Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modernizacja instalacji elektrycznej a projekt

17 Kwi 2012 10:17 3427 21
  • Poziom 9  
    Witam,
    mam taki problem najemca jednego lokalu w dużym biurowcu chce zmodernizować klimatyzacje a co się z tym wiążę będzie trzeba również zmodernizować instalacje elektryczną. Problem polega na tym, że najemca chce, abym mu powiedział jaką maksymalną moc mogą mieć urządzenia klimatyzacyjne. I szukam podkładki prawnej, że ja tego nie mogę im powiedzieć, tylko musi to być osoba z uprawnieniami budowlanymi w zakresie projektowania. Jedyne co znalazłem to

Zgodnie z „Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 r.
    Dziennik Ustaw 2006 nr 156 poz. 1118”
    Art. 20. 1. Do podstawowych obowiązków projektanta należy:
    4)
    b) uzgadniania możliwości wprowadzenia rozwiązań zamiennych w stosunku do przewidzianych w projekcie, zgłoszonych przez kierownika budowy lub inspektora nadzoru inwestorskiego

art.90 „Kto:
    2) wykonuje samodzielną funkcję techniczną w budownictwie, nie posiadając odpowiednich uprawnień budowlanych lub prawa wykonywania samodzielnej funkcji technicznej w budownictwie,
    podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.”

A szukam przepisu który (w miarę) jednoznacznie określiłby, że takie zmiany w instalacji muszą być naniesione przez projektanta.
  • Użytkownik obserwowany
    radek_bu napisał:
    Witam,
    mam taki problem najemca jednego lokalu w dużym biurowcu chce zmodernizować klimatyzacje a co się z tym wiążę będzie trzeba również zmodernizować instalacje elektryczną. Problem polega na tym, że najemca chce, abym mu powiedział jaką maksymalną moc mogą mieć urządzenia klimatyzacyjne

Najemca modernizuje, ale Twoja jest instalacja tak jak i budynek, na umowie z ZE pisze jaka jest moc zainstalowana. Tyle też może bez modernizacji zużywać najemca.
  • Poziom 9  
    Spojrzałem na umowę z ZE ale tam jest tylko jeden główny licznik na cały budynek reszta to podliczniki.
  • Poziom 35  
    Elektryk powinien rozpoznać możliwośći instalacji i orzec ile można dodac odbiorników.
  • Warunkowo odblokowany
    a jakie ma zabezpieczenia najemca . Kaźdy ma takie same ? Jeśli tak to można już wyliczyć , trzeba jeszcze pamiętać o maksymalnej obciążalności przewodów
  • Poziom 9  
    kidu22 napisał:
    Elektryk powinien rozpoznać możliwośći instalacji i orzec ile można dodac odbiorników.

Nie zgadzam się z tym stwierdzeniem od tego powinien być wg mnie projektant a nie szeregowy elektryk (nawet jeżeli ma E+D+pomiary).
    Z tego co piszecie rozumuje że dokładanie nowych odbiorników (i to nie małych) instalacji elektrycznej nie wymaga żadnych konsultacji z projektantem ?!

Dziwne wiele razy na tym forum czytałem, że nawet dołożenie jednego zwykłego gniazdka należy poprawić na projekcie.

mariusz.s napisał:
    a jakie ma zabezpieczenia najemca . Kaźdy ma takie same ? Jeśli tak to można już wyliczyć , trzeba jeszcze pamiętać o maksymalnej obciążalności przewodów

Łatwo można wyliczyć jaka jest moc przyłączeniowa - to fakt. Ale ile faktycznie watów mamy rezerwy to już zadanie projektanta.

Dlatego przypominam o co pytałem :

Jaki akt prawny/norma mówi, że zmiany w instalacji elektrycznej należy "skonsultować" z projektantem a nie zwykłym elektrykiem - no chyba że się mylę i wszystkie modernizacje może wykonywać każdy elektryk.

