Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyłączanie komputera pod obciążeniem

FullEnergy 19 Kwi 2012 00:36 2292 18
  • #1 19 Kwi 2012 00:36
    FullEnergy
    Poziom 10  

Witam. Yh, niestety znów muszę się do Was zwrócić o pomoc, bo z kolejnym już problemem nie mogę sobie dać za nic rady. Może zacznę od specyfikacji komputera i opiszę dokładnie ten problem.

- Karta Graficzna - ASUS GTX 570 (OC Core Clock 742 na 840)
    - Procesor - Intel I7 2600K (pasta Arctic Silver 5)
    - Zasilacz - CHIEFTEC CTG-600-80P (600W)
    - Płyta Główna - ASROCK P67 PRO3 B3 (Wersja UEFI : 2.00)
    - Kości RAM - Corsair Venegance LP 1600MHZ : 8GB
    - Dysk Twardy - SEAGATE 500GB SATA
    -- System operacyjny -- Windows 7 Ultimate 64BIT

No więc tak... Niedawno zmieniłem procesor, ramy i płytę główną. Wszystko zamówiłem przyszło i zostało zamontowane. Nie będę ukrywać, że wybrałem ten procesor z serii "K", aby go podkręcić. Po zamontowaniu zrobiłem formata, żeby komputer był czysty i powgrywałem wszystkie potrzebne mu do pracy sterowniki itp. Jak już wszystkie podstawowe rzeczy były zrobione zabrałem się za OC procka. Zakończyłem je na wartości 4,2 GHZ, ponieważ moje aktualne wtedy chłodzenie było już zbyt słabe na więcej (Scythe Shuriken Rev.B). Jako, że chciałem dokręcić procka do 4,6 GHZ postanowiłem kupić nowe chłodzonko na CPU i tak też się stało. Zamówiłem je a w tym czasie przez tydzień działałem stabilnie na tym na 4,2 GHZ. Po tygodniu Scythe Mugen 2 Rev.B zawitał w mojej budzie. Po sprawdzeniu temperatur, odrazu było widać różnicę. Jako, że było już czym chłodzić, wziąłem się za dalsze OC. Doszłem do 4,4 GHZ zrobiłem test OCCT, który trwał ok. 15 minut. Wszystko wyglądało na stabilne, więc przeszłem do mego upragnionego 4,6GHZ. Na początku przy ładowaniu windowsa złapałem parę BSODÓW, lecz zwiększenie napięcie (1,325V) odrazu pomogło. I tu zaczyna się ognisko problemu. Włączyłem OCCT (duży zestaw danych+rdzenie logiczne) i odpaliłem test CPU. Po ok. 4 minutach temperatura ustabilizowała się na 74-75st i teścik szedł, aż do z tego co pamiętam 6 minuty z hakiem. W tym momencie komputer wyłączył się. Myśląc, że coś przypaliłem (choć temperatura nie przekraczała żadnych limitów i procesor chodził a niej zaledwie 6 minut) wyłączyłem zasilanie w zasilaczu i odczekałem chwilę (nic nie śmierdziało spalenizną). Po tej chwili włączyłem komputer, lecz niestety nie było żadnej reakcji na ekranie, kręciły się tylko coolery, ale nie było "piku" płyty. Odłączyłem wszystko kablem po 5 minutach znów odpaliłem. O dziwo ku wielkiej uciesze komputer odpalił, lecz niestety zawiesił się na ekranie ładowania pulpitu. Wziąłem przywróciłem standardowe opcje w biosie i to pomogło - komputer się włączył i wszystko chodziło. Zostawiłem kompa na noc, żeby odpoczął i rano gdy uruchomiłem miałem jakiś błąd o BOTTOWANIU po piknięciu płyty. Po chwili, zauważyłem, że w BIOS nie widzi mojego dysku. Wziąłem odłączyłem kable i podpiąłem na nowo po czym komputer znów ruszył. Znów odpaliłem OCCT i zrobiłem test na standardowych zegarach - ponad 10 minut i wszystko ok. Stwierdziłem, że wejdę na znów na granicę 4,2 GHZ bo na niej komputer działał bardzo stabilnie przez tydzień. Odpalam test mija mniejwięcej 30 sekund (czasem 2-5 minut, ale to rzadkość - nie wiem od czego to zależy) i to samo, z tym że komputer się teraz wyłącza, po 3 sekundach samoczynnie włącza i leci do pulpitu. Ustawiłem znów defaultowe ustawienie test 20 minut wszystko stabilne. Potem znów 4,2 i znów to samo. Spróbowałem 4,4 to samo. Potem 3,8 też to samo. Próbowałem przeróżnych ustawień, napięć etc. w biosie jednak to nic nie dało - stabilnie chodzi tylko na defaultowych zegarach. Zauważyłem też patrząc w REAL TEMP (tam pokazuje aktualne taktowanie procesora), że wynosi ono aktualnie na obciążeniu 100% 3,4 z hakiem. Przed tą akcją "WYDAJE MI SIĘ", że było po 3,8 w końcu jest w tym procesorze TURBO BOOST. Teraz tak jakby się nie aktywował? Ogólnie mówiąc wszystkie temperatury mam w normie. Resetowałem CMOS na płycie, lecz nic nie dało. Robiłem też testy PRIME 95 dzieje się to samo. Jak myślicie co może być nie tak? Może format systemu, może coś w nim nie tak jest teraz? Konputer ustawiony aktualnie na 4,2 czy 4,4 ogólnie na tym "poziomie wyłączania", chodzi normalnie w pulpicie, oglądaniu filmów, ale to są drobnostki które mało go obciążają. Dopiero jak przyjdzie co do czego to się to dzieje.

