Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kabel do anteny CB. Przy dalszym skracaniu SWR zaczyna wzrastać.

Jaco2002 13 Jun 2004 00:10 13486 50
 • #1
  Jaco2002
  Level 20  
  Witam !
  Mam prośbe do Kolegów, którzy mają doświadczenie w strojeniu anten CB i są w stanie podzielić sie swoją wiedzą na forum publicznym.

  Zdobyłem dość ciekawą antene na pasmo CB. Jej długość całkowita=170cm. , z czego 153 cm przypada na "bat", a reszta to cewka z drutu o przekroju 5mm o długości ok. 8.5 cm. Średnica cewki=4cm.Na końcu znajduje się uchwyt ze śrubą motylkową do mocowania anteny.
  W czym problem?
  Otóż po przeczytaniu wielu artykułów z forum, pożyczyłem SWR miarkę i podłączyłem w/w antene do radia. Długość kabla koncentrycznego na początku operacji wynosiła 380mm. SWR na wszystkich kanałach ponad 3!
  Zacząłem skracać koncentryk po ok. 5 cm. Ico? I-prawie- nic! udało mi się dojś do SWR 2.5 na 1 kanale i 3 na 40 kanale , ale kabel stracił ponad metr długości. Przy dalszym skracaniu SWR zaczyna wzrastać. Czyżbym przegiął?
  Czytałem, że sa dwie szkoły strojenia. Pierwsza-odcinaj przewód zasilający aż do uzyskania niskiego poziomu SWR . Druga - tnij bat.
  Próbowałem zewrzeć uzwojenia cewki od strony masy. Przy zwartym 1 zwoju SWR spadł w okolice 2, przy dalszym zwieraniu ponownie wzrastał.
  Czy ktoś z Kolegów stroił podobną antene i w jaki sposób ? Będę wdzieczny za jakiekolwiek uwagi.
  Moje przypuszczenie jest takie, że antena jest za długa/krótka i stroi się gdzieś poniżej/ powyżej pasma CB.Czy bez GDO można to jakoś sprawdzić ?

  Pzdr.

  Jaco2002 :?
 • #2
  Nerwus
  Level 18  
  Z tego co piszesz jest to antena na pasmo CB i tak niech pozostanie.Przy dlugosci 170cm wnioskuje ze to antena samochodowa. Na 99% jestem pewny ze brakuje w antenie tzw masy. tzn ze powinna byc wkrecona w spory kawalek blachy.Podaj gdzie to montujesz??Jezeli ma zbyt malo powierzchnie tzw masy nie zejdziesz poniez SWR 2.Stroic to proponuje kablem z zachowaniem zasady wielkorotnosci 1/4 dlugosci fali.Przy samochodowych antenach SWR w granicach 2 to i tak przyzwoity wynik.
 • #3
  Jaco2002
  Level 20  
  Antenę zamontowałem w aucie w miejsce Lemmki o długości ok. 50m Lemma dostroiłem regulując długość bata ( na srubie imbusowej ) do wartości 1.2 na 1 i 40 oraz 1.1 na 19.Tak więc nie sądzę żeby była to wina braku masy. Jak wspomniałem Lemm ma możliwośc rugulacji długośći bata poprzez wsówanie bądż wysówanie bata . W antenie o której piszę , nie ma takiej możliwości. Myślę sobie, czy nie podpiąć szeregowo z gorącym końcem jakieś pojemności? Tylko ile pików? Czy wpiąć trymer i kombinować dalej? Co Koledzy na to.
  Pzdr. :roll:

