Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz stabilizowany 1,25 - 25V / 5A (aplikacja LM338)

wichurewicz 20 Apr 2012 17:39 46206 38
Altium Designer Computer Controls
 • #31
  wichurewicz
  Level 25  
  Ograniczenie prądowe i generalnie regulacja prądu nie były mi dotąd potrzebne, do diod LED zawsze wyliczam rezystor, a eksperymentów z delikatną lub niepewną elektroniką nie przeprowadzam.

  dj-MatyAS wrote:
  Kolega Krzysztof usiłuje zainteresować Swoją (?) aplikacją tego stabilizatora - bardzo to szlachetne, ale chyba nie za bardzo należy do tematu, jako takiego.

  Aby skonstruować zasilacz wg propozycji kolegi Krzysztofa, musiałbym zacząć od wymiany trafa. Pozbawiłbym się tym samym głównego założenia, jakim była minimalizacja kosztów i wykorzystanie części z odzysku.

  pol48 wrote:
  Napracowałeś się nad tym solidnie. Tylko na co ci to potrzebne. Zasilacz bez kondensatorów wygładzających napięcie to moim zdaniem nieporozumienie. Podłącz do niego coś to się przekonasz.
  Taki prąd na LM-mie?

  Potrzebne, bo nie miałem w domu żadnego zasilacza z regulowanym napięciem. Jakieś samochodowe żarówki, przekaźniki, styczniki lub inne niskonapięciowe elementy do sprawdzenia - nie miałem dotąd czym tego zasilić, a teraz już mam. Brakuje raptem jednego kondensatora i już "nieporozumienie"? ;)

  Taki prąd deklaruje producent LMa, optymistycznie zakładam, że wie co robi.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #32
  pol48
  Level 13  
  Witam
  Nie napisałem tak w złych intencjach. Ale zamontuj w tym zasilaczu kondensator o pojemności 10000 uF na wejściu o odpowiednim napięciu. Myślę że w tak dużej obudowie się zmieści.
  Ja na twoim miejscu dodałbym jeszcze tranzystor np.2N3055 zamontowany w układzie darlingtona. Odciążył by ci LM-a. Zmieści się również na radiatorze.
  Pozdrawiam
 • #33
  krakarak
  Level 41  
  pol48 wrote:
  ...Ale zamontuj w tym zasilaczu kondensator o pojemności 10000 uF na wejściu o odpowiednim napięciu...

  Przecież kondensator jest, za mostkiem.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #34
  wichurewicz
  Level 25  
  Budowa zasilacza trwała trzy dni, właściwie trzy nocki (praca elektryka zmianowego ma pewne atuty), wliczając stworzenie i obróbkę obudowy. Koszt - przysługa za przysługę, spawacz mi obudowę, ja jemu "elektrykę" do łupaka drewnianych kloców. Handel wymienny ma się całkiem dobrze.

  krzysztof723 wrote:
  Od wielu lat zajmuję się monolitycznymi stabilizatorami liniowymi LM... o stałym napięciu i tymi o regulowanym napięciu , w wyniku czego zaprojektowałem i uruchomiłem z udziałem tych stabilizatorów bardzo dużo zasilaczy o różnych napięciach wyjściowych obejmujacych zakres od 0 do +30V z obciążeniem wyjść prądami 1A , 2A , 5A , 10A . Udzielając informacji na temat zastosowanego tutaj stabilizatora LM338T nie miałem zamiaru krytykować kolegi , ani go urazić . Jeżeli kolega będzie sobie życzył , to jestem w stanie pomóc w rozbudowie przedstawionego przez kolegę zasilacza , aby spełniał praktycznie swoją rolę i utrzymywał określone parametry . Z podanych przez kolegę danych
  zastosowanego transformatora można jeszcze w tej obudowie zmontować zasilacz z regulacją napięcia od +1,25V do +20V (+25V) i obciążeniem wyjścia zasilacza prądem 5A w całym zakresie regulowanego napięcia .

