Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unico-29 - pytanie o koszty podgrzania boilera ciepłej wody użytkowej

16 Kwi 2012 23:54 2452 7
  • Poziom 2  
    Witam

Dom lata 80, około 180m, nie ocieplony. 3 pietra z parterem. Nowe okna. Ogrzewane tylko 2piętra na 20 st.

Kocioł nowy w zeszłym roku założony Unico-29 + sterownik pokojowy - jako tako ale napewno taniej niż węgiel :)
    Ta zima około 4,5tys. temp. w domu 20st.

Chce do tego pieca dokupić automatyczny zawór trójdrożny/ trójdrogowy -jak zwał tak zwał, i podłączyć boiler na ciepłą wode. aby usunąć koszty prądu który podgrzewa ciepłą wode.

Bojler który posiadam jest około 6m od pieca. Model Elektromet WGJ-G 140 dwupłaszczowy 140l. Aktualnie grzeje w nim grzałka elektryczna.

I moje pytania:

1. Czy ten bojler Elektromet WGJ-G 140 (ma 2 lata) opłaca sie podłączać do pieca gazowego(odległość 6m). Czy na tych 6m nie bedzie strat?
    Myślałem też o kupnie oryginalnego boilera Termet ale tu koszta rosną o prawie 2tys.+

2. Ile mniej wiecej kosztuje podgrzanie wody użytkowej miesięcznie gazem rodzina 4 osoby w przypadku pojemności 140l.

3. Martwi mnie jedna rzecz, piec termet unico 29 który posiadam, nie ma godzin podgrzewania ciepłej wody użytkowej, czyli jak ustawie go na 45st.wodę w bojlerze cały czas bedzie kotłował boiler na 45st. czy to nie skreśla tego pieca?

Zaznaczę ze bez wymiany bojlera podłączenie i zawór bedzie mnie kosztować około 1tys. zł
    A z wymianą boilera ponad 3tys... Wiec jak sie wszyscy domyślają wolał bym ten tysiąc...

Z góry dziękuje za odpowiedzi :)
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 36  
    1) Po co chcesz kupować zawór trójdrogowy ?
    2) Do sterowania można użyć termostat wymiennika sterujący grzałką oraz prosty wyłącznik czasowy (za 10 zł) ;
    3) Opłaca się podłączyć do obecnego zasobnika. Zaizoluj tylko rury (obniżysz straty przesyłowe). Czas też na wymianę anody ;
    4) 45°C to za mało ;
    5) zużycie gazu na CWU to od 1 do 3 m³ gazu na dobę.
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 2  
    Musi byc trojdrogowy, inaczej tego modelu kotla nie da sie podlaczyc do cwu.
    Tzn moze i sie da ale musial bym zakrecac zawory aby nie grzac w lato grzejnikow;). Akurat zawór trójdrogowy do tego pieca automatyczny z termostatem do kotla koszt w granicach 400 zł wiec nie bede kombinował.
  • Poziom 36  
    pablos37 napisał:
    Musi byc trojdrogowy, inaczej tego modelu kotla nie da sie podlaczyc do cwu.
    Tzn moze i sie da ale musial bym zakrecac zawory aby nie grzac w lato grzejnikow;). Akurat zawór trójdrogowy do tego pieca automatyczny z termostatem do kotla koszt w granicach 400 zł wiec nie bede kombinował.

Za te 400 zł kup zawory z głowicami termostatycznymi do wszystkich grzejników.
    Cenie rozwiązania mające sens. :D
  • Poziom 2  
    Zaraz, wnioski z twojej odpowiedzi:

-producent pieca Termet nie ma racji
    -zasada że zamykanych termostatów nie instalujemy na wszystkich kaloryferach jest też idiotyczna
    -grzanie około 100l wody w instalacji w lato przyniesie oszczędności wg. ciebie...
    -45st. za mało to był przykład ze temp. w zasobniku spadnie o 3 stopnie i piec kotłuje
    -wyłącznik czasowy - nie wiem czy założenie takiego wyłącznika do pieca gazowego ma sens- masa elektroniki, wyłączenia w czasie pracy itp. grzałke elektryczną mozna tak sobie odcinać ale kocioł gazowy?

