i przebiegów, to czasami to zabezpieczenie nawet "zadziała" :-)
  :spoko: :please: :please:

  a nawet lepiej wyobraź sobie działa 8-) bardzo dobrze (pomimo wad jakie posiada a które udało ci się jakimś cudem ogarnąć). Ale nie przemęczaj się intelektualnie teorię względności też "prawdopodobnie" podważył 15-latek a kiedyś środek DDT miał być dobry na wszystko... :D

  Kończąc "subtelną" grę słów wywołaną jak to określił kolega na własne życzenie i
  Fidelis wrote:
  pod "pręgierz" opinii


  ...tu mam w oczach całe średniowiecze :lol: i motyle w żołądku :cunning:

  W iście ekwilibrystyczny sposób staram się zachęcić do oszukania synaps i przemycenia jednego pytania

  Czy hydrofor z którym ten gość (moja skromna normalana osoba w odróżnieniu od nieziemskiego awatora który wybrał mój Synuś) miał kilkakrotnie problemy dzięki temu "nieszczęsnemu" zabezpieczeniu działa?


  Oto odpowiedz: (załącznik zdjęcie poniżej)

  Podsumowując. Udowadnianie że białe jest białe a czarne czarne
  Ricorro wrote:
  Zrobiłem 3 w 1:
  -zabezpieczenie przed sucho-biegiem
  -zabezpieczenie przed zatarciem pompy hydroforu,
  -zabezpieczenie przed spaleniem silnika hydroforu


  Pomimo świadomości wad urządzenia bardzo Wam go polecam. Jak widać "nieboszczyk" ciągle żyje i ma się dobrze (załącznik zdjęcie hydroforu po 3,5 roku):
  -pompa nie spaliła sie od powstającego suchobiegu, nie zatarła sie, silnik sie nie spalił jak wystąpił suchobieg.
  Wiem że istnieją inne zabezpieczenia DUŻO droższe i skuteczniejsze. Wiem że pompy nie kosztują majątku ale 300-500zł. Jednak jeśli komuś zależy i nie chce mieć przykrych niespodzianek związanych z i tak niskim poziomem wód gruntowych a zarazem chciałby bez ingerencji szybko podkreślam zabezpieczyć hydrofor przed spaleniem. Może to zrobić w taki sposób urzadzenie kosztuje 70 zł widziałem również tańsze można zrobic na kitach AVT numeru nie pamietam za kilkanaście złotych!. I proszę nie wciskać ludziom kitu że sie nie opłaca lub podac inne lepsze rozwiązanie. Piszemy tu o rozwiązaniach dla innych prospołecznych - rozumiem krytykę ale nie brak wyobraźni finansowej . Poprzedni silnik zanim spalił sie chodził na sucho dosyć długo!!! tak że nie mogłem go dotknąć od temperatury. Oczywiście najpierw uszkadzają się wirniki (czasem jest to kwestia kilkudziesięciu sekund czasem kilku minut - zależy od szybkości powstania próżni (oczywiście obszarów o obniżonym ciśnieniu nie próżni dosłownie) i budowy, materiałów. Spowodowane jest to powstającym skokiem temperatury od tworzącej się próżni. Jak wiemy woda wrze w próżni w niskich temperaturach tam powstaje para (tak tłumaczył mi to mądry? Pan serwisant czy tak jest trudno określić nie badałem zjawiska napisałem ale nie chcę wywołać dodatkowej przemądrzałej dyskusji z bezsensownym cytowaniem cytatów). Zniszczenie wirników odpowiadało temu co mówił były nadtopione elementy plastków. Obszary w których tworzy się to zjawisko silnie się nagrzewają co z czasem powoduje >>> nagrzanie wirnika>>> stopienie stojanów wirnika >>> spalenie pompy która sie nie wyłącza.

