Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pionier U2 brak odioru na średnich i długich falach

siwy_watt 18 Apr 2012 16:42 11329 51
lampy.pl
    siwy_watt
    Level 14  
    Po długiej przerwie i podszkoleniu sie w dziedzinie elektroniki, postanowiłem sie zabrać za dalszą naprawę swojego Pioniera U2. Radio działa odbiera fale krótkie, lecz nie odbiera fal średnich i długich na falach średnich jak kręcę strojeniem to w jednym momencie radio sie wzbudza i piszczy. Wszystkie cewki sa sprawne, wymieniłem kondensatory 50uF i 2x32uF. Wraz z zwiększaniem głośności słychać również mocniej przedźwięk sieciowy na tyle głośno, że na falach krótkich nie słychać odbieranej stacji, jedna lampa UCH21 mikrofonuje więc zamówiłem nową wszystkie styki są poczyszczone, potencjometr też zregenerowany ma odpowiednią rezystancję i nie trzeszczy. Czy jest to możliwe, że to przez uszkodzoną lampę (UCH21) nie odbiera fal średnich i długich??
  • lampy.pl
    TELEWIZOREK52
    Level 29  
    Na pewno cewki wejściowe i oscylatora masz sprawne? Sprawdzałeś na "oko" czy omomierzem? Sprawdź po kolej wyprowadzenia cewek czy nie są urwane. Czy pośrednią sprawdzałeś ? Jeżeli nie to wymień kondensatory 200pF w filtrach i zestrój. ECH21 masz dwie sztuki - zamień miejscami.
    serwis
    Level 37  
    siwy_watt wrote:
    Radio działa odbiera fale krótkie, lecz nie odbiera fal średnich i długich na falach średnich

TELEWIZOREK52 wrote:
    Czy pośrednią sprawdzałeś ? Jeżeli nie to wymień kondensatory 200pF w filtrach i zestrój.

Czy pośrednia jest inna dla fal krótkich, średnich i długich? :D
    Tomek Janiszewski
    Level 32  
    siwy_watt wrote:
    Radio działa odbiera fale krótkie, lecz nie odbiera fal średnich i długich na falach średnich jak kręcę strojeniem to w jednym momencie radio sie wzbudza i piszczy

Niechybnie dzieje się tak wtedy, gdy obwód wejściowy zostaje dostrojony do częstotliwości 468kHz, tj częstotliwości pośredniej odbionika. Ewentualnie wtedy gdy obwód oscylatora zostaje dostrojony do podwójnej częstotliwości pośredniej 2×468kHz=936KHz. W obydwu przypadkach radio odbiera wzmocniony własny sygnał o częstotliwości pośredniej, który z ostatniego filtru przedostaje się na obwody wejściowe, w pierszym przypadku bezpośrednio (mieszacz pracuje wówczas jako prosty wzmacniacz), w drugim - w wyniku mieszania sygnału wejściowego o częstotliwosci 468kHz z częstotliwością heterodyny 936kHz. Może to mieć miejsce tylko przy anormalnym rozstrojeniu przynajmniej jednego z tych obwodów, w prawidłowo zestrojonym odbiorniku żaden z tych obwodów nigdy nie zostaje dostrojony do krytycznej częstotliwości.
    Aby przekonać się który to obwód - ustaw radio na samej granicy samowzbudzenia i wykręcając rdzeń ferrytowy (zapamiętaj jednak jego początkowe położenie!) zbadaj, którym obwódem: oscylatora fal średnich czy też heterodyny fal średnich można zerwać oscylacje. I ustaw rdzeń tak aby nic się nie wzbudzało, tak przy maxymalnej pojemności kondensatora zmiennego jak i w całym zakresie fal średnich. Całkiem możliwe że radio funkcjonuje na falach średnich, a być może także i długich, tylko jest tak mocno rozstrojone na tych zakresach że nic nie odbiera. Pomocne będzie tu skontrolowanie czy pracuje heterodyna: woltomierz lub mikroamperomierz włączony poprzez separujący rezystor 1MΩ na połączone siatki triody i trzecią heptody powinien wykazywać napięcie ok. -10V, oczywiście z uwzględnieniem spadku napięcia na szeregowym rezystorze.
    Quote:
    Wraz z zwiększaniem głośności słychać również mocniej przedźwięk sieciowy na tyle głośno, że na falach krótkich nie słychać odbieranej stacji

Powodem moze być brak lub niepodłączeie ekranu elektrostatycznego (zwykle opaski foilii miedzianej) na kondensatorach dochodzących do potencjometru.
    Quote:
    Czy jest to możliwe, że to przez uszkodzoną lampę (UCH21) nie odbiera fal średnich i długich??

