Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zapytanie-studia,peryspektywa pracy.

biomedyczny 17 Apr 2012 23:10 4016 21
    biomedyczny
    Level 26  
    Witam

Zarejestrowałem się specjalnie żeby dowiedzieć się co myślicie o studiowaniu inżynierii biomedycznej.

Kończę w tym roku technika mechatronika. Interesuje się chemią i biologią. I zastanawiam się nad studiami. Nie wiem czy wybrać lepiej Elektronikę i telekomunikację, Automatykę czy Inżynierie biomedyczną.

No i jak się dostać do pracy związanej z branżą. Bo nie widzę zbyt wielu ofert na pracuj.pl

Przeglądnąłem tematy tutaj. Ale zbyt wiele się nie dowiedziałem.

Ile zarabia taki serwisant ?
    Gdzie szukać pracy?
    Co można robić poza serwisem?? Bo wiadomo że dziś stare rzeczy się wyrzuca a nie naprawia więc to chyba nie ma przyszłości. Dzisiaj w serwisach rtv siedzą emeryci i coś tam dłubią.
    Nie znalazłem firmy z Polski projektującej aparaturę tylko jakiś ośrodek w Katowicach.

Szczególnie interesowały by mnie laboratoria ... tylko że ja mdleje na widok krwi.
    Widziałem stronę jednego z użytkowników jak sam zbudował RTG. Taka naprawa RTG nie jest szkodliwa ?? Te pielęgniarki chodzą w takich kapokach jak się serwisuje to też trzeba ??

Gdzie mógłbym się ewentualnie zatrudnić w Gliwicach?
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Helpful post
    D214d3k
    Level 39  
    Elektronika i telekomunikacja bardzo ciekawe.
    Kontynuacja mechatroniki (na przykład w armii) to może dać ciekawe perspektywy.
    Automatykę tak jeśli masz zamiar projektować automatykę, być inżynierem nadzorującym linie produkcyjne, utrzymanie ruchu.
    W zawodzie? nie wiem czy serwisant to jest szczyt marzeń po dobrych studiach no może jako konsultant, handlowiec, pracownik fundacji o profilu medycznym ... . No akurat tak się szybko nie wyrzuca bo niektóre sprzęty kosztują grube tysiące. Technicy sprzętu medycznego na pewno są potrzebni do kontroli pracy stymulatorów. Zauważ, że połączenie zagadnień biomedycznych i technicznych masz też w sprzęcie sportowym - rowerki, bieżnie i motylki trzepiące prądem :P "yyy" przepraszam biostymulatory ... .
    Naprawa RTG nie jest szkodliwa jeśli przestrzegasz zasad, nosisz dozymetr i tak dalej. Nie znam Gliwic. Ale wiem, że w Bielsku Białej jest firma która uzbraja auta dla służb więc pewno i karetki ale to znów praca jako monter a monterem można zostać po zawodówce.
    Rozejrzyj się za innymi zainteresowaniami bo sprzęt medyczny to jest w większości domena wielkich niepolskich koncernów. W informatyce, telekomunikacji zawsze będzie praca z każdym rokiem coraz więcej na całym świecie. Automatyka czy mechatronika dla inżyniera będzie raczej w dużym centrum przemysłowym, w laboratoriach badawczych i pracowniach projektowych. Bez względu na to co skończysz jeśli będziesz w tym bardzo dobry to znajdziesz bardzo dobrą pracę.
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Helpful post
    pietas
    Level 14  
    Na pewno odpuść sobie pracę w Onkologi Gliwickiej.
    Jeśli będziesz naprawdę dobry to masz szanse dostać ofertę pracy już pod koniec studiów. Często gęsto dla GE.
    biomedyczny
    Level 26  
    Widziałem na stronie siemensa że można iść do nich na staż. Ale po studiach :(

Myślałem że może teraz gdzieś po technikum uda mi się załapać na jakąś pracę. A jak pracodawca dobry to na zaoczne studia.

Do sprzedaży raczej się nie nadaję. To trzeba dobrze umieć kłamać i wciskać.

