Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyj±tek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że ogl±dasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

UBUNTU, Sterownik dĽwięku ALC662, ALSA, brak dĽwięku + alternatywa dla SRS

19 Kwi 2012 01:41 16081 32
  • Poziom 32  
    Witajcie.
    Jedyn± rzecz± jak± trzyma mnie przy Windowsie (na razie) jest SRS audio sandbox dzięki któremu dĽwięk na moich gło¶nikach jest o niebo lepszy (Genius SW-HF6000). Gło¶niki s± podpięte pod płytę asrock 945gcm-s 3 gniazdami JACK (5.1). I tu mam problem gdyż oryginalnie s± one przypisane pod mikrofon, line IN i gło¶niki, przy sterowniku mogłem zmienić je na wyj¶cie dĽwięku.

I teraz pojawia się pytanie do osób obeznanych w ubuntu, czy da się to jako¶ zast±pić? Ubuntu najprawdopodobniej będę instalował najnowsze (z wył±czeniem Unity). Aktualnie używam na laptopie 10.04 i przyzwyczaiłem się już do GNOME.

Info ze strony producenta płyty:
    5.1 CH Windows® Vista™ Premium Level HD Audio (Realtek ALC662 Audio Codec).

Podsumowanie:
    Potrzebuję alternatywę dla SRS audio sandbox oraz możliwo¶ć uzyskania dĽwięku 5.1 na ubuntu.

Pewnie wymagam zbyt wiele powyżej... ale jakby się dało to jeszcze z chęci± chciałbym użyć mój czytnik linii papilarnych (Microsoft Fingerprint reader).

Pozdrawiam i dziękuję za wszelakie porady!
  • Spec od komputerów
    DĽwięk 5.1 ustawiasz we "Preferencjach dĽwięku" (tam gdzie regulacja gło¶no¶ci) w zakładce "Sprzęt" i profil na dole - 5.1.
  • Poziom 32  
    Witaj. Nie mam tam niestety dĽwięku 5.1,
    Screen:
    Po zainstalowaniu Alsa i wł±czeniu go w tryb 5.1 dĽwięk nadal jest STEREO.

Ma kto¶ z Was pomysł jak zrobić 5.1 tak aby komputer już po uruchomieniu był w 5.1? Teraz jest to problematyczne ponieważ gdy go wył±czam i wł±czam wydaje gło¶ny dĽwięk ponieważ gło¶niki s± podpięte pod 3 wej¶cia które normalnie s± takie: Line IN, Gło¶niki, MIC a ze sterownikiem zmieniaj± się w 5.1 :(
  • Spec od komputerów
    Masz tam dwa urz±dzenia do konfiguracji. Konfigurujesz odpowiednie?
  • Poziom 32  
    Tak, górna karta to dĽwięk z karty graficznej (HDMI).
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Mój CA0106 jest wykrywany poprawnie na ubuntu 11.10, ale ty korzystasz z 10.04 być może to jest czę¶ć problemu.

Niektóre karty nie s± wykrywane jako 5.1, możesz to wymusić poprzez edycje pliku:
    Kod: text
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

zamień linijkę[blisko końca pliku]:

na:

star± możesz zakomentować, żeby jej nie usuwać:

Co do "SRS audio sandbox" nie używałem tego, ale domy¶lam się że to jaki¶ equalizer, do pulseaudio jest plugin pulseaudio-equalizer.

• Poziom 32  
    Jak widzisz na obrazku SRS nie jest tylko eqalizerem. Pozwala mi zarz±dzać kanałami oraz dĽwięk dzięki niemu dĽwięk staje się żywszy. Z FLAC 2.0 potrafi zrobić 5.1 w bardzo dobrej jako¶ci.
    Na czym¶ takim mi zależy. Jutro usunę 10.04 i zainstaluję 11.10, co prawda będę musiał wywalić Unity bo wg. mnie psuje system, ale może on da radę z 5.1
  • Poziom 26  
    Co do regulacji kanałów, przy 5.1 wygl±da to tak:

Aktualnie używam tylko stereo, gdyż nie mam miejsca na co¶ większego.

Nie musisz reinstalować systemu, możesz sprawdzić na liveCD 11.10, za 4 dni wychodzi 12.04 LTS.
    Unity/Gnome nie robi różnicy bo i tak korzystasz z pulseaudio, być może powiniene¶ spróbować OSS4.

Skoro używasz FLAC, to pewnie też słyszysz papkę zamiast dzwięku przy odtwarzaniu MP3? :D
  • Poziom 32  
    Skoro używasz FLAC, to pewnie też słyszysz papkę zamiast dzwięku przy odtwarzaniu MP3? Very Happy
    Zależy jaka jako¶ć mp3. Powiem Ci tak, przy typowym 128Kbps słychać szumy, 320 jest OK. FLAC używam dlatego, że piosenki mam zgrane z płyt.

