Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

TS 120/24 - łączenie uzwojeń transformatora.

piotrekn95 19 Apr 2012 17:29 6343 20
  • #1
    piotrekn95
    Level 24  
    Mam pytanie, wymontowałem kiedyś transformator z wzmacniacza
    TS 120/24

    Uzwojenie pierwotne: dwa uzwojenia 110 (końcówki 2-3 i 8-9)

    Uzwojenie wtórne
    : dwa oddzielnie uzwojenia 13V/2.2A z wyprowadzeniem 9,5V/2.2A (końcówki 8-9-10 i 1-2-3)

    Czy ktoś napisałby mi jak podłączyć uzwojenia (w odpowiednich fazach oczywiście) tak, aby uzyskać pojedyncze napięcie ~23V do zasilania projektu.

    Pozdrawiam :)
  • Helpful post
    #2
    bonanza
    Power inverters specialist
    Wiesz, gdzie pierwotne, a to duży plus.
    Weź żarówkę tradycyjną 60W i sznur sieciowy. Dołącz sznur do 2-9 (przykładowo), a obwód zamknij włączając żarówkę pomiędzy 3 i 8. Wtórne zaciski mają być odłączone (wolne). Włącz sznur do sieci. Żarówka ma NIE świecić. Jeśli żarówka świeci, to połączenie jest BŁĘDNE! Indukcyjność uzwojeń się odejmuje i płynie duży prąd jałowy ograniczony na szczęście przez żarówkę. Należy zamienić przewody dołączone do 2 i 3 (sieć 3-9, żarówka 2-8). Jeśli dojdziemy do stanu, że żarówka się nie zapala, a na 1-2-3 i 8-9-10 mamy napięcia, to łączymy sobie szeregowo zaciski wyjściowe tak, aby uzyskać potrzebne napięcie, oczywiście symetrycznie obciążając obie kolumny. Jeśli już mamy te 23V AC, możemy zewrzeć przewody dołączone do żarówki i usunąć ją, a uzwojenia wtórne obciążyć.
  • Helpful post
    #3
    AnTech
    Level 31  
    Transformator TS120/24 daje dwa napięcia wtórne po ok. 23V przy prądzie obciążenia 2,2A.
    13V lub 9,5V to odczepy
    Uzwojenia pierwotne:
    - połącz pin 3 z pinem 8
    - napięcie 230V podaj na piny 2 i 9

    Uzwojenia wtórne:
    dla uzyskania pojedyńczego napięcia 23V:
    - pin 1 połącz z pinem 8
    - pin 3 połącz z pinem 10
    - pin 2 i 9 nie będą wykorzystane
    - napięcie wtórne pobierzesz z pinów 1 i 3 lub 8 i 10 do wyboru.

    dla uzyskania napięć symetrycznych 2x23V:
    - pin 1 połącz z pinem 10 i z któregoś z nich wyprowadź środek uzwojenia wtórnego do masy
    - napięcia symetryczne pobierz z pinów 3 i 8
    - piny 2 i 9 podobnie jak porzednio nie będą wykorzystane.

    Przed sprawdzeniem napięć szeregowo z uzwojeniem pierwotnym połącz zwykłą żarówkę 230V/60W.
  • Helpful post
    #4
    Anonymous
    Anonymous  
  • Helpful post
    #5
    Anonymous
    Level 1  
  • Helpful post
    #6
    Tomimwrc
    Level 20  
    Na wtórnym między 8 a 10 jest 22,5V.
    Połącz:
    1 z 8
    3 z 10
  • Helpful post
    #7
    AnTech
    Level 31  
    marekzi wrote:
    Wtórne - najpierw znajdź "środki" obu uzwojeń - prawdopodobnie będą to piny 9 (2x13V) i 2 (2x9,5V). Te "środki" to pin, względem którego na pozostałych pinach (nazwijmy je "skrajne) uzwojenia są napięcia 13V (albo 9,5V) - np. dla uzw. 13V jeśli środkiem jest pin 9, to miedzy 8-9 jest 13V, miedzy 9-10 jest 13V, a miedzy 8-10 jest 26V.
    Połącz kawałkiem przewodu jedna końcówkę uzw. 13V skrajną (np. pin 10) z końcówką skrajną uzw. 9,5V (np. pin 3) i mierz napięcie na pozostałych pinach - t.j. pinach "środkowych" 9 i 2 - jeśli jest 13+9,5=22,5V (zapewne będzie nieco więcej bo to napięcie bez obciążenia, a na pierwotnym jest 230V zamiast 220V) to jest OK. Jeśli jest ok. 4V - zmień połączenie np. na 9-3 i mierz na 10-2.