"Rozejrzyj się za innymi zainteresowaniami bo sprzęt medyczny to jest w większości domena wielkich niepolskich koncernów"

Czyli odradzasz raczej ?? Mówiąc żeby zmienić zainteresowania ?

Informatyka wiadomo najlepsza. Ale z matmy będę miał 3. Programować to tylko html, logo i to co w technikum. Sprzęt składałem czy naprawiałem komputery sąsiadom.
    A na informatyce jest masa matematyki, fizyki i programowania. Więc chyba nie bardzo.
    D214d3k
    Level 39  
    Nie znaczy, że masz zmieniać zainteresowania tylko zastanowić się czy masz jakieś inne. Sprzęt medyczny to straszna odpowiedzialność a pracodawca myśli (często zgodnie z prawdą), że młody nie może być odpowiedzialny. Baz informatyki dziś nie ma telekomunikacji, sprzętu medycznego (prawie), automatyki ... we wszystkim siedzą mikroprocesory i wszystko zbiera, przetwarza, magazynuje dane, wszystko jest programowalne. Może nie musisz znać teorii informatyki ale znając jesteś lepszym pracownikiem. Z drugiej strony poza studiami jest jeszcze samokształcenie, kursy, praktyki i tu można poszerzać wiedzę z dziedzin których nie masz na studiach a są pokrewne i potrzebne.
    Dziś w szpitalu widziałem człowieka uzbrajającego wielką szafę z 2 dużymi monitorami. Wyciągał z pudeł moduły i książki z instrukcjami które były znacznie większe od tych modułów :). Ale nie wiem czy to był pracownik szpitala czy producenta/dystrybutora.
    homman
    Level 26  
    A ja powiem tak że byłem młody i zapalony to łykałem wiedzę jak pelikan. I cieszyło mnie że coś nowego zobaczyłem.

Ale to nie ma powoli sensu.
    W Polsce jest może 50 firm. Z czego wartych uwagi 20

Zarobki podobne jak na innych stanowiskach. W dodatku masa odpowiedzialności i jeżdżenia po polszy.

Ostatnio miałem fajną rekrutacje bo wciąż próbuję się przenieść :)
    Dość duża firma.
    1 dzień telefon od kierownika że chcieli by mnie zatrudnić bo dostali moje cv z agencji.
    3 dni później tel z hr że niestety nie spełniam standardów firmy - brak mgr inż
    tydzień czy 2 później telefon od tej samej pani że chcieli by mnie bardzo zaprosić na rozmowę. Więc proszę o rozmowę z kierownikiem żeby się dowiedzieć rejonu, trybu pracy itd.
    W skrócie wyszło że szukają kogoś z wiertarką do montażu lamp chirurgicznych i łóżek.

I WYMAGAJĄ DO TEGO MGR INŻ !!!