Bardzo wątpliwe, to raczej już fal krótkich by nie odbierał na słabej lampie: nie wzbudziłaby się heterodyna.

Dodano po 6 [minuty]:

serwis wrote:
    siwy_watt wrote:
    Radio działa odbiera fale krótkie, lecz nie odbiera fal średnich i długich na falach średnich

TELEWIZOREK52 wrote:
    Czy pośrednią sprawdzałeś ? Jeżeli nie to wymień kondensatory 200pF w filtrach i zestrój.

Czy pośrednia jest inna dla fal krótkich, średnich i długich? :D

Pytanie wcale nie takie gópie. A co będzie jeżeli wszystkie filtry zostaną przestrojone np. mniej więcej na 550 kHz, tj na częstotliwość leżącą w zakresie fal średnich? Wówczas stanie się dokładnie to samo o czym pisałem wyżej, tj radio się wzbudzi przy dostrojeniu obwodu wejściowego fal średnich do 550kHz lub obwodu heterodyny fal średnich do 1100kHz, a to ma prawo zdarzyć się również i przy prawidłowym zestrojeniu obwodów wejściowego oraz heterodyny. Na falach długich wzbudzenia nie będzie, ale podobnie jak i na falach średnich czułość w wyniku zerwania współbieżności obwodów (z powodu zmiany częstotliwości pośredniej) będzie tak mała że nic nie odbierzemy. Będzie natomiast nadal możliwość odbioru na falach krótkich, jako że tam obwód wejściowy przenosi na tyle szerokie pasmo, że jego odstrojenie o kilkadziesiąt kHz nie będzie miało większego znaczenia.
    TELEWIZOREK52
    Level 29  
    Widzę że Kol. Tomek ładnie mnie wyręczył za co Mu dziękuję a od siebie dodam tylko że sprawdzenie/wymianę tych kondensatorów traktuje jako czynność rutynową, podobnie jak wszystkich innych tego typu kondensatorów. Dopiero po wykonaniu tych czynności możemy przystąpić do prawidłowego zestrojenia odbiornika.
    siwy_watt
    Level 14  
    TELEWIZOREK52 wrote:
    Na pewno cewki wejściowe i oscylatora masz sprawne? Sprawdzałeś na "oko" czy omomierzem? Sprawdź po kolej wyprowadzenia cewek czy nie są urwane. Czy pośrednią sprawdzałeś ? Jeżeli nie to wymień kondensatory 200pF w filtrach i zestrój. ECH21 masz dwie sztuki - zamień miejscami.

Cewki sprawdzane omomierzem sprawne wszystkie.

Tomek:
    Którym rdzeniem mam kręcić nie chciałbym rozstroić jeszcze bardziej radia. Jak byś mógł pokaż na schemacie.
    Przy potencjometrze mam tylko jeden kondensator owiniętym srebrną folią, i przylutowaną do chassis, próbowałem poprawić ekranowanie ale radio dalej ma przedźwięk.
    Zdjęcie potencjometru:
    Pionier U2 brak odioru na średnich i długich falach

Czy ten brakujacy kondensator przy potencjometrze 0,02uF moge zastąpić kondensatorem MKP 0,022uF, czy lepiej jakiś inny ?? ??
    serwis
    Level 37  
    Tomek Janiszewski wrote:
    Pytanie wcale nie takie gópie. A co będzie jeżeli wszystkie filtry zostaną przestrojone np. mniej więcej na 550 kHz, tj na częstotliwość leżącą w zakresie fal średnich? Wówczas stanie się dokładnie to samo o czym pisałem wyżej, tj radio się wzbudzi przy dostrojeniu obwodu wejściowego fal średnich do 550kHz lub obwodu heterodyny fal średnich do 1100kHz,

Jeżeli jest to rozważanie czysto teoretyczne, to jak najbardziej.
    Spróbuj natomiast wykonać to odstrojenie (o te 100kHz ) od strony praktycznej.

Żeby to uzyskać, to albo rdzeń musiałby być całkowicie wkręcony (-100kHz) lub też całkowicie wykręcony ( +100kHz).
    Na całkowite wkręcenie rdzenia nie zezwoli kubek ekranujący (rdzeń oprze się o tylną częsć ekranu), a całkowite wykręcenie też nie wchodzi w rachubę.