  Jeśli zatem można skorzystać z fachowej wiedzy kolegi, poproszę o schemat z użyciem obecnego transformatora. Samemu nie chcę kombinować, bo wątpliwe, bym wykombinował lepiej. Ograniczenie prądowe dowolnego rodzaju nie jest mi potrzebne, jak już wspomniałem.

  pol48 wrote:
  Witam
  Ale zamontuj w tym zasilaczu kondensator o pojemności 10000 uF na wejściu o odpowiednim napięciu. Myślę że w tak dużej obudowie się zmieści.

  Myślę, że już się zmieścił ;)
 • #35
  krzysztof723
  Level 30  
  Witam

  Do kolegi wiechurewicz :

  Zadeklarowałem się , że pomogę i właśnie to robię . Załączam trzy rysunki : schemat , płytkę drukowaną i montaż płytki wraz z połączeniami elementów znajdujących się po za płytką . Wszystko zaprojektowałem pod kolegi zmontowany zasilacz , w którym teraz można już dokonać przeróbki . Płytka drukowana ma orientacyjne wymiary : dł. 14cm , szer. 6cm . Trzeba płytkę dostosować do wymiarów rzeczywistych zwracając uwagę na rozstaw rezystorów 5W . Gdyby rozmiar płytki był za duży , to można na podstawie mojej płytki zaprojektować nową płytkę .
  Mając na uwadze parametry zamontowanego w zasilaczu transformatora sieciowego , a konkretnie jego duży prąd uzwojenia wtórnego (około 8A) pomyślałem , że można by było to wykorzystać do zwiększenia parametrów zaprezentowanego przez kolegę zasilacza . Można , to zrobić małym kosztem (nie zmieniając układu zasilacza) przez połączenie równolegle dwóch stabilizatorów LM350 , gdzie w ten sposób zwiększa się wydajność prądową wyjścia zasilacza do 6A . Na rysunku montażowym zaznaczyłem taką możliwość . Ale oczywiście kolega o tym zadecyduje , czy zostaje przy pierwotnej wersji zasilacza , czy jeszcze dodatkowo zwiększa możliwości swojego zasilacza . Podane na schemacie i na płytce drukowanej wartości elementów mogą pracować w obu wersjach , zmianie ulega jedynie wartość rezystora zamontowanego w szynie dodatniej : 0,22 Ohm/5W przy 6A lub 0,27 Ohm/5W przy 5A . W miejsce rezystora 0,22 Ohm/5W można wstawić dwa połączone równolegle rezystory 0,47 ohm/5W , a w miejsce rezystora 0,27 Ohm/5W można wstawić dwa połączone równolegle rezystory 0,56 Ohm/5W .
  Trzeba pamiętać , że prąd zwarcia wynosi 5A lub 6A w zależności jaka wersja zasilacza zostanie zmontowana . Przy takich prądach należy zastosować dodatkowe chłodzenie wymuszonym obiegiem powietrza za pomocą przymocowanego do radiatora wentylatora . Gratuluję i życzę powodzenia . Napewno kolega będzie zadowolny . Zasilacz zaprojektowany przeze mnie po prawidłowym wykonaniu według schematu i po uruchomieniu natychmiast jest gotowy do pracy i nie wymaga żadnej regulacji .
  P.S. Chciałem jeszcze wspomnieć o jakości stabilizatorów LM338T . Posiadałem kilka egzemplarzy tych stabilizatorów , które nie spełniały parametrów ustalonych katalogowo . Ich stabilizacja napięcia ograniczała się tylko przy obciążeniu prądem do 2,2A lub do 2,5A... Dlatego przy wyborze stabilizatorów należy zwrócić na to uwagę .

  Pozdrawiam


  Zasilacz stabilizowany 1,25 - 25V / 5A (aplikacja LM338) Zasilacz stabilizowany 1,25 - 25V / 5A (aplikacja LM338) Zasilacz stabilizowany 1,25 - 25V / 5A (aplikacja LM338)


  ------------------------------------------  Witam

  Drobne sprostowanie dotyczące załączonego powyżej projektu zasilacza z udziałem LM338T o napięciu wyjściowym +1,25...20V . Dioda Zenera C30V/1,3W powinna być zastąpiona diodą Zenera C20V/1,3W . Dotyczy to schematu i płytki drukowanej . Taka pomyłka wynikła z tego , że przeważnie zajmowałem się zasilaczami z napięciami wyjściowymi od 0V do +30V .
  Dla ciekawosci dodam , że układ z diodą Zenera C30V/1,3W będzie równie dobrze pracował , jak z diodą C20V/1,3W . No , ale musi być prawidłowo .