  P.S. Dla mnie SWR powyżej 2 jest przy mocy ok. 1 wata nie do przyjęcia !
 • #4
  ArthKo
  Level 12  
  Witam,
  niestety w takich przypadkach pozostaje tylko kombinowanie.
  Pozdro
 • #5
  Miki1
  Level 11  
  jak masz na pierwszym kanale SWR mniejszy niz na 40 to antena jest za dluga
  proponuje ja troche skrocic tylko naprawde malo i zobaczyc czy na 1 sie cos polepsza jak tak to jeszcze troche i powinno byc ok
  z kablem mozna nie kombinowac bo jak on ma 50 ohmow (naprawde) to jego dlugosc jest bez znaczenia
  uzyskanie SWR na poziomie 1.1 w samochodzie jest bardzo proste jak jest wszystko ok, a natena jest zamontowana w dziurze w dachu
  pozdrawiam
 • #6
  Preskaler
  Level 39  
  Zwykle stroiłem anteny samochodowe w ten sposób, że najpierw ilczyłem teoretyczną długość kabla dodając do tego ok 0,5 m, lutowałem na końcu tego kabla zamiast anteny bezindukcyjny rezystor 50 Ohmów i przycinając kabel stroiłem go na SWR 1! Po zestrojeniu kabla dołączałem antenę i też ją stroiłem (tak jak radzili koledzy wyżej). Przy tym strojeniu były ważne następujące elementy - dobra przeciwwaga (antena zamontowana na środku dachu z dobrym kontaktem do masy) samochód podczas strojenia MUSI stać na otwartej przestrzeni (brak drzew i przewodów elektrycznych w pobliżu) drzwi samochodu pozamykane i brak w pobliżu samochodu osób. Wszystkie te wymienione przeze mnie elementy mają zdecydowany wpływ na SWR i zdarzało mi się nieraz, że zamocowana w rynience antena nie dała się zestroić a przesunięta na środek dachu pracowała wyśmienicie. Możliwe także, że ta Twoja antena była już przycinana i dlatego nie da się zestroić. Tą ewentualność można wykluczyć zakładając kawałek rureczki na bat w ten sposób go wydłużając. Prawidłowo zestrojona antena (SWR 1,2) po otworzeniu drzwi ma SWR w granicach 3! Podobnie jeśli jakaś osoba znajdzie się w pobliżu samochodu. Zdecydowanie odradzam kombinacje z cewką (myślę, że z oryginalną).
 • #7
  Jaco2002
  Level 20  
  Auto stoi na pustym parkingu, nie ma w pobliżu żadnych drzew ani innych pojazdów .Pomysł z rezystorem na końcu linii uważam za bardzo trafny - muszę to tak zrobić !
  Z tego co zauważyłem po zdjęciu plastykowego zabezpieczenia z końcówki bata, to jest on wykonany z miedzianych przewodów zalanych w czarnej żywicy. Chciałbym jeszcze spróbować z wydłużeniem bata przy pomocy rurki, ale czy wystarczy nałożyć ją na koniec anteny, czy też musi ona bezpośrednio stykać sie z miedzianymi elementami anteny? Chodzi o to , że jak wcześnie napisałem, po zwarciu 2 zwojów z cewki od strony zasilania "gorącego" końca, SWR nieco spadł.Czy znaczy to, że antena jest za długa i stroi się, ale gdzieś powyżej pasma CB ? Ponoć zastosowanie cewki ma na celu elektryczne wydłużenie anteny, zmniejszenie liczby zwojów zmniejsza indukcyjność cewki co "skraca" ją . Czy dobrze kombinuje ? Niechciałbym bezpowrotnie zniszczyć anteny, obcinając ją zbyt wiele.