Ponadto te obwody p.cz mają bardzo wąski zakres strojenia- wynoszący ±15kHz. ( to akurat wiem z praktyki). A nawet gdyby udało sie "przeciągnąć" co nieco więcej, to napięcie uzyskane na ostatnim filtrze będzie zbyt małe, żeby "pogonić" detektor.
    siwy_watt
    Level 14  
    Fale średnie ruszyły (narazie słyszę tylko jedną stecje, ale zawsze coś) pozaciskałem delikatnie nity na kondensatorach mikowych i średnie ruszyły.
    Dodanie kondensatora i rezystora według schematu znacznie pogorszyło jakośc dźwięku tzn. dźwięk był straszni cichy i zniekształcony, przydźwięk jest nadal postara sie jutro nakręcić filmik jak działa radio to sami ocenicie co może jeszcze jest do wymiany.
    TELEWIZOREK52
    Level 29  
    Serwis - Twoje rozważanie jest również teoretyczne. Zakładasz że 60-cio letnie kondensatory są w 100% sprawne a chyba wiesz jak w praktyce po tylu latach te kondensatory się zachowują. Pozdrawiam.
  • lampy.pl
    Tomek Janiszewski
    Level 32  
    siwy_watt wrote:
    Którym rdzeniem mam kręcić nie chciałbym rozstroić jeszcze bardziej radia. Jak byś mógł pokaż na schemacie.

A stronkę o starych radiach, specjalnie poświęconą Pionierom znasz?
    http://www.oldradio.pl/index.php?page_id=9
    Znajdziesz tam szkic rozmieszczenia cewek i trymerów w zespole przełącznika zakresów.
    Przy potencjometrze mam tylko jeden kondensator owiniętym srebrną folią, i przylutowaną do chassis, próbowałem poprawić ekranowanie ale radio dalej ma przedźwięk.
    Radio niestety było mocno grzebane :-( : wymieniony kondensator elektrolityczny (chyba katodowy?) brak wylacznika sieciowego na potencjometrze, zamiast niego jakieś kolorowe kostki, pentoda współczesnych rezystorów 1kΩ obok również współczesnego elektrolitu. Do potencjometru powinny dochodzić dwa kondensatory 20nF (oczywiście można zastąpić je współczesnymi kondensatorami 22nF, przy czym akurat tu, odmiennie niż w przypadku kondensatora sprzęgającego triodę m.cz. z pentodą końcową nie jest konieczne wysokie napięcie pracy, 100V wystarczy w zupełności, nie musi to być też stabilny MKP, MKT MKSE lub KSE też wystarczy), przy czym powinne one być odekranowane od przebiegajacych w sąsiedztwie przewodów sieciowych.
    http://www.oldradio.pl/img/pionier/p-120-row-uni.jpg
    Brak ekranowania kondensatorów i przewodów sygnałowych przy tak ciasnym montażu może być jednym ze źródeł przydźwięku. Czy po skręcenu siły glosu na minimum przydźwięk również wydatnie słabnie?

Dodano po 3 [minuty]:

siwy_watt wrote:
    Dodanie kondensatora i rezystora według schematu znacznie pogorszyło jakośc dźwięku tzn. dźwięk był straszni cichy i zniekształcony, przydźwięk jest nadal

Który rezystor i kondensator masz na myśli? Wskaż najlepiej wg schematu do którego link zamieściłem.
    siwy_watt
    Level 14  
    Kondensatory i rezystory to ja powymieniałem, ponieważ były popalone a kondensatory nie trzymały pojemności.
    Włącznik niestety był tak uszkodzone, że sie rozsypał i dlatego dałem kostki.
    Na schemacie z którego ja korzystam, na czerwono zaznaczyłem brakujący kondensator i rezystor, na niebiesko rysowane w paincie wymienione elementy które ja wymieniałem.
    Długopisem zaznaczone są kondensatory które chcę wymienić na nowe przy p.cz.
    Pionier U2 brak odioru na średnich i długich falach Pionier U2 brak odioru na średnich i długich falach
    TELEWIZOREK52
    Level 29  
    Z tego co widzę (a kiepsko widać) to w miejsce 2x32µF w zasilaczu doczepiłeś nowe kondensatory. Minus tych kondensatorów NIE MOŻE być podłączony bezpośrednio do masy tylko w szereg z kolejną doczepką oporów 30+90Ω. Kolejny kondensator (oznaczony przez Ciebie 1) połączony równolegle do wspomnianego 30+90Ω musi być połączony PLUSEM z masą a na minusie tego kondensatora powinno być napięcie ujemne ok. -7..-9V. Nie musi też to być jak oznaczyłes na schemacie kondensator na 400V, wystarczy 15V. Wiedz jeszcze że poszczególne egzemplarze Pionierów różniły sie między sobą i posiadany przez Ciebie schemat nie musi pokrywać się z rzeczywistością.
    siwy_watt
    Level 14  
    Kurcze nie zauważyłem. Mój błąd, już poprawiłem to połączenie a co do 56uF to nie miałem na stanie innego i dlatego dałem 400V :)
    Tomek Janiszewski
    Level 32  
    siwy_watt wrote:
    Na schemacie z którego ja korzystam, na czerwono zaznaczyłem brakujący kondensator i rezystor]