Nie wiem może ja jestem jakiś inny, albo nie zrozumiałeś mojego postu, dom z lat 80 - czyli stara otwarta instalacja z niewiadomą i ogromną ilością wody, rurami o średnicy 15cm. Brak możliwości założenia bez demolki w domu zamykanych termostatów na grzejnikach. Po prostu nie opłaca sie.

• Moderator na urlopie...
    pablos37 napisał:
    Zaraz, wnioski z twojej odpowiedzi: ...

Dlatego też proponuje zakupić zawór 3 drogowy i wpiąć go do automatyki kotła. Dedykowany byłby najlepszy.
    Twój wymiennik ma moc max 28 kW, więc kocioł będzie z nim świetnie hulał.
    Unico-29 - pytanie o koszty podgrzania boilera ciepłej wody użytkowej
    Izolacja rur zalecana, ze wskazaniem na konieczną :)
  • Poziom 16  
    Piszesz że termostatów Ci się nie opłaca kolega podaje proste rozwiązanie załóż zwykły zawór kulowy na wejście instalkacji na dom woda będzie ganiać tylko w obiegu piec -> zasonik. Podtrzymuje "po kiego" Ci ten trójdrożny piszesz o kosztach a pchasz się w niepotrzebne. Czy na prawdę aż tak ciężko jest 2 razy do roku odkręcić/zakręcić zawór ? Co do czasowego nie wiem po co grześ każe go wkładać może przed pompką wtedy woda nie będzie pompowana z kotła w instalacji podczas gdy nie ma Cię w domu. A zaoszczędzoną kasę możesz wydać na rachunek za gaz lub na termostaty. Decyzja należy do Ciebie zawsze.
  • Poziom 36  
    pablos37 napisał:

-producent pieca Termet nie ma racji

Co konkretnie daje ? Umiesz to wyjaśnić ?
    pablos37 napisał:

-zasada że zamykanych termostatów nie instalujemy na wszystkich kaloryferach jest też idiotyczna

Jak byś napisał kiedy i dlaczego, to może bym się do tego odniósł.
    pablos37 napisał:

-grzanie około 100l wody w instalacji w lato przyniesie oszczędności wg. ciebie...

A czy teraz grzejesz wodę z wodociągu, która doprowadza wodę użytkową do zasobnika CWU ? Czy też przed włączeniem grzałki zamykasz zawór dopływu wody użytkowej do zasobnika ?
    pablos37 napisał:

-45st. za mało to był przykład ze temp. w zasobniku spadnie o 3 stopnie i piec kotłuje

Piszesz tu o temperaturze w zbiorniku czy o histerezie ?
    pablos37 napisał:

-wyłącznik czasowy - nie wiem czy założenie takiego wyłącznika do pieca gazowego ma sens- masa elektroniki, wyłączenia w czasie pracy itp. grzałke elektryczną mozna tak sobie odcinać ale kocioł gazowy?

Kotły podczas pracy zawsze działają w trybie ON-OFF. Wprowadzenie kolejnej dyrektywy OFF nic nie zmieni (ogranicz tylko ilość startów).

Dodano po 1 [godziny] 1 [minuty]:

pablos37 napisał:
    stara otwarta instalacja z niewiadomą i ogromną ilością wody, rurami o średnicy 15cm. Brak możliwości założenia bez demolki w domu zamykanych termostatów na grzejnikach. Po prostu nie opłaca sie.

To zmienia trochę moje podejście.
    Jeśli masz rury o średnicy 15 cm (około 6 cali :!: ), to znalezienie do nich zaworów z głowicami termostatycznymi nie będzie łatwe. :D