Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wideodomofon Commax - jak podłączyć elektrozaczep

17 Kwi 2012 15:52 28220 16
  • Poziom 8  
    Witam,

Chciałbym prosić o pomoc kogoś z Was kto miał już do czynienia z instalacją wideodomofonową firmy Commax. Mam kilka pytań :

1. Czy na załączonym schemacie, który narysowałem jest wszystko w porządku ?
    2. Dokupiłem do tego zestawu moduł przekaźnika MD-RA-4, za pomocą którego chcę przyporządkować do przycisku "interkom" otwieranie bramy.
    3. Gdzie podłączyć w automacie styki NC, NO, COM ktore wychodzą z modułu ?
    4. Czy w tym przypadku trzeba zastosować jakiś dodatkowy zasilacz / transformator do elektrozaczepu przy furtce - jeśli tak to jaki.

Z góry serdecznie dziękuję wszystkim za odpowiedzi i podpowiedzi :)

Monitor: Commax CDV-50P
    Stacja bramowa: Commax DRC-40CK
    Moduł przekaźnika: Commax MD-RA-4
    Elektrozaczep: R1-12.10
    Automat bramy: FAAC 740

• Pomocny post
    Pomocny dla użytkowników
    Co się tyczy zasilacza do elektrozaczepu, to stosujesz odpowiedni napięciowo i prądowo. Konkretnie najczęściej występują elektrozaczepy na 12V i prąd rzędu 0,5A. Napięcie zmienne (czyli sam transformator) powoduje brzęczenie zaczepu, a napięcie stałe pod tym względem jest cichsze. Osobiście preferuję napięcie zmienne, bo osoba stojąca przed furtką słyszy fakt działania zamka.
    Nie znam dokładnie tego modelu kamery, ale w znanych mi przypadkach najczęściej zastosowany był przekaźnik, który przyciągał w momencie otwierania a jego styki były wyprowadzone na zaciski lock.
  • Poziom 8  
    Dzięki serdeczne za odpowiedzi! :)

Dwa pytania jeszcze :

1. A nie mogę po prostu podłączyć do elektrozamka zasilania 12V z kamerki ? ( patrz rysunek)
    2. Facet, który instalował automat przy bramie przeprowadził mi peszlem kabel dwużyłowy idący od fotokomórki (FAAC SAFEBEAM) do stacji bramowej (kamerki) i nie wiem za bardzo po co. - może macie pomysł jaką ten człowiek miał koncepcje ? :) - na rysunku ten fioletowy kabel.

Dzieki za odp z góry.

Dodano po 36 [minuty]:

Kolejne przemyślenie :) - Jeśli nie można "podebrać" 12V z kamerki / stacji bramowej to czy mogę zainstalować polecany zasilacz(TR DIN 12V 0,8A) w puszce w garażu i puścić 12V do elektrozamka tym samym kablem którym idzie sterowanie do kamerki ? To jest kabel 10-żyłowy po 0,5 w żelu.

• Pomocny post
    Pomocny dla użytkowników
    Ja w podobnym przypadku pobrałem napięcie do zamka z napędu. Wcześniej napisałem do producenta e-mail z zapytaniem, czy mogę skorzystać z pomocniczego napięcia jakie tam było i czy jego wydajność jest wystarczająca.
    Pod bramą dałem rurkę, gdzie szedł kabel do fotokomórki i tam oczywiście można było puścić zasilanie do zamka furtki. Z tego co pamiętam to dałem tam kabel 12 żyłowy, a ściślej 6 - parowy.
  • Pomocny post
    Specjalista Domofony
    WladekWawer napisał:

1. A nie mogę po prostu podłączyć do elektrozamka zasilania 12V z kamerki ? ( patrz rysunek)]
    2. Facet, który instalował automat przy bramie przeprowadził mi peszlem kabel dwużyłowy idący od fotokomórki (FAAC SAFEBEAM) do stacji bramowej (kamerki) i nie wiem za bardzo po co. - może macie pomysł jaką ten człowiek miał koncepcje ? :) - na rysunku ten fioletowy kabel.

ad.1 nie, bo to zakłóca pracę wideodomofonu
    ad.2 od przybytku głowa nie boli :)

WladekWawer napisał:

Kolejne przemyślenie :) - Jeśli nie można "podebrać" 12V z kamerki / stacji bramowej to czy mogę zainstalować polecany zasilacz(TR DIN 12V 0,8A) w puszce w garażu i puścić 12V do elektrozamka tym samym kablem którym idzie sterowanie do kamerki ? To jest kabel 10-żyłowy po 0,5 w żelu.

