Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[DMDE] Odbudowa NTFS MFT, MBR, migracja wirtualnej maszyny na fizyczną

nusch 17 Apr 2012 23:26 2461 2
 • #1
  nusch
  Level 15  
  Używam VirtualBoxa gdzie mam kilka systemów na różne okazje, jeden z tych systemów chcę przenieść na fizyczną maszynę. Jest to Windows XP, pojedyncza bootowalna partycja, wcześniej zrobiłem Sysprep żeby nie było problemów z różnymi sterownikami na maszynie wirtualnej i fizycznej. Przekonwertowałem dysk wirtualny z formatu VirtualBoxa(VDI) na surowy obraz dysku. Na dysku docelowym zrobiłem 20GB miejsca na samym początku(dalej są inne partycje i dane których nie chcę przenosić dlatego też nie robiłem kopii 1 do 1). Dysk wirtualny ma kilkanaście GB i zawiera tylko jedną bootowalną partycje, NTFS zaczyna się na niej w sektorze 63.
  Na dysku docelowym stworzyłem partycje 20GB,z pliku obrazy skopiowałem całą partycję NTFS do dysku docelowego począwszy od sektora 2048(początek NTFS na dysku docelowym to 2048 nie 63).
  DMDE podświetla na czerwono Hidden sectors i Total NTFS Sectors
  bieżąca wartość total NTFS sectors to : 38503240
  z obrazu wirtualnej maszyny przekopiowałem sektory:
  63 - 32 146 64 tj
  3214664-63+1= 3214633 sektory- partycja jest mniejsza niż 20GBtowa którą stworzyłem. Jak skorygować (wyliczyć) poprawne wartości w tablicy partycji. I czy MFT i Bootsector NTFS wymagają w tym przypadku jakichś zmian, czy wszystko tam jest relatywne do początku partycji ?
 • Helpful post
  #3
  nusch
  Level 15  
  Poradziłęm sobie trochę inaczej, zamiast zagłębiać się w NTFSa, korzystając z tego że partycja miała być docelowo na poczatku dysku postanowiłem ją tam skopiować z obrazu a następnie przywrócić tylko odpowiednie wpisy dla istniejących partycji w dalszej części dysku.
  Opisuję jakby ktoś miał podobny problem.
  W związku z tym że obraz wirtualnego dysku był na tej samym dysku fizycznym na którym chciałem go "nagrać", zrobiłem najpierw backup MBR dysku linuksowym dd:
  Code: bash
  Log in, to see the code


  Bajty opisujące druga i trzecią partycję dysku można wydobyć takim poleceniem:
  Code: bash
  Log in, to see the code


  Zapisałem cały obraz z pominięciem MBR dysku - obraz znajdował się na tym samym dysku, a skutki nadpisania tablicy partycji w momencie gdy jedna z nich jest podmontowana i używania ciężko przewidzieć:
  Code: bash
  Log in, to see the code


  następnie wyciągnąłem MBR z obrazu

  Code: bash
  Log in, to see the code


  Odmontowałem partycje z win_obr.img i pozostałe. Poleceniem:

  Code: bash
  Log in, to see the code


  nadpisałem MBR fizycznego dysku.

  Następnie przywróciłem wpisy partycji 2,3 do MBR fizycznego dysku.

  Code: bash
  Log in, to see the code