    Kolego nie wprowadzaj autora tematu i innych użytkowników w błąd. Napięcia wtórne są nawinięte po 13V + 9,5V = 22,5V na obu karkasach. Oczywiście przy napięciu sieci 220V i obciążonym transformatorze.
    Nie ma czegoś takiego jak środek uzwojenia 2x13V na pinie 9 i środek 2x9,5V na pinie 2 bądź na odwrót. Niepotrzebnie wprowadzasz zamęt takimi kombinacjami.

    Dodano po 9 [minuty]:

    marekzi wrote:
    Edit; - koledzy wyżej chyba coś pomylili, albo mój katalog transformatorów kłamie, gdyż wg niego TS120/24 ma uzw. wtórne:
    1. 13V/2,2A
    2. 13V/2,2A
    3, 9,5V/2,2A
    4. 9,5V/2,2A
    Żadne odczepy, osobne uzwojenia 2x13V i 2x9,5V.
    No i zapomnieliście napisać o fazowaniu uzwojeń.

    Koledzy nic nie pomylili.
    W katalogu Zatry jest rzeczywiście napisane :
    2x13V / 2,2A
    2x9,5V / 2,2A.
    Ale w rzeczywistości (mam ten transformator przed nosem) uzwojenia są ze sobą połączone szeregowo z odczepami na pinach 2 i 9. Tak więc:
    13V+9,5V na pierwszym karkasie
    13V+9,5V na drugim karkasie.

    Dla pełnej jasności dodam, że po stronie wyprowadzeń uzwojeń wtórnych są jeszcze zamontowane i nie wykorzystane łączówki 5 i 6.
  • Helpful post
    #8
    Anonymous
    Level 1  
  • Helpful post
    #9
    AnTech
    Level 31  
    marekzi wrote:
    Ciekawe, że Indel robi to na rdzeniu EI, a wg starego katalogu był rdzeń CP.

    Na EI? Eee... W katalogu podają (Karta Katalogowa 120/CP 01-1), że robią ten transformator na rdzeniu zwijanym CP 025-01. Końcówki lutownicze są typu E1 (E jeden).
    Chyba w niewłaściwą rubryczkę spojrzałeś ;)
    Wybacz kolego ale musiałem napisać to sprostowanie, KK też mam w tym momencie przed nosem :)

    P.S. W starym katalogu Zatry mam podany typ rdzenia D-2372-025.
  • Helpful post
    #10
    Anonymous
    Level 1  
  • Helpful post
    #11
    AnTech
    Level 31  
    Pocieszę kolegę :) Mam oryginalny, pięknie wydrukowany katalog Indela i też kilka błędów, tzn. niezgodności z towarem dostępnym w hurtowni, w nim znalazłem ;)
  • Helpful post
    #12
    Anonymous
    Level 1  
  • #13
    AnTech
    Level 31  
    Rzeczywiście, parametry pracy są zaniżone. Z drugiej strony patrząc uzwojenie wtórne nawinięto drutem o średnicy 1mm. Czyli w standardowych obliczeniach gdzie gęstość prądu zakładamy 2,5A/mm^2 wydajność prądowa transformatora jest jeszcze mniejsza niż podaje katalog. Pewnie przyjęli 3A/mm^2 co i tak nie wypełnia deklaracji mocy transformatora.
    Oględziny konstrukcji wskazują, że nawinięcie uzwojeń grubszym drutem spowodowałoby wystawanie tych uzwojeń poza karkasy.
    Transformator ma tylko podane wcześniej uzwojenia zaekranowane mosiężną blachą. Ekran ten licuje z zewnętrznym obrysem karkasów.
  • Helpful post
    #14
    bonanza
    Power inverters specialist
    Moc jest oddawana do kondensatora za prostownikiem mostkowym w sposób nieciągły - duży impuls prądowy w szczycie sinusoidy i przerwa. To powoduje większe obciążenie cieplne uzwojeń niż praca z obciążeniem rezystancyjnym, np. żarówka 24V.
  • #15
    AnTech
    Level 31  
    Autor tematu pytał jak połączyć uzwojenia aby uzyskać pojedyńcze napięcie 23VAC.
    Nie wspomniał czy obciążeniem będzie prostownik mostkowy z kondensatorem filtrującym czy żarówka, czy jeszcze cos innego. Tak więc nic nie wiemy na temat spodziewanego obciążenia cieplnego tego transformatora.
  • #16
    Anonymous
    Level 1  
  • #17
    piotrekn95
    Level 24  
    A więc:

    Podłaczyłem tak jak napisaliście i działa. Na napięciu sieciowym 228,2V w stanie jałowym uzyskałem 27,48V. Mam nadzieje że nie będzie dużych prądów wyrównawczych.

    Obciążeniem będzie mostek diodowy i kondensator - budowa zasilacza regulowanego.
    Zobaczymy jak będzie się nagrzewał pobierając 4A stałym obciążeniem przy tych 27V.

    Dzięki za pomoc wszystkim, a tak btw. to czy jest jakis fajny sposób na określenie początków i końców uzwojeń transformatora?
  • #18
    Anonymous
    Level 1  
  • Helpful post
    #19
    Quarz
    Level 43  
    marekzi wrote:
    I rozważania n/t rodzaju obciążenia transformatora nijak się tu mają do moich spostrzeżeń odnośnie mocy uzwojeń. Moc [jaka moc? - dop. Quarz] wynosi 99VA i tyle (w uproszczeniu, bo to zależy jeszcze np. od rodzaju prostownika) można czerpać z uzw. wtórnych, niezależnie od rodzaju obciążenia.
    I to jest prawda, ale wtedy i tylko wtedy, kiedy prąd w uzwojeniu wtórnym będzie mieć, podobnie jak napięcie, przebieg sinusoidalny.
    Natomiast w przypadku, kiedy pojawiają się wyższe harmonicznie prądu - np. przy prostowniku z wejściowym filtrem pojemnościowym - w uzwojeniu wtórnym, to powyższe wyliczenie przestaje być prawdą.
    Istotne jest wtedy ograniczenie na wartość skuteczną prądu - odkształconego - w uzwojeniach (a wyliczone dla przebiegów harmonicznych) właśnie ze względu na nagrzewanie się uzwojeń, czyli ze względów cieplnych.

    marekzi wrote:
    N.b. stwierdzenie:
    "Moc jest oddawana do kondensatora za prostownikiem mostkowym w sposób nieciągły -duży impuls prądowy w szczycie sinusoidy i przerwa. To powoduje większe obciążenie cieplne uzwojeń niż praca z obciążeniem rezystancyjnym" [i to jest poprawne stwierdzenie, tyle tylko, że nie moc a energia -dop. Quarz]
    nie jest prawdziwe, gdyż dla efektów cieplnych (nagrzewanie uzwojeń) istotna jest wartość średnia prądu a nie impulsy w szczytach sinusoidy.
    Nie chcę, ale dla dobra innych czytających, muszę pokazywać 'palcem' wyżej powypisywane dyrdymały.
    To jest rozumowanie poniżej poziomu piaskownicy i na dodatek wprowadzające w błąd, ba podważające poprawne stwierdzenie, a co nie może pozostać - dla dobra obiektywnej prawdy - nie zauważone oraz nie można tego nie napiętnować.
  • Helpful post
    #20
    bonanza
    Power inverters specialist
    Panie Psorze, sam się mogłem obronić, wszak wiadomo nie od dziś, że wartość średnia prądu w uzwojeniu transformatora obciążonego mostkiem wynosi zero. Ale dzięki! A to z mocą to tak mi się na szybko chlapnęło... :D

    99VA to chyba moc pozorna? :?: :D

    Ten transformator był przeznaczony do wzmacniacza, stąd moje nieśmiałe przypuszczenie, że miał zasilać mostek, a Marek nie dowierzał. :D
  • #21
    piotrekn95
    Level 24  
    Dzisiaj bardzo porządnie zlutowałem ten transformator i wszystkie połączenia zaizolowałem i zmierzyłem napięcie na wyjściu : około 26V.

    Dzięki wszystkim za pomoc i myślę że to na tyle :)