Przypominam że chodzi o duży biurowiec a nie dom mieszkalny.
  • Moderator
    radek_bu napisał:

Dlatego przypominam o co pytałem :

Jaki akt prawny/norma mówi, że zmiany w instalacji elektrycznej należy "skonsultować" z projektantem a nie zwykłym elektrykiem - no chyba że się mylę i wszystkie modernizacje może wykonywać każdy elektryk.

§ 2. 1. Przepisy rozporządzenia stosuje się przy projektowaniu i budowie, w tym także odbudowie, rozbudowie, nadbudowie, przebudowie oraz przy zmianie sposobu użytkowania budynków oraz budowli nadziemnych i podziemnych spełniających funkcje użytkowe budynków, a także do związanych z nimi urządzeń budowlanych, z zastrzeżeniem § 207 ust. 2.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690
    http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20020750690

Być może również wynika to z Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów
    http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20060800563
    ale to należałoby przestudiować.
  • Poziom 36  
    Prawo Budowlane
    Art. 18.
    1. Do obowiązków inwestora należy zorganizowanie procesu budowy, z uwzględnieniem
    zawartych w przepisach zasad bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, a w
    szczególności zapewnienie:
    1) opracowania projektu budowlanego i, stosownie do potrzeb, innych projektów,

2) objęcia kierownictwa budowy przez kierownika budowy,
    3) opracowania planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia,
    4) wykonania i odbioru robót budowlanych,
    5) w przypadkach uzasadnionych wysokim stopniem skomplikowania robót budowlanych
    lub warunkami gruntowymi, nadzoru nad wykonywaniem robót
    budowlanych
    – przez osoby o odpowiednich kwalifikacjach zawodowych.
    2. Inwestor może ustanowić inspektora nadzoru inwestorskiego na budowie.
    3. Inwestor może zobowiązać projektanta do sprawowania nadzoru autorskiego.

Pozostaje się spytać kto jest inwestorem, Ty czy najemca.
  • Specjalista elektryk
    Strasznie się Koledzy nakręcacie a jeszcze o żaden projekt budowlany nie chodzi. Autor wątku zresztą też a chodzi przecież o zrobienie bilansu mocy i określenie czy obciążalności linii zasilających (wlz), także aparatura i szyny rozdzielnic zasilających zapewnia rezerwę dla wzrostu mocy i jaką.
    Nie musi tego robić projektant (oczywiście może i powinien umieć :D ), dobry elektryk pomiarowiec potrafi sobie z tym poradzić.
  • Moderator
    mar_cik napisał:
    Strasznie się Koledzy nakręcacie a jeszcze o żaden projekt budowlany nie chodzi.

Czyżby? Przypominam pytanie Autora:

Cytat:
    A szukam przepisu który (w miarę) jednoznacznie określiłby, że takie zmiany w instalacji muszą być naniesione przez projektanta.
  • Specjalista elektryk
    radek_bu napisał:
    Problem polega na tym, że najemca chce, abym mu powiedział jaką maksymalną moc mogą mieć urządzenia klimatyzacyjne.
  • Poziom 36  
    mar_cik napisał:
    Autor wątku zresztą też a chodzi przecież o zrobienie bilansu mocy i określenie czy obciążalności linii zasilających (wlz), także aparatura i szyny rozdzielnic zasilających zapewnia rezerwę dla wzrostu mocy i jaką.