I po uzupełnieniu radia o te elementy pogorszyla się znacznie jakość dźwięku? Wskazywałoby to na uszkodzony (przerwa) rezystor 300k w obciążeniu detektora.
    siwy_watt
    Level 14  
    Po odpowiednim połączeniu kondensatorów radio przestało mieć przydźwięk, teraz ładnie gra i na pełnej głośności nie ma żadnych zniekształceń gra czysto i głośno.

Kręciłem rdzeniami wejściowymi i oscylatorem na falach średnich i nic nie znalazłem (oczywiście zapamiętałem oryginalna pozycje i ilość obrotów) a kręcąc rdzeniem powinienem coś odbierać (wzbudzania rozchodziły sie po skali gdy na falach długich kręciłem rdzeniem na wejściu). Na falach długich gdy kondensator ustawiłem na Warszawę PR1 to również nic nie odebrałem a PR1 da się odebrać nawet późnym wieczorem.

Z zakresami leciałem tak jak w opisie filmu 1.Krótkie 2.Średnie 3.Długie, leciałem po całej skali podczas gdy przechodziłem na inny zakres, słychać charakterustyczny trzask ;)
    TELEWIZOREK52
    Level 29  
    Zakładam że nie popełniłeś kolejnego błędu i wszystko masz sprawne. Pisałeś o ściskaniu kondensatorów, czy te 200pF w p.cz. też? Jeżeli nie to zdejmij kubki i je (200pF) ściśnij lub wymień. Generator posiadasz? Domyślam się że nie. Czyli co nam pozostaje? Próbować na ucho. Niepotrzebnie ruszałeś oscylatory ale wróć do pozycji wyjściowej. Na zakresie ŚR złap jakąś stację ( w latach 60/70 dobrze stroiło się na radiolatarnię) i kręcąc rdzeniami filtrów uzyskaj max. sygnału. Następnie zestrój obwody wejściowe, pamiętając że zaczynamy od cewek (przy prawie zamkniętym agregacie) następnie trymerami (przy prawie otwartym agregacie) i na koniec z powrotem cewkami i tak kolejno na wszystkich zakresach, przy czym kolejność jest tu dowolna. O ile zbyt mocno nie rozjechałeś oscylatorów-powinno Ci się udać. Dodam jeszcze że przełączniki zakresów w Pionierach miały w zależności od roku produkcji zamienione miejscami cewki a więc sprawdź czym kręcisz. Jako antena powinno wystarczyć 1.5m drutu. Próbuj, dorobisz sie generatora to zestroisz sobie prawidłowo. Pozdrawiam.
    siwy_watt
    Level 14  
    Wszystkie cewki są przywrócone w oryginalnej pozycji, bo zapisywałem obroty i pozaznaczałem sobie miejsca. Cewki są umieszczone w tych samych miejscach co na stronie która mi podałeś.
    Gdy wcześniej kręciłem cewkami, jak miałem ustawione fale średnie na jakąś stacje kręcąc rdzeniem układu wejściowego to stacja zaczynała być coraz bardziej słyszalna ale po testach wszystkie cewki poustawiałem tak jak były oryginalnie.