Wybaczcie, że się tak rozpisałem, ale chce dokładnie opisać o co mi chodzi i co zrobiłem w tej kwestii. Jutro mam zamiar zrobić test HDDTUNE, po tej akcji z dyskiem (nie wiem czy to miało coś z tym wspólnego). W internecie nie znalazłem podobnego problemu do mnie. Liczę na Waszą pomoc i pozdrawiam.

0 18
  • #2 19 Kwi 2012 11:02
    artaa
    Poziom 43  

Hmm, może zwyczajnie przesadziłeś i uszkodziłeś lekko CPU, i jest w stanie chodzić tylko bez OC.

0
  • #3 19 Kwi 2012 11:31
    arko71
    Poziom 25  

Piszesz tylko o procesorze, ale ten współpracuje z mostkiem i to w nim może być problem np. pojawił się zimny lut i jak mostek dostanie więcej ciepła to się wykrzacza.

0
  • #4 19 Kwi 2012 14:39
    FullEnergy
    Poziom 10  

artaa - jak mogłem przesadzić kręcąc ten procesor na 4,6? W jego przypadku to akurat bardzo stabilna wartość.

arko71 - wątpię w to, bo również myślałem coś w tym kierunku i postanowiłem sprawdzić w jakich temperaturach się to dzieje. Jednak nic z tego - czasem wyłączy się po 5 sekundach gdzie procesor ma po 37 st a czasem wyłączy się gdy ma już 60. Poza tym gdy jest ustawiony na tą wartość gdzie go nie wyłącza tj. 3,4GHZ na standardowych ustawieniach w biosie, to wtedy ma tam po te 55st czy 57st skokami i nic mu się nie dzieje. Robiłem dziś jeszcze raz test na tym standardowym, żeby się upewnić czy aby napewno na nim chodzi stabilnie i nic się nie działo.

Porobię jeszcze trochę testów popróbuje parę rzeczy i zobaczymy. Czekam też na Waszą pomoc, bo nie ukrywajmy - to na nią generalnie liczę, na końcu zostaje serwis.

PS.Jest taka możliwość, że zasilacz nie wytrzymał obciążenia? Mogę spróbować na innym, ale też 600W bo wyższego raczej nie mam możliwości załatwić..

PS2.Mogę wrzucić wyniki z OCCT na wartości np. 4,2GHZ, ale będą one tylko po minucie bo dłużej raczej nie uciągnie. Sprzydadzą się?

0
  • #5 19 Kwi 2012 23:19
    FullEnergy
    Poziom 10  

Mam taką nową informację, być może będzie ona pomocna - mianowicie teraz jadę sobie po 100mhz i testuje i zauważyłem, że komputer zamiast się wyłączać to pod stresem (2min?) się resetuje.

EDIT// Niestety, ale komputer znów się wyłączył zamiast resetu.

EDIT2// Teraz już sam głupieje, wyłączył mi się 2 razy podczas pracy "w pulpicie"..

0
  • #6 20 Kwi 2012 00:54
    fiedek187
    Poziom 13  

Wszystkie napięcia w normie?

0
  • #7 20 Kwi 2012 01:08
    FullEnergy
    Poziom 10  

Które napięcia masz konkretniej na myśli?

0
  • #8 20 Kwi 2012 07:06
    artaa
    Poziom 43  

FullEnergy napisał:
    nową informację, być może będzie ona pomocna - mianowicie teraz jadę sobie po 100mhz i testuje i zauważyłem, że komputer zamiast się wyłączać to pod stresem (2min?) się resetuje.

Może czas jednak sprawdzić moje podejrzenie?
    i zrobić test na innym CPU (lub twego na innym PC).

