Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie zaworami- uzyskanie konkretnego ciśnienia

arus_m 19 Kwi 2012 11:23 1279 3
  • #1 19 Kwi 2012 11:23
    arus_m
    Poziom 13  

Witam. Znalazłem się w tym dziale ponieważ szukam pomocy w dziedzinie, z którą nie obcuję prawie wcale.

Jestem na etapie budowy zawieszenia pneumatycznego do swoje auta (poduszki zamiast sprężyn, kompresor zasilający butle, butla połączona z poduszkami za pomocą elektrozaworów), jednak w tej chwili jest to zawieszenie którym będę musiał sterować manualnie, a wysokość ustawiać na podstawie ciśnienia wskazywanego przez manometry. W mojej głowie powstał pomysł aby do jakiegoś elementu zawieszenia (np. wahacza) zamocować dźwignię połączoną z dźwignią zamocowaną np. do karoserii za pomocą potencjometru (potencjometr na ich końcach, przy zmianie wysokości auta zmieniałby się kąt pomiędzy dźwigniami- potencjometr by się obracał). Sterowanie odbywałoby się za pomocą trzech przycisków odpowiadających trzem wysokościom. Wciskając określony przycisk sterownik obierał by wartość z potencjometru i na jej podstawie otwierał określony zawór do momentu uzyskania odpowiedniej wartości na potencjometrze.

Poniżej prosty schemat który przedstawia mój zamysł:
    Sterowanie zaworami- uzyskanie konkretnego ciśnienia
    (założyłem że maksymalna i minimalna wartość na potencjometrze to odpowiednio 1 i 10)

Proszę wybaczyć, jeśli coś w powyższym opisie jest abstrakcją, napisałem to dość intuicyjnie, nie mam pojęcia czy takie coś ma prawo zadziałać oraz czy np. potencjometr jest wystarczająco dokładny do tego typu zadań.

Oczywiście nie oczekuje podania mi na tacy rozwiązania, chciałbym po prostu uzyskać jakąś wskazówkę albo radę w jakim kierunku mam iść, czym się zainteresować.

Z góry dzięki za pomoc.

0 3
  • Pomocny post
    #2 19 Kwi 2012 14:46
    12pawel
    Poziom 33  

Pod hasłem ssp242 w googlach znajdziesz zeszyt serwisowy audi, gdzie ładnie masz opisany cały układ o którym mówisz.

0
  • #3 19 Kwi 2012 20:28
    arus_m
    Poziom 13  

Dzięki, nie spotkałem się z tym zeszytem wcześniej, przy okazji dowiedziałem się dzięki niemu ciekawych rzeczy o kompresorze, a kupiłem bliźniaczy z mercedesa :)

Ale co do samego sterowania to póki co nie moje ambicje, chciałbym stworzyć coś możliwie mniej skomplikowanego, bez autopoziomowania itp. Przy rzeczach o których czytam w tym dziale wydaje mi się dość proste zadanie, lecz tak jak wspominałem, nie wiem jak to ugryźć- od czego zacząć. Pomocna byłaby informacja na jakich elementach da się to stworzyć, po czym mógłbym przystąpić do nauki jak je połączyć :)

0
  • #4 23 Kwi 2012 23:14
    arus_m
    Poziom 13  

Mam nadzieje że temat nie jest jeszcze wyczerpany :)

Ktoś może dać jakąś wskazówkę? Przy natłoku informacji które tutaj odnajduje nie mam zielonego pojęcia w co celować.

0