Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czym czyścić obwody drukowane?

06 Jan 2005 23:38 17541 9
  • Level 15  
    Tak jak w temacie, jakie środki można do tego stosować, jakie są najlepsze?
    Czy można np. użyć jak nie ma się niczego innego pod ręką spirytusu salicynowego lub takiego do spożycia (oczywiście lekko rozcieńczonego ;))?
  • TermopastyTermopasty
  • Level 27  
    do odtluszczania dobre sa roznego rodzaju proszki, tylko takie drobne, aby nie porysowac zanadto miedzi, dobry jest tez papier wodny 1000 , spirytus jak najbardziej:) szczegolnie do oczyszczenia plytki z pisaka po wytrawieniu
  • TermopastyTermopasty
  • Level 17  
    Zgadzam się z kolegą achillesem spirytus jest do tego dobry jednak nie dotrze np pod układ scalony np pod tzw BGA. W takich przypadkach stosuje się do tego wanienkę ultradźwiękową i płyn np cleanser lub propanol czyli też alkohol. Jeśli chcesz zmywać flamaster po trawieniu to różne cify czy rozpuszczalniki dobrze to zmywają.
  • Level 17  
    To jest płytka jeszcze nie uzbrojona?
  • Level 10  
    według mnie najlepszy do czyszczenia jest spirytus
    lub benzyna ekstrakcyjna, sam osobiście stosuje pierwszy wariant
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    Jeśli jest to płytka świeżo wytrawiona i przygotowywana do montażu, to polecam watę stalową, taką jak do czyszczenia rur miedzianych przed lutowaniem.
    jeżeli to płytka po lutowaniu i chcesz się pozbyć resztek kalafonii, to zależy jak skomplikowana jest płytka. Montaż przewlekany prawie bez ograniczeń. ja stosowałem nawet nitro. trzeba jedynie uważać by nie pochlapać strony elementów. Druk powierzchniowy: propanol, spirytus, pecjalna chemia.
    Nitro usunie całą kalafonię, natomiast spirytus, który działa troche wolniej, rozpuści ją i rozmarze po płytce co da swojeggo rodzaju powłokę zabezpieczającą.
  • Level 22  
    jezeli płytka ma drudno uwuwalne tlenki mozna uzyc gąbki stosowanej do oczyszczania rur miedzianych , gąbka działa na zasadzie delikatnego papieru sciernego
  • Level 17  
    Ja świeżo wytrawioną płytkę przecieram wodnym papierem ściernym bardzo drobnym (takim do szlifowania samochodów przed malowaniem),oczywiście na mokro.Nastepnie wycieram do sucha i pokrywam cieniutką warstwą rozpuszczonej kalafonii w rozpuszczalniku nitro. Lutowanie po takim zabiegu jest super.
  • Level 11  
    Ja czyszczę acetonem(zmywanie lakieru) lub toluenem(na zabrudzenia i tłuszcz)
  • Level 15  
    Dzięki za wyjaśnienie mi tematu. NIe dodałem na początku że chodzi mi o głównie o usuwanie tłuszczu z powierzchni płytki, która pokryta jest już warstwą kalafonii. Chodziło mi o taki środek, który jej nie usunie. Nie byłem pewien co do spirytusu.

Dzięki i pozdrawiam