Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moduł leserowy niebieski 250mW bezpieczne?

17 Kwi 2012 16:47 2772 29
  • Poziom 13  
    Witam. Mam następujący problem. Posiadam laser dyskotekowy i padł mi w nim moduł laserowy czerwony 250mW. Wpadłem na pomysł aby go zastąpić modułem niebieskim 250mW 405nm z allegro. Sprzedawca ma napisane na aukcji ,że przez laser można stracić wzrok i ogólnie potrafi palić. Moje pytanie jest takie czy da się coś zrobić aby moduł był mnie szkodliwy abym spokojnie mógł go założyć do lasera dyskotekowego i nie martwić się czy komuś stanie się krzywda po przez spojrzenie na na wiązkę światła?
  • Poziom 13  
    a łądnie to wygłąda w dymie czy bardziej jak zabawka?

czyli nie ma co się bać ze jak ktoś przez przypadek spojrzy na wiązkę to straci wzrok?
  • Poziom 13  
    a inne moduły co mają w sobie, że nie ma takiego zagrożenia? na moduł chce przeznaczyć około 250zł
  • Poziom 13  
    rozumiem ale mam również onne lasery czerwony 120mW i zielony 80mW i one nie palą?
    Więc da się coś zrobić z tym modułem 250mW niebieskim aby nie stwarzał zagrożenia?
  • Poziom 12  
    te moduły co podales to posiadaja takie minimalne moce wypalania 120mw czerwieni z dobrym kolimatorem potrafi zapalac zapałki tak samo jak ma sie cos ok 100mw 532nm(zieleni) to potrafi tez podpalac głównie chodzi o czarne rzeczy.405nm jest to prawie uv najlepiej przenika w rzeczy szczególnie koloru czarnego no ale jak chcesz to mozesz brac tego 405nm.ale powiem ci ze najlepiej jest brać 532nm czyli zielen najjasniej widać jak byś jeszcze troche ogarną kasy to mozna by pomyslec o jakiejs 100mw 532nm sałaty.
  • Poziom 13  
    no zieleń ładna... ale chciałbym niebieski bo jest rzadziej spotykany. I właśnie nie wiem czy brać ten fiolet. najgorszy minus to chyba to że coś komuś może się stać
  • Poziom 13  
    Kupiłem ten modul , sprzedający zaproponował mi że obniży jego moc ale powiedziałem ,że to bez sensu bo w moim laserze wiązka prze puszcza na jest przez lusto pol przepustowe i to podzieli jego moc. Jak przyjdzie modul będę pisał co i jak
  • Poziom 14  
    Witam
    Po pierwsze popraw pisownie bo to daje po oczach jak laser..
    A jeśli chodzi o temat; laser o mocy 5mw jest wstanie uszkodzić wzrok. Lasery to nie zabawki, a bezpieczeństwo w tych urządzeniach opiera się głównie na szybkości skanowania w projektorze i możliwości wyłączenia wiązki gdy zostanie uszkodzony mechanizm skanujący. Nie ma sensu zmniejszania mocy lasera, on zawsze będzie niebezpieczny dla wzroku.
    Mógłbyś kupić zielony nawet 80mw, na dyskotekę z dymem wystarczy. I staraj się świecić nad publiką a nie w tłum.

