Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz słuchawkowy zalany w żywicy Kryształ

17 Kwi 2012 13:24 3367 18
 • Poziom 8  
  Witam wszystkich.

  Natknąłem się na ciekawy projekt wykonania wzmacniacza słuchawkowego
  http://runawaybrainz.blogspot.com/2012/04/audio-crystal-cmoy-freeform-headphone.html
  Z racji że nie jestem specjalistą w tej dziedzinie zwracam się z pytaniem do forumowiczow.

  1. Czy taki układ nie usmaży się zalany żywicą? Chodzi mi o brak możliwości odprowadzania ciepła.

  2. Jaki prosty układ polecacie do wykorzystania w tym projekcie? Tam jest jednokanałowy, ja chciałbym zbudować dwu. Może (nawiązując do pierwszego punktu) jakiś o małym wzmocnieniu, aby aż tak się nie grzał? I najlepiej zasilany z usb czyli ok 5V.

  3. Czy polecacie jakaś substancje do wykonania tego projektu? Odpowiednik tego co użył tamten bloger. Szukałem żywic epoksydowych i znalazłem np coś takiego http://www.progmar.waw.pl/translux-200g-180g-400ml-p-19.html

  Moje słuchawki
  http://www.hihawa.pl/produkty/S%C5%82uchawki/Sennheiser%20HD%20212%20Pro%20-403.html
  Zdaję sobie sprawę, że ten projekt nie będzie miał nie wiadomo jakich parametrów. Ma posłużyć bardziej jako ciekawy gadżet. Będę wdzięczny za wszystkie wskazówki. Zaznaczam, że jestem początkującym elektronikiem i moje umiejętności ograniczają się do umiejętności odtwórczych, stąd byłbym wdzięczny za gotowe schematy układów i elementów w nich użytych.

  Pozdrawiam
  Rafał
 • Poziom 8  
  Czemu zatem wszędzie jest opis pod schematami "pocket headphone amplifier (one channel)" skoro jest to wzmacniacz stereo? Mógłbyś ustosunkować się do pozostałych pytań?
 • Pomocny post
  Poziom 36  
  AVE...

  Na stronie projektu nic takiego nie pisze... Poszukaj sobie tego CMoy i zobacz, jak jest zrobiony...

  Co do pozostałych Twoich pytań, to poszukaj informacji o akrylu. Układ ten nie wydziela dość ciepła, by powstał problem jego rozpraszania, zaś sam akryl też ciepło przewodzi i oddaje dość skutecznie...
 • Poziom 8  
  Wzmacniacz słuchawkowy zalany w żywicy Kryształ to jak jest zrobiony - patrzenie w schemat, nic mi nie daje, pisałem, że jestem laikiem w tej dziedzinie. Dlatego piszę na forum i dzięki Tobie za informację. Czy taki układ mocno się grzeje podczas pracy?
 • Pomocny post
  Użytkownik usunął konto  
 • Pomocny post
  Poziom 38  
  http://www.ti.com/lit/ds/symlink/opa134.pdf
  Tu masz wszystko.
  Dla OPA134 przy zasilaniu ±15V prąd zasilania to 4mA czyli moc 120mW. Niewiele.
  Przy niższym napięciu zasilania ten prąd zapewne zmniejszy się troszkę, a moc znacznie. Np. przy zasilaniu 9V moc wyniesie ok. 30mW

  OPA2107 to podwójny wzmacniacz i przy 9V pobiera moc ok. 35mW (obydwa wzmacniacze). Podobnie OPA2134 - też podwójny - przy 9V moc zasilania to ok. 60mW