Tak, to normalne. Wolne żyły można wykorzystać dublując pozostałe szczególnie: masa, +12 i Video.

Pozdrawiam
    www.alaftech.net.pl
  • Poziom 8  
    Panowie,

Moze byc transformator ktory ma na wyjsciu 11,5V ~ 4,3 A ?
  • Pomocny dla użytkowników
    Pewnie, że może być. Prąd stanowczo za duży, ale to nie szkodzi. Elektrozaczep weźmie prądu tyle ile potrzebuje.
    Napięcie to można kiedyś do czegoś jeszcze wykorzystać (jak trzeba to można wyprostować).
  • Poziom 8  
    Dzieki Zybex,
    Tylko boje sie ze usmaże kamerke jak to ma byc spiete z wyjsciem OC z kamerki... Czy moje obawy sa bezpodstawne ? :)

Dodano po 1 [godziny] 10 [minuty]:

Moge sie mylic ale elektrozaczep nie "wezmie ile potrzeba" tylko dostanie tyle ile jest na wyjsciu transformatora czyli te 4,3A a to chyba zdeczka za duzo...
  • Pomocny dla użytkowników
    Skoro się boisz, że to za duży prąd dla elektrozaczepu, to daj w szereg z nim bezpiecznik (taki z oprawką na przewodzie) rzędu 1A (lub mniej wedle życzenia) i możesz spać spokojnie. :D

Dodam tylko, że obwód sterowania elektrozaczepem jest zupełnie odizolowany od kamerki. To z reguły tylko styki zwierne przekaźnika.
  • Poziom 8  
    Dziekuje wszystkim za odpowiedzi - podlaczylem wszystko jak nalezy i dziala z jednym wyjatkiem :)

Po wywolaniu przyciskiem na stacji bramowej rozlega sie glosne buczenie, zarowno w sluchawce monitora jak i w stacji bramowej. Uniemozliwia praktycznie roznowe. Dodam ze wszystko dziala czyli jest audio i video, elektrozaczep otwiera - dzieje sie to tez na wylaczonym transformatorze od elektrozaczepu.

Jakis pomysl ktos ma ?

Z gory dzieki za odpowiedzi
  • Poziom 10  
    Jest regulacja głośności w unifonie - na pewno się sprzęga. Troszkę trzeba pokręcić i sprawdzić, czy dobrze słychać i się nie sprzęga - szczególnie przy odkładaniu słuchawki domofonu:)
  • Poziom 8  
    Nie mam nawet jeszcze unifonu :) moduł odpiąłem i dalej buczy a regulacja tez nic nie pomaga.
    Na stole przed dzialalo poprawnie :/
  • Poziom 12  
    Panowie czy ktoś wie na 100 % jak zachowuje się wyjście wideofonu COMMAX w momencie naciśnięcia przycisku Interkom.
    Instrukcja określa od prawej:
    1 Audio
    2 Masa
    3 +12V
    4 Inter
    Czy przyciśnięcie przycisku zwiera (zamyka obwód) 2 i 4 bez podania napięcia.
    Zastanawiam się po co stosować MD-RA1 do sterowania bramą skoro wystarczy zwykły przycisk zwierny beznapięciowy (np. dzwonkowy)...
  • Admin Zabezpieczenia Stacjonarne
    Jesionki napisał:
    Czy przyciśnięcie przycisku zwiera (zamyka obwód) 2 i 4 bez podania napięcia.
    Nie
    Jesionki napisał:
    Zastanawiam się po co stosować MD-RA1 do sterowania bramą skoro wystarczy zwykły przycisk zwierny beznapięciowy (np. dzwonkowy)...

No bo właśnie ten moduł na stykach roboczych to zwarcie zrobi
    .MDRA pozwala na otwieranie bramy przy zachowaniu funkcji interkomu. Jeżeli nie zależy nam na tym to wystarczy zwykły przekaźnik na 12V wpięty pomiędzy masę a inter ( 2 i4) przy czym zadziała to w tych monitorach które wspólpracują z MDRA ( wykaz na stronach GDE.
    Pozdrawiam