  Czy pomysł z podpięciem w szereg z anteną pojemności jest błędny? :roll:
 • #8
  Preskaler
  Level 39  
  Pomysł z pojemnością (szeregową) w antenie nie jest błędny ale moim zdaniem jest to niepotrzebne bo trudno jest dobrać precyzyjnie pojemność (aby elektrycznie wpłynąć na jej długość) łatwiej to zrobić mechanicznie zmieniając wymiary promiennika. Rurka może nie mieć połączenia galwanicznego z batem bo przez pojemność też będzie działać. Z tym wyciąganiem wniosków co do długości anteny byłbym ostrożny chociaż teoretycznie jest to słuszne. Nie wiem nadal gdzie jest ona zamocowana a był to pierwszy powód (przeze mnie podany) który może wpływać na jej brak zestrojenia. Dodatkowo wzbudziło moje podejrzenia ta jej budowa i myślę, że może to być jakieś amatorskie jej wykonanie. Jeśli nie jest to fabrycznie wwykonana przez renomowaną firmę antena to może być tak, że będą wielkie kłopoty z jej zestrojeniem.
 • #9
  Jaco2002
  Level 20  
  Sposób wykonanie nie budzi moich podejrzeń, aby była to jakaś amatorszczyzna. Połaczenie cewka-promiennik, jakość wykonania cewki, która jest zarazem elementem nośnym anteny, oryginalnie moletowane zakończenia do katowego mocowania- z całą pewnością to fabryczny wyrób. Niestety nigdzie nie znalazłem żadnego napisu, który mógłby mnie na coś naprowadzić! Antena ma dobre 15 lat. Jej stan - w porównaniu do wieku - jest bardzo dobry.
  Zamontowana jest w samochodzie ciężarowym na metalowej konstrukcji owiewki dachowej. Próbowałem stroić antene po zamocowaniu na ramieniu lusterka bocznego- SWR bez zmian. Jak już wcześnie napisałem , w tym samym miejscu zamontowana była Lemmka, którą zestroiłem bez problemu ( możliwoć regulacji długości promiennika przez wsówanie bądż wyciąganie bata).W antenie z którą walczę, nie ma nic takiego, stąd moje problemy.
  Widziałem rozwiązanie anteny 5/8 na pasmo 2 metrowe, gdzie "gorący" koniec linii zasilajacej jest podłączony do 2 uzwojenia cewki wydłużącej poprzez pojemność 15 pF. Najlepiej chyba użyć -ze wzgledu na moc - trymerka powietrznego. W ten sposób jest możliwość dość znacznego przestrajania anteny(?).
  Czy ktoś z Klegów ma jeszcze jakieś pomysły jak to ugryżć ?
 • #10
  Sumar
  Level 16  
  Tak jak ktoś napisał, to jest antena samochodowa i nadaje sie ona tylko do samochodu, do zamontowania w dziure w dachu, najlepiej na srodku, pozniej nalezy ją stroic przy mocowaniu bata powinny byc srubki na maly imbus, dobieranie dlugosci kabla to jakis chory idiotyzm, to nie ma znaczenia, liczy sie dobrze zestrojona antena, jak dalej cos nie bedzie szlo, to moze ktos za bardzo ucial bat bo mi dlugosc nie pasowala a o parametrach nie mial pojecia. Pozdr.
 • #11
  Nerwus
  Level 18  
  Tu sie przyjacielu mylisz.Kable ma duze znaczenie. Gdybys znal troche teorii to bys nawet takich rzeczy nie pisla.
  Mialem kiedys taka antene o jakiej piszesz tylko ze dobrej firmy Sirtell.
  Stroilem najpierw kabl z sztucznym obciazeniem na koncu, a potem cielem ale naprawde nie duzo.
  Pozatym tak jak masz okolo 2 to tez jest good.Najwazniejsze nie przedobrzyc.
 • #12
  lopr_pol
  Level 29  
  Cos slabo z ta teoria na temat kabla, doczytaj troche :)
 • #13
  Jaco2002
  Level 20  
  Więc informacje ściągnięte z Elektrody na temat strojenia kabla zasilającego anteny CB ( tzn. powinna to być wielokrotość nieparzystej ćwiartki ), to jedna wielka lipa? To w jakim celu te tabele zostały tu umieszczone, aby zrobić wodę z mózgu chcącym coś samodzielnie zrobić (czytaj - odpowiednik "Usterki" w jednej ze stacji TV)!
 • #14
  lopr_pol
  Level 29  
  Kabel sie stroi jak chcesz "przeniesc" impedancje z jednego konca na drugi.
  Np. zbudowales super-duper antene ktora ma na danej czestotliwosci 230 Om, masz kabel 50 Om i odbiornik powiedzmy z "matcherem" (po polsku "skrzynka antenowa" tak to sie chyba nazywalo :) ) To wtedy przycinasz kabel odpowiednio do tych tabelek, skrocen itd. i masz te 230 na odbiorniku przeniesione przez kabel 50 bez strat na odbicia itp.
  W standardowym cb odbiornik-nadajnik ma 50 Om, kabel ma 50 Om, antena po zestrojeniu na dane pasmo tez powinna miec 50 Om i nic nie trzeba przycinac.
 • #15
  Robewit
  Level 26  
  Niestety nie mogę zgodzić się z kolegami, którzy twierdzą że długość linii zasilającej jest bez znaczenia. Cała sztuka polega na tym żeby dopasować całą linię wraz z anteną do długości promieniowanej fali. To nie jest prad stały i zachodzą zjawiska falowości. Cały myk polega na tym, że niektóre anteny mają duże możliwości regulacji i przez to można zniwelować niedopasowanie przewodu. Można zrobić doświadczenie, zestroić antenę z przewodem, a następnie zmienić długość przewodu i dokonać pomiaru SWR.
 • #16
  Preskaler
  Level 39  
  Są dwie szkoły na ten temat! Jedna z nich mówi, że nie jest istotna długość kabla zasilającego (fidera) druga natomiast zaleca dokładne jego odmierzanie i strojenie (przez docinanie). W praktyce przekonałem się, że lepiej jest trzymać się tej drugiej "szkoły". W książce J. Michaliny i B. Wielgosińskiego pt. "CB i radiokomunikacja" podają, że długość przewodu powinna być nieparzystą wielokrotnością ćwiartki fali (pomnożoną przez współczynnik skrócenia) i tak dla kabli krajowych - 1,835, 5,505, 9,175, 12,845 itd. W przypadku gdy ta długość jest inna powinno stosować się "Matcher".
 • #17
  PioM
  Level 19  
  Moj sposob na antene jest taki:

  Dziurka na dachu, do tego wkrecam jakiegos Lemma albo Presidenta.
  Kabla nie stroje, bo przy strojeniu sama antena zawsze uzyskuje swr 1.1 do 1.3 max.
  Jesli antena nie ma srubki do strojenia to mozna bat przyciac flexem albo nawet kombinerkami. Tylko trzeba bardzo małe kawałki na poczatku odcinac i oberwowac jak sie swr zmienia.
 • #18
  CB RADIOSERVICE 39
  Level 16  
  z opisu wynika, ze jest to antena B-27 firmy Danita, bardzo dobra antena (jesli nie popsuta), ale niestety, juz jej nie ma w handlu

  docinanie kabla z rezystorem na koncu jest co najmniej paranoiczne,
  mialoby to sens tylko i wylacznie w przypadku stosowania kabla innego, niz 50 ohm, mimo, ze radio i antena maja po 50 ohm,
  kabel ma miec dokladnie pol fali (a nie jakies chore cwiartki, bo to jest tylko transformator), aby "przeniesc" impedancje z jednego konca linii na drugi, unikajac przy tym promieniowania ekranu kabla,
  jesli antena nie chce sie zestroic, to znaczy, ze juz jakis "madry inaczej" ja przycinal, czego w przypadku tej anteny nie wolno robic,
  nie ma dwoch szkol strojenia, jest tylko jedna, ta druga to szkola psucia,
  jesli antena jest prawidlowo zamontowana i sprawna, to na pewno sie zestroi,
  w gornej czesci (wlokno szklane) antena nie jest zwyklym drutem tylko lekka skretka (indukcyjnosc i jeszcze wiele innych zjawisk) i uciecie jej nawet malo powoduje dziwne sceny,
  sprobuj rozlupac na szczycie 5 mm anteny, zalozyc tam tulejke mosiezna i metoda zalutowania przedluzyc calosc ok 10-20 cm pretem mosieznym, aby bylo z czego obcinac i dopiero probowac zestroic, kabel oczywiscie 370 cm

  pzdr.,
  Krzysztof
 • #19
  Preskaler
  Level 39  
  :arrow: CB Radioserwise 39
  Nazywasz paranoicznym zachowaniem strojenie kabla? A można zapytać na jakiej podstawie? Ja podałem literaturę i autorów! Każdy może to sprawdzić. To że na kablu (nawet nie zawsze) pisze, że ma on 50 Ohmów nie świadczy, że tak jest! Czym to sprawdzasz? Nawet na rezystorach jest podawana tolerancja chociaż (w porównaniu z kablem) jest je dużo łatwiej wykonać. To co piszą doświadczeni radiowcy MA jakieś uzasadnienie! Nie pisałem, że takie postępowanie "jest jedynie słuszne", napisałem, że są dwie szkoły (do wyboru) i pisałem, że ja tak robię! Nigdy ta metoda mnie nie zawiodła a stosuję ją od kilkudziesięciu lat.
  Napisz proszę! Na czym opierasz swoje przekonanie o "paranoiczności" tej metody!
 • #20
  jozefg
  VIP Meritorious for electroda.pl
  :arrow: CB RADIOSERVICE 39 ma rację!
  Jeżeli na gnieżdzie antanowym radia jest R=50 omów i na podstawie anteny też jest R= 50 omów to długość kabla jest dowolna!
  "Strojenie" kabla może najwyżej ułatwić zestrojenie anteny ale nic więcej.
  Tym niemniej istnieją anteny samochodowe czy jachtowe które nie mają na podstawie 50 omów i takie anteny stroi się razem z kablem , ale jest to zaznaczone w instrukcji strojenia.
 • #21
  CB RADIOSERVICE 39
  Level 16  
  > Preskaler napisal:
  Nazywasz paranoicznym zachowaniem strojenie kabla?

