Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Optex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenie małej firmy przed kradzieżą pieniędzy

18 Kwi 2012 08:18 3251 15
  • Poziom 14  
    Witam,
    potrzebuję pomocy w doborze sprzętu CCTV dla małej firmy, która nie ma dużego obrotu, dlatego szukam tanich rozwiązań. Myślałem o kamerze IP i pobieraniu od niej paczek RTP, która następnie chciałem wyświetlać w komputerze, jednak widzę że nie ma swobodnego dostępu do informacji czy obraz jest w jakiś sposób konwertowany oraz poczytałem że tanie kamery IP allegrowe to 100% chińszczyzna która nie spełni swojej roli. Chyba że się mylę to proszę o sprostowanie.
    Drugi pomysł to zakup karty do komputera i rejestrowanie na dysk obrazu, jest to najbardziej na tą chwilę prawdopodobny wybór, jednak te karty nie są tanie, trzeba zakupić oryginalny system windowsowy oraz swoją drogą komputer stacjonarny pobiera trochę prądu, jednak mają dwie sztuki P4 które mogłoby robić za te stacjonarki. Trzecią opcją jest zakup kamer i podłączenie ich do rejestratora, jednak i one nie są tanie, trzeba dokupić dysk oraz nie wiem jak wygląda wygoda przeglądania danych. Czwartą opcją która znalazłem tylko nie jestem jej pewien przyznam to użycie "Pasywnych 1-kanałowych transformatorów video",
    planowałem zrobić tak: Kamera -> Transformator BNC - UTP -> Transformator UTP - z kabelkiem video takim klasycznym podobnym do jack'a -> i tutaj nie mam pewności czy będę wstanie ten obraz odebrać na komputerze i zgrać go za pomocą prostego programu, który mógłbym sam napisać.

Informacje:
    2 obiekty, po 2 pomieszczenia do kamerowania po 2 kamery na każdy obiekt, trzeba by zrobić to najlepiej najniższym kosztem z opcją (w rejestratorze czy innym urządzeniu) podłączenia tego do internetu z zdalnym podglądem, gdy będą mieli pieniądze na podłączenie internetu to dobrze byłoby mieć taką możliwość.

Co o tym wszystkim myślicie?
  • Poziom 17  
    Podaj ile gotówki możesz zainwestować, z postu wynika że najtaniej to wyjdzie ok 1000zł na 1 lokal.
    Rejestrator z dyskiem + 2 kamerki + zasilacz do kamer, zapis lokalny na dysku z możliwością podłączenia internetu, mały pobór prądu. Monitor można wykorzystać od komputera jak zajdzie konieczność przejrzenia zapisu z kamer.
  • Poziom 14  
    W zasadzie jak najmniej, kamery mają być z tego powodu, że ostatnio w firmie średnio się wiedzie, a jeden z pracowników został dodatkowo złapany na gorącym uczynku gdy... jak każdy się domyśli. Myślę że wszelakie minimum będzie najlepsze, jeśli musi to być 2x1000zł to na pewno właściciel tyle wyda, byle nie więcej.
    A masz na myśli jakiś konkretny sprzęt?
  • Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    Pytanie czy jakość z analogu będzie wystarczająca?
    Realizowałem bardzo podobny temat, z tym że na AVN80X.
    Kamera w cenie około 700 zł brutto, do tego karta pamięci 32GB i zapis tylko w godzinach pracy sklepu + ewentualnie detekcja ruchu - wystarczało na jakieś 12 dni.

Kamera dorzuca sama na kartę player, więc po wyjęciu karty i włożeniu do laptopa można od razu odtwarzać nagrania. Jak się wyjmie kartę i włoży ponownie, kamera automatycznie sama nagrywa. Klient miał 2 karty i jak wyciągał jedną do sprawdzenia, to wkładał pustą do dalszego nagrywania.