  W moim przypadku czas zadany do napełnienia zbiornika około 30 sek w normalnych warunkach + rezerwa 15 sek. na ewentualne pobory bieżące powinien być wystarczający do napełnienia naczynia przeponowego (odkrycie Fidelsa) po czym wyłącznik ciśnieniowy powinien zadziałać - w przypadku problemów takich jak suchobieg urządzenie wyłącza hydrofor.
  Działa tak jak opisałem liczę że nie prowadzę dyskusji że sprzedawcami pomp i hydroforów a z ludzmi którym zależy żeby pomóc innym uratować kilkaset złotych z i tak skromnej wypłaty. W życiu jak w życiu umiesz liczyć to licz na siebie ale słuchaj tez innych.
  Pozdrawiam serdecznie
  Z wyrazami szacunku dla czytających to potrzebne i szanowane forum
  Ricorro
 • #21
  Krzysztof Kamienski
  Level 43  
  Doskonałe urządzenie, z jednym ale... Co się dzieje, gdy : 1. Zona myje garnki. 2.Ty bierzesz prysznic. 3. Dziecko podlewa kwiatki w ogródku. Wszystko w tym samym czasie. Proponuję Koledze zdalny reset za pomocą zdalnego sterowania na 433MHz. Potem się Forumowicze i Admini dziwią, skąd moja ironia się bierze, widząc takie projekty. To ze zdjęcia kosztuje ~ 300 zł Jest to czujnik przepływowo - ciśnieniowy, (czyli hydrofor nie wymaga zbiornika), układ zabezpieczenia przed suchobiegiem oraz manometr. Produkt brazylijsko-włoski. Mam od kilku lat i nic się nie dzieje. Zarówno ten sterownik jak i pompa hydroforu produkt firmy ,,Pedrolo."
 • #22
  Ricorro
  Level 16  
  Panie Krzysztofie, :bye:
  na początku tak jak Pan mówił było kilka niespodzianek :lol: ale po kilku regulacjach metodą złotego środka ustawiłem czas optymalny i nic się już nie wyłączało. :D. Jednak jak pisałem zderzyły się np wyrwania przewodu ogrodowego pod moja o zgrozo nieobecność (dzieci zostawiły otwarty kran z pistoletem ogrodowym) to urządzenie zadziałało bo kran znajduje się blisko hydro i ciśnienie było większe a zarazem czas napełnienia się wydłużył w sposób nie normatywny. :D

  To co Pan zaproponował to fajna sprawa dla droższych jednostek (i nie tylko) na pewno doskonałe zabezpieczenie trafiające w sedno idei zabezpieczenia hydroforu przed suchobiegiem. Jeszcze pytanie domyślam sie że oczywiście może występować również z zbiornikiem przeponowym i nie tylko? czy raczej samo. I czy stosuje je Pan u siebie w domu czy np: na działce

  PS. Idąc "tropem" podanego przez Pana urządzenia dla zainteresowanych znalazłem coś tańszego w okolicach 46Euro czyli ok do 200 zł (załącznik) niewątpliwą zaleta jest to że urządzenia mają również wbudowany już regulator ciśnienia + ochrona przed suchobiegiem. Nie ukrywam że jak widze po dostępności niniejszych urządzeń a było ich w sklepie internetowym kilkanaście zachód "inaczej" stosuje podejście do zabezpieczenia nie tak jak u nas po prostu takie urządzenia śą przy hydroforach albo sa łatwo dostępne.
 • #23
  Krzysztof Kamienski
  Level 43  
  Ricorro wrote:
  czy raczej samo. I czy stosuje je Pan u siebie w domu czy np: na działce
  Mam to urzadzenie jako sterownik podstawowego i jedynego hydroforu w domu, o pw. 150m ok 10 zaworow poboru wody (kuchnia, lazienki i kran w ogrodzie). Pompa o mocy 0,8kW i powyższy sterownik. Z definicji jest ZABRONIONE stosowanie w tym układzie zbiornika przeponowego. Pompa uruchamia się przy minimalnym otwarciu jakiegokolwiek kranu. Jedyny warunek zastosowania takiego systemu - ABSOLUTNA szczelność instalacji wodnej w domu.
 • #24
  Fidelis
  Level 16  
  Krzysztof Kamienski wrote:
  Z definicji jest ZABRONIONE stosowanie w tym układzie zbiornika przeponowego

  To ma pan w swoim układzie zbiornik hydroforowy, czy nie? Bo pisze pan o "hydroforze"...
 • #26
  Fidelis
  Level 16  
  Krzysztof Kamienski wrote:
  ( ???)