Telewizorek52:
    Mówiąc "agregat" masz na myśli kondensator zmienno pojemnościowy którym szukamy stacji tak ??
    TELEWIZOREK52
    Level 29  
    Tak. Agregat czyli kondensator którym szukasz stacji.
    wrobel902
    Level 10  
    Do potencjometru powinny dochodzić dwa kondensatory 20nF (oczywiście można zastąpić je współczesnymi kondensatorami 22nF, przy czym akurat tu, odmiennie niż w przypadku kondensatora sprzęgającego triodę m.cz. z pentodą końcową nie jest konieczne wysokie napięcie pracy, 100V wystarczy w zupełności, nie musi to być też stabilny MKP, MKT MKSE lub KSE też wystarczy), przy czym powinne one być odekranowane od przebiegajacych w sąsiedztwie przewodów sieciowych.
    siwy_watt
    Level 14  
    TELEWIZOREK52:
    Stroiłem fale średnie według twoich wskazówek i nic to nie dało dopiero jak, zaczynałem stroić na słuch to zaczęło lepiej grać i więcej stacji łapie, tylko że na jednej stronie skali słychać stacje a na drugiej totalna cisza.
    Nie wiem tylko co mam usłyszeć w radiu przy prawie otwartym, kręcąc cewką i zamkniętym agregatorze kręcąc trymerem.
    Czym pierw kręcić, cewkami oscylatora czy cewkami wejściowymi, przy prawie otwartym agregatorze, i co musze usłyszeć w radiu aby przestać kręcić??
    TELEWIZOREK52
    Level 29  
    NIE! Nie kręć oscylatorami. Ustaw jak były. Na wszystkich zakresach obwody wejsciowe stroimy - cewki na max sygnału przy(prawie) zamkniętym agregacie. Trymery na max sygnału przy (prawie) otwartym agregacie - min. pojemności. Zaczynamy stroić cewkami i na cewkach kończymy. No i oczywiście wszystko na słuch jezeli nie masz generatora. Przy min. doświadczenia jest to wykonalne w przypadku tak "skomplikowanego" radYja" A co z pośrednią? Zrobiłeś?
    siwy_watt
    Level 14  
    Tak pośrednie zrobiłem mianowicie pozaciskałem kondensatory, a przy pośrednich nie ruszamy cewek, tak ??

Oscylator jest ustawiony tak jak był.
    Czyli robię tak:
    Otwieram kondensator, ustawiam cewkę na max. sygnału później zamykam kondensator, i ustawiam trymer na max sygnału, a potem znowu cewka?? Wole sie 500 razy zapitać aby nic nie spierniczyć :)
    Tomek Janiszewski
    Level 32  
    siwy_watt wrote:
    Czym pierw kręcić, cewkami oscylatora czy cewkami wejściowymi

Zasadniczo powinno się najpierw ustawić właściwe częstotliwości obwodów oscylatora, ale bez częstościomierza nie będzie łatwo, bowiem póki nie zostaną dostrojone przynajmniej pobieżnie obwody wejściowe - można nie usłyszeć żadnej stacji.
    Jeżeli podejrzewasz rozstrojenie obwodów oscylatora - możesz w roli swoistego falomierza użyć sprawnego odbiornika na fale średnie, najlepiej przenośnego. Zakres częstotliwości oscylatora fal długich (ok. 610÷990kHz) w całości mieści się w zakresie fal średnich. Radio wzorcowe umieszczone w pobliżu lampy UCH21 a najlepiej z anteną ferrytową w osi cewki oscylatora bez trudu odbierze sygnał heterodyny Pioniera, czemu będzie towarzyszyć silna modulacja szumu lub gwizd interferencyjny. Jeżeli częstotliwość oscylatora wypadnie nie tam gdzie powinna na skali wzorcowego odbiornika - można ją sprowadzić gdzie należy, dostrajając rdzeniem cewki częstotliwość dolną, trymerem - górną. Strojenie to należy powtórzyć kilkakrotnie, z uwagi na współzależność tych elementów. Potem można już starać sie odebrać Warszawę I (częstotliwość 225 kHz, a więc częstotliwość heterodyny 693kHz). Obwód wejściowy należy dostroić prowizorycznie do częstotliwości Warszawy I rdzeniem cewki na najsilniejszy odbiór. Potem poszukać jakiejś stacji w położeniu bliskim max. pojemności kondensatora zmienego (nadaje tam Rosja) po czym dostroić się na max. siłę głosu, znów rdzeniem cewki obwodu wejściowego. Następnie poszukać stacji nadającej w pobliżu min. pojemności kondensatora. Powinna tam być jakaś stacja czeska, a jeśli nie uda się jej odebrać - pozostaje tylko dostroić się do Warszawy, i znów dostroić się na maxa - ale tym razem już tylko trymerem obwodu wejściowego. Ponownie poszukać stacji dla max częstotliwości zakresu fal długich; teraz szansa na to będzie większa. Jeżeli uda się znaleźć - dostroić się do tej stacji trymerem obwodu wejściowego, wrócić na stację ruską i dostroić się do niej rdzeniem.
    Na falach średnich można ustawić przy pomocy wzorcowego odbiornika bezpośrednio jedynie dolną częstotliwość oscyltora (ok. 990kHz), bowiem częstotliwość górna leży powyżej zakresu fal średnich. Aby ustawić również górę - trzeba ustawić na wzorcowym odbiorniku częstotliwośc heterodyny równą górniej częstotliwości fal średnich (1605 kHz a więc częstotliwość odbierana ok. 1140kHz) i starać się odebrać heterodynę odbiornika wzorcowego na Pionierze, zbliżając odbiornik do cewki obwodu wejściowego Pioniera. Gdy już uda się prawidłowo zestroić obwody oscylatora - można stroić obwód wejściowy fal średnich na najlepszy odbiór, analogicznie jak się to robiło dla fal długich: cewką na mniejszych częstotliwościach, trymerem na większych. A więc odwrotnie niż ostatnio pytałeś. Ściślej mówiąc - najlepiej stroić nie na całkowicie wkręconym lub wykręconym kondensatorze zmiennym lecz na takich częstotliwościach jakie przewidział producent; na skali powinny być zaznaczone kropki.
    TELEWIZOREK52
    Level 29  
    siwy_watt wrote:
    Tak pośrednie zrobiłem mianowicie pozaciskałem kondensatory, a przy pośrednich nie ruszamy cewek, tak ??

