Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Zasilacze UPS
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Line6 Spider III 30W nie startuje część cyfrowa.

18 Kwi 2012 22:32 4050 11
  • Poziom 10  
    Witam.

Ostatnio zakupiłem jako uszkodzony piecyk gitarowy Line6 Spider III 30W. Według sprzedającego (komis) piecyk działał, działał i przestał.

Gdy otrzymałem piecyk wziąłem się za naprawę. Podejrzewałem bezpiecznik, końcówkę mocy (TDA2050), jednak okazało się, że są sprawne. Piecyk włącza się, gra na wejściu AUX, jednak nie startuje część cyfrowa: po włączeniu nic się nie świeci, przy kręceniu potencjometrami regulacji barwy dźwięku, efektów szum się nie zmienia. Zasilanie części cyfrowej (3.3V) jest. Próbowałem resetu (przyciśnięty klawisz A przy włączaniu), jednak bezskutecznie. Zasilanie opampów (symetryczne 9V) jest. Śladów popaleń nie ma. Widać, że ktoś kiedyś wymieniał stabilizator napięcia 3.3V (LM317) oraz końcówkę, jednak o ile wierzyć komisowi po tych zabiegach piecyk grał.

Nigdy nie miałem do czynienia z takim przypadkiem, dysponuję miernikiem, ewentualnie oscyloskopem (u znajomego), przeciętną wiedzą (amator) ale dotychczas nie zajmowałem się takimi przypadkami. Nie mam niestety schematu, a odesłanie piecyka do serwisu nie wchodzi raczej w grę (najbliższy autoryzowany w Berlinie). Mogę porobić zdjęcia, jeśli ktoś spotkał się z czymś takim - proszę o pomoc.
  • Zasilacze UPS
  • Poziom 29  
    Sprawdź, że 3.3V dochodzi do każdego z układów w części cyfrowej (4 może 5 układów o ile pamiętam). Sprawdź, czy z procesora wychodzi sygnał CLOCK. Przy okazji możesz sprawdzić, czy sygnał audio dociera z wejścia do codeków. Oczywiście tak z ciekawości, bo widać, że procesor ma problem z wystartowaniem. Możesz też sprawdzić, czy układy sprawdzające czy jest włączony wtyk na wejście działają. To samo dotyczy wtyku słuchawkowego. Jest to sprawdzane w tym wzmacniaczu i odpowiednie tory są wyłączane.

Marek
  • Poziom 10  
    Witam.
    Z powodu braku pomysłu i sił do teraz odpuściłem pomysł naprawy piecyka i grałem z zewnętrznym przedwzmacniaczem. Teraz jednak jestem zmuszony przedwzmacniacz oddać i problem wraca.

Marek2006, dziękuję za zainteresowanie.

Sprawdzałem napięcia: 3.3V dochodzi do każdego układu. Jak mam sprawdzić sygnał CLOCK i układy sprawdzające obecność wtyków?

Niestety nie posiadam serwisówki, ani nawet schematu do tego piecyka. Podejrzewam, że główną winę ponosi układ p89lpc936f (jak dla mnie procesor), lub jego wsad, do niego podłączone są m.in. diody i przełączniki na frontowym panelu. Diody napięcie dostają, a układ ten (przez tranzystorki) nie załącza ich do masy.

Możliwe, że uszkodzenie stabilizatora ubiło układy cyfrowe?

Jest szansa na naprawę wzmacniacza? Jest ktoś, kto może podjąć się naprawy? Z tego co się dowiedziałem najbliższy serwis znajduje się w Berlinie, już same koszty transportu powodują, że naprawa tam jest nieopłacalna.
    Pozdrawiam.
  • Zasilacze UPS
  • Moderator Akustyka
    thuder1515 napisał:
    Z tego co się dowiedziałem najbliższy serwis znajduje się w Berlinie
    Masz nań gwarancję ? Nie ? To po co Ci autoryzowany serwis. Oddaj do serwisu RTV w Rzeszowie. Na pewno jest tam ich wiele. Ale idź do takiego gdzie umieją więcej, niż wymiana gotowych elementów w telewizorze LCD.
  • Poziom 22  
    thuder1515 napisał:

Z tego co się dowiedziałem najbliższy serwis znajduje się w Berlinie, już same koszty transportu powodują, że naprawa tam jest nieopłacalna.
    Pozdrawiam.

Serwis prowadzi też Lauda AUDIO z Sopotu. Na jednym z portali aukcyjnych ;) jest wzmacniacz FLEXTONE II Line6 ze spaloną częścią cyfrową, której serwis nie naprawił więc nie jest łatwo o części zamienne. Do naprawy potrzebny jest oscyloskop ew. miernik częstotliwości by sprawdzić przebiegi zegarowe to tak na początek. Możesz zamieścić zdjęcia płytki "dla potomnych" tu na elektrodzie. Element wymieniony w drugim poście to mikrokontroler z rodziny 8051.
    http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/97466/PHILIPS/P89LPC936FDH.html
    Tak mi się przypomniało warto spróbować wymienić kwarc, to piecyk z głośnikiem i dość mocno rezonuje, kiedyś miałem taką usterkę w aktywnym subwooferze, gdzie uszkodził się rezonator.
  • Poziom 29  
    Sygnały cyfrowe sprawdza się oscyloskopem. Skywalker może mieć rację; uszkodzenie rezonatora kwarcowego to jedna z najczęstszych usterek w tego typu wzmacniaczach. Ale jest to montaż powierzchniowy i trzeba mieć wprawę przy wymianie tego typu elementów. Inaczej można (dalej) zniszczyć urządzenie. Wymiana końcówki świadzczy o tym, że próbujesz zgadnąć co się stało ale jak urządzenie składa się z tysiąca części, to nie można zgadywać.

