Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenie rolety antywłamaniowej kontaktronem

18 Kwi 2012 10:03 5223 6
 • Poziom 9  
  Witam.
  Mam za zadanie podłączyć roletę drzwi w sklepie pod alarm Satela CA-6.
  Niby nic prostszego, zrobiłem pomiary szczeliny pomiędzy ścianą, a roletą i stwierdziłem że kontaktron K1 Satela będzie odpowiedni.
  I dopiero jak zagłębiłem się w jego instrukcję to okazuje się że nie wolno montować na metalowych częściach (szyny prowadzące i roleta jest metalowa).
  Co mogę zastosować w zamian za kontaktron ???
  Chodzi o mikro przełącznik małych rozmiarów, hermetyczny i żeby gadał z centralą alarmową.
  Czy ktoś coś podobnego już robił i co zastosował ???
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • OptexOptex
 • OptexOptex
 • Poziom 32  
  Ta pętla sabotażowa to kawałek drutu wsadzony w obudowę kontaktronu. Jeśli chcesz zrobić "po bożemu" układ odporny na sabotaż - podklejenie w okolice czujnika silnego magnesu to dołóż poniżej pierwszego kontaktronu drugi kontaktron (jako przedłużenie pierwszego) nie dawaj magnesu (mają być dwa kontaktrony i jeden magnes na części ruchomej. Ten magnes ma powodować reagowanie pierwszego kontaktronu natomiast podczas przesuwania rolety nie powinien być choćby na chwile w pobliżu tego dodatkowego kontaktronu by nie wywołać jego reakcji.Taki układ powoduje że masz zabezpieczenie gdyby "intruz" chciał kompasem wykryć kontaktron potem go "zneutralizować" za pomocą magnesu neodymowego i bezkarnie! podnieść roletę .Oba kontaktrony podpinasz do centrali w konfiguracji 2EOL/NC i gdy zbliżysz silny magnes w pobliże nich masz alarm sabotażowy.Natomiast magnes "od kontaktronu "pierwszego nie pobudza sabotażu - w kontaktronie dwa.Kontaktrony można zastosować do rolet jak napisał kolega powyżej.
 • Poziom 9  
  Mam rozumieć że przy dwóch kontaktronach K-1 przymocowanych pionowo ten drugi bez magnesu ma być poniżej (roleta idzie w górę) i nie łapie się z tym drugim kontaktronem.
  Każdy z nich ma być wpięty do innego Z i pod ten sam COM.
  Chcę do tego wykorzystać Z-ty z klawiatury bo jest blisko i są akurat 2 wolne (Z7 i Z8)
  Oby dwa mam opisać jako 2EOL/NC ???
  Jeśli źle rozumuję to proszę mnie poprawić
 • Poziom 32  
  Tak dokładnie jak BHTOM napisał !! Masz jeden COM i jedno Z (1,2,3,4.....dowolne) ustawiasz typ linii jako 2EOL/NO .ten dodatkowy kontaktron to Twój czujnik sabotażu,zwarcie jego (magnesem przyłożonym z zewnątrz) zaowocuje alarmem sabotażowym a przykładanie magnesu do tego pierwszego kontaktrona będzie pokazywało naruszenie linii w stanie wyłączenia strefy i alarmem w stanie czuwania strefy do której należy ta linia.
 • Poziom 18  
  Witam.

  Jeśli chodzi o roletę zewnętrzną to proponuję coś podobnego do B-4M SATELA. Łatwiej poprowadzić kable, bo są w stalowej osłonie i dodatkowo jest bardziej odporny na czynniki zewnętrzne. Oczywiście uwagi kolegów o zabezpieczeniu przed sabotażem są jak najbardziej właściwe.

  Martwi mnie tylko jeden problem.

  W mojej karierze widywałem już rolety, które zostały otwarte przez wyciągnięcie od bocznej strony jednej listewki z rolety. To miało miejsce przy drzwiach otwieranych "do środka", przy drzwiach otwieranych na zewnątrz listwa rolety przy progu utrudnia złodziejowi ich otwarcie.