  Wybieram zatem "Pompa Wody Zimnej Użytkowej ze sterownikiem przepływu". Przez hydrofor do tej pory zawsze rozumiałem i nadal rozumiem pompę zintegrowaną ze zbiornikiem/zasobnikiem (mniejsza o przeponę).
 • #27
  Grzegorz Siemienowicz
  Level 36  
  Czytałem kilka razy wątek i nadal nie mogę zrozumieć co ten twór autora ma wspólnego z zabezpieczeniem przed suchobiegiem ?
  Prosił bym w takim razie autora postu o wyjaśnienie w jaki sposób ta konstrukcja wykrywa suchobieg ?
  Czy ten "wynalazek" jest w jakikolwiek sposób odporny na inne czynniki ( np. dłuższy pobór wody ) aby nie zadziałało i zadziałało tylko i wyłącznie wtedy gdy nastąpi suchobieg ?
  Z opisu zamieszczonego przez autora wprowadzono zmienną, która bez problemu zgodnie z informacjami publikowanymi przez producentów pomp może uszkodzić pompę ! ... ale nie o tym tu piszemy.

  PS
  Hydrofor to urządzenie dostarczające do instalacji wodę o stałym ciśnieniu. Najczęściej jest to pompa wyposażona w sterownik oraz zbiornik, ale ..... wystarczy pompa tylko czy na taką rozrzutność kogoś stać ?
 • #28
  Fidelis
  Level 16  
  Grzegorz Siemienowicz wrote:
  Hydrofor to urządzenie dostarczające do instalacji wodę o stałym ciśnieniu

  To cytat ze słownika języka polskiego a tam próżno szukać rozwiązań technicznych bo i od polonistów trudno ich wymagać :-)

  Grzegorz Siemienowicz wrote:
  wystarczy pompa tylko czy na taką rozrzutność kogoś stać

  Mnie natomiast w ogóle nie interesuje cudzy potencjał finansowy.
  Patent jest ciekawy, choć 3 lata niezawodnej pracy, to żaden wynik. Ale jestem świadomy, że w dzisiejszych czasach może robić wrażenie.
  Brakuje mi tutaj dopowiedzi serwisanta/konstruktora (praktyka, ale NIE PRODUCENTA), jaki (i czy w ogóle) tenże sterownik ma EWENTUALNY wpływ na żywotność pompy (np. ułożyskowanie wału) z uwagi na wyeliminowanie (?) kompensacji "uderzenia" ciśnienia membraną lub poduszką.

  Wpływ nastokrotnie większej (w typowym domowym zastosowaniu) ilości załączeń pompy na jej żywotność - pominę, jako oczywisty.
 • #29
  Grzegorz Siemienowicz
  Level 36  
  Sterownik pompy wbrew obiegowym opiniom ma za zadanie ograniczenie załączeń pompy w stosunku do pomp wody wyposażonych w mały przeponowy zbiornik hydroforowy sterowanych typowym wyłącznikiem ciśnieniowym. W przypadku wykorzystania pompy do nawadniania pompa sterowana sterownikiem włącza się tylko raz na początku i wyłącza po zakończeniu nawadniania a zestaw hydroforowy najczęściej załącza się cyklicznie. To samo dotyczy np. 6-cio minutowego prysznica w porównaniu do hydroforu autora wątku , który włączy się co najmniej dwukrotnie pompa wyposażona w sterownik załączy się tylko raz i .... faktycznie jest zabezpieczona przed suchobiegiem.
 • #30
  Fidelis
  Level 16  
  Grzegorz Siemienowicz wrote:
  W przypadku wykorzystania pompy do nawadniania

  Grzegorz Siemienowicz wrote:
  To samo dotyczy np. 6-cio minutowego prysznica

  Czyli zastosowanie sterownika będzie miało sens przy stosunkowo długotrwałych specyficznych poborach; np nawadnianie. A zabezpieczenie przed suchobiegiem - niejako w cenie :-)