Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sprawdzenie silnika w pralce Whirlpool AWG 876/D

kef76 17 Apr 2012 15:30 9872 4
 • #1
  kef76
  Level 2  
  Dzień dobry,

  Chciałbym zasięgnąć porady forumowiczów w temacie sprawdzenia silnika pralki.

  Chodzi konkretnie o model Whirpool AWG 876/D. Podczas normalnego prania w momencie rozpoczęcia wirowania pralka wywaliła korki. W łazience dało się czuć charakterystyczny zapach spalenizny.

  Po rozmontowaniu pralki i dostaniu się do modułu sterowania (control unit) okazało się, że plastik złączek doprowadzających fazę (rys.1, złączki F1 i F2) stopił się i zapiekł. Również jedna z ścieżek na płytce, doprowadzająca zasilanie do dużej cewki indukcyjnej (rys.2), była przepalona (rys.3).

  Zapieczone styki wymontowałem, na ich miejsce wlutowałem przewód zakończony kostką. Podobnie kawałkami przewodu odtworzyłem spaloną ścieżkę. Miejsca zabrudzeń od spalenizny przemyłem spirytusem.

  Po ponownym zmontowaniu całości pralka działa do momentu, kiedy program kontrolera nie zacznie poruszać silnikiem. W tym momencie wylatują korki.
  Kiedy wyjmę złączkę 9 kabli z silnika, wówczas program działa normalnie – oczywiście silnik nie kręci się. Sprawdziłem omomierzem ciągłość uzwojeń silnika (rys. 1, STAT i ROT) oraz to, czy nie ma przebić (pomiędzy wszystkimi 9 kablami a masą).

  Pytania:
  1) Czy dobrze myślę, że przyczyną wywalania bezpieczników jest problem z silnikiem lub jednostką sterującą (np. przebicie na którymś z elementów)?
  2) W jaki sposób mogę sprawdzić silnik? Czy dobrym testem silnika będzie podłączenie fazy do STAT1, zmostkowanie STAT2 z ROT1 i podłączenie masy do ROT2 (rys.1)?

  Rys. 1: AWG876/D Central Unit Circuit Diagram
  Sprawdzenie silnika w pralce Whirlpool AWG 876/D

  Rys. 2: AWG876/D Central Unit Front
  Sprawdzenie silnika w pralce Whirlpool AWG 876/D

  Rys. 3: AWG876/D Central Unit Back
  Sprawdzenie silnika w pralce Whirlpool AWG 876/D
 • Helpful post
  #3
  Anonymous
  Anonymous  
 • Helpful post
  #4
  machefi
  Home appliances specialist
  kef76 wrote:
  Sprawdziłem omomierzem ciągłość uzwojeń silnika (rys. 1, STAT i ROT) oraz to, czy nie ma przebić (pomiędzy wszystkimi 9 kablami a masą).

  Przebicie uzwojeń do masy najlepiej sprawdzić induktorem . Mostek Graetza P2 sprawny ?
 • #5
  kef76
  Level 2  
  Dziękuję za wszystkie sugestie.

  Silnik po podłączeniu wg schematu "podłączenie fazy do STAT1, zmostkowanie STAT2 z ROT1 i podłączenie masy do ROT2" ruszył.

  Przyjrzałem się ponownie modułowi sterującemu: nr oryginalny 481221458238, nazwa wolnorynkowa: 546074600-01, producent MINISEL. W innym wątku na forum znalazłem informację, że w podobnym module uszkodzony był mostek prostowniczy 8A (u mnie KBU8M) i triak 24A (u mnie BTB24). Podobnie sugerował machefi. Po wylutowaniu mostka i sprawdzeniu go omomierzem okazało się, że ma przebicie. Koszt takiego mostka to 1,60 zł. Po wlutowaniu zamiennika pralka działa jak nowa.

  Sprawdzenie silnika w pralce Whirlpool AWG 876/D

  Sprawdzałem też triaka, ale okazało się, że jest sprawny. Podejrzewam, że przy katalogowych 24A, wcześniej uszkodzony zostanie mostek 8A.

  Przy ponownym zmontowaniu układu warto przemyśleć dokręcenie lepszego radiatora do mostka prostowniczego. Empirycznie stwierdziłem, że całkiem mocno się nagrzewa i ten, który jest oryginalnie (kawałeczek blaszki) może nie być wystarczający. Ja zamontowałem odpowiednio wygiętą blaszkę przyklejaną do korespondencji.

  Jeszcze raz wszystkim dziękuję za poradę.