  = tak, dokladnie

  > A można zapytać na jakiej podstawie?

  = mozna zapytac - na podstawie wiedzy, zarowno teoretycznej jak i praktycznej


  > Ja podałem literaturę i autorów!

  = jesli w/g Ciebie to jest literatura...

  > Każdy może to sprawdzić.

  = a zwlaszcza nalezy sprawdzic, jakie w tych wydawnictwach sa reklamy, na jakiez zasadzie sie tam znalazly i kto to wydal,
  jesli reklamowy stek bzdur nazywasz literatura...
  pamietaj, ze nie sa to czyste wyniki pracy autorow, to sa teksty pisane na zamowienie za konkretna kase!
  mam nazwe na opisanie tego zjawiska, ale nie bede na forum uprawial obscenizmu

  > To że na kablu (nawet nie zawsze) pisze, że ma on 50 Ohmów nie świadczy, że tak jest!

  = bywa tak

  > Czym to sprawdzasz?

  = jest na to bardzo prosty sposob, bezopornikowy ;-)
  wystarczy miec trojnik, np. uc1 i znac zjawisko rezonansu

  > Nawet na rezystorach jest podawana tolerancja chociaż (w porównaniu z kablem) jest je dużo łatwiej wykonać.

  = to juz jest kwestia technologii produkcji, a nie o tym jest dyskusja

  > To co piszą doświadczeni radiowcy MA jakieś uzasadnienie!

  = a pewnie, ze ma, w wierszowce!

  > Nie pisałem, że takie postępowanie "jest jedynie słuszne", napisałem, że są dwie szkoły (do wyboru)

  = sa dwie szkoly, z tym, ze jedna z nich jest "na wpol do dziewiatej" ;-)

  > i pisałem, że ja tak robię!

  = ale chyba odpowiadasz za to, co robisz?

  > Nigdy ta metoda mnie nie zawiodła

  = moze po prostu nie zauwazyles pewnych istotnych szczegolow, zdarza sie,
  czy sprawdzales kiedys zjawisko promieniowania ekranu kabla? jak? czym?

  > a stosuję ją od kilkudziesięciu lat.

  = i nie znalazles wolnej chwili czasu, aby zaglebic sie w istote zjawiska? chocby z samej, czystej ciekawosci? czy zawsze poprzestajesz na bezkrytycznym przyjmowaniu wszystkiego, co jest napisane? bez zadnej analizy? jest taka przypowiesc goralska o bacy, ktory szedl przez wies i jak wrocil do domu, to zauwazyl, ze mu drzazga w reke weszla, czy wiesz dlaczego? bo na plocie bylo napisane: D***

  > Napisz proszę! Na czym opierasz swoje przekonanie o "paranoiczności" tej metody!

  = poczytal Rothammel'a, poczytaj ARRL, pobaw sie troche roznymi antenami, zbuduj kilkadziesiat profesjonalnych systemow, ale takich, gdzie przy pracy trzeba myslec, a nie tylko rozpakowac z pudelka i zlozyc w/g rysunku, jak dla amerykanskiego zolnierza,
  jesli myslisz, ze SWR to jedny przyrzad, ktory wystarczy do pracy przy antenie, to jestes w wielkim bledzie

