Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

PC do pracy z dźwiękiem w studiu prośba o sugestie dotyczące zestawu

mlusk 18 Apr 2012 11:37 1519 7
Bosch
 • #1
  mlusk
  Level 12  
  Uszanowanie Paniom i Panom,

  Tytułem wstępu: Od dwóch dni wertuję zasoby wujka Gogla ze szczególnym naciskiem na elektrodę i choć urywam jakieś fragmentaryczne informacje, to jednak nie sposób znaleźć właściwego wątka.

  Ad rem:
  Zbieram się do projektu zbudowania klasycznego PC'ta do zastosowań studyjnych - póki co, koszta nie są brane pod uwagę, skoro najpierw wypadałoby zestawić wszelkie opcje konstrukcyjne i dopiero z nich wybierać optymalne.

  Założenia:
  + obudowa rack 19 (prawdopodobnie 3-4U)
  + maksymalne wyciszenie maszyny
  + maksymalna wydajność obliczona na pracę z dźwiękiem.


  Dodatkowe założenia:
  Wg dodatkowych założeń stacja ma działać jednej szafie rack wstawionej bezpośrednio w stół w reżyserce.
  Komputer ma więc mieć przede wszystkim jak największy RAM i jak najszybszy procesor, grafika może być zdecydowanie słabsza, choć w miarę możliwości wypadałoby wpakować maszynę pozwalającą na ewentualną edycję video.
  Ma być również jak najcichszy.

  Pytaniem pozostaje chłodzenie pozwalające na bezpieczny i w miarę łatwy demontaż.

  Nadmienię, iż szafa z założenia powinna mieć otwarty front, boki i ewentualna tylna ściana (przy zachowaniu szybkiego dostępu do kabli) mogą zostać dodatkowo wygłuszone.

  Z opcji dotychczas przejrzanych, na pierwszy ogień idzie
  - WC
  - utopienie jednostki w morzu oleju słonecznikowego

  Prosiłbym o ewentualne inne sugestie i oczywiście pomoc w analizie dwóch powyższych.

  Pozdróweczki.
 • Bosch
 • #2
  gangsta529
  Level 14  
  WC tak, olej nie tak moim zdaniem. Komputer możesz złożyć dwu procesorowy, do tego 16 GB ramu, dysk SSD na system, program do obróbki dźwięku/filmów+dysk na dane, kartę dobierzesz później. Jeżeli cena nie gra roli to możemy tutaj złożyć odpowiednią maszynę.
 • Bosch
 • #3
  mlusk
  Level 12  
  Większość z tego, co napisałeś jest załatwiona. Ogólnie rzecz biorąc, problemem nie jest tu zestawienie samych podzespołów maszyny, ile rozwiązanie problemu najcichszego typu chłodzenia, który da się w miarę bezproblemowo zainstalować w obudowie 3U lub 4U.

  Dla potwierdzenia: Taki sam układ planuje złożyć w dwóch egzemplarzach: pierwszy chodzi pod dużą kartą Focusrite'a z dołączonym mikserem cyfrowym i kontrolerem Mackie. W ramach DAW aktualnie wykorzystany jest Ableton Live Suite 8 + Max 4 Live. Do tego dochodzi kilka konrketnych VSTków i parę maszyn stojących w racku. Ta maszyna ma przede wszystkim ogarnąć do 48 kanałów w sesji z naciskiem na mixdown i master materiału. Zgodnie z Twoimi sugestiami 16G RAMU powinno wystarczyć.

  W drugim przypadku - stacja ma chodzić tymczasowo z M-Audio 410 i służyć będzie wyłącznie do generowania i samplingu z dużym naciskiem na rozbudowane systemy modularne. Stąd obawiam się, że ze spokojem zasnę mając w niej pod maską co najmniej 32G. Może się to wydawać przesadą, jednak aktualnie pracuję na MacBooku Pro (8G RAM) i maszyna mimo wizyty w serwisie (sprzątanie wnętrza) ledwie mi się wyrabia z aktualnie składanymi sesjami (mieszane sesje do 32 kanałów, w dużej części z długimi łańcuchami efektowymi).
  Docelowo również chciałbym korzystając z M4L przejść na produkcję 5.1, a potem w ramach eksperymentu: 2.1/binaural.