Przykładowe obrazy z kamer:

Link

Link

Kamera ma z przodu 1 białą diodę LED, może doświetlać pomieszczenia w nocy:

Link
  • Poziom 14  
    Wydaje mi się że jakość analogu mogłaby wystarczyć, aczkolwiek nie mam pewności, zapis ma być głównie w dzień i wystarczy poznać osobę po twarzy, chociaż nie powiem że dobre byłoby rozpoznać jakie banknoty "uciekły z kasy" jednak taka dobra kamera za pewne ponad 1000zł będzie kosztować. Względem twojej propozycji Kargoth, wygląda to ciekawie, jednak w przyszłości gdy będzie możliwość podłączenia internetu, który właściciel planuje podłączyć w drugiej połowie tego roku, ewentualnie na początku następnego, to nie będzie możliwości podłączenia tej kamery do sieci? Żeby zdalnie podglądać obraz? Będzie potrzebny jakiś rejestrator, jakaś centralka?
    Pozdrawiam
    rbrus napisał:
    Wydaje mi się że jakość analogu mogłaby wystarczyć, aczkolwiek nie mam pewności, zapis ma być głównie w dzień i wystarczy poznać osobę po twarzy, chociaż nie powiem że dobre byłoby rozpoznać jakie banknoty "uciekły z kasy" jednak taka dobra kamera za pewne ponad 1000zł będzie kosztować. Względem twojej propozycji Kargoth, wygląda to ciekawie, jednak w przyszłości gdy będzie możliwość podłączenia internetu, który właściciel planuje podłączyć w drugiej połowie tego roku, ewentualnie na początku następnego, to nie będzie możliwości podłączenia tej kamery do sieci? Żeby zdalnie podglądać obraz? Będzie potrzebny jakiś rejestrator, jakaś centralka?
    Pozdrawiam

To jest kamera IP więc z podglądem zdalnym nie będzie żadnego problemu. Wystarczy router z wbudowanym switchem, który pewnie i tak by kupował razem z internetem (koszt jakieś 150 zł). A obraz zdalnie będzie mógł oglądać przez przeglądarkę (IE, firefox, chrome, safari, opera) oprogramowanie (darmowe) lub przy pomocy aplikacji na telefon (android lub iPhone).

Co do jakości i rozpoznawanie banknotów, to właśnie dlatego klientowi montowałem tą kamerę, żeby było widać czy delikwentka wkłada banknot do kasy, czy dobrze wydaje, czy ważąc produkty podaje prawidłową wagę. Przy analogu też się tak da, ale scena musiałaby być mocno zawężona, a tak jedna kamera i masz ogarnięty 3x większy obszar.
  • Poziom 12  
    Panowie,

Podepnę się pod temat, czy w takiej kamerce aby wydłużyć czas nagrywania na karcie da się da się zrobić coś takiego:
    W ciągu dnia nagrywamy non - stop a w godz wieczornych np. od 21 - 6 rano tylko detekcja ruchu ?
    Czy takie coś konfiguruje się programowo w kamerce?
    W jakiej rozdzielczości był zapis na karcie 32 GB na 12 dni?
    goabroad napisał:
    Panowie,

Podepnę się pod temat, czy w takiej kamerce aby wydłużyć czas nagrywania na karcie da się da się zrobić coś takiego:
    W ciągu dnia nagrywamy non - stop a w godz wieczornych np. od 21 - 6 rano tylko detekcja ruchu ?
    Czy takie coś konfiguruje się programowo w kamerce?
    W jakiej rozdzielczości był zapis na karcie 32 GB na 12 dni?

Aż tak dobrze nie ma :) możesz jedynie ustawić detekcję ruchu. Są pola detekcji + dodatkowo czujka PIR więc jest w miarę dokładna.
    Te 12 dni to było 1.3Mpixel, 10fps, H.264 i detekcja ruchu. Wszystko zależy od specyfiki miejsca.

Jeśli chciałbyś taka funkcjonalność jak napisałeś powyżej to raczej skłaniałbym się w stronę kamery + rejestratora który ma takie funkcje.
    Np. KNR-090 + ACM-4201
  • Poziom 14  
    Nasuwają mi się jeszcze dwa pytania:
    1) Czy detektor ruchu zastosowany w tej kamerze (nawet programowy) wykryje ruch głowy, ręki itp? Kamera będzie założona na przeciwko biurka z kasą, więc w przypadku o który tutaj się rozchodzi będzie widać głowę i może pół tułowia pracownika.
    2) Widzę po filmikach że jakość nie jest najgorsza ale patrząc na rzeczy za "pudełkiem" jakość nie jest także dobra, nie zobaczę dokładnie czy bierze pieniądze, kamera nie będzie zamontowana centralnie nad kasą. Żeby przybliżyć miejsce kasy i biurka to są na końcu pomieszczenia, na przeciwko drzwi wejściowych. Więc umieszczając kamerę nad kasą nie będzie jej widać, a umieszczając ją nad drzwiami będzie to odległość 3-4 metrów i będzie widać pracownikach jak wyżej wspomniałem tylko od połowy pasa w górę.
    3)Jeśli by była czuła na ruch ile czasu po "utracie ruchu" ona nagrywa, np. 30s?
    4) Czy po utraceniu zasilania i ponownym jego załączeniu kamera od razu wchodzi w swoje ustawienia i nagrywa dalej?
    5) Jak wygląda podgląd zdalny, nagrywa kamera dalej na kartę i my podglądamy obraz, czy można też zdalnie nagrywać?