0
  • #9 20 Kwi 2012 08:32
    fiedek187
    Poziom 13  

FullEnergy napisał:
    Które napięcia masz konkretniej na myśli?

Napięcia na liniach zasilających podstawowe komponenty: +12 V(Tutaj należy zwrócić szczególną uwagę), +5 V, +3,3 V. Oprócz tego to co napisał kolega wyżej.

0
  • #10 20 Kwi 2012 14:07
    FullEnergy
    Poziom 10  

Nie bardzo mam jak sprawdzić na innym CPU. Ta opcja zostanie chyba do serwisu.

Sprawdzę dziś na innym zasilaczy, bo może z nim się coś stało.

Dodano po 5 [godziny] 25 [minuty]:

Zrobiłem teścik z OCCT na standardowych opcjach biosu (10 minut), powiedzcie mi czy te wykresy są prawidłowe ? :

Wyłączanie komputera pod obciążeniem Wyłączanie komputera pod obciążeniem Wyłączanie komputera pod obciążeniem Wyłączanie komputera pod obciążeniem Wyłączanie komputera pod obciążeniem Wyłączanie komputera pod obciążeniem Wyłączanie komputera pod obciążeniem Wyłączanie komputera pod obciążeniem Wyłączanie komputera pod obciążeniem Wyłączanie komputera pod obciążeniem

Wyłączanie komputera pod obciążeniem Wyłączanie komputera pod obciążeniem Wyłączanie komputera pod obciążeniem Wyłączanie komputera pod obciążeniem Wyłączanie komputera pod obciążeniem

PS. Zapomniałem dodać jeszcze jedne rzeczy u góry mianowicie - czasem (rzadko) gdy włączę komputer i wejdę np. w REAL TEMP to pokazuje mi ze mam tylko 1 rdzeń lub 2 lub 3. Wogóle w każdym miejscu na komputerze poza (menadżerem urządzeń - EDIT) tak pokazuje. Działo się tak jeszcze zanim się to wszystko zaczęło dziać. Z tego co czytałem dzieje się tak czasami na windows vista/7, więc nie wiem czy to będzie mieć coś do rzeczy, mimo wszystko wolałem o tym wspomnieć.

0
  • #11 21 Kwi 2012 14:43
    FullEnergy
    Poziom 10  

~Refresh...

0
  • #12 21 Kwi 2012 19:30
    artaa
    Poziom 43  

FullEnergy napisał:
    Sprawdzę dziś na innym zasilaczy, bo może z nim się coś stało.

I co wynikło ze sprawdzenia na inym PSU?

0
  • #13 21 Kwi 2012 21:02
    FullEnergy
    Poziom 10  

Niestety, ale dopiero w poniedziałek będę mógł sprawdzić na innym PSU.

0
  • #14 21 Kwi 2012 21:12
    artaa
    Poziom 43  

Rozglądaj się też za kimś z CPU, lub z MB na której będzie działał twój.

0
  • #15 21 Kwi 2012 21:58
    FullEnergy
    Poziom 10  

CPU i MOBO to zostawie już, żeby w serwisie mi sprawdzili. W końcu i tak za to nie zapłacę.

0
  • #16 21 Kwi 2012 23:22
    djzatorze
    Poziom 23  

Generalnie OCCT dosyć mocno "trzepie", i jeśli podkręcasz dla sportu i zamieszczania wyników, stosuj nieco bezpieczniejsze programy, np. Orthos albo wPrime. OCCT włączaj jak korygujesz ustawienia co do 1 MHz, to testowania ustawień 'zgrubnych' OCCT może być niebezpieczny:) Orthos ma tę zaletę, że nie zawiesza komputera, bo natychmiast wstrzymuje pracę po błędzie ostatniego z rdzeni. Jeszcze jedno - Shuriken owiewa sekcje zasilania, Mugen już nie. Trzeba o tym pamiętać, i często gęsto "macać" płytę główną w trakcie OC session:) Czasem schłodzenie jednego układziku na mobo przywraca stabilność.

0
  • #17 22 Kwi 2012 13:25
    FullEnergy
    Poziom 10  

Ja nie kręcę dla sportu, tylko chce uzyskać stabilne 4,6 ghz, także myślę, że OCCT nic nie będzie tutaj przeszkadzał, jako że 4,6 nie jest jakoś wymagające dla tego procka. To, że orthos wstrzymuje prace ostatniego z rdzeni, też mi się na nic nie przyda, bo komputer nawet jak się ładuje, tzn jak pisze ładowanie windows potrafi się wyłączyć i włączyć samoczynnie, co z kolei zaprzecza temu, że płyta się przegrzewa, bo przy włączeniu komputera jest ona po prostu zimna.

