Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
MetalworkMetalwork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zbudować sterowalny pojazd podwodny z kamerą ccd?

18 Kwi 2012 22:29 4395 6
  • Poziom 8  
    Dzień dobry.
    Od dawna zaczytuję się w Waszym forum,teraz postanowiłem zwrócić się z pewną prośbą.Chciałbym własnoręcznie zbudować pojazd podwodny zaopatrzony w chwytak i kamerę ccd.Takie konstrukcje oczywiście o wiele bardziej finezyjne są znane pod angielską nazwą ROV (Remotely operated underwater vehicle).
    Moje założenia;
    1.Wymiary(mniej więcej) 80x50xh35
    2.Konstrukcja ramy z rurek instalacji wodnej PCV sklejone i wypełnione pianką montażową.
    3.Napęd to cztery pędniki w postaci silniczków z pompek zęzowych zaopatrzonych w śmigła lub śruby modelarskie.Dwie zamontowane po bokach do ruchu wprzód,w tył i wokół własnej ośi pionowej wertykalnie-obrót prawo/lewo.Kolejna do poruszania lewo/prawo wzdłuż osi poziomej.Czwarty do ruchu góra/dół zamontowany pionowo.
    4.Kamera ccd połączona przewodem do laptopa,podgląd w czasie rzeczywisty.
    5.Oświetlenie za pomocą dwóch halogenów LED.(wewnętrzne albo zewnętrzne-nie wiem)
    6.Ruchome ramię/chwytak(jeszcze nie wiem ile części ruchomych)wykonane z aluminiowych profili napędzane(wstępny pomysł)serwomechanizmami z centralnego zamka samochodowego.
    7.Napięcie 12Volt prądu stałego(myślę najłatwiejsze wyjście).
    Sterowanie za pomocą kabla o żyłach1,0-1,6mm(nie wiem jakie powinny być),panel sterujący wyposażony w potencjometry suwakowe do ustalania pracy silniczków(wolniej,szybciej,prawe,lewe obroty).

Tyle mojej teorii i wielu znaków zapytania.

Proszę podpowiedzcie jakieś sugestie.
    Manualnie jestem uzdolniony całkiem całkiem(przynajmniej żona sobie chwali)pojęcie techniczne i warsztat co prawda amatorsko-wizjonerski,ale dam rade bez problemu.

Pomóżcie i doradzcie czy dobrze kombinuję ze sterowaniem,zastosowanie układu akumulator-potencjometr-silnik wydaje mi się proste i nie skomplikowane.
    ale to moja teoria.
    Ptroszę pomóżcie i doradzcie.
    Nowy na forum
    BARTO30
  • MetalworkMetalwork
  • Poziom 18  
    Witam kolegę.
    W tym temacie padło wiele ciekawych pomysłów i rozwiązań, radze go uważnie przeczytać, a na pewno trochę Ci się rozjaśni.
    Link
  • MetalworkMetalwork
  • Poziom 8  
    Witaj malpek.
    Właśnie brnę przez artykuł,jednak jeszcze odpowiedzi na moje pytania nie znalazłem.
    Dzięki.

Dodano po 14 [minuty]:

Myślę sobie uściślić najbardziej mnie nurtujące pytania.

1.Jaki potencjometr wykorzystać który spełni założenie-wolniej,szybciej,wprzód w tył,jak się taki nazywa(symbol)?
    2.Czy odległość akumulator-silnik równa 50 metrów spowoduje znaczący zanik prądu,jeśli tak to jak temu zaradzić?
    3.Czy oprócz prostego schematu aku.-potencjometr-silnik potrzebuję jakiegoś urządzenia?
    4.Jakiego przekroju użyć kabli,silnik 12V 3,5A?

Dziękuję.
  • Poziom 8  
    Pytanie 1. i 2. rozwiązane-mostek H i PWM.
    Pozostałe aktualne.
    Poradzcie koledzy forumowicze,przecież dla Was to chwila.
  • Pomocny post
    Poziom 10  
    Cześć,
    Doradzałbym zamontowanie źródła zasilania na konstrukcji. Na taki prąd kable nie mogą być cieniutkie. Na grubszych spadki będą mniejsze, ale z kolei dodajemy sobie zbędnych kilogramów.
    Nie lepiej zastosować odpowiednio przystosowany joystick ? Pogubisz się z tymi wszystkimi przyciskami.
    No i przygotuj sie na wydatek rzędu najmniej 500 zł.
  • Poziom 8  
    Zakupiłem już pierwsze elementy do budowy,zamontowanie akumulatora w urządzeniu drastycznie zwiększy ciężar,w razie awarii będzie problem z kontrolą a sterowanie inne niż mostek H i PWM z którymi dam sobie radę jest ponad moje siły i umiejętności.
    Joystick byłby miły ale to ponad moje siły.
    Cztery pędniki po dwa przewody,kolejne dwa do serwomechanizmu kamery,kabel zasilający kamerę oraz kabel przesyłający wizję(jeszcze nie wiem jaki.
    że sterowaniem myślę że dam sobie rady.
    Tylko jakie te kable powinny być?

Dodano po 3 [godziny] 33 [minuty]:

Dzięki forumowemu koledze "kizek"temat rejestracji przesyłu i podglądu wizji z kamery rozwiązany i przejrzysty.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=10816968#10816968
    Dziękuję.
  • Poziom 8  
    wceko
    Widziałem że swego czasu podjąłeś podobny temat,pochwal się pochwal jak Tobie wyszło.
    Jakieś zdjęcie?