Zainstalowałem 11.10 i nadal nie mam opcji 5.1 :(

Dodano po 1 [godziny] 26 [minuty]:

skynet_2 Zastosowałem się do zmian w default.pa.
    Niestety, po zmianie widzi on 5.1 lecz nie działa to prawidłowo, tak jakby rozdzielał to 2.1 na 5.1 z ogromn± strat±. DĽwięk jest gorszy niż muzyczka z nokii.

Dodano po 1 [godziny] 18 [minuty]:

Spróbowałem wg. zaleceń innego forum zainstalować alsa driver. Teraz jest jeszcze gorzej.
  • Poziom 26  
    Skoro pulseaudio w końcu rozdzielał na 5.1, szkoda że nie sprawdziłe¶ każdego kanału z osobna za pomoc± pliku testowego[5.1].
    Co do alsa driver, kompilowałe¶ ze Ľródłem alse? jeżeli nie to podaj linka do tej porady.

Dorzucił by¶ jeszcze wyniki:
    Kod: bash

Możesz też próbować z OSS4, niektórzy polecaj± ten system dĽwięku.
  • Poziom 32  

"Skoro pulseaudio w końcu rozdzielał na 5.1, szkoda że nie sprawdziłe¶ każdego kanału z osobna za pomoc± pliku testowego[5.1]. "

Rozdzielał... to za dużo powiedziane. Rozszerzał dĽwięk z 2.1 do 5.1 - ale jako¶ć była okropna.

Co do tego sk±d to st±d:
    Ubuntu-pomoc

DĽwięk:
    UBUNTU, Sterownik dĽwięku ALC662, ALSA, brak dĽwięku + alternatywa dla SRS UBUNTU, Sterownik dĽwięku ALC662, ALSA, brak dĽwięku + alternatywa dla SRS UBUNTU, Sterownik dĽwięku ALC662, ALSA, brak dĽwięku + alternatywa dla SRS
    Terminal (sudo dpkg-reconfigure linux-sound-base):
    Oczywi¶cie zmiana + reboot nic nie daje.

aplay: device_list:240: nie znaleziono żadnych kart dĽwiękowych...

Może dałby radę kto¶ pomóc mi poprzez pulpit zdalny? Znacznie łatwiej pójdzie to komu¶ obeznanemu w temacie.

Dodaje w zał±czniku plik z informacj± - alsainfo wygenerowany poprzez
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    W kolejno¶ci:
    nie

tylko

1010011010 napisał:
    Rozdzielał... to za dużo powiedziane. Rozszerzał dĽwięk z 2.1 do 5.1 - ale jako¶ć była okropna.
    To akurat nie ma znaczenia w tej chwili, skoro słyszałe¶ dĽwięk 5.1 oznaczało to że twoja karta działa poprawnie.
    Być może wystarczyła by poprawka:
    lub
    w

Niestety co do tego skryptu, tego się spodziewałem, skompilowałe¶ alse ze Ľródeł.
    Ten pseudo skrypt pisał jaki¶ amator, jeżeli podczas instalacji co¶ się wywali to instalacja leci dalej.
    Nigdy nie uruchamiaj skryptów z sieci których nie rozumiesz, szczególnie je¶li autor nie podaje jak odwrócić wprowadzone zmiany, w ten sposób możesz rozwalić swój system w 0.001 sec.

----------------------------------------------------------------------

Instrukcje jak to wywalić:
    Na pocz±tku odinstalować skompilowan± ze Ľródeł alse:

następnie pliki znajduj±ce się w
    musisz usun±ć z: [to polecenie zwróci katalog]

ponieważ tych plików jest do¶ć dużo[181] możesz skorzystać z:

teraz przywrócenie pliku: snd-hda-intel.ko

i na koniec depmod:

teraz reinstalacja oryginalnych paczek:

po restarcie powiniene¶ mieć z powrotem dĽwięk.
  • Poziom 32  

Wcale nie mam /home/konrad/alsa/.
    Po reinstalacji j±dra i Alsa mam inny widok logowania - jak z ubuntu 10.04 - to normalne?
    On w pulseaudio nie widzi karty dĽwiękowej wcale. Eh podoba mi się ubuntu i jako¶ niechętnie mi wracać do windowsa :(
    Czeka mnie reinstalacja?