PS. Zoomem się steruje zdalnie, jest jakaś aplikacja sterująca czy fizycznie?
    rbrus napisał:
    Nasuwają mi się jeszcze dwa pytania:
    1) Czy detektor ruchu zastosowany w tej kamerze (nawet programowy) wykryje ruch głowy, ręki itp? Kamera będzie założona na przeciwko biurka z kasą, więc w przypadku o który tutaj się rozchodzi będzie widać głowę i może pół tułowia pracownika.
    2) Widzę po filmikach że jakość nie jest najgorsza ale patrząc na rzeczy za "pudełkiem" jakość nie jest także dobra, nie zobaczę dokładnie czy bierze pieniądze, kamera nie będzie zamontowana centralnie nad kasą. Żeby przybliżyć miejsce kasy i biurka to są na końcu pomieszczenia, na przeciwko drzwi wejściowych. Więc umieszczając kamerę nad kasą nie będzie jej widać, a umieszczając ją nad drzwiami będzie to odległość 3-4 metrów i będzie widać pracownikach jak wyżej wspomniałem tylko od połowy pasa w górę.
    3)Jeśli by była czuła na ruch ile czasu po "utracie ruchu" ona nagrywa, np. 30s?
    4) Czy po utraceniu zasilania i ponownym jego załączeniu kamera od razu wchodzi w swoje ustawienia i nagrywa dalej?
    5) Jak wygląda podgląd zdalny, nagrywa kamera dalej na kartę i my podglądamy obraz, czy można też zdalnie nagrywać?

PS. Zoomem się steruje zdalnie, jest jakaś aplikacja sterująca czy fizycznie?

1. Detekcja ruchu jest czuła, można sterować tą czułością więc z wykryciem nie powinno być problemu.
    2. Taką jakość, żeby z tak dużej odległości obserwować małe przedmioty, możesz osiągnąć stosując kamery z wyższą rozdzielczością. AVN ma tylko 1.3Mpixela, nie oczekujmy cudów :) im dalej tym liczba pixeli na metr maleje.
    3. Po utracie ruchu jest bufor chyba 10 sekund, nie jestem pewien, trzeba by było sprawdzić EDIT tak, można ustawić czas trwania triggera na 10 sekund
    4. Tak, po przywróceniu zasilania kamera sama zaczyna nagrywać, jeśli tak jest ustawiona.
    5. Przy podglądzie zdalnym masz dostęp i do nagrań i do obrazu na żywo, połączenie się z kamera nie "usuwa" funkcji nagrywania.

