Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana oleju z firmowego (FAP) na ? jaki

18 Kwi 2012 12:06 4672 13
  • Poziom 19  
    Witajcie,

zwracam się do Was z pytaniem o możliwość wymiany oleju firmowego fiata - Selenia, na alternatywny. Przede wszystkim, za ostatnią wymianę oleju i filtrów fiat zaśpiewać prawie 300zł (olej, filtry, rbg). Niestety zmuszony bylem wykonać wymianę w innym warsztacie niż zwykle. Do tej pory zalewany był 5W40.

Szukałem na forach, znajdując informację m.in. o oleju Motul i Castrol 5W40, o normach zbliżonych do fiatowskiego. Oczywiście w serwisie fiata odsyłają mnie do książki serwisowej i instrukcji w której jest tylko jedna norma :-) Wlanie innego oleju niż formowy może powodować uszkodzenie silnika - jak twierdzą.

Samochód to fiat grande punto 1.4 8V benzyna z 2009r, o przebiegu 42 kkm.
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    appcontrol napisał:
    Przede wszystkim, za ostatnią wymianę oleju i filtrów fiat zaśpiewać prawie 300zł (olej, filtry, rbg).

Masz auto z 2009 i taki "śpiew" cię przeraża.....no, no!
    Kup olej w biedronce będzie taniej....
  • Poziom 14  
    autoas napisał:
    Masz ayto z 2009 i taki "śpiew" cię przeraża.....no, no!
    Kup olej w biedronce będzie taniej....
    No to jest nasz krajowy fenomen... Kupić konia i na owies żałować :D
  • Poziom 19  
    Może należycie do tych, którzy poddają się pewnym trendom. Ja nie :-)

Szukam rozwiązania alternatywnego, w Waszym rozumieniu gorszego. Ktoś z Forumowiczów ma coś ''merytorycznie'' na temat? :-)

Dodano po 5 [minuty]:

autoas otrzymuje ode mnie klik w "pomógł" - krótko, nie na temat, i bez polotu :-)

btw. filtr oleju 25zł, olej niech będzie ok. 120 (a to już 5l zamiast 4 firmowych), zatem średnio wychodzi:

- olej 120
    - f. oleju 20
    - wymiana oleju 25
    - wymiana filtra oleju 20

razem netto: +/- 185zł, cena w ASO 290 netto :-)

Dodano po 5 [minuty]:

Castrol o którym wspominał Kolega, którego post został usunięty, - 160 brutto 5L
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Trochę nie wiadomo o co chodzi. Czyżby dokumentacja samochodu (instrukcja itp) mówiły o konieczności stosowania oleju Selenia? To chyba byłoby niezgodne z regulacjami rynkowymi UE. Zajrzyj tam. I podejrzewam, że będą to wymagania ogólne jakie spełnia cała gama olejów. Czyli tylko stosować. Naklejki na szybie i inne bajery nie stanowią warunków prawnych.

Zechce kolega zauważyć, że stosuje się terminologię Zalecany w odróżnieniu od wymagany.
  • Poziom 19  
    Problem w tym, że dokumentacja samochodu wskazuje olej na bazie syntetycznej o lepkości SAE 5W-40 spełniający wymagania FIAT 9.55535-M2. Tak się składa, że ów wymagania spełnia tylko jeden olej na rynku - Selenia :-)

Aby nie być gołosłownym dorzucam zdjęcie:
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Co do oleju to potrzebujesz syntetyczny norma lepkości SAE 5W40. Może to być np. lotos, każdy olej będzie dobry. Z opinii znajomych nie polecają Castrola, bo robi się rzadki i zdarzają się podróbki. Norma dla oleju wg instrukcji z GP to FIAT.9.55535-M2.

Co do filtra oleju to dobry jest Fuchs albo ufi. Unikaj filtronia, czasem trafi się zła seria (jak mi ostatnio zapchał się po 200km)

P.S.: Też mam GP...
  • Pomocny post
    Moderator Samochody
    Castrolu nie polecam, często spotykam się z opinią, że dopóki ludzie jeździli na Selenii to auto nie brało oleju, jak zmienili na inny - to zaczynał go brać... ale jak już coś tańszego to Mobil, Motul czy LiqiMoly też jak najbardziej, tylko uważaj na podróbki, 5l dobrego oleju 5W-40 musi kosztować koło 200zł.
    Ja tam wolę podjechać do ASO, za 500zł umyją mi auto, wymienią olej i wszystkie filtry, nawet płyn chłodniczy i do spryskiwaczy uzupełnią, sprawdzą hamulce, zawieszenie, podłączą pod komputer.
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    appcontrol napisał:
    Problem w tym, że dokumentacja samochodu wskazuje olej na bazie syntetycznej o lepkości SAE 5W-40 spełniający wymagania FIAT 9.55535-M2. Tak się składa, że ów wymagania spełnia tylko jeden olej na rynku - Selenia :-)

Aby nie być gołosłownym dorzucam zdjęcie:

A tutaj muszę kolegę zaskoczyć, bo to nie jedyny olej spełniający tę normę.

Normę spełnia z powodzeniem olej: Fuchs Titan SuperSyn 5W-40 litr za ok 35zł wysyłkowo.
  • Poziom 42  
    Wymiany oleju można dokonać gdziekolwiek, choćby w firmie tylko wyspecjalizowanej w wymianach olei silnikowych, można tam wybrać olej jaki się chce, i na pewno zaleją dedykowany odpowiedni do tego silnika
    Jak strach przed wydatkami to wybrać olej tani z odpowiednimi parametrami, każdy się nada, na każdym oleju podane są normy
    Więc w czym problem....tylko w pieniążkach widocznie
    Kupuje się buty drogie i tanie i wiadomo co się stanie, każdy sam decyduje, więc po co to roztrząsać w jakim celu?
    Wymieniasz w serwisie, bierzesz fakturę i masz gwarancję
    Żarówki kxenonowe są po 18zł i po 280zł które wybierzesz? Można by takie przykłady mnożyć, ale co to da?
    I tak zrobisz co zrobisz, po co ci nasze podpowiedzi!
    I dalej nie pomogłem....
  • Poziom 19  
    Niewiele widzisz stąd, gdzie jesteś. Jeżeli jednak wysilisz wzrok, zobaczysz, że część propozycji jest nawet droższa od firmowego oleju o którym pisałem na początku. Wniosek? Pozostawiam Tobie na wolna chwilę :-) Są również żarówki ksenonowe po 289 i 250 zł - skoro mają identyczne parametry (deklarowane wg producenta), które wybierzesz? :-)

Dziękuję za odpowiedzi. Wybór padł na: MOTUL 8100 X-CLEAN C3 5W40 5L