  Pozdrawiam
 • #36
  qryszard
  Level 21  
  Temat był opisywany tutaj Link .
  Temat dotyczył LM317 , ale przecież to jest to samo tylko na większy prąd.
 • #37
  krzysztof723
  Level 30  
  Witam

  Do kolegi qryszard :

  Kolega wybaczy , ale link podany przez kolegę dotyczy ładowarki zbudowanej na LM317 i nie ma odniesienia do zasilacza , który tu zamieściłem . Zamieszczony przeze mnie schemat zasilacza posiada wyjściowe napięcie regulowane od +1,25V do +20V przy obciążeniu wyjścia prądem 5A lub 6A w całym zakresie regulowanego napięcia wyjściowego .
  Natomiast propozycje budowy ładowarki na stabilizatorach LM317 , LM350 lub LM338T przedstawiane w linku podanym przez kolegę są konstrukcją , gdzie napięcie wyjściowe jest ograniczone i wynosi +12...15V przy obciążeniu wyjścia prądem takim , jak ustalono katalogowo dla każdego z tych stabilizatorów .
  Rzeczywiście biorąc pod uwagę , to co podałem można , dzięki prostemu układowi aplikacyjnemu zbudować taką ładowarkę , ale problem zaczyna się wtedy , gdy chcemy wykorzystać schematy aplikacyjne w/w stabilizatorów do budowy zasilacza w ich pełnym zakresie napięcia wyjściowego podawanego w nocie katalogowej od +1,25 do +30V i obciążać wyjście takiego zasilacza maksymalnym
  prądem też ustalonym katalogowo w pełnym zakresie powyższego napięcia .
  Monolityczne stabilizatory LM350 , LM338T , LM338K mają pewne ograniczenia , a konkretnie ich moce strat są bardzo małe , a zatem różnice napięcia między wejściem , a wyjściem tych stabilizatorów muszą być niewielkie , aby maksymalnie można było wykorzystać ich możliwości prądowe . Jeżeli ten warunek nie zostanie spełniony to każdy z tych stabilizatorów ograniczy znacznie prąd zmniejszając przy tym napięcie na wyjściu .

  W moim zasilaczu zastosowałem stabilizator wstępny składający się z trzech tranzystorów mocy BD249C , którego zadaniem jest ograniczenia napięcia na wejściu stabilizatora LM338T do +35V oraz automatyczne utrzymywanie niewielkiej różnicy napięć między wejściem i wyjściem tego stabilizatora . W ten sposób uzyskałem podział mocy strat między trzy połączone równolegle
  tranzystory BD249C i stabilizator LM338T , gdzie większa część mocy strat jest wydzielana w tranzystorach BD249C , a tym samym stabilizator LM338T może pracować w korzystniejszych warunkach . Jednocześnie dzięki zastosowaniu stabilizatora wstępnego uzyskałem w zasilaczu podwyższone tłumienie tętnień na wyjściu zasilacza.

  Dlatego uważam , że mój projekt załączonego zasilacza nie ma nic wspólnego z ładowarką i podawanym przez kolegę linkiem .

  P.S.Załączony przeze mnie zasilacz można rozbudować w prosty sposób na zasilacz o regulowanym napięciu wyjściowym od +1,25V (lub od 0V) do +30V i obciążeniem wyjścia prądem do 10A . Można także dobudować płynną regulacją ograniczania prądu potencjometrem .

  Pozdrawiam
 • #38
  krzysztof723
  Level 30  
  Zasilacz stabilizowany 1,25 - 25V / 5A (aplikacja LM338) Zasilacz stabilizowany 1,25 - 25V / 5A (aplikacja LM338)

  Witam

  Na płytce i na rysunku montażowym był błąd dotyczący źle podłączonego rezystora 150 Ohm/0,25W . Błąd został poprawiony .

  Pozdrawiam
 • #39
  kwantor
  Level 38  
  pol48 wrote:
  Taki prąd na LM-mie?
  Taki, a co? Zobacz na dane tego układu.