EDIT
    Tutaj jest obszerne review kamery http://avn80x.blogspot.com/
    http://ipcamnetwork.wordpress.com/category/avtech/ <-- ten typ też dobre review robi, i to różnych kamer
  • Poziom 14  
    Witam,
    zakupię jedną kamerę na próbę jednak mam takie ostatnie trzy pytania które się nasunęły:
    1) Gdzie najlepiej kupić tą kamerę znalazłem 3 sztuki w różnych cenach, jednak wolałbym dopłacić np. 50zł i kupić ją w pewnym miejscu względem gwarancji.
    2) Jak wygląda konfiguracja kamery gdy mamy w reku laptopa i jedną sztukę kamery, czy muszę łączyć się przez switcha, czy kablem crossowym bezpośrednio, czy może zwykła RJ?
    3) Czy orientujesz się czy avtech planuje w najbliższym czasie wypuścić kamerę np. 2mpx i jaki może być jej koszt? Czy nowości z pod tego producenta są zazwyczaj b. drogie?
    pozdrawiam
  • Pomocny post
    Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    1. Wysłałem info na priv. Co do awaryjności, to na duuuużą ilość sprzedanych kamer mamy około 2% awaryjności.
    2. Nie musisz mieć switcha, wystarczy kabel - może być cross albo i nawet nie :P na płycie jak soft do wykrywania kamery, ale domyślnie jest na 192.168.0.10.
    3. Wszystkie kamery AVTecha są tanie :) na razie 2 Mpixelówki nie robią, skupili się teraz na rejestratorach do IP - takich w stylu analogu :P podpinasz i wszystko samo się konfiguruje.
  • Poziom 26  
    A ja bym się zastanowił nad analogiem:
    rejestrator 4ch 25kl/s na kanał około 500 zł netto
    HDD 1Tb około 400zł netto
    4 kamery około 1000zł netto (600-700 linii)
    Możliwość podpięcia do sieci jest praktycznie już w standardzie, można sterować rejestratorem, robić backup nagrań, a i na pewno będziesz miał dłuższy czas nagrań niż na IP, bez serwera czy rejestratora sieciowego.
    Do tego większość kamer IP wymaga w miarę dobrego doświetlenia (ta dioda doświetlająca może co najwyżej służyć jako latarka przy breloczku do kluczy).
    Zresztą, kamery IP mają przetwornik 1/4" a analogi 1/3", więc nie muszą mieć tak dobrego oświetlenia.
  • Poziom 14  
    Witam,
    jak wyżej wspomniałem będą po dwie kamery na dwa obiekty więc dla właściciela będzie to koszt:
    500zl netto * 2 + Vat
    4 kamery 1000zl netto + Vat
    Dwa yski po 300-400zl netto + Vat
    Co daje razem 2800netto + Vat = 3444zł brutto
    A przy tych kamerach wyjdzie 2800 brutto i trochę łatwiejszy montaż oraz fajna obsługa z dobrym panelem zarządzania oraz prostą w kwestii wymiany kard SD.
    mikan4 napisał:
    A ja bym się zastanowił nad analogiem:
    rejestrator 4ch 25kl/s na kanał około 500 zł netto
    HDD 1Tb około 400zł netto
    4 kamery około 1000zł netto (600-700 linii)
    Możliwość podpięcia do sieci jest praktycznie już w standardzie, można sterować rejestratorem, robić backup nagrań, a i na pewno będziesz miał dłuższy czas nagrań niż na IP, bez serwera czy rejestratora sieciowego.
    Do tego większość kamer IP wymaga w miarę dobrego doświetlenia (ta dioda doświetlająca może co najwyżej służyć jako latarka przy breloczku do kluczy).
    Zresztą, kamery IP mają przetwornik 1/4" a analogi 1/3", więc nie muszą mieć tak dobrego oświetlenia.

Co to za brednie, że tak się brzydko wyrażę? ;)
    Kamery IP jak najbardziej mają przetworniki 1/3" jak i 1/2.5" 1/2" czy nawet 3/4"
    Co do tej diody - czy widziałeś jak ona działa? Po komentarzu widzę że nie. Spokojnie doświetla pomieszczenie 30mkw. Sprawdź nagrania które wrzucałem.
    Co do ilości światła, to akurat AVN314 czy AVN80X jest zbudowane na liveMOS wiec nawet przy 0.2 luxa świetnie sobie radzi (looknij na linki które podsyłałem), bez smużenia.

Co do długości nagrań - no rzeczywiście jest to super sprawa, w ogóle zmniejszmy rozdzielczość do CIF! Będzie jeszcze dłużej! Ale to chyba nie o to chodzi? Chodzi o jakość obrazu i to żeby ten monitoring później do czegoś służył. Bo to że ktoś coś ukradnie to ja sobie naocznie zobaczę, monitoring potrzebny jest do identyfikacji - a nie żeby go przechowywać 30 dni.

Co to jest 600-700 TVL? Ta najtańsza zabaweczka z AVTecha ma 935TVL i oprócz takiej szczegółowości - 4x większy obszar niż kamera analogowa.
  • Poziom 14  
    Zakupiłem kamerę AVN80X ogólnie wszystko ok z tym że nie ma funkcji nagrywania non-stop, można ustawić zdarzenie że po wykruciu ruchu zaczyna nagrywać, jednak w firmie nie do końca spełnia to swoją rolę. Kamera z 2-4s reaguje na ruch, dopiero po tym czasie rozpoczyna nagrywanie, więc spokojnie można rękę włożyć do kasy, wyjąć co trzeba i tyle.
    A po za tym bardzo fajny sprzęt jak za tą kasę, polecam.