  zycze troche wiecej krytycyzmu w podejsciu do literaturki

  pzdr.,
  Krzysztof
  SP7WME
 • #22
  Preskaler
  Level 39  
  Zdecydowanie i ze wstydem przyznaję się do tego, że namawiam kolegów do jakichś podejrzanych praktyk, które polegać mają na strojeniu kabla a spowodowane jest to moimi (bezzasadnymi) podejrzeniami, że kabel może mieć inną oporność falową jak podaje nam sprzedawca. Biję się w piersi i kajam się. Jeżeli jeszcze ktokolwiek z czytelników mieć będzie (też paranoiczne) zachowania to lepiej jest pomyśleć, znać zasaady rezonansu i mieć trójnik (np. uc1). Na podstawie rozległej wiedzy teoretycznej, praktycznej i głębokich przemyśleń przestudiuję jeszcze raz podręcznik Rothammel'a i zalecam to wszystkim oraz koniecznie dokupienie aparatury kontrolno-pomiarowej w.cz. bo sam SWR miarka nie wystarczy do dostrojenia anteny. Zdecydowany jestem także wyrzucić wszystkie książki jakie posiadam (nawet te bez reklam) bo zachodzi podejrzenie, że piszą w nich nieprawdę (podobnie jak na tym płocie gdzie przechodził "Baca"). :oops:
 • #23
  Jaco2002
  Level 20  
  Jak już wcześniej napisałem, podłączyłem do radia przewodem o długości ok. 4m. Lemmke. Zestroiłem całość przez regulację długością promiennika do SWR w granicach 1.1 - 1.2 Następnie wymieniłem antenę na tą "problematyczna"- SWR ok. 3.5 Skracam koncentryk w odcinkach po 5 cm. Dochodze do SWR 3 , przy dalszym skracaniu SWR zaczyna wzrastać. W tym momencie zamieniam ponownie anteny, montuję Lemma. SWR z 1.1-1.2 wzrósł do 3! Czyli jednak długość linii zasilającej ma wpływ na zestrojenie całości !
 • #24
  CB RADIOSERVICE 39
  Level 16  
  dlugosc linii zasilajacej nie mialaby zadnego wplywu tylko i wylacznie wtedy, gdyby:
  1- antena przedstawiala soba czysta rezystancje, bez zadnych skladowych pojemnosciowych i indukcyjnych, ktorych nie daloby sie do konca skompensowac
  2 - otoczenie nie mialoby zadnego wplywu na antene
  pierwszy z powyzszych warunkow nie moze byc spelniony z powodu pracy w zbyt szerokim spektrum
  drugi z nich moze byc spelniony tylko w przypadku umieszczenia anteny na znacznej wysokosci, wzglednie tuz nad doskonale przewodzaca ziemia (idealne przeciwwagi, czyli o wlasciwych wymiarach i w odpowiedniej ilosci)
  chcac uniknac promieniowania ekranu kabla (czesta przyczyna wzbudzania sie mikrofonow), ktorego nie wykryje zaden reflektometr lepiej jest stosowac od razu polfalowe odcinki linii i wtedy wiemy, ze gdy cokolwiek glupiego sie dzieje, to tylko w antenie
  zakladajac oczywiscie, ze radio nie jest popaprane