Kolego chyba nie wiesz o czym mówisz. Budynek za kilkanaście milionów jak nie kilkadziesiąt a Ty chcesz się bawić w jakieś półśrodki. Niech inwestor zleci wykonanie projektu modernizacji instalacji, bo i tak musi go zrobić, a wtedy już projektant się zorientuje jakie ma możliwości jej przerobienia do nowych potrzeb. Przecież autor wyraźnie napisał, że najemca chce zmodernizować klimatyzację to można z góry założyć, że chodzi o wydajniejszą, czyli bardziej energochłonną. A sprawdzenie możliwości istniejącej instalacji pozostawmy projektantowi powinien dobrać urządzenia do istniejącej infrastruktury lub ją przeprojektować.
  • Specjalista elektryk
    Wiem o czym mówię Kolego andreff, to mój chlebuś codzienny.
    Skoro najemca pyta o możliwe moce to tylko pyta, chce mieć odpowiedź a dopiero jak ją dostanie będzie zapewne decydował co dalej. Zatrudnianie do tego projektanta jest przedwczesne ale nie ma sprawy, może autor wątku wynająć projektanta, czemu nie :D ?
  • Moderator
    mar_cik napisał:
    Wiem o czym mówię Kolego andreff, to mój chlebuś codzienny.
    Skoro najemca pyta o możliwe moce to tylko pyta, chce mieć odpowiedź a dopiero jak ją dostanie będzie zapewne decydował co dalej. Zatrudnianie do tego projektanta jest przedwczesne ale nie ma sprawy, może autor wątku wynająć projektanta, czemu nie :D ?

A potem najemca weźmie projektanta, który sprawdzi dokumenty u dostawcy energii i wyjdzie, że obiekt jest zasilany kablem przewymiarowanym trzykrotnie i nie ma żadnych problemów ze zwiększeniem mocy do w zasadzie dowolnych wielkości. Częste przypadki, szczególnie na terenach przemysłowych, gdzie od lat kładziono kable z duuuużym zapasem.

Miałem tak kilka lat temu.
  • Poziom 36  
    Od dostawcy energii się niczego nie dowie, bo już raz próbował. Jedynie w biurze projektowym które ten budynek projektowało.
  • Moderator
    andrefff napisał:
    Od dostawcy energii się niczego nie dowie, bo już raz próbował. Jedynie w biurze projektowym które ten budynek projektowało.

Tak też może się zdarzyć, ale to jest kierunek, który należy przyjąć. Różni dyspozytorzy mogą mieć dokumentację sieci. Należy ich odnaleźć.
    A taka dokumentacja na 100% istnieje.
  • Poziom 20  
    Na budynku powinna być jego dokumentacja powykonawcza. Zobacz tam. Biuro proj. mieć nie musi (w teorii), bo przekazało inwestorowi.
    Co ma główny kabel zasilający do dużego budynku, może piętnastkowy, jak najemca ma biuro, podlicznik i tablicę zasiloną 5x2,5... ? Chyba, że modernizujemy "od trafa" w górę...
  • Poziom 36  
    Przy takiej inwestycji biuro projektowe ma wszystko u siebie na 100 %, przecież nikt tego nie kreślił na desce i nie używał kalkulatora.
  • Poziom 20  
    Ale czy będzie chciało dać za rozsądną cenę jest inną sprawą.
  • Poziom 9  
    Sprawa jak dla mnie jest coraz bardziej dziwna.
    Właśnie dostałem maila że mam wyznaczyć trasę dla nowych przewodów zasilających. Ale jakby tego było mało to mam wiedzieć gdzie mają usadowić jednostki zewnętrzne, gdzie puścić rurki chłodnicze kanały wentylacyjne itp. itd.

Dziękuje wszystkim za pomoc - ale i tak umywam od tego ręce. Jeżeli chcą coś zrobić niech zrobią to porządnie a nie "półśrodkami".

Temat do zamknięcia.
  • Użytkownik obserwowany
    radek_bu napisał:
    Sprawa jak dla mnie jest coraz bardziej dziwna.
    Właśnie dostałem maila że mam wyznaczyć trasę dla nowych przewodów zasilających. Ale jakby tego było mało to mam wiedzieć gdzie mają usadowić jednostki zewnętrzne, gdzie puścić rurki chłodnicze kanały wentylacyjne itp. itd.

Dziękuje wszystkim za pomoc - ale i tak umywam od tego ręce. Jeżeli chcą coś zrobić niech zrobią to porządnie a nie "półśrodkami".

Temat do zamknięcia.

Dokładnie przy takiej rozbudowie, niech sami sobie robią projekt i dalsze postepowanie.