Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kino/wzmacniacz dav150, jakie dobrać głośniki, czy się to opłaca?

16 Kwi 2012 23:19 1036 3
  • Poziom 9  
    Witam,

Posiadam kino domowe Sony, jednak stare głośniki się popsuły więc chciałbym kupić nowe i podłączyć pod komputer. Mam kartę Audiotrack Prodigy HD2.

Kino/wzmacniacz dav150, jakie dobrać głośniki, czy się to opłaca?

W instrukcji (w załączniku) jest napisane:

Stereo:
    70W + 70W (6ohm przy 1 kHz, THD 10%)

Pytania:

1) Czy wykorzystanie tego wzmacniacza dla uzyskania w miarę dobrego dźwięku się opłaca?

2) THD na poziomie 10% to nie za dużo?

3) Łączyć to z komputerem przez kabel optyczny (S/PIDF) czy RCA?

4) Jakie głośniki będą odpowiednie w przedziale cenowym do 200zł?

Dziękuje za pomoc
  • Moderator
    Ad.1. Wszystko zależy od zdefiniowania pojęcia "dobrego dźwięku". Nie jest to sprzęt do słuchania muzyki ale w kinie ujdzie.
    Ad.2. Zdecydowanie za dużo, ale to tylko świadczy o tym, że podana moc jest wielkością wyłącznie "marketingową". Przy mocy np. 5W będzie znacznie mniej zniekształceń.
    Ad.3. Przez optyczny - będzie możliwość przesłania dźwięku wielokanałowego.
    Ad.4. Najlepiej będzie naprawić stare głośniki, w tym przedziale cenowym można kupić jedynie złom.
  • Poziom 9  
    Dzięki Pablo za odpowiedź.

Poczytałem trochę w temacie i spodobały mi się TANNOY MERCURY M2.
    Szczególnie to że jest w nich trochę basu i nie będę potrzebował suba.
    Chcę je postawić na biurku w pokoju 10m2.

Może do tego YAMAHA AX-530, albo onkyo tx-nr609.

Co o tym sądzicie?
  • Poziom 25  
    O kurka, takiego kombajnu to jeszcze nie widziałem, kino z dvd i vhs:) mogli na górze zamontować jeszcze odtwarzacz Laser Disc do kompletu:), ale po kolei - wyznając zasadę że im więcej rzeczy w jednej obudowie tym przeważnie użyte elementy są gorszej jakości, nie spodziewał bym się po tym sprzęcie dobrego dźwięku. W większości najtańszych zestawów kin domowych nawet renomowanych producentów jako końcówka mocy przeważnie robi robi monolit TDA rodem z radia samochodowego więc wyobraź sobie co to za jakość. Podawanie mocy wyjściowej przy THD=10% to czyste oszustwo i świadczy to o niepoważnym podejściu producenta do klienta. Podejrzewam że przy równoczesnym wysterowaniu wszystkich końcówek mocy nie będzie to miało więcej niż 10-15W na kanał, przy normalnych zniekształceniach rzędu 0,1%. Druga sprawa to to że przeważnie w tanich zestawach zintegrowanych zespoły głośnikowe są tak dobrane elektrycznie i pod względem pasma żeby uzyskać maksimum z tego sprzętu dlatego optowałbym za pozostaniem przy oryginalnych głośnikach. Możesz ewentualnie zatargać sprzęt do jakiegoś kumpla czy komisu RTV, podłączyć i zobaczysz czy będzie lepiej. Uważaj na jeszcze jedno - miałem na warsztacie taki kina że do głośników Front szło tylko i wyłącznie ograniczone filtrem pasmo i nie dało się tego z żadnego poziomu przestawić, więc choć niewiem jakie byś kolumny podłączył to basu niebędzie.