  pzdr.,
  Krzysztof
 • #25
  User removed account
  User removed account  
 • #26
  Jacuś I
  Level 15  
  Ano i Ja wrzucę swe 3 grosze: Otóż swego czasu miałem sporo przyjemności i doświadczenia w strojeniu anten CB! Sprawa wygląda tak (pomijając fakt strojenia przewodu antenowego) : oczywiście antena musi mieć dobre połączenie z masą pojazdu, dalsze czynności powinne być skupione na wydłużaniu lub skracaniu "bata" anteny w połowie "czterdziestki" i na 1 kanale oraz 40-stym, skoro kolega ma w dalszym ciągu taki kosmiczny SWR to znak, że coś jest nie tak z anteną, albo ma wadę konstrukcyjną lub jakiś lut na cewce antenowej jest przerwany, zimny! Oczywiście trzeba w takim razie też sprawdzić czy nie ma zwarcia na przewodzie (można to uczynić miernikiem-bedzie pewniej) Na twoim miejscu bym rozebrał antenę w miejscu gdzie jest cewka antenowa i sprawdził styk gorącej żyły z cewką jak i też pozostałe miejsca lutowania! O ile wszystko będzie niby OK to już trzeba upewnić się czy czasem ilość zwojów cewki jest odpowiednia dla tej konstrukcji anteny (bywało tak, że trzeba było nawijać jeszcze raz cewkę dodając 1.5 zwoja) ot i cała filozofia! Pozdrawiam! Aha! I cięcie kabla antenowego przy takiej długości nie powinno mieć miejsca, bo odcinek jest tak krótki, że nawet przewód niskiej jakości tu prawie nie ma znaczenia!
 • #27
  Mars41
  Level 11  
  W całej tej dyskusji nikt nie zwrócił uwagi na jeden aspekt.
  Mianowicie na błąd pomiaru SWR wynikający z klasy posiadanego
  miernika i wychylenia wskaźnika?
  Po dokonaniu obliczeń (bardzo prostych i krótkich) mamy pełen
  obraz na temat pomiaru SWR-a.
 • #28
  Olek II
  Moderator
  Czytam te brednie o strojeniu kabla i szlag mnie trafia . Może pokrótce wyjaśnię że kabla się nie stroi. Można zrobić próbę i nie jakąś tam "swr miarką" jaka miarka taki wynik. Dobry reflektometr i kilka odcinków przewodu antenowego 50 omów, jeszcze bezindukcyjny rezystor 50 omów na jakieś 5-10 W. Robimy tak , dowolny odcinek przewodu zamykamy rezystorem z jednego końca , a z drugiego radio CB poprzez miernik /kalibrowany/ i co się okazuje?? odbita 0 . Wymieniamy przewód na innej długości jakiej? a jaką ktoś chce i powtarzamy pomiar i co? znowu 0 odbitej. Ciekawe co? To teraz mam pytanie do stroicieli kabla : co ile centymetrów odcinacie przewód przy strojeniu 2 , 3 cm? tak i po odcięciu 3 cm widać różnicę? tak? czyli przewód reaguje na zmianę długości o 3 cm. Podczas strojenia długość przewodu liczy się od gniazda antenowego w radiu , do rezystora na końcu przewodu tak? Ktoś odpowie tak- ale jest jeszcze miernik z króciakiem przez który łączymy gniazdo antenowe radia z miernikiem z jednej strony i "strojonym kablem" z drugiej jest to długość fizyczna ok 30 cm. To co się stanie z "zestrojonym kablem", który reaguje na zmiany 3 cm , jeśli z układu wyłączymy miernik i przewód połączeniowy??będzie 30 cm mniej!!! i dalej kabel będzie nosił miano zestrojonego?? Piszecie jakieś brednie nie mając pojęcia o prawidłowym strojeniu anten!!. Antenie stroi się część aktywną czyli promiennik ponieważ to on ma promieniować moc jest umieszczony nad blachą a nie kabel wewnątrz samochodu. Są anteny w których promiennik jest wykonany z pręta stalowego i jego od góry należy przycinać po ok 1 cm i obserwować reflektometr. Są anteny z włókna szklanego i nawiniętej zwojnicy w roli anteny typu Lemm nie pamiętam modelu które od dołu mają szeroką śrubę a właściwie walec wzdłuż anteny i tym walcem stalowym stroi się antenę.
 • #29
  ArtMedia
  Level 27  
  Witam serdecznie.

  Nareszczie ktoś konkretnie "gada".
  Nie ma żadnych "dwóch szkół..." Szkoła jest jedna, a strojenie kablem to brednie niedouczonych szarlatanów.
  Teoria linii długich się kłania. Niestety niedouczeni szarlatani próbują stroić linię nierezonansową dodatkowo w jakiś "antyrezonans" bo stroją na nieparzystą wielokrotność ćwiartki, podczas gdy rezonans jest na wszystkich połówkach i powstają z tego jakieś brednie powielane od lat.
  Jeśli antena jest sprawna to dostroisz ją batem. Jesli zabraknie regulacji to na podstawie odczytów reflektometra z krańców pasma, będziesz wiedział czy ciąć, czy szukac innego miejsca montażu.

  Sebastian
 • #30
  Krzyhoo
  Level 13  
  Chciałbym zastosowac antene samochodową jako stacjonarną, wiem może nie najlepsze rozwiązanie ale narazie nie stac mnie na oryginalną. I mam pytanie czy mogę dać tutaj dłuższy kabel, a nawet powiedziałbym zdecydowanie dłuższy, bo teraz jest kabel długości około 4 m natomiat potrzebowałbym conajmniej 10 m. Czy to bedzie miało wpływ na zestrojenie anteny??? Jeśli tak to jak duży??? Jak najlepiej to rozwiązać??? Pozdrawiam