Oscylator jest ustawiony tak jak był.
    Czyli robię tak:
    Otwieram kondensator, ustawiam cewkę na max. sygnału później zamykam kondensator, i ustawiam trymer na max sygnału, a potem znowu cewka?? Wole sie 500 razy zapitać aby nic nie spierniczyć :)

Nie!!! Odwrotnie! Po raz trzeci - zaczynamy od cewek przy prawie ZAMKNIĘTYM agregacie - dolne częstotliwości. Kończymy na trymerach przy prawie OTWARTYM agregacie.Mowa jest o cewkach wejściowych. Wcześniej, używając Twojego słownictwa "ruszamy" czyli stroimy cewki p.cz. Zostało Ci jeszcze 496 pytań.
    siwy_watt
    Level 14  
    Dobrze, już rozumiem nie chciałem nikogo zdenerwować, zabieram sie do strojenia.

Cały czas robię tak jak mi napisaliście i postępy są ale małe, bardzo mało stacji mi łapie a niektóre słychać dopiero jak dam głośniej radio. Może będzie lepiej odbierało jak powymieniam wszystkie kondensatory mikowe przy cewkach i p.cz ??
    TELEWIZOREK52
    Level 29  
    Na szczęście mnie ciężko zdenerwować. A prace jak przebiegają??
    siwy_watt
    Level 14  
    To dobrze nie chcę tu nikomu ciśnienia podnosić :)

Prace przebiegają powoli ale z coraz lepszym skutkiem (na falach średnich), lecz na długich nie mogę sobie poradzić ze znalezieniem PR1 cały czas cisza. Kupiłem nowe kondensatory na p.cz to dzisiaj powymieniam i zobaczę jakie będą efekty :)
    Tomek Janiszewski
    Level 32  
    siwy_watt wrote:
    na długich nie mogę sobie poradzić ze znalezieniem PR1 cały czas cisza.

A sprawdzałeś na jakiej częstotliwości pracuje heterodyna (za pomocą sprawnego odbiornika na fale średnie)? Masz pewność że w ogóle działa na falach długich (aby się w tym upewnić - wystarczy sprawdzić czy na połączonych siatkach triody i trzeciej siatki heptody pierwszej lampy UCH21 występuje ujemne napięcie ok. 10V przy czym należy mierzyć poprzez separujacy rezystor kilkaset kΩ).
    siwy_watt
    Level 14  
    Szukałem na średnich i nic nie znalazłem radia były ustawione tyłami do siebie i nic nie znalazłem, szukałem na całej skali.
    Tomek Janiszewski
    Level 32  
    Więc może heterodyna w ogóle nie pracuje na falach długich? Zmierz jeszcze przez opornik ok. 200kΩ napięcie na siatce heterodyny (połączone piny 4 i 7 pierwszej lampy UCH21). Jeżeli na falach długich nie ma tam ujemnego napięcia (a jest na falach średnich i krótkich) - nie działa heterodyna, i w tej sytuacji wymiana kondensatorów w filtrach nic nie pomoże.