Ot Polska.
    D214d3k
    Level 39  
    A z drugiej strony skoro jest magistrów jak ..ów to człowiek który nim nie jest z góry uznawany jest za tępego, niezdolnego. Wszystko się poprzesuwał coś co robił technik teraz musi inż. Nie ważne co umie ma mieć świstek. Idealny kandydat? długie nogi, obfity dekolt, 22 lata, doktorat, 5 języków, programowanie w C++ ... . A jak już Cię przyjmą to postraszą, że na Twoje miejsce czeka 100 innych :). Z drugiej strony tylko ksiądz i lekarz pracują w wyuczonych zawodach a reszta dostosowuje się do potrzeb, rynku pracy. Zawsze można zrobić 2-3 semestry studiów specjalistycznych (jak się trafi dobry pracodawca a niektórzy nawet opłacają). Przede wszystkim trzeba znaleźć coś co się lubi robić wtedy człowiek się realizuje nie meczy. Tylko znaleźć pracę która się lubi jest trudno. Lepiej samemu stworzyć sobie miejsce pracy, stać się wymagającym pracodawcą i żyć z poganiania ludzi (albo jeszcze lepiej zatrudnić do tego kierownika :D).
    Gmedza
    Level 15  
    Kolego nie myśl za dużo o tym co będziesz robił za 5 lat. Na to przyjdzie czas w czasie studiów. Pierwsze 3 lata są dla Ciebie najważniejsze, pomimo tego że mają mało wspólnego z wymarzonym zawodem. Jak się przyłożysz to z zatrudnieniem nie będzie żadnego problemu. Jeżeli ktoś uważa że samo mgr to wystarczy to może i tak ale do wymiany bezpieczników albo patrz wyżej montowania lamp. Jako serwisant też możesz się spełnić. Obecnie jest bardzo wiele zakładów które zajmują się instalacjami automatyki na najwyższym światowym poziomie. Układ trzeba przemyśleć zaprojektować zamontować i zaprogramować. Jest z tego ogromna satysfakcja i duże możliwości rozwoju, płace też są wysokie (np. podejrzałem PIT kolegi 85 tys rocznie, ale można dużo więcej). Ale najpierw studia, i nie zapomnij o angielskim perfect.
    Krótko o mnie: zaczynałem od zawodówki - montowałem kable na ścianach, potem technikum, zrobiłem maturę i jakoś to za mało było. Potem studia ale kierunek inny - chemia. Po skończeniu pracowałem jako automatyk - bo się znałem na tym pomimo braku studiów na tym kierunku. Praca ciekawa - wielki przemysł - silniki odrzutowe, duże zarobki. Ale po pewnym czasie chciałem coś zmienić i pracuję jako... fizyk - naukowo.
    Często wracam do czasu kiedy byłem w Twoim wieku i wiele rzeczy zrobiłbym jeszcze raz - lepiej. Dlatego skończ studia z możliwie najlepszym wynikiem - reszta sama przyjdzie.
    homman
    Level 26  
    No to ja tylko dodam że ja mam biologie :)

Za bardzo dążyłem do inż Biomedycznej. W tym roku w końcu miałem iść i pupa. Chyba tylko w Częstochowie i Gdańsku otworzą.
    A że odbyłem kilka miłych rozmów z kierownikami. I firma w zamian za lojalność zapłaci mi za studia to zacznę elektronikę.
    Mimo że IB bardzo mi się podoba. Jest programowania masę. Jest elektronika. Wytrzymałość materiałów itd.
    Ale to bym właśnie w życiu zmienił że odpuścił bym i teraz miał bym już mgr elektronika.

I elektronika jest bardziej wszechstronna w zatrudnieniu później. Choć ponoć EiT to najcięższy kierunek.
    pietas
    Level 14  
    Polibuda śląska. Wydział elektryczny albo mechaniczno technologiczny.
    A Poza tym to koledze przydałaby się szkoła manier oraz szkoda życia.
    dziękuję dobranoc.
    homman
    Level 26  
    @pietas

To do mnie ?
    Sląska nie ma zaocznych. A mi o takie chodzi.
    A co do mojego wychowania hmmm Nie wiem nikt mi nic nie zarzucał poza parciem na kasę :) Ale o tym to mówię nawet tu.
    biomedyczny
    Level 26  
    Przepraszam że odnowię. Ale przeczytałem całe forum tak z grubsza.

Udało mi się zaklepać staż. Byłem w tym tygodniu tak za darmo żeby zobaczyć jak to wszystko działa.
    I szczerze to mam mieszane odczucia.
    Ogólnie przeraża mnie jak by to tak ładnie nazwać. Obskurność szpitala.
    Nie musiałem do tej pory być w szpitalu, a tam prl.

Wyobrażałem sobie że serwisant sprzętu medycznego zarabia dobrze. No tak koło 5 tyś. A tu dwóch starszych panów i 2 takich 25 lat powiedzmy. I tak od słowa do słowa i mówi że siedzi tam za niewiele ponad minimum.

Kojarzyło mi się to z jakąś ciekawą pracą. Technologiami. Pracą w rękawiczkach. Wszyscy szczęśliwi bo coś działa. Uratują teraz komuś życie. Przyczyniłeś się do tego.

I teraz tak myślę nad tym co napisaliście, żeby szukać czegoś innego. Pozostaje chyba siąść do matmy która nie szła mi najlepiej. Nauczyć się programować i wtedy jakoś w miarę zarabiać.

No i spać nie mogę. Trochę późno na naukę programowania. O automatyce też wiele złego na forum. 2 tyś i 3 zmiany hałas.