  Przy tych mocach zalanie akrylem jest skutecznym odprowadzaniem tych niewielkich ilości ciepła.
 • Poziom 8  
  Dzięki wszystkim za informacje, bardzo pomogliście. Wykorzystam układ użyty w tamtym blogu. Mam nadzieje, że znajdzie się jeszcze ktoś kto podpowie mi co do pytania nr 3. Czym dokładnie najlepiej byłoby to zalać, żeby dało efekt jak na zdjęciach. Żeby było tak przezroczyste i dało się polerować. Czy ta żywica: http://www.progmar.waw.pl/translux-200g-180g-400ml-p-19.html "zrobiłaby robotę"
 • Pomocny post
  Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 8  
  Dzięki dj-MatyAS. Pochwalę się projektem jak go skończę. Pozdrawiam
 • Pomocny post
  Poziom 38  
  Obawiam się, że ta żywica się nie nadaje - czytaj opis:
  "Maksymalna doradzana masa odlewu - 200g
  Powyżej 200g produkt zaczyna gazować."
  Sprawdź masę/objętość Twojego odlewu.
  Sama komora próżniowa (z pompą próżniową) bardzo pomaga ale nie zapobiega "zapęcherzeniu" odlewu. Tu ważny jest sposób mieszania i nalewania aby nie wtłoczyć powietrza do masy.
  Po wymieszaniu, a przed wlaniem do formy warto odpowietrzyć masę (czas odstawienia zależy od czasu jaki dana masa ma do rozpoczęcia wiązania).
  W przypadku tak małego odlewu, a zwłaszcza gdy masa jest przezroczysta (ważne - czy jest przezroczysta w stanie płynnym?) z powodzeniem zrobisz to bez próżni - widoczne nieliczne pęcherzyki można ręcznie usunąć szpatułką "wyciągając" je ostrożnie na powierzchnię - ale forma musi być wyższa o ok. 1-2 cm, i pod warunkiem że zadbasz wcześniej aby masa nie była mocno "zapęcherzona".
  Zwróć uwagę, że pęcherzyki najtrudniej usunąć spod płaskich elementów - w czasie nalewania operuj formą, aby masa dochodziła do nich "po skosie".
  Bardzo tu będzie pomocne doświadczenie, również sposób zachowania się tej masy (lepkość, gęstość, itp) - wskazane wcześniejsze próby.
 • Poziom 8  
  Tak, widziałem tę uwagę o wskazanej maksymalnej masie. Ale moja forma miałaby ok. 8x4x4 czyli 128cm^3. Zaletą tego układu jest to, że nie ma zbyt dużych płaskich powierzchni - nie ma płytki. Podejrzewam, że substancja jest przejrzysta przed związaniem, ale jeszcze się dopytam dystrybutora. Więc powinno być łatwo "powyciągać" pęcherzyki.
 • Poziom 38  
  http://www.amod.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=21&Itemid=17
  Tu masz więcej danych na temat tej żywicy, są karty katalogowe. Może być zbyt miękka po utwardzeniu - łatwa w zarysowaniu, nie wiadomo czy da się polerować.
  Pamiętaj, że musisz formę mieć większą - naddatki na nierówności do zeszlifowania, na stronę co najmniej 2mm (jeśli forma będzie mieć dobre płaskości ścianek) albo i więcej.
  Obejrzyj to: http://www.kauposil.com/sklep/pl/c/Crystal-Clear/176
 • Poziom 43  
  Użycie komory próżniowej może też coś utrudnić - chcemy żeby wewnątrz gniazd powietrze zostało.
 • Poziom 8  
  Co do żywic, marekzi ma rację. Ta, którą chciałem użyć jest miękka, i by się rysowała. Szukałem wielu żywic i zawsze któraś nie spełnia jakiegoś wymagania. Napisałem do dystrybutora różnych żywic o pomoc w doborze odpowiedniej.
  Co do gniazd - te oczywiście będą odpowiednio zabezpieczone przed dostaniem się żywicy.
 • Poziom 8  
  Ad. 3 Po konsultacji z dystrybutorem żywic dowiedziałem się, że TRANSLUX D 150 przy odpowiedniej proporcji żywicy do utwardzacza (100 do 50) otrzymuje się twardość 80 Shore D, czyli twardość porównywalną do białej tablicy (do pisania flamastrami), więc mógłbym jej użyć.

  Co do zasilania układu. Tak jak wspomniałem, chciałbym zasilać go z USB. Układ na OPA2107 potrzebuje jednak najlepiej 12V po +-6V. Co myślicie o dorzucenia takiego przetwornika?
  http://sklep.avt.pl/p/pl/3502/przetwornica+dcdc+sil4+1w+5v12v.html
  czy może polecacie jakiś inny układ? Podkreślam, że chciałbym, żeby był dołączony do wzmacniacza, czyli był z nim zalany, więc musiałby być mały i prosty.
 • Poziom 38  
  przetwornica w audio/ - a fuj.
  A na poważnie to przetwornica nie jest wykluczona, ale ważny jest poziom zakłóceń, tętnienia oraz częstotliwość.
 • Poziom 8  
  Rozumiem poziom zakłóceń czym mniejszy tym lepszy, częstotliwość czym większa tym lepsza. Jakie parametry byłyby dobre do wzmacniacza audio? Ten z linka (75 Vpp, 100kHz) by ogarnął?