  Jak więc widzisz, ta kwestia jest rozwalcowana dość rzeczowo.
  Problemem pozostaje przystosowanie obu miejsc pracy do optymalnego wykorzystania przestrzeni.
  W pierwszym (studio nagraniowe) problemem jest dość ciasna reżyserka (bez skojarzeń proszę). Pomieszczenie ma podobnież odpowiednio zestawione proporcje, tym niemniej, jest po prostu ciasne (ok 8m^2), w związku z czym pojawia się potrzeba reorganizacji umeblowania dla
  1. dodatkowej poprawy akustyki (aktualny stół psuje to trochę)
  2. poprawy funkcjonalności przestrzeni

  Drugie miejsce (dom) jest już dużo brutalniejszym poligonem:
  pokój o wymiarach 350/350 i wys. 270cm z dwiema wnękami i nadmiarem mebli, których się niestety pozbyć nie ma jak, powoduje coraz rozpaczliwsze próby jakiegokolwiek poprawienia akustyki i przygotowania choćby cienia stanowiska pracy z prawdziwego zdarzenia.
  Rozwiązaniem byłaby tu ława z podwójnym systemem rack na 10U przedzielonym pośrodku kilkucentymetrową szparą, w której stacjonowałyby kable. Dół ławy zawierałby dobrej klasy listwę antyprzepięciową i domyślne miejsce na UPS. Pod blatem znajdowałaby się szuflada na klawiaturę, a sam blat mógłby mieć (nad tym również rozmyślam) wbudowany moduł zewnętrznie chłodzący laptopa.
  Do szafy w dalszym planie miałyby powędrować karta muz (jakaś lżejsza rackowa maszyna), syntezatory i właśnie ów drugi egzemplarz stacji.

  Plan dość ambitny, bo cały projekt objęłyby również panele i ustroje akustyczne, nad którymi właśnie aktualnie się biedzę.
  Z uwagi na prawdopodobne koszta całości nie wchodzę nawet w dywagację n/t budżetu potrzebnego na każdy z komputerów - niezależnie od kosztów złożenia będą one w zasadzie drobnym wydatkiem, bowiem w miarę możności pragnę zapełniać rack elementami systemu A-100, a przy takiej zabawce Korg to po prostu pikuś.
  Wracając do zatem do punktu wyjścia:
  Jakieś sugestie n/t konkretnych rozwiązań WC?
  No i oczywiście (poza faktem ogromnej masy, przymusem uszczelnienia i kłopotliwym dostępem do podzespołów) czemu "stanowsze nie" modelowi frytkownicy?
 • Helpful post
  #4
  Kosa1337
  Level 26  
  Chłodzenie wodne wcale nie jest ciche, Kup wydajne standardowe chłodzenie i będzie bardzo cichco np. Thermalright Venomous X, Thermalright Silver Arrow SB-E, Noctua NH-D14. taki cooler jest w stanie chłodzić pasywnie takiego i7, może od czasu do czasu powinien być wspomagany wentylatorem podłączonym na 5V którego nawet twoje ucho nie uslyszy.;)
 • #5
  mlusk
  Level 12  
  Rozumię.

  Przy okazji problemu odprowadzania ciepła wpadło mi do głowy coś takiego.

  Czemu systemy chłodzenia w komputerach skupiają się na odprowadzeniu ciepła? Czy nie lepiej byłoby stworzyć system jego recyklingu? Gdyby udało się skonstruować w miarę sensownych rozmiarów układ przetwarzający energię cieplną na choćby elektryczną, którego skuteczność nie miałaby tu defacto żadnego znaczenia, wystarczy, że będzie w odpowiednim stopniu pobierał energię i - daj Boże - starczy mu ona do samodzielnego zasilania.
  Tak opracowany system chłodzenia komputera byłby już z założenia skuteczniejszy od wszelkich innych, przy oczywiście zachowaniu standardów minimalnej głośności i gabarytów.
 • Helpful post
  #7
  gangsta529
  Level 14  
  Kosa1337 jest to możliwe lecz wydajność takiego zestawu była by znikoma. Kolego mlusk złożenie komputera z części jakie podałeś da radę postawić pasywnie, a delikatny przewiew obniży temperaturę tylko by dobrze rozłożyć wlot/wylot ciepłego/zimnego powietrza, a zestaw będzie bezgłośny i w miarę dobrze chłodzony.
 • #8
  mlusk
  Level 12  
  Dzięki za rozwianie wątpliwości
  Postaram się skrobnąć co nieco o wynikach i może dorzucić jakieś fotki.
  Na to jednak z uwagi epicki rozmach pomysłu trzeba będzie nieco poczekać.