Że też niektórzy mają tak że widzą co chcą robić w życiu.
    Banditos
    Level 14  
    Z własnego przykładu polecam EiT np. ze specjalnością inż biomed. na Politechnice - tylko warunek jest jeden - trzeba lubić i być dobrym z matematyki i fizyki nie mam oczywiście tu na myśli konkretnej oceny bo ocena ocenie nie równa jak wiadomo, ale trzeba być bardzo dobrym.
    Po skończeniu studiów mało kto ma problem ze znalezieniem pracy - oczywiście jeżeli wie co chce robić i w czasie studiów nie tylko balował, ale z własnej inicjatywy dodatkowo się czymś zajął (np. na kole naukowym,czy domu) i dodatkowo zna komunikatywnie angielski + słownictwo branżowe.
    Jeżeli chodzi o pracodawców to można pracować począwszy od serwisu sprzętu med. (mój przypadek), automatyki po elektrownie, biura projektowe automatyki, elektroniki farmy wiatrowe, TV, fabryki, programowanie sterowników, programowanie softwaru itd. W zależności w czym się widzisz i na czym się najlepiej znasz.

Co do zarobków w serwisie sprzętu medycznego - jest tak jak piszesz ale w "psich firmach", w porządnych firmach zarobki są znacznie powyżej średniej krajowej plus dodatkowe bonusy.

Wygląd i wyposażenie szpitali oczywiście pozostawia wiele do życzenia choć jest coraz lepiej ale najgorsze jest podejście ludzi. Najbardziej boli mnie że personel medyczny (lekarze, pielęgniarki) mają gdzieś dbanie o sprzęt medyczny bo NIE ICH i w ten sposób są marnotrawione składki zdrowotne. Dla przykładu w prywatnych gabinetach są wypucowane aż się błyszczą:)
    homman
    Level 26  
    Powiedz ty mi gdzie jest EiT z specjalizacją inż biomedyczny ? Czyżby Polibuda Śląska ??

Bo mnie interesowała inż biomedyczna zaocznie ale nigdzie nie otwierali.
    Sady
    VIP Meritorious for electroda.pl
    W programach nauczania widnieje i w Radomiu specjalizacja -> "Elektroniczna aparatura biomedyczna"

Ale chyba nigdy nawet nie było ani jednego semestru.
    sedr
    Level 17  
    homman wrote:
    Powiedz ty mi gdzie jest EiT z specjalizacją inż biomedyczny ? Czyżby Polibuda Śląska ??

Politechnika Warszawska
    homman
    Level 26  
    Nigdzie nie było poza specjalnościami albo na dziennych. Ale dzięki za info zaraz patrze na Warszawską. Ale pewnie tylko na dziennych jak zwykle.

Jedynie na poli krakowskiej IB były zaoczne w 2009 roku. Rok po tym jak ja zacząłem studia. I był to jedyny znany mi przypadek zaocznych w południowej Polsce.
    sremal
    Level 12  
    To może i ja dodam swoje trzy grosze.

Od 1,5 roku pracuje jako serwisant sprzętu medycznego w firmie X. Zacząłem pracę jeszcze przed obroną inż. Teraz mam rok do magistra. Jestem inż mechatronikiem, zarabiam na rękę ok 3500 miesięcznie, do tego auto, laptok, tel. Odbyłem kilka szkoleń zagranicznych, zobaczyłem trochę świata, zjeździłem całą polskę.
    Powiem tak, jeżeli ktos badzo lubi taką pracę, nie przeszkadzjąmu częste wyjazdy i praca czasem 15h na dobę to może pracować jako serwisant. Jakdla mnie, generalnie nie jest źle, ale nie traktuję tej pracy jak coś na dłuższy okres. Realia Polskie nie dają wielu perspektyw, ale jeśli ktoś jest naprawdę dobry tow serwisie medycznym może mieć 7 tys. na rękę, znam takich.
    sremal
    Level 12  
    Zajmuję się głównie USG, elektromedycyną, densytometrią (pomiar gęstości kości), ale coraz częściej również ramionami C
    Banditos
    Level 14  
    Tak kiedyś było na Politechnice Warszawskiej, Poznańskiej i Szczecińskiej.