Marek
  • Poziom 10  
    Witam.
    Kwarc wymieniłem, niestety wzmacniacz dalej nie ożył. Co do końcówki: nie ja ją wymieniałem, wzmacniacz po zakupie nosił ślady ingerencji: wspomniana końcówka była przelutowywana oraz stabilizator 3.3V na LM317.
    Racja, nie można zgadywać, jeśli chodzi o lutownicę, posiadam jedynie transormatorówkę, więc wymiana elementów SMD to męka.

Co do serwisu: nie znam takiego serwisu w Rzeszowie, który byłby chętny podjąć się naprawy czegoś takiego: tu trzeba zapaleńca, a nie osoby wymieniającej moduły. Swego czasu dowiedziałem się, że serwis w Berlinie jest najbliższym, który posiada odpowiednie schematy.

Obecnie nie mam oscyloskopu pod ręką, dysponuję multimetrem UT70A, który posiada m.in. miernik częstotliwości. Czy to od biedy pomoże?

Załączam zdjęcia płyty głównej:
    Line6 Spider III 30W nie startuje część cyfrowa. Line6 Spider III 30W nie startuje część cyfrowa. Line6 Spider III 30W nie startuje część cyfrowa. Line6 Spider III 30W nie startuje część cyfrowa. Line6 Spider III 30W nie startuje część cyfrowa. Line6 Spider III 30W nie startuje część cyfrowa.

Pozdrawiam.
  • Poziom 22  
    Twój miernik ma zbyt mały zakres pomiaru częstotliwości aby zmierzyć generację.
    Można by na próbę wstawić mniejszy kwarc np 4 / 8 MHz to co zmierzy Twój miernik. Generator wygląda na wspólny buforowany za pomocą układu HJU04 Po lewej (od generatora) masz procesor sterujący z rodziny 51 po prawej DSP motoroli www.freescale.com/files/dsp/doc/data_sheet/DSP56364.pdf poniżej pamięć szeregową 25VF512 z programem do DSP czyli serce wzmacniacza.
    Skoro masz napięcie to wypada szukać problemów w zegarze / buforach. Właściwie nic nie można wymienić ze względu na to iż kluczem są zawartości pamięci 25LV512 i wewnętrznej procesora Philips P89LPC936 http://www.grifo.com/PRESS/DOC/Philips/P89LPC936.PDF Na początek skupiłbym się na procesorze phlilips zmierzył napięcia na wejściach i spróbował wymusić ręcznie reset (a nuż się układ resetujący zepsuł...).
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 22  
    Jak wspomniałem generator wygląda na buforowany, wiec nie powinno być problemów z pomiarem na inwerterze 04. Mogę się oczywiście mylić, ale skoro jest jeden kwarc to istnieje szansa że zegar jest wspólny dla obu procesorów. Można pomierzyć szyny sygnałowe choćby przy pamięci SPI, zawsze coś winno się pokazać podczas uruchamiania. Oczywiście oscyloskop czy miernik częstotliwości z sondą daje pewność, ale jak się nie ma co się lubi...
  • Poziom 29  
    Oczywiście nikt nie mówił o sprawdzaniu kwarcu bezpośrednio na nim. Widać, że kwarc jest buforowany układem HJU04 (który mi wygląda na 6-cio krotny bufor 74HC14) i na wyjściach tego układu (nóżki 2,4 i być może 6) można spokojnie sprawdzić czy jest zegar. Wcześniej bym oczywiście sprawdził, czy układ ma zasilanie (nóżki 7 - masa i 14 plus zasilania).
    To nie jest balane urządzenie i nie mając ani wiedzy ani sprzętu niewiele można zrobić. Poza tym wymagana jest również umiejętność naprawy urządzeń SMD. Zdaję się, że spośród tych wymagań nie spełniasz żadnego. Więc wniosek jest prawie oczywisty. Albo serwis firmowy, albo znajdziesz kogoś kto jest w stanie to naprawić. Może Skywalker by się podjął ale myślę, że tu niewiele można obiecać. To może być uszkodzenie procesora (zaprogramowanego) i wtedy jedynie firmowy serwis mógłby coś zrobić.
    Jeszcze jedno przyszło mi do głowy: część układów powinna być zasilana napięciem +5V (chociażby przetworniki analogowo-cyfrowe na wejściu, jak również wyżej wspomniany bufor). Masz napięcie +5V - nic o nim nie wspominałes?
    EDIT: a może jednak wszystko jest zasilane z 3.3V? Ale i tak trzeba trochę uściślić o czym wogóle mówimy. Przedwzmacniacz w tym wzmacniaczu jest w całości cyfrowy. Jedynie TL071 na wejściu jest analogowy. Dalej (od przetwornika AKM45..) wszystko jest cyfrowe. Krótko mówiąc cały przedwzmacniacz Ci nie działa, tak? To budzi nadzieję, że brak jest jakiegoś podstawowego napięcia lub sygnału aby to działało. Tym niemniej wiedza na temat układów cyfrowych jest nadal wymagana.

Marek
  • Poziom 1  
    http://www.sendspace.com/file/9luh6r

To jest najprawdopodobniej schemat tego wzmacniacza.
    Dostałem Line6 IV 15W i mam ten sam problem.
    Oddałem go do znajomego i mówił ze wykrył problem w układzie tda 2050.

Kolega czytał temat?
    3.1.11. Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.
    (dj-MatyAS)