0
  • #18 22 Kwi 2012 17:57
    djzatorze
    Poziom 23  

Na pewno masz coś źle ustawione. Vcore za niskie albo za wysokie. Ewentualnie napięcia RAMu, ale ogólnie trudno to stwierdzić tak z biegu... Jedyne co mogę poradzić, to zacząć OC od nowa, i pilnować się żeby każdą niestabilność eliminować zwiększaniem napięcia na procesorze, i pilnować, żeby FSB nie pociągnęło RAMów za wysoko przy danym ich napięciu. Podnosząc FSB małymi kroczkami i zapamiętując albo zapisując kolejne wartości Vcore z łatwością wyczujesz granicę, powyżej której procesor będzie niestabilny mimo podania mu sporego napięcia.
    Też kiedyś myślałem że utrzymanie pokojowej temperatury na wszystkich podzespołach wystarczy do ciągłej stabilnej pracy 1 GHz powyżej fabrycznego taktowania... Ale z czasem niestety stabilność spadała... Procesory się zużywają, niestety. I kiedy na standardowym zegarze procesor będzie zdrów przez 20 lat, tak solidnie podkręcony procek (np. z 2 do 3,5 GHz) po dwóch latach już nie będzie stabilny... Jego "podkręcalność" może spaść naprawdę mocno...
    Druga sprawa - seria procesora może być dobra do OC, ale konkretny egzemplarz może być lepszy lub gorszy.

0
  • #19 22 Kwi 2012 19:28
    FullEnergy
    Poziom 10  

Zrobiłem formata i nie będąc pewien czy to coś pomoże znów zrobiłem testa ma 3,4. Test przeszedł gładko jak zawsze, więc pomyślałem, że zrobię go też na 3,8 na którym po 10 sekundach komputer był już wyłączony. Zdziwiłem się gdy po godzinnym teście na tej wartości nic się nie stało. Nie wiem czy to tylko chwilowe czy jak, ale za żadne chiny nie mogę osiągnąć granicy ukichanego 4,0. Zawsze wyskakuje przed załadowaniem pulpitu BSOD z błędem 0x124 lub 0x1D (ten pierwszy oznacza, żeby wyregulować VCORE, a ten drugi nie mam pojęcia). Próbowałem chyba wszystkich możliwych kombinacji napięć itp, ale nic nie chce działać. Przypuszczam, że ma to związek z wcześniejszymi problemami, które przypuszczam wyjątkowo się nie pojawiły w tym teście.

djzatorze - Na 100% nie mam nic źle ustawione, tylko to musi być jakaś wada "fizyczna", bo samo to, że jest ustawione na defaultowych opcjach, powinno rozwiać wszystkie problemy jeżeli są one spowodowane z winy biosu.

Powiedźcie mi jeszcze po tych ss z OCCT czy tak skaczące napięcie powinno być? Czy to może wina programu monitorującego jak to zazwyczaj bywa i czy wogólę te wykresy są poprawne (Miałem ustawione na FIXED 1.2V)?

Wyłączanie komputera pod obciążeniem Wyłączanie komputera pod obciążeniem Wyłączanie komputera pod obciążeniem Wyłączanie komputera pod obciążeniem Wyłączanie komputera pod obciążeniem Wyłączanie komputera pod obciążeniem Wyłączanie komputera pod obciążeniem Wyłączanie komputera pod obciążeniem Wyłączanie komputera pod obciążeniem Wyłączanie komputera pod obciążeniem
    Wyłączanie komputera pod obciążeniem Wyłączanie komputera pod obciążeniem
    Wyłączanie komputera pod obciążeniem Wyłączanie komputera pod obciążeniem Wyłączanie komputera pod obciążeniem

EDIT// Próbowałem wrzucić go na 3,9 na jakiś ustawieniach udaje mi się wejść na pulpit, ale odrazu wywala 0x124 co nie wiem czy jest błędnym kodem czy jak, ale nawet jak zwiększe napięcie na 1.260V (dla porównania na 3,8 jest 1,200V a na 4,2ghz 1,235V) to dalej wywala, że źłe napięcie. Próbowałem też ze zmianą VTT, lecz bez skutku, Inne badziewia też nie pomagają. Na jakie uszkodzenie może to wskazywać? CPU, MOBO, PSU?

EDIT2// No niestety radość jak się spodziewałem nie trwałą długo, zaczął srać mi BSODAMI na 3,8 przy chociażby przeglądaniu elektrody..

EDIT3// Powróciło też wyłączanie się komputera i samoczynne włączanie - 3,4ghz, uefi default, przeglądanie internetu

0
  Szukaj w 5mln produktów