Dodano po 4 [godziny] 59 [minuty]:

Zainstalowałem na ¶wieżo ubuntu 11.10. Teraz jestem w punkcie wyj¶cia (2.0) z samego pocz±tku tematu.
    Prosiłbym o informacje jak poprawnie zainstalować ALSA. Nie chcę nic zepsuć.
    Po dodaniu tego 5.1 do pliku konfiguracyjnego gło¶niki graj± gorzej oraz CIˇGLE w 2.0. Dodatkowo przy każdym uruchamianiu (jak wcze¶niej) słychać dĽwięk PUF! ze względu na to, że wyj¶cia to teraz LINE IN i MIC a nie poprawnie wyj¶cie na subwoofer i satelity.
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    1010011010 napisał:
    Prosiłbym o informacje jak poprawnie zainstalować ALSA. Nie chcę nic zepsuć.
    ALSA jest już w systemie, wersja 1.0.24; używaj±c skryptu próbowałe¶ instalować prawdopodobnie 1.0.25.

Więc skoro znowu masz działaj±cy dĽwięk:

zmiana liczby kanałów na 6
    w pliku
    zast±p linijkę

restart pulseaudio

za pomoc± alsamixer również możesz spróbować to ustawić[paczka alsa-utils]
  • Poziom 32  
    skynet_2
    Dziękuję CI bardzo za pomoc :) W alsamixer ustawiłem 6ch, co wcze¶niej nie było możliwe. Dzięki temu po restarcie pulseaudio wykrył dodatkowe opcje takie jak wła¶nie 5.1 :) Teraz wszystko działa wy¶mienicie, alternatyw± dla SRS stał się Audacious.

UBUNTU, Sterownik dĽwięku ALC662, ALSA, brak dĽwięku + alternatywa dla SRS UBUNTU, Sterownik dĽwięku ALC662, ALSA, brak dĽwięku + alternatywa dla SRS

Zrobię jeszcze kilka testów, jak wszystko będzie OK zamknę i zdejmę temat.

DZIĘKI RAZ JESZCZE skynet_2
  • Poziom 26  
    Do dokładnej regulacji gło¶no¶ci możesz też użyć graficznego pavucontrol.

Audacious też używam, wersje 3.2.2 możesz zainstalować po dodaniu tego repo: ppa:nilarimogard/webupd8 wersja w głównym repo to 2.4.4 i jest ona do¶ć stara.
    Audacious standardowo nie chowa się do tray'a, jest do tego wtyczka:

Co do braku:
    Skrypt standardowo taki katalog tworzył i do niego doci±gał alse, więc założyłem że nadal jest.

Mam tylko jedno dwa pytania, jak w alsamixer ustawiłe¶ 6ch, czy zwyczajnie były ¶ciszone?
    I czy edytowałe¶
    ?

Tematu nie zdejmuj, może komu¶ się przyda.
  • Poziom 32  
    W alsamixer po prawej była opcja wyboru 6ch lub 2ch, wybrałem 6ch i w tym momencie zamieniły się wyj¶cia na karcie dĽwiękowej.
    /etc/pulse/daemon.conf nie edytowałem. Standardowe ustawienie było ok.

Zauważyłem jeszcze problem z efektami compiz - nie działaj±. Po wybraniu kostki pulpitu nic się nie zmieniło, przy próbie wył±czenia compizConfig wył±cza się. Używam gnome classic.

Dodano po 24 [minuty]:

Przy instalacji nowego Audacious po dodaniu repo i instalacji z centrum oprogramowania. Z terminala jest tak samo.
  • Poziom 26  
    A mógłby¶ zrobić screena kiedy możesz np. przeł±czyć 2ch<>6ch, bo naprawdę jestem ciekawy gdzie to siedzi.

compiz heh no nie działa, możesz spróbować:

a jak chcesz wył±czyć to:

Można podpi±ć to do autostartu.
    Doinstaluj ccsm[paczka compizconfig-settings-manager], chyba większo¶ć efektów jest wył±czona standardowo na gnome-fallback.

Co do audacious:
    dziwne jest bo to wersja na 12.04:

repo dodałe¶ przez:
    ?
    możesz też przeinstalować:

Repozytoria możesz wył±czyć/sprawdzić/ponownie_wł±czyć przez: Synaptic>Ustawienia>Repozytoria>Inne Oprogramowanie
  • Poziom 32  
    Co ciekawe centrum oprogramowania podaje:
    Wersja: audacious 3.2.2-1~webupd8~oneiric3 i nie zainstaluje.

Tak repo dodałem poprzez

Screen alsamixer:
    Po naci¶nięciu strzałki w górę zmieniam 2ch na 6ch (po prawej).
  • Poziom 26  
    Pierwszy raz to widzę w alsamixer, dzięki że wyja¶niłe¶.