Klos
  • Poziom 13  
    zielony to nie to samo. Niebieski jest nie spotykany a kupiłem za małą cenę. Teraz tylko potrzebuje informacji jak się z projektorem z takim modułem obchodzić aby nie zagrażał zdrowiu
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 13  
    A dlaczego twierdzisz, że to szajs? na zdjęciu gdzie stały dwa moduły jeden czerwony 250mW i ten "fiolet" 250mw lepiej było widać drugi. A w jaki sposób mogę skalibrować driver?
  • Poziom 13  
    Na aukcji było napisane tak "Do zasilania modułu potrzebne jest tylko źródło napięcia stałego o wartości 12V i wydajności prądowej ok. 0,15 A."
    "Przedmiotem aukcji jest niebieski moduł laserowy o mocy 250mW i długości fali emitowanego światla 405nm wraz z driverem SMD zasilanym napięciem 12V."
    "Driver SMD zapewnia dobrą stabilizację prądu płynącego przez diodę, przy jednocześnie niewielkich wymiarach. Posiada on zabezpieczenie przed odwrotnym podłączeniem diody oraz przed ewentualnymi uszkodzeniami ESD."
    Na temat drivera tylko tyle napisane. Da rade coś z tym zrobić?
  • Poziom 13  
    nie za bardzo mi to mówi co kol wiek. Niby ludzie zadowoleni byli po zakupach u tego pana modułów. Więc co da się z tym zrobić?
  • Poziom 19  
    zgarniacz. Nie panikuj. Zdania zaczynaj od Wielkich Liter. Popraw pisownię, bo moderatorzy temat wyrzucą do kosza. Tak jak ktoś napisał, każdy laser jest szkodliwy. O szkodliwości lasera decyduje jego moc, czyli jednostka W(wat), a konkretnie mW (miliwat).
    Ta jednostka nm ( nanometr, 10 do potęgi -9 metra), to jest długość fali emitowanej przez laser, czyli zwykły kolor. Widziałeś tęczę. To jest całe spektrum barw światła widzialnego. Poszukaj gdzieś, o jakiej długości fali są kolejne barwy.
    UV, czyli ultrafiolet jest szkodliwy dla oczu. A podczerwień to jest zwykłe ciepło. Ale emitowane przez laser też w jakiś sposób może być szkodliwe.
  • Poziom 13  
    Tak to wiem. Jest to niby fiolet a niby niebieski sprawdzałem na wykresie barw. Nie chcę po prostu zrobić komuś tym krzywdy.
  • Poziom 13  
    No i panowie tak jak pisaliście moduł szajs. Nie dość że moduł jest mały nie mam jak go zamontować nawet będę musiał coś modyfikować. A druga sprawa, niby gwarancja 7 dni ale już widzę , że sprzedający nie fer bo chciałem go odesłać napisałem ze za mały i to fiolet nie niebieski a ten nie chce dopuścić do tego twierdząc,że nie jest firmą tak więc nie wiem co mam z tm zrobić
  • Poziom 36  
    zgarniacz napisał:
    a ten nie chce dopuścić do tego twierdząc,że nie jest firmą tak więc nie wiem co mam z tm zrobić
    Hehe, co to znaczy nie jest firmą? :P To jeszcze gorzej dla niego. Jak kupiłeś przez "kup teraz" to przez ileś tam dni masz prawo do zwrotu towaru nawet bez powodu (doczytaj sobie). Jak koleś robi problemy to mu powiedz, że znasz swoje prawa w przypadku takiej transakcji, że napiszesz do allegro i zgłosisz sprawę na komisariat. Jak koleś dalej będzie robił problemy to jest jakiś dziwny, bo wydaje mi się że ma się czego bać...
  • Poziom 12  
    c4r0 napisał:
    zgarniacz napisał:
    a ten nie chce dopuścić do tego twierdząc,że nie jest firmą tak więc nie wiem co mam z tm zrobić
    Hehe, co to znaczy nie jest firmą? :P To jeszcze gorzej dla niego. Jak kupiłeś przez "kup teraz" to przez ileś tam dni masz prawo do zwrotu towaru nawet bez powodu (doczytaj sobie). Jak koleś robi problemy to mu powiedz, że znasz swoje prawa w przypadku takiej transakcji, że napiszesz do allegro i zgłosisz sprawę na komisariat. Jak koleś dalej będzie robił problemy to jest jakiś dziwny, bo wydaje mi się że ma się czego bać...

Mylisz się. Możliwość zwrotu wynika z ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej i dotyczy relacji konsument-przedsiębiorca. Ale skoro sprzedający nie jest przedsiębiorcą to możliwość zwrotu w ciągu 10 dni od zawarcia umowy POZA LOKALEM nie działa.
    Do umów pomiędzy dwoma konsumentami stosuje się kodeks cywilny. Kiedyś to była rękojmia ale został zniesiona gdy w/w ustawa została wprowadzona (dziś rękojmia obowiązuje tylko w kilku wybranych przypadkach i tutaj nie ma zastosowania).
    Jeśli moduł jest zgodny z opisem na allegro to nie ma się czego czepiać.
    Można ew. napisać pismo do urzędu skarbowego, że sprzedawca nie chce wystawić paragonu fiskalnego więc nielegalnie prowadzi działalność gospodarczą.
  • Poziom 36  
    No to dziwne. Gdzieś czytałem że przy transakcjach internetowych przysługuje prawo zwrotu jeśli jest to normalny zakup (czyli na allegro musi być "kup teraz" a nie aukcja). Może jednak się mylę.
  • Poziom 12  
    c4r0 napisał:
    No to dziwne. Gdzieś czytałem że przy transakcjach internetowych przysługuje prawo zwrotu jeśli jest to normalny zakup (czyli na allegro musi być "kup teraz" a nie aukcja). Może jednak się mylę.

Nie czytaj (i nie powielaj) plotek,

http://www.federacja-konsumentow.org.pl/

http://www.federacja-konsumentow.org.pl/story.php?story=75

Jeśli jednak zrezygnujemy w ciągu 10 dni z umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa, bo w takim terminie możemy odstąpić od umowy, odzyskamy całość wpłaconej sumy, w tym również zadatek lub zaliczkę. Nawet wtedy, gdy rozpakujemy towar i sprawdzimy funkcjonowanie jego podstawowych podzespołów. Uważajmy jednak, bo sprzedawca będzie miał prawo do zmniejszenia kwoty oddawanej nam za produkt, gdy rzecz zostanie uszkodzona (np. złamiemy rączkę w odkurzaczu).