Co do audacious, spróbuj wywalić i zainstalować on nowa paczkę audacious.
    Miałem podobny bł±d po dodaniu repo, przy czym wtedy nie wszystkie paczki były aktualne, czę¶ć była z 3.2 a czę¶ć 3.2.1, 10min póĽniej było już ok.
  • Poziom 32  
    Udało mi się zainstalować go przez Synaptic ale po pierwszym uruchomieniu mam o taki bł±d:

WARNING: Audacious seems to be already running but is not responding.
    [frame.c:591] error: That mode cannot be!
    Naruszenie ochrony pamięci
  • Poziom 26  
    Jest to bug w bibliotece: libmpg123, spotkałem się z tym przy odtwarzaniu plików cue > tta i cue > flac.
    Przy czym nie występuje on zawsze, jeżeli po przeinstalowaniu [paczki: audacious-plugins] nadal będzie się wywalać, możesz spróbować skasować konfiguracje:

Jeżeli chcesz wrócić do poprzedniej wersji:
    1. odinstwalować audacious i resztę jego paczek, historię instalacji masz w Synaptic>Plik>Historia
    2. wył±czyć nilarimogard/webupd8 w Synaptic>Ustawienia>Repozytoria>Inne Oprogramowanie
    3. przeładować repozytoria w Synaptic>Od¶wież
    4. zainstalować w wersji dostarczanej z systemem
  • Poziom 32  
    Wywaliłem całkiem /home/user/.config/audacious
    I działa :)
  • Poziom 16  
    Offtop:

Ale z was masochi¶ci zeby alsę molestować ze Ľródeł jak paczka siedzi w repo, a jak nie to można od wujka debiana.
  • Poziom 26  
    offtop: Przeczytaj od pocz±tku temat, bo twoje masochistyczne przypuszczenia s± błędne :)
  • Poziom 32  
    skynet_2 dzięki raz jeszcze za pomoc, wszystko działa bardzo dobrze. Już mnie nic nie przekonuje do powrotu na windowsa :)
    Alternatyw± dla SRS stał się najnowszy audacious z pluginem extra stereo.

ps. na dobrej maszynie w WINE działa STEAM :) L4D2 i np. GTA SA chodzi bardzo dobrze.
  • Poziom 26  
    Podobno Valve na wydać Steam'a na Linux'a, pierwsz± gr± ma być wła¶nie L4D2.

Je¶li chcesz to wypróbuj 12.04 LTS będziesz miał spokój na kolejne 5 lat, nawet unity stało się używalne :)
    A wła¶nie unity, jest to wtyczka do compiz'a, można j± wył±czyć i używać np. cairo-dock:

Link

Według mnie lepiej się sprawdza Gnome3 + 10 dodatków[z czego 4 poprawiłem], pomijaj±c drobne poprawki w samym gnome.
    Gnome3 na jedn± zaletę jest napisane w JS, jak co¶ przeszkadza to 4min i przepisane. :)
  • Poziom 16  
    skynet_2 napisał:
    offtop: Przeczytaj od pocz±tku temat, bo twoje masochistyczne przypuszczenia s± błędne :)
    Ubuntu domy¶lnie ma pulseaudio ;)

Ale już nie spamujmy
  • Poziom 32  
    poprzednik napisał:
    skynet_2 napisał:

Ale już nie spamujmy

Ale kto tu mówi o pulseAudio? Przecież problemem był brak dĽwięku 5.1 + konfiguracja ALSA która łatw± nie jest.

Zaktualizowałem wła¶nie ubuntu do 12.04 LTS i dĽwięk pozostał, lecz czeka mnie reinstalacja audacious.
    Niestety muszę przej¶ć na Unity :( gnome mi się posypał a dokładniej brak zamknięcia okien - trudno, trzeba i¶ć z biegiem czasu.
    Ma kto¶ z Was pomysł jak przenie¶ć pasek unity z lewego boku na dół jak w Windowsie? Trochę to irytuj±ce :)
  • Poziom 26  
    poprzednik napisał:
    pulseaudio, które korzysta z alsy zaszytej w modułach j±dra.
    Ale nie ma sensu tego tu wykładać, zapewne również wiesz jak to działa, a tworzenie 20 stron offtop'a[dĽwięk w linuksie] w niczym nie pomoże. :D

@1010011010 wygl±da to jako¶ tak:

Większo¶ć programów może korzystać z pulseaudio:

Napisz o tym błędzie z gnome, może to być banalne do poprawy.
    Unity może mieć tylko pasek z lewej, przynajmniej w 11.10.

Dzisiaj jak będę miał chwilę, sprawdzę na liveCD co z tym gnome.
    Komputera używam do pracy i nie mogę ryzykować zachwianiem stabilno¶ci przy przej¶ciu 11.